Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν μπορώ να καταλάβω που υπάρχει το πρόβλημα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 100 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δοκίμασε και με το https://play.google.com/store/apps/details?id=de.mkrtchyan.recoverytools&hl=el

 

Δοκίμασα και με αυτή την εφαρμογή, αλλά μολις επιλέξω το αρχείο twrp, βγάζει μήνυμα ότι η εφαρμογή πρέπει να κλείσει και οι επιλογές που έχω είναι "αναφορά" και "ΟΚ".

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα και με αυτή την εφαρμογή, αλλά μολις επιλέξω το αρχείο twrp, βγάζει μήνυμα ότι η εφαρμογή πρέπει να κλείσει και οι επιλογές που έχω είναι "αναφορά" και "ΟΚ".

Δεν ξέρω. Εγώ θα το έβαζα με το sp flash tool και μετά θα φλασαρα ξανά την 1447 multilanguage σύμφωνα με τις οδηγίες στο 1ο ποστ.

Link to comment
Share on other sites

και μετά θα φλασαρα ξανά την 1447 multilanguage σύμφωνα με τις οδηγίες στο 1ο ποστ.

Θεωρεις οτι το προβλημα μπορει να ειναι απο το kingo root, να εχει γινει κακο ρουτ δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites

Εχετε και αλλοι θεμα με το autofocus στην φωτογραφικη; Χωρις να καταλαβαινω τον λογο καποιες φωτογραφιες βγαινουν θολες. Εχω δοκιμασει το app dslr camera pro, camera zoom fx και δεν αλλαξε κατι... Γνωριζετε εαν πρεπει να αλλαξω καποια ρυθμιση; Ευχαριστω πολυ!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα αλανια ξερει κανενας να με βοηθησει πως μπορω να κανω να μου βγαζει της ειδοποιησεις απο face και αλλα στην αρχικη οθονη δηλαδη ακομα και οταν ειναι κληδωμενη να μου βγαζει εκει τις ειδοποιησεις ?? Σας ευχαριστω πραγματικα
Link to comment
Share on other sites

Με το NoLed

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Εχετε και αλλοι θεμα με το autofocus στην φωτογραφικη; Χωρις να καταλαβαινω τον λογο καποιες φωτογραφιες βγαινουν θολες. Εχω δοκιμασει το app dslr camera pro, camera zoom fx και δεν αλλαξε κατι... Γνωριζετε εαν πρεπει να αλλαξω καποια ρυθμιση; Ευχαριστω πολυ!

Πριν βγάλεις φωτογραφία πατάς μια φορά στην οθώνη όπου θέλεις να εστιάζει;

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπερα αλανια ξερει κανενας να με βοηθησει πως μπορω να κανω να μου βγαζει της ειδοποιησεις απο face και αλλα στην αρχικη οθονη δηλαδη ακομα και οταν ειναι κληδωμενη να μου βγαζει εκει τις ειδοποιησεις ?? Σας ευχαριστω πραγματικα

Η το noled όπως είπανε και τα παιδιά η το echo lockscreen που είναι ενναλακτηκτικη οθώνη κλειδώματος πολύ παραμετροποιησημη και αυτή σου εμφανίζει ότι notification θέλεις.

"Η επανάσταση δεν είναι ένα φρούτο που θα πέσει όταν είναι ώριμο. Πρέπει να κουνήσουμε το δέντρο για να το κάνουμε να πέσει."

Ernesto "Che" Guevara

Link to comment
Share on other sites

Η 1447 Ελληνικα δν εχει παιδες?? μπορουμε με καποιο τροπο να βαλουμε?? Ή αν υπαρχει καποια δοκιμασμενη ρομ με Ελληνικα μεσα και χωρις πολλα πολλα?

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Η 1447 Ελληνικα δν εχει παιδες?? μπορουμε με καποιο τροπο να βαλουμε?? Ή αν υπαρχει καποια δοκιμασμενη ρομ με Ελληνικα μεσα και χωρις πολλα πολλα?

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5825033#post5825033

Link to comment
Share on other sites

Σημ.1- Ο παρακάτω οδηγός ισχύει για rooted συσκευές. Αν έχετε εγκατεστημένο ήδη TWRP recovery παραλείπετε τα βήματα 1,2,6.

Σημ.2.- Γενικά για να μπούμε σε recovery mode , απενεργοποιούμε το τηλέφωνο και μετά πατάμε ταυτόχρονα τα κουμπιά Vol up+Vol down+Power.

  • 1. Εγκαταστήστε το Mobileuncle MTK tools
  • 2. Κατεβάστε το TWRP recovery και αποθηκεύστε το στην sdcard (χύμα, όχι σε φάκελο)
  • 3. Κατεβάστε και αποθηκεύστε την official 1441 rom. Εάν την έχετε κατεβάσει μέσω system update θα την βρείτε στον φάκελο /sdcard/lenovota
  • 4. Κατέβασε το τελευταίο Update SuperSU-v2.14.zip και αποθήκευσε το στην sdcard.
  • 5. Κατεβάστε τα gapps και αποθηκεύστε τα στην sdcard
  • 6. Τρέξτε το Mobileuncle και στο παράθυρο superuser που θα βγει πατήστε "Χορήγησε" (Grant αν το έχετε στα αγγλικά). Από τις επιλογές του προγράμματος επιλέξτε "Recovery Update". Πατήστε το "recovery_twrp.img" και μετά OK και πάλι ΟΚ για να μπεις στο TWRP recovery.
  • 7. Πρώτη δουλεία μας στο TWRP είναι να πάρουμε backup την rom και τα data μας ώστε αν κάτι δεν πάει καλά ή δεν μας αρέσει η νέα rom να γυρίσουμε εύκολα στην προηγούμενη κατάσταση. Στο home του TWRP recovery επέλεξε "Backup" και στην επόμενη οθόνη τσεκάρετε όλες τις επιλογές. Παρακάτω που γράφει "Storage:Internal storage" πατάτε και επιλέγετε που θα αποθηκεύσετε το backup (internal storage=εσωτερική sdcard ή sdcard=εξωτερική sdcard). Εάν έχετε εγκατεστημένη εξωτερική sdcard προτιμήστε αυτή για την αποθήκευση του backup. Τώρα μπορείτε να εκτελέσετε το backup κάνοντας swipe από αριστερά προς τα δεξιά στην μπάρα που γράφει "Swipe to backup". Περίμενε να τελειώσει επιτυχώς το backup (προσέξτε μήπως βγάλει τυχόν σφάλμα) και μετά πατάτε το κουμπί home ή 2 φορές το κουμπί back.
  • 8. Στο home του TWRP πατάτε το "Wipe" και μετά κάνετε swipe από αριστερά προς τα δεξιά στην μπάρα "Swipe to Factory Reset" και όταν ολοκληρωθεί, πατάτε πάλι το home.
  • 9. Στο home του TWRP πατάτε το "Install" και βρίσκετε και επιλέγετε το zip αρχείο της rom. Στην επόμενη οθόνη κάνετε swipe στην μπάρα "Swipe to Confirm Flash". Περιμένετε να τελειώσει επιτυχώς και μετά πατάτε το Home.
  • 10. Στο home του TWRP πατάτε το "Install" και βρίσκετε και επιλέγετε το Update SuperSU-v2.14.zip. Στην επόμενη οθόνη κάνετε swipe στην μπάρα "Swipe to Confirm Flash". Περιμένετε να τελειώσει επιτυχώς και μετά πατάτε το "Reboot system". Το τηλέφωνο θα μπουτάρει (την πρώτο boot κρατάει λίγο παραπάνω) και θα βγάλει την οθόνη επιλογής γλώσσας. Επιλέξτε English (εκτός αν ξέρετε κινέζικα). Αν μέχρι να γυρίσει η γλώσσα αγγλικά πετάξει μηνύματα του superuser στα κινέζικα εσείς πατήστε την κάτω δεξιά επιλογή. Αν το έχετε γυρίσει ήδη στα αγγλικά πατήστε Grant. Προχωρήστε στο αρχικό σεταρισμα του τηλεφώνου αφήστε το 2-3 λεπτά ανοικτό και μετά κλείστε το εντελώς.
  • 11. Με εντελώς κλειστό το τηλέφωνο πατήστε ταυτόχρονα τα κουμπιά Vol up+Vol down+Power μέχρι το τηλέφωνο να κάνει μία δόνηση. Μετά από λίγο θα μπει πάλι στο TWRP recovery.
  • 12.Επιλέξτε Install και βρείτε κει επιλέξτε το αρχείο gapps-kk-20140606-signed.zip . Στην επόμενη οθόνη κάνε swipe (από αριστερά προς τα δεξιά) στην μπάρα που γράφει "Swipe to confirm Flash". Περιμένετε να τελειώσει επιτυχώς και μετά πατάτε το "Reboot system".
  • 13. Για να βάλετε Ελληνικά εγκαταστήστε από το Playstore το Locale more pro. Τρέξτε την εφαρμογή και στην καρτέλα Locales επιλέξτε "Greek (Greece)". Την 1η φορά που θα το κάνετε θα πετάξει μήνυμα του Superuser στο οποίο θα πατήσετε "Grant". Αμέσως μετά ξαναπατήστε το "Greek (Greece)" και η γλώσσα των εφαρμογών που υποστηρίζουν ελληνικά θα γυρίσει στα ελληνικά. Τη γλώσσα στο μενού ρυθμίσεων συστήματος θα παραμείνουν στα αγγλικά.

 

Έχω φτάσει μια χαρά μέχρι το βήμα 11 (πέρασα την τελευταία stable VIBEUI_V2.0_1508_7.85.1_ST_A806_NK_W_7F88), όλα καλά, και όταν πατάω τα 3 κουμπιά μαζί, το κιν απλα μπουτάρει δεν μπαίνει σε TWRP recovery για να περάσω και το play strore (και τα data μου βέβαια)..

Ξαναπέρασα το TWRP recovery με το SP_Flash_Tool απο το pc όπως περιγράφει ο Kandilac, όλα καλά, πατάω τα 3 κουμπιά μαζί και πάλι τίποτα..

τι κάνω μετά ???

Link to comment
Share on other sites

Έχω φτάσει μια χαρά μέχρι το βήμα 11 (πέρασα την τελευταία stable VIBEUI_V2.0_1508_7.85.1_ST_A806_NK_W_7F88), όλα καλά, και όταν πατάω τα 3 κουμπιά μαζί, το κιν απλα μπουτάρει δεν μπαίνει σε TWRP recovery για να περάσω και το play strore (και τα data μου βέβαια)..

Ξαναπέρασα το TWRP recovery με το SP_Flash_Tool απο το pc όπως περιγράφει ο Kandilac, όλα καλά, πατάω τα 3 κουμπιά μαζί και πάλι τίποτα..

τι κάνω μετά ???

θα πατήσεις και τα τρια μαζί αλλά πρώτα θα πατήσεις τα 2 της έντασης και μετά το power. Μην βιαστείς να τ' αφήσεις. Περίμενε μέχρι να εμφανιστεί το "dual sim" λογότυπο.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους. Ετοιμαζομαι να αγορασω μεταχειρισμενο ενα lenovo a808t και ο πωλητης μου λεει οτι πιανει 3g. Υπαρχει τετοια περιπτωση; πως μπορω να βεβαιωθω αν το δοκιμασω οτι δεν υποστηριζει 3g.

Περιμενω απαντηση σας και Ευχαριστω εκ τω προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους. Ετοιμαζομαι να αγορασω μεταχειρισμενο ενα lenovo a808t και ο πωλητης μου λεει οτι πιανει 3g. Υπαρχει τετοια περιπτωση; πως μπορω να βεβαιωθω αν το δοκιμασω οτι δεν υποστηριζει 3g.

Περιμενω απαντηση σας και Ευχαριστω εκ τω προτερων.

 

Στην Ελλάδα μόνο 2G θα πιάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Δίνω ένα Link για ένα site εντοπισμού μεταφορών που φαίνεται πολύ καλό. Παράγγειλα κάτι άσχετο απο Κίνα και μου το έστειλαν.

http://www.17track.net/en/

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

θα πατήσεις και τα τρια μαζί αλλά πρώτα θα πατήσεις τα 2 της έντασης και μετά το power. Μην βιαστείς να τ' αφήσεις. Περίμενε μέχρι να εμφανιστεί το "dual sim" λογότυπο.

 

ευχαριστώ φίλε ! ήταν κάτι μεταξύ γκάφας και απειρίας.. αν θέλεις πάντως κάντο και μια αλλαγή στον οδηγό σου, γιατί όταν το διαβάζεις καταλαβαίνεις οτι όταν δονίσει είσαι οκ (τα αφήνεις και bootαρει το κιν.), ενώ πρέπει να τα κρατήσεις και άλλο πατημένα μέχρι να μπεί στο TWRP..

 

επίσης, για να κάνω recover τις επαφες, μυνηματα, τα app που είχα στο backup θα επιλέξω μόνο τα data ή και κάτι άλλο ?

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση ασχετου... :blink: Σκεφτομαι να αλλαξω launcher ισως βαλω τον Nova... Επειδη δεν εχω ιδεα, πρεπει να κανω κατι πριν την εγκατασταση; Εσεις στο lenovo σας αλλαξατε η κρατατε τον μαμισιο; Ευχαριστω πολυ
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ φίλε ! ήταν κάτι μεταξύ γκάφας και απειρίας.. αν θέλεις πάντως κάντο και μια αλλαγή στον οδηγό σου, γιατί όταν το διαβάζεις καταλαβαίνεις οτι όταν δονίσει είσαι οκ (τα αφήνεις και bootαρει το κιν.), ενώ πρέπει να τα κρατήσεις και άλλο πατημένα μέχρι να μπεί στο TWRP..

 

επίσης, για να κάνω recover τις επαφες, μυνηματα, τα app που είχα στο backup θα επιλέξω μόνο τα data ή και κάτι άλλο ?

Δεν έχεις άδικο, αλλά δυστυχώς έχει περάσει το χρονικό διάστημα στο οποίο έχω δικαίωμα να κάνω edit το post.

Link to comment
Share on other sites

Μου χαλασε ο μετατροπεας (πολυ κακη κατασκευη) απο το κινεζικο στο ευρωπαικου τυπου φις. Γνωριζει κανεις που μπορω να βρω εδω στην Ελλαδα;
Link to comment
Share on other sites

Μου χαλασε ο μετατροπεας (πολυ κακη κατασκευη) απο το κινεζικο στο ευρωπαικου τυπου φις. Γνωριζει κανεις που μπορω να βρω εδω στην Ελλαδα;

 

Εχεις δικιο , ειναι κακης ποιοτητας . Εγω χρησιμοποιω απο το παλιο μου κινητο. Στο ιντερνετ γραφει οτι μπορεις να χρησιμοποιησεις απο αλλο κιητο χωρις προβλημα. Χρονια φορτιζω το kindle και το κινητο μου με τον φορτιστη του sony xperia η του nokia χωρις κανενα προβλημα. :)

Link to comment
Share on other sites

Μου χαλασε ο μετατροπεας (πολυ κακη κατασκευη) απο το κινεζικο στο ευρωπαικου τυπου φις. Γνωριζει κανεις που μπορω να βρω εδω στην Ελλαδα;

Έχει σε οποιοδήποτε κατάστημα με ηλεκτρολογικό υλικό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δοκίμασε κανείς την καινούρια Ρομ vibe ui 1445 deodex;

Δεν έχει ελληνικά..............

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο , ειναι κακης ποιοτητας . Εγω χρησιμοποιω απο το παλιο μου κινητο. Στο ιντερνετ γραφει οτι μπορεις να χρησιμοποιησεις απο αλλο κιητο χωρις προβλημα. Χρονια φορτιζω το kindle και το κινητο μου με τον φορτιστη του sony xperia η του nokia χωρις κανενα προβλημα. :)

 

Το θεμα ειναι πως αγορασα φορτιστη, αλλα δεν μου φορτιζει το ιδιο γρηγορα. Πιθανοτατα (με λιγο ψαξιμο που εκανα) ειναι παλιου τυπου, και δεν ειναι κλειστο το κυκλωμα στα μεσαια σιδερακια. Οποτε το αναγνωριζει σαν θυρα pc και τραβαει max 0.5Α. Τσαμπα αγορα δηλαδη!

Link to comment
Share on other sites

Εδω εχει βγαλει εναν (LG) των 1,2Α με 6.6€.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...