Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

 

Θα ήθελα να μου προτείνεται κάποιο hands-free που να είναι συμβατό με το κινητό μας, κατά προτίμηση από Ελλάδα...

 

Ευχαριστώ!

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Γεια και πάλι ,

ακολούθησα τον οδηγό και πέρασα από 9432 σε 1447. Στο Βήμα 12 :

 

12.Επιλέξτε Install και βρείτε κει επιλέξτε το αρχείο gapps-kk-20140606-signed.zip . Στην επόμενη οθόνη κάνε swipe (από αριστερά προς τα δεξιά) στην μπάρα που γράφει "Swipe to confirm Flash". Περιμένετε να τελειώσει επιτυχώς και μετά πατάτε το "Reboot system".

 

μετά το reboot, μου βγάζει μήνυμα "Δυστυχώς η υπηρεσία Google play σταμάτησε να λειτουργεί" και όταν πάω στο app Play store γράφει "Δεν υπάρχει σύνδεση" "επανάληψη". Φυσικά έχω σύνδεση στο wifi αφου ανοίγω κανονικά σελίδες. Ξαναέβαλα το gapps-kk-20140606-signed.zip αλλά δεν έγινε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Θα ήθελα να μου προτείνεται κάποιο hands-free που να είναι συμβατό με το κινητό μας, κατά προτίμηση από Ελλάδα...

 

Ευχαριστώ!

 

Η διαφορά των προτύπων είναι αυτή στο attachment.

Tα Lenovo όπως και η πλειοψηφία των νέων συσκευών είναι ctia. Γενικά όλα τα ctia πρέπει να παίζουν απροβληματιστα. Με έναν ανταπτορα ή με recable μπορείς να τα κάνεις όλα ctia.

 

Αν ακούς πολύ δυνατά η πολύ σιγά ,

Από το Play store εγκαθιστάς το Mobileuncle tools , το τρέχεις

επιλέγεις το Engineer Mode/Engineer Mode (MTK)/πηγαίνεις στην "καρτέλα" επάνω στο Hardware Testing -> Audio -> Headset Mode. (και βάζεις μεγαλύτερες η μικρότερες τιμές) ΜΕ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΕΥΘΥΝΗ ΠΑΝΤΑ

 

Γεια και πάλι ,

ακολούθησα τον οδηγό και πέρασα από 9432 σε 1447. Στο Βήμα 12 :

 

12.Επιλέξτε Install και βρείτε κει επιλέξτε το αρχείο gapps-kk-20140606-signed.zip . Στην επόμενη οθόνη κάνε swipe (από αριστερά προς τα δεξιά) στην μπάρα που γράφει "Swipe to confirm Flash". Περιμένετε να τελειώσει επιτυχώς και μετά πατάτε το "Reboot system".

 

μετά το reboot, μου βγάζει μήνυμα "Δυστυχώς η υπηρεσία Google play σταμάτησε να λειτουργεί" και όταν πάω στο app Play store γράφει "Δεν υπάρχει σύνδεση" "επανάληψη". Φυσικά έχω σύνδεση στο wifi αφου ανοίγω κανονικά σελίδες. Ξαναέβαλα το gapps-kk-20140606-signed.zip αλλά δεν έγινε τίποτα.

 

Γιατί δεν βάζεις την MultiRootPlay που είναι μέσα και τα gapps να ησυχάσεις :) ;

Edited by OrfeasGR
Link to comment
Share on other sites

Αυτή έβαλα VIBEUI_V2.0_1447_MultiRootPlay.zip

 

Δλδ. τα είχε ήδη....γι'αυτό υπάρχει πρόβλημα.... Τώρα τi μπορώ να κάνω ;

 

Αν το ξαναφλασάρω και δεν βάλω (εννοείται...) το gapps-kk-20140606-signed.zip θα διορθωθεί :

 

Να κάνω τα παρακάτω βήματα ;

 

8. Στο home του TWRP πατάτε το "Wipe" και μετά κάνετε swipe από αριστερά προς τα δεξιά στην μπάρα "Swipe to Factory Reset" και όταν ολοκληρωθεί, πατάτε πάλι το home.

9. Στο home του TWRP πατάτε το "Install" και βρίσκετε και επιλέγετε το zip αρχείο της rom. Στην επόμενη οθόνη κάνετε swipe στην μπάρα "Swipe to Confirm Flash". Περιμένετε να τελειώσει επιτυχώς και μετά πατάτε το Home.

10. Στο home του TWRP πατάτε το "Install" και βρίσκετε και επιλέγετε το Update SuperSU-v2.14.zip. Στην επόμενη οθόνη κάνετε swipe στην μπάρα "Swipe to Confirm Flash". Περιμένετε να τελειώσει επιτυχώς και μετά πατάτε το "Reboot system". Το τηλέφωνο θα μπουτάρει (την πρώτο boot κρατάει λίγο παραπάνω) και θα βγάλει την οθόνη επιλογής γλώσσας. Επιλέξτε English (εκτός αν ξέρετε κινέζικα). Αν μέχρι να γυρίσει η γλώσσα αγγλικά πετάξει μηνύματα του superuser στα κινέζικα εσείς πατήστε την κάτω δεξιά επιλογή. Αν το έχετε γυρίσει ήδη στα αγγλικά πατήστε Grant. Προχωρήστε στο αρχικό σεταρισμα του τηλεφώνου αφήστε το 2-3 λεπτά ανοικτό και μετά κλείστε το εντελώς.

Edited by Vladimirus
Link to comment
Share on other sites

Αυτή έβαλα VIBEUI_V2.0_1447_MultiRootPlay.zip

 

Δλδ. τα είχε ήδη....γι'αυτό υπάρχει πρόβλημα.... Τώρα τi μπορώ να κάνω ;

 

Αν το ξαναφλασάρω και δεν βάλω (εννοείται...) το gapps-kk-20140606-signed.zip θα διορθωθεί :

 

Να κάνω τα παρακάτω βήματα ;

 

8. Στο home του TWRP πατάτε το "Wipe" και μετά κάνετε swipe από αριστερά προς τα δεξιά στην μπάρα "Swipe to Factory Reset" και όταν ολοκληρωθεί, πατάτε πάλι το home.

9. Στο home του TWRP πατάτε το "Install" και βρίσκετε και επιλέγετε το zip αρχείο της rom. Στην επόμενη οθόνη κάνετε swipe στην μπάρα "Swipe to Confirm Flash". Περιμένετε να τελειώσει επιτυχώς και μετά πατάτε το Home.

10. Στο home του TWRP πατάτε το "Install" και βρίσκετε και επιλέγετε το Update SuperSU-v2.14.zip. Στην επόμενη οθόνη κάνετε swipe στην μπάρα "Swipe to Confirm Flash". Περιμένετε να τελειώσει επιτυχώς και μετά πατάτε το "Reboot system". Το τηλέφωνο θα μπουτάρει (την πρώτο boot κρατάει λίγο παραπάνω) και θα βγάλει την οθόνη επιλογής γλώσσας. Επιλέξτε English (εκτός αν ξέρετε κινέζικα). Αν μέχρι να γυρίσει η γλώσσα αγγλικά πετάξει μηνύματα του superuser στα κινέζικα εσείς πατήστε την κάτω δεξιά επιλογή. Αν το έχετε γυρίσει ήδη στα αγγλικά πατήστε Grant. Προχωρήστε στο αρχικό σεταρισμα του τηλεφώνου αφήστε το 2-3 λεπτά ανοικτό και μετά κλείστε το εντελώς.

 

Ναι, να κανεις όλα τα παραπάνω και θα είσαι μια χαρά. Απλά στην οθόνη επιλογής γλώσσας θα έχεις και τα Ελληνικά, οπότε επέλεξε ότι εσύ θες.

Link to comment
Share on other sites

OrfeasGR, ευχαριστώ. Τελικά το έκανα ήδη και μόλις τελείωσα. Ολα καλά ! Δεν μου έβγαλε να διαλέξω γλώσσα , ήταν ήδη Αγγλικά και από τις ρυθμίσεις μπορούσα να διαλέξω και Ελληνικά. Αυτό μου το έκανε και την πρώτη φορά που έκανα λάθος. Τώρα το locale more pro δεν χρειάζεται ; Μπορώ να το απεγκαταστήσω ; Edited by Vladimirus
Link to comment
Share on other sites

OrfeasGR, ευχαριστώ. Τελικά το έκανα ήδη και μόλις τελείωσα. Ολα καλά ! Δεν μου έβγαλε να διαλέξω γλώσσα , ήταν ήδη Αγγλικά και από τις ρυθμίσεις μπορούσα να διαλέξω και Ελληνικά. Αυτό μου το έκανε και την πρώτη φορά που έκανα λάθος. Τώρα το locale more pro δεν χρειάζεται ; Μπορώ να το απεγκαταστήσω ;

 

Είχε η ROM μέσα το Locale More Pro; :shock:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

 

Εκτος της ερωτησης για το πού βρισκεται το "enter" για την αλλαγη γραμμης στυ συνταξη μηνυματων (με original πληκτρολογιο), εχω αλλη μια:

 

Απεγκατεστησα το προεγκατεστημενο DU Battery Saver, καθως κατεβασα την Pro εκδοση. Οταν προσπαθησα να την εγκαταστησω, δεν τα καταφερα, καθως επαιρνα το εξης μηνυμα σφαλματος: "Fail to install - The package sigature has existed".

 

Τι πρεπει να κανω, ωστε να μπορεσω να εγκαταστησω την εκδοση Pro?

Κατέβασε από το playstore το swiftkey. Είναι απλά άπαιχτο!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μαλιστα αρα ειναι το tempered, ευχαριστω φιλε

Στην μαμίσια οθόνη η αίσθηση είναι ότι κολλάει το δάκτυλο στο σύρσιμο αλλά έχεις άμεση ανταπόκριση, με ζελατίνα δέν κολλάει αλλά έχεις την ίδια σχεδόν ανταπόκριση, με το tempered glass όντως έχεις πρόβλημα στην απόκριση ιδίως όταν γράφεις μηνύματα.

Απλά με το tempered glass έχεις μεγάλη προστασία της οθόνης απο τα κτυπήματα η το χώσιμο στις τσέπες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 59 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

OrfeasGR, ευχαριστώ. Τελικά το έκανα ήδη και μόλις τελείωσα. Ολα καλά ! Δεν μου έβγαλε να διαλέξω γλώσσα , ήταν ήδη Αγγλικά και από τις ρυθμίσεις μπορούσα να διαλέξω και Ελληνικά. Αυτό μου το έκανε και την πρώτη φορά που έκανα λάθος. Τώρα το locale more pro δεν χρειάζεται ; Μπορώ να το απεγκαταστήσω ;

Δέν χρειάζεσαι πλέον το localemore pro.

*Ο γνωστικός άνθρωπος αναγνωρίζει τον αμαθή, γιατί υπήρξε κι ο ίδιος αμαθής. Αντίθετα, ο αμαθής δεν αναγνωρίζει τον γνωστικό, γιατί αυτός ο ίδιος δεν υπήρξε ποτέ γνωστικός* . (Σενέκας) .
Link to comment
Share on other sites

Το xposed το κάνουμε install απο twrp ??

 

Πρόσεξε με το xposed. Χρειάζεται να κάνεις κάποια προεργασία για να δουλέψει, αλλιώς το τηλέφωνο θα κάνει bootloops.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5811083&highlight=xposed#post5811083

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

οταν εχω το κινητο στη φορτιση μου βγαζει να ρυθμισω το Baidu. Ξερει κανεις τι πρεπει να αλλαξω για να μην μου το εμφανιζει?

 

ακομα στα contacts κανω τροποποιηση στο ονομα μια επαφης, το σωζω αλλα παρολα αυτα κραταει το παλιο ονομα οταν κανω αναζητηση στο καταλογο.

Εαν μπω να το διορθωσω, ωστοσο, εμφανιζεται το καινουργιο. Καμια ιδεα?

 

Ευχαριστω

Edited by Paterbill
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια. Πριν λίγες μέρες παρέλαβα απο vickmall για τον αδερφό μου. Εχει την τελευταία ρομ κανονικα. Του εφτιαξα τα φοντ και τωρα θελω να μου πειτε τι αλλο θα χρειαστεί να αλλαξω πχ ποια απο τις κινεζικες εφαρμογες να απεγκαταστησω.

Edit :και κάτι που παρατήρησα,οι επαφες στα μηνύματα εμφανίζονται κανονικα αλλα διπλα απο το τηλ της επαφης γραφει κατι στα κινεζικα (μαλλον πρεπει να ειναι η χωρα?) αυτο φεύγει καπως;

Edited by astrah

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Σήμερα το πρωι μετα απο boot που εκανα το κινητο εχασε το root... Εβγαλε ενα μηνυμα στα κινεζικα για root κλπ... Το ειδα με root checkerbκαι οντως δεν υπαρχει πλεον root. Εκδοση 9342 απο to2c... Any ideas?
Link to comment
Share on other sites

διπλα απο το τηλ της επαφης γραφει κατι στα κινεζικα (μαλλον πρεπει να ειναι η χωρα?) αυτο φεύγει καπως;

 

την ιδια απορια εχω και εγω :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Σήμερα το πρωι μετα απο boot που εκανα το κινητο εχασε το root... Εβγαλε ενα μηνυμα στα κινεζικα για root κλπ... Το ειδα με root checkerbκαι οντως δεν υπαρχει πλεον root. Εκδοση 9342 απο to2c... Any ideas?

 

Καλημέρα. Πρέπει να λάβεις υπόψη ότι όσες αλλαγές είχες κάνει πριν το boot εφαρμόστηκαν τώρα. Αν έσβησες ή πάγωσες το SuperSu ή το SuperUser ή κάποιο άλλο κρίσιμο app θα πρέπει να τα ξαναβάλεις, αλλιώς κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ή φλασάρεις με την ίδια ή άλλη Rom..

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα με ρομ 1447 μου εβγαλε απο μονο του δυο browser το baidu και το maxthlon θελω να σβησω το ενα με το link2sd αν σβησω θα εχω προβλημα
Link to comment
Share on other sites

καλημερα

με ενδιαφερει το εν λογω τηλεφωνο,μου αρεσει σαν συσκευη και οι κριτικες του απο εσας και θελω να το αποκτησω.

θα ηθελα ομως να μου προτεινετε ενα απο τα παρακατω "αξιοπιστα κινεζομαγαζα" (to2c.com geekbuying.com vickmall.com minideal.net) ουτος ωστε να μην χασω τα χρηματα μου αλλα και να μου ερθει σε γρηγορο χρονο.Οι διαφορες στην τιμη ειναι μικρες απο 135 - 142€

θα με ενδιεφερε πολυ ο χρονος παραδοσης βασει των δικων σας εντυπωσεων

http://www.to2c.com/original-lenovo-a8-a806-basic-4g-fdd-lte-wcdma-smartphone-octa-core-1-7g-5-0-hd-ips-2g-ram-16gb-rom-13-0m.html

http://www.geekbuying.com/item/Lenovo-A8-A806-MTK6592-Octa-Core-1-7GHz-5-0-Inch-Android-4-4-Smartphone-2G-RAM-16GB-ROM-4G-FDD-LTE-HD-13-0MP---Black-331849.html

http://www.vickmall.com/lenovo-a8-a806-smartphone-4g-fdd-lte-wcdma-octa-core-1-7g-5-0-hd-ips-2g-ram-16gb-rom-13-0mp-camera.html

http://www.minideal.net/original-lenovo-a8-a806-4g-fdd-lte-wcdma-smartphone-octa-core-1-7g-5-0-hd-ips-2g-ram-16gb-rom-13-0m.html

 

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Edit :και κάτι που παρατήρησα,οι επαφες στα μηνύματα εμφανίζονται κανονικα αλλα διπλα απο το τηλ της επαφης γραφει κατι στα κινεζικα (μαλλον πρεπει να ειναι η χωρα?) αυτο φεύγει καπως;

 

την ιδια απορια εχω και εγω :)

 

Απο την στιγμή που φοράτε την 1447, ανοίξτε την εφαρμογή για της κλήσεις-> πατήστε το menu button-> More display features-> More display options-> Location-> απενεργοποιήστε το Display number's location -> Καντε back για να πάτε στην καρτέλα "more display features" ξανα -> Number match bits -> By 7

Link to comment
Share on other sites

Γιατι προσπαθωντας να κανω εγκατασταση ενα app απο το playstore λεει οτι δεν εχω αρκετο χωρο, δεν εχω πολλες εφαρμογες, εβγαλα το facebook για παρδειγμα αλλα τα ιδια, ....λιγη βοηθεια please......:):)

 

----- προσθήκη μηνύματος 85 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γιατι προσπαθωντας να κανω εγκατασταση ενα app απο το playstore λεει οτι δεν εχω αρκετο χωρο, δεν εχω πολλες εφαρμογες, εβγαλα το facebook για παρδειγμα αλλα τα ιδια, ....λιγη βοηθεια please......:):)

την 1447 multi εχω

Link to comment
Share on other sites

Γιατι προσπαθωντας να κανω εγκατασταση ενα app απο το playstore λεει οτι δεν εχω αρκετο χωρο, δεν εχω πολλες εφαρμογες, εβγαλα το facebook για παρδειγμα αλλα τα ιδια, ....λιγη βοηθεια please......:):)

 

Έαν έχεις γεμίσει την εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου θα έχεις αυτό το πρόβλημα.

Πόσες φορές έχεις πάρει backup από το TWRP? Αν έχεις κάνει 3-4 φορές backup (αποθηκεύοντας τα στην εσωτερική μνήμη) , εκτελώντας τον οδηγό αναβάθμισής για να περάσεις κάποια rom και δεν έχεις σβήσει κανένα απ'αυτά, είναι πιθανότατα και η αιτία που δεν έχεις ελεύθερο χώρο.

Επίσης , μήπως έχεις τραβήξει πολλά ή μεγάλης διάρκειας βίντεο στο τηλέφωνό σου?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

με ενδιαφερει το εν λογω τηλεφωνο,μου αρεσει σαν συσκευη και οι κριτικες του απο εσας και θελω να το αποκτησω.

θα ηθελα ομως να μου προτεινετε ενα απο τα παρακατω "αξιοπιστα κινεζομαγαζα" (to2c.com geekbuying.com vickmall.com minideal.net) ουτος ωστε να μην χασω τα χρηματα μου αλλα και να μου ερθει σε γρηγορο χρονο.Οι διαφορες στην τιμη ειναι μικρες απο 135 - 142€

θα με ενδιεφερε πολυ ο χρονος παραδοσης βασει των δικων σας εντυπωσεων

http://www.to2c.com/original-lenovo-a8-a806-basic-4g-fdd-lte-wcdma-smartphone-octa-core-1-7g-5-0-hd-ips-2g-ram-16gb-rom-13-0m.html

http://www.geekbuying.com/item/Lenovo-A8-A806-MTK6592-Octa-Core-1-7GHz-5-0-Inch-Android-4-4-Smartphone-2G-RAM-16GB-ROM-4G-FDD-LTE-HD-13-0MP---Black-331849.html

http://www.vickmall.com/lenovo-a8-a806-smartphone-4g-fdd-lte-wcdma-octa-core-1-7g-5-0-hd-ips-2g-ram-16gb-rom-13-0mp-camera.html

http://www.minideal.net/original-lenovo-a8-a806-4g-fdd-lte-wcdma-smartphone-octa-core-1-7g-5-0-hd-ips-2g-ram-16gb-rom-13-0m.html

 

 

ευχαριστω

το δικο μου απο vickmall εκανε 18 ημερες ,τωρα παραγγειλα απο to2c ενα λογο ποιο οικονομικης τιμης για την αδελφη μου και περιμενω να δω ποτε θα ερθει

σε αλλο φιλο εδω του ηρθε σε 12 ημερες απο το to2c ,γενικα σε κανα 20ημερο θα ειναι στα χερια σου

αλλα οκ ειναι και τα 4 καταστηματα νομιζω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα με ρομ 1447 μου εβγαλε απο μονο του δυο browser το baidu και το maxthlon θελω να σβησω το ενα με το link2sd αν σβησω θα εχω προβλημα

Διεγραψε τον maxthlon και παγωσε τον baidu γιατι οταν εγω τον ειχα διαγραψει μου πετουσε συνεχεια μηνυματα για να τον εγκαταστησω παλι καιι ηταν σπαστικο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...