Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει καιρό που παρακολουθώ το forum κι επειδή έχω πλήρη μεσάνυχτα από root, αλλαγές ROM και ο,τιδήποτε έχει να κάνει με πείραγμα λογισμικού στα androids θέλω να ρωτήσω το εξής: Επειδή ενδιαφέρομαι να πάρω το τηλ, εαν το πάρω απλά από minideal (http://www.minideal.net/original-lenovo-a8-a806-4g-fdd-lte-wcdma-smartphone-octa-core-1-7g-5-0-hd-ips-2g-ram-16gb-rom-13-0m.html ) και επιλέξω το root και το install google play όταν θα μου έρθει θα έχει όλα τα παραπάνω προβλήματα που αναφέρετε??

Αν απλά το χρησιμοποιήσω όπως μου έρθει θα έχω θέματα στη λειτουργία του και στο πέρασμα εφαρμογών?

Ευχαριστώ πολύ

 

Εγώ από minideal που πήρα το πρώτο με την rom που βάλανε δουλεύει μια χαρά. Και το δεύτερο το παράγγειλα μόλις από To2c γιατί είχε δώρο το tempered glass screen protector.

Edited by GUZGUN

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ούτε αυτή η έκδοση είναι official multilanguage. Ξέρει κανείς αν θα βγει ποτέ τέτοια ? (για να μη χρειάζεται more locale κλπ)

 

Eπειδη πολλοι αναφερουν ως θεμα ζωης και θανατου το να εχει ελληνικη γλωσσα ,,,,,,, δλδ τι νομιζετε οτι δεν θα μπορειτε να γραφετε στα ελληνικα με το αγγλικο μενου ??

να ξεκαθαρισουμε οτι ολα τα τηλ δεν εχουν ξεχωριστη ρομ για καθε γλωσσα, ολα τα αρχεια και files του ειναι αγγλικα, και απλως εχουν μια αθλια μεταφραση του μενου και σε αλλες γλωσες οπως και στα ελληνικα που για εμενα και απαραδεκτη ειναι και μπερδευει στη χρηση.

 

Αντιστοιχα οποιος εχει δουλεψει windows και αγγλικα και ελληνικα καταλαβαινει τι εννοω και το ποσο καλυτερα και πιο 'φιλικα' στη χρηση ειναι τα αγγλικα windows.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή από ότι κατάλαβα από αυτά που είπε ο kandilak, εάν έχω πχ 1441 root με gapps εγκατεστημένα, και γίνει αναβάθμιση σε 1443 χάνω απλά το ροοτ τα gapps δουλεύουν κανονικά??
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας θα ηθελα να ρωτησω εχω στο κινητο την αρχικη multilanguage Rom, μπορω με την χρηση του οδηγου που εχετε γραψει πριν να βαλω την 1443 rom που έχει στο needrom ή θα πρεπει πρωτα να περασω την 1441?

PC : AMD FX-6300, SSD EVO 850 250GB, VGA HD7790 OC 1GB

Mobile :Xiaomi Note 4X 3GB/16GB 8Core 2,00Ghz

Tablet: κενο....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά βοήθεια και ιδίως ο kandilak έκανα αυτά που ειπεςγθα να περάσω την 1443 μέχρι το στάδιο που κάνουμε επανεκκίνηση παντο τας τα κουμπιά της φωνής και του power τότε δεν με βάζει μέσα στο TWRP recovery.

Αλλά με βάζει μέσα στην 1443 όταν πάω να εγκαταστήσω πάλι το Mobileuncle για να περάσω τα gapps μου βγάζει ότι το τηλέφωνο δεν είναι root πως το κάνω root έχω κολλήσει ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή από ότι κατάλαβα από αυτά που είπε ο kandilak, εάν έχω πχ 1441 root με gapps εγκατεστημένα, και γίνει αναβάθμιση σε 1443 χάνω απλά το ροοτ τα gapps δουλεύουν κανονικά??

Μιλoύσα για την αναβάθμιση που θα γίνει μέσω system update , όχι το φλασάρισμα της 1443 από το needrom ακολουθώντας τον οδηγό μου.

Με το system update λοιπόν, δεν χάνεις τίποτα από data και προσωπικές ρυθμίσεις (πιθανόν να αλλάζουν οι ήχοι μυνημάτων , κλίσεων κλπ αλλά δεν είμαι σίγουρος γι'αυτό ) τα gapps δεν τα χάνεις, όμως χάνεις root που σε συνδιασμό με το ότι χάνεις και το twrp recovery θα οδηγήσουν σε μπερδέματα κάποιους που δεν έχουν εξοικειωθεί με φλασαρίσματα μέσω PC .

 

----- προσθήκη μηνύματος 83 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημερα σας θα ηθελα να ρωτησω εχω στο κινητο την αρχικη multilanguage Rom, μπορω με την χρηση του οδηγου που εχετε γραψει πριν να βαλω την 1443 rom που έχει στο needrom ή θα πρεπει πρωτα να περασω την 1441?

 

Μπορείς κατ' ευθείαν να βάλεις την 1443.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς κατ' ευθείαν να βάλεις την 1443.

 

Ευχαριστω πολυ!!

PC : AMD FX-6300, SSD EVO 850 250GB, VGA HD7790 OC 1GB

Mobile :Xiaomi Note 4X 3GB/16GB 8Core 2,00Ghz

Tablet: κενο....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά βοήθεια και ιδίως ο kandilak έκανα αυτά που ειπεςγθα να περάσω την 1443 μέχρι το στάδιο που κάνουμε επανεκκίνηση παντο τας τα κουμπιά της φωνής και του power τότε δεν με βάζει μέσα στο TWRP recovery.

Αλλά με βάζει μέσα στην 1443 όταν πάω να εγκαταστήσω πάλι το Mobileuncle για να περάσω τα gapps μου βγάζει ότι το τηλέφωνο δεν είναι root πως το κάνω root έχω κολλήσει ευχαριστώ.

Από τα λεγόμενα σου φαντάζομαι ότι έφτασες μέχρι το βήμα 8 και μετά αντί να πατήσεις home και να κάνεις install το Update SuperSU-v2.14.zip , πάτησες Reboot system.....σωστά?

Για να μπείς πάλι στο TWRP πρέπει , με εντελώς κλειστό το τηλέφωνο ,να πατήσεις και τα 3 κουμπιά . Χρησιμοποίησε 2 δάχτυλα και πάτα πρώτα τα 2 της αυξομείωσης ήχου , και αφού σιγουρευτείς ότι τα έχεις πατημένα και τα δύο, πάτα (με άλλο δάχτυλο) το power.:shifty:

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς μόνο τα ελληνικά που εμφανίζονται στη notification bar συνεχίζουν να εμφανίζονται "περίεργα" και σε αυτή την έκδοση. Τα γράμματα με τόνους δεν εμφανίζονται καν, τα fonts είναι χαμένα κλπ κλπ. παιδικές απαράδεκτες ασθένειες... αν βρει κανείς καμιά λύση ας ενημερώσει.

 

 

Για όποιον ενδιαφέρεται ένα μικρό fix για να φαίνονται κάπως καλύτερα τα ελληνικά στην notification bar.

Κατεβάζετε το greek_font_fiz.zip και το αποθηκεύετε στην sdcard . Μπαίνεται στο TWRP recovery , πατάτε "Install", επιλέγεται το greek_font_fix.zip και κάνετε "Swipe to confirm Flash" και μετά "Reboot system"

 

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=51578&stc=1&d=1414244743

Link to comment
Share on other sites

Ειχα τελειώσει και το βήμα 11 αλλά δεν πάταγα καλά τα 3 κουμπιά τελικά το κατάφερα και πέρασα τα gapps ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Ειχα τελειώσει και το βήμα 11 αλλά δεν πάταγα καλά τα 3 κουμπιά τελικά το κατάφερα και πέρασα τα gapps ευχαριστώ πολύ.

Αν είχες τελειώσει το βήμα 11 τότε ήσουνα rooted.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα με την 1443 Rom ειναι εντελως διαφορετικο τηλφωνο χωρις τα ενωχλητικα προβληματα και μηνυματα!!! Ευχαριστω τον φιλο Kandilak για τις χρησιμες οδηγιες του!!

PC : AMD FX-6300, SSD EVO 850 250GB, VGA HD7790 OC 1GB

Mobile :Xiaomi Note 4X 3GB/16GB 8Core 2,00Ghz

Tablet: κενο....

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται ένα μικρό fix για να φαίνονται κάπως καλύτερα τα ελληνικά στην notification bar.

Κατεβάζετε το greek_font_fiz.zip και το αποθηκεύετε στην sdcard . Μπαίνεται στο TWRP recovery , πατάτε "Install", επιλέγεται το greek_font_fix.zip και κάνετε "Swipe to confirm Flash" και μετά "Reboot system"

 

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=51578&stc=1&d=1414244743

kudos. παίζουν οι τόνοι με αυτόν τον τρόπο τουλάχιστον ;)

Link to comment
Share on other sites

Πως να την κατεβάσω την 1441?

Πιο απ'όλα τα "κουμπάκια" που βγάζει πρέπει να πατήσω?

Sorry αλλά τα Κινέζικά μου είναι περιορισμένα(για την ακρίβεια ανύπαρκτα αλλά κάνω τον μορφωμένο..:p)........

Θα μπορέσει να με βοηθήσει κάποιος?

Να βάλει εδώ την ROM γιατί άδικα παιδεύομαι λόγω της ασχετοσύνης μου...

Την 1441 αν γίνεται.

Στο δικό μου δεν κάνει System update.Μου βγάζει "η εφαρμογή Ρυθμίσεις έχει σταματήσει".

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορέσει να με βοηθήσει κάποιος?

Να βάλει εδώ την ROM γιατί άδικα παιδεύομαι λόγω της ασχετοσύνης μου...

Την 1441 αν γίνεται.

Στο δικό μου δεν κάνει System update.Μου βγάζει "η εφαρμογή Ρυθμίσεις έχει σταματήσει".

Εδώ τις έχει όλες...1441 θες....1443 θες.....τι θες?:D

Link to comment
Share on other sites

Εδώ τις έχει όλες...1441 θες....1443 θες.....τι θες?:D

 

Έχω μπει στα διάφορα site για να τα κατεβάσω αλλά δεν......

Το μόνο που κατάφερα ήταν από vickmall που ήταν έτοιμη από έναν "συνάδελφο".

Προσπάθησα και από needrom αλλά είπα,ΔΕΝ το'χω.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μπει στα διάφορα site για να τα κατεβάσω αλλά δεν......

Το μόνο που κατάφερα ήταν από vickmall που ήταν έτοιμη από έναν "συνάδελφο".

Προσπάθησα και από needrom αλλά είπα,ΔΕΝ το'χω.

 

Από την βιασύνη μου δεν έβαλα το link για να κατεβάσεις όποια θες.....ορίστε λοιπόν http://www.needrom.com/download/lenovo-a806-vibeui-2-0/

 

Για να την περάσεις στο τηλέφωνό σου ακολουθείς τον οδηγό μου post #609

Link to comment
Share on other sites

Από την βιασύνη μου δεν έβαλα το link για να κατεβάσεις όποια θες.....ορίστε λοιπόν http://www.needrom.com/download/lenovo-a806-vibeui-2-0/

 

Για να την περάσεις στο τηλέφωνό σου ακολουθείς τον οδηγό μου post #609

Έβγαλα άκρη.Δεν ακολούθησα τις οδηγίες γι'αυτό δεν μπορούσα να τα κατεβάσω.

Τον οδηγό σου(άψογος!!!) τον ακολούθησα για την ROM του Vickmall αλλά μάπα το καρπούζι....

Και δεν διόρθωσε τα Theme Center και το Power Manager και "ρουφούσε" την μπαταρία σαν φραπέ στο Tribeca !!!!!!!!!!!!

Εσύ ποιά από τις 2 προτείνεις?

Να βάλω καλύτερα την 1441 ως άσχετος που είμαι ή καρφί για την 1443 ???

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα άκρη.Δεν ακολούθησα τις οδηγίες γι'αυτό δεν μπορούσα να τα κατεβάσω.

Τον οδηγό σου(άψογος!!!) τον ακολούθησα για την ROM του Vickmall αλλά μάπα το καρπούζι....

Και δεν διόρθωσε τα Theme Center και το Power Manager και "ρουφούσε" την μπαταρία σαν φραπέ στο Tribeca !!!!!!!!!!!!

Εσύ ποιά από τις 2 προτείνεις?

Να βάλω καλύτερα την 1441 ως άσχετος που είμαι ή καρφί για την 1443 ???

Βάλε την 1443.
Link to comment
Share on other sites

Μιλoύσα για την αναβάθμιση που θα γίνει μέσω system update , όχι το φλασάρισμα της 1443 από το needrom ακολουθώντας τον οδηγό μου.

Με το system update λοιπόν, δεν χάνεις τίποτα από data και προσωπικές ρυθμίσεις (πιθανόν να αλλάζουν οι ήχοι μυνημάτων , κλίσεων κλπ αλλά δεν είμαι σίγουρος γι'αυτό ) τα gapps δεν τα χάνεις, όμως χάνεις root που σε συνδιασμό με το ότι χάνεις και το twrp recovery θα οδηγήσουν σε μπερδέματα κάποιους που δεν έχουν εξοικειωθεί με φλασαρίσματα μέσω PC .

 

Αυτό που θέλω εγώ είναι να βάλω την επίσημη ROM, να δουλεύει σε Αγγλικά, αρχικά να κάνω root και να βάλω gapps και στην συνέχεια να μπορεί να κάνει τα OTA updates και να μήν χαθούν τα gapps, το root που θα χαθεί δεν με πειράζει. Οπότε μάλλον γίνεται αυτό που λέω.:)

Link to comment
Share on other sites

Για update στη ROM, υπαρχει και η επισημη μεθοδος με το VIBE UI (http://bbs.lenovo.com/forum.php?mod=viewthread&tid=119555). Γιατι δεν την αναφερει κανενας?

Ευκολη ακομα και για τους αρχαριους

Link to comment
Share on other sites

Μιλoύσα για την αναβάθμιση που θα γίνει μέσω system update , όχι το φλασάρισμα της 1443 από το needrom ακολουθώντας τον οδηγό μου.

Με το system update λοιπόν, δεν χάνεις τίποτα από data και προσωπικές ρυθμίσεις (πιθανόν να αλλάζουν οι ήχοι μυνημάτων , κλίσεων κλπ αλλά δεν είμαι σίγουρος γι'αυτό ) τα gapps δεν τα χάνεις, όμως χάνεις root που σε συνδιασμό με το ότι χάνεις και το twrp recovery θα οδηγήσουν σε μπερδέματα κάποιους που δεν έχουν εξοικειωθεί με φλασαρίσματα μέσω PC .

 

Αυτό που θέλω εγώ είναι να βάλω την επίσημη ROM, να δουλεύει σε Αγγλικά, αρχικά να κάνω root και να βάλω gapps και στην συνέχεια να μπορεί να κάνει τα OTA updates και να μήν χαθούν τα gapps, το root που θα χαθεί δεν με πειράζει. Οπότε μάλλον γίνεται αυτό που λέω.:)

Ναι από την 1441 στην 1443 γίνεται έτσι. Σε επόμενο update δεν παίρνω όρκο.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το πάρω στα χέρια μου θα του βάλω την πρώτη εργοστασιακή μετά root και gapps και θα κάνω τις ενημερώσεις που θα μου δώσει για να δω τι θα γίνει με τα gapps.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...