Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλύτερα να περάσεις τη 1447 και αν η μεμβράνη είναι αυτή που είχε από την αρχή, να τη βγάλεις.

 

Σκεφτομαι να πω σ ενα φιλαρακι μου να μου περασει τη 1447 γτ εγω δν το κατεχω το αθλημα!Παντως οσο αναφορα για την μεμβρανη δν ειναι αυτη που ειχε πανω ειναι αλαγμενη!Ευχαριστω για τις συμβουλες!

Link to comment
Share on other sites

- Παίζει να κουμπώσω κανένα firmware απο την αρχή και να δουλεύει κανονικά το τηλέφωνο και να βαλω εφαρμογές απο το google play store?

 

Υπάρχει καποιο original firmware απο τη lenovo για το συγκεκριμένο κινητό;

Ακούω προτάσεις.

 

Αν εχει ηδη αναφερθεί κατι αντίστοιχο στις 192 σελίδες του thread ζητώ συγνώμη που δεν τις είδα μια μια :worry:

Μόλις στη προηγούμενη σελίδα ο kandilak απαντά σε άλλο φίλο: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5879462#post5879462

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παιδιά

Τη 1η δε την ειδα γιατι μεσω google με εβγαλε στην 178 σελιδα οποτε ζητώ συγνώμη, οντως ολα τα λεει εκει.

 

Παρολα αυτα εχω 2 αποριούλες:

 

καπου πηρε το μάτι μου τη 1501

αν και οπως δείχνουν τα πράγματα η πιο "stable" ειναι η 1447, τη 1501 την έχει δοκιμάσει κανείς;

 

και επίσης αν ειναι routed το τηλέφωνο (που λογικα ειναι)

παρολα αυτα θα μπορούσα να περάσω την VibeUI_1447_Dev_Multilanguage+Root+Gapps

με το Sp flash tool οπως λεει το παλικάρι εδω, μιας και φαίνεται πιο εύκολο;

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5843833#post5843833

Link to comment
Share on other sites

Και την εβγαλα την μπαταρια και την ξαναεβαλα και εβαλα και την μπαταρια απο το ιδιο που εχει καποιος γνωστος μου αλλα τιποτα!Πρεπει να κανει το ταξιδι της επιστροφης για την Κινα και αντε βγαλε ακρη...Καλο Πασχα

Αν δεν κανω λαθος ειναι πρωτη φορα που αναφερεται τετοιο προβλημα μετα απο τοσους μηνες που λειτουργουσε, ελπιζω να μην αναφερθει αλλο.

το θεμα ειναι να το βλεπουμε,αν αναβει το φλας δεν θα φαινεται κατι .....:O

Εγω αυτο χρησιμοποιουσα στο arc s, οχι στο Α806. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.led.notify&hl=el

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος ειναι πρωτη φορα που αναφερεται τετοιο προβλημα μετα απο τοσους μηνες που λειτουργουσε, ελπιζω να μην αναφερθει αλλο.

 

Στην αρχη πιστεψα οτι ειναι καποιο blackout της μπαταριας (συμβαινει καμια φορα),βρηκα δοκιμασα και με μια αλλη μπαταρια ενος φιλου αλλα δεν κανει τιποτα.Το συνδεσα και με το pc χωρις την μπαταρια αλλα παλι τιποτα.Καποια βλαβη της μητρικης πλακετας ειναι.Το αγορασα τον Νοεμβριο απο minideal και εχει 3 μερες που προσπαθω να βγαλω μια σχετικη ακρη και δεν μπορω.Τα Αγγλικα τους ειναι τραγικα (οπως των περισσοτερων Κινεζων) και ελπιζω ,τουλαχιστον, να το παρουν πισω και να το διορθωσουν,αν οχι να το αντικαταστησουν.Παντως το τηλεφωνο,οσο δουλεψε ηταν γαματο και χωρις να το εχω "πειραξει" καθολου.Σκεφτομαι μαλιστα να το ξαναπαραγγειλω για εναν φιλο αλλα σιγουρα οχι απο το minideal.Πιστευω ηταν θεμα γκαντεμιας.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν δεν κανω λαθος ειναι πρωτη φορα που αναφερεται τετοιο προβλημα μετα απο τοσους μηνες που λειτουργουσε, ελπιζω να μην αναφερθει αλλο.

 

Εγω αυτο χρησιμοποιουσα στο arc s, οχι στο Α806. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.led.notify&hl=el

 

Στην αρχη πιστεψα οτι ειναι καποιο blackout της μπαταριας (συμβαινει καμια φορα),βρηκα δοκιμασα και με μια αλλη μπαταρια ενος φιλου αλλα δεν κανει τιποτα.Το συνδεσα και με το pc χωρις την μπαταρια αλλα παλι τιποτα.Καποια βλαβη της μητρικης πλακετας ειναι.Το αγορασα τον Νοεμβριο απο minideal και εχει 3 μερες που προσπαθω να βγαλω μια σχετικη ακρη και δεν μπορω.Τα Αγγλικα τους ειναι τραγικα (οπως των περισσοτερων Κινεζων) και ελπιζω ,τουλαχιστον, να το παρουν πισω και να το διορθωσουν,αν οχι να το αντικαταστησουν.Παντως το τηλεφωνο,οσο δουλεψε ηταν γαματο και χωρις να το εχω "πειραξει" καθολου.Σκεφτομαι μαλιστα να το ξαναπαραγγειλω για εναν φιλο αλλα σιγουρα οχι απο το minideal.Πιστευω ηταν θεμα γκαντεμιας.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι,ισως ψιλοχαζο;Γινεται να περασουμε αλλη ρομ χωρις να διαγραφουν προγραμματα-δεδομενα; Αν ναι,απλα δεν κανουμε στον οδηγο back up και swipe to factory reset;
Link to comment
Share on other sites

Οχι, ενδεχομενως να δουλεψουν (ισως) καποιες εφαρμογες, αλλα θα υπαρξουν προβληματα.

Περιμενε.. για ποια ρομ μιλας;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ειναι καλυτερο να το παραγγειλει καποιος οπως ειναι το τηλεφωνο και να το φτιαξει αυτος ή να ζητησει να το κανουν root και ολα τα σχετικα οι Κινεζοι;

Ποιο site ειναι καλυτερο στα τεχνικα θεματα για να το παραγγειλεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα !!! Εχω ενα θεμα με το ημερολογιο στο τηλεφωνο μου το A806 (root 1447 multi). Eνω μεσα στην εφαρμογη μου βγαζει κανονικα την ημερα στην αρχικη οθονη μου βγαζει αλλη μερα και αριθμο... Υπαρχει καποιος τροπος να διορθωθει??
Link to comment
Share on other sites

Οχι, ενδεχομενως να δουλεψουν (ισως) καποιες εφαρμογες, αλλα θα υπαρξουν προβληματα.

Περιμενε.. για ποια ρομ μιλας;

 

Εχω την 1447 st και θελω να βαλω την multilanguage

Link to comment
Share on other sites

Εχω την 1447 st και θελω να βαλω την multilanguage

 

A, τοτε θα δουλεψουν μαλλον, αλλα δεν ξερω σιγουρα. Παρε ενα backup πριν και επιστρεφεις αν χρειαστει. Αλλα αν ειναι να το κανεις, μην το κανεις οπως λες χωρις wipe, αλλα παρε ενα backup μονο τα data, περνα τη ρομ κατα τα γνωστα και μετα κανε restore το data.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος ειναι πρωτη φορα που αναφερεται τετοιο προβλημα μετα απο τοσους μηνες που λειτουργουσε, ελπιζω να μην αναφερθει αλλο.

 

Στην αρχη πιστεψα οτι ειναι καποιο blackout της μπαταριας (συμβαινει καμια φορα),βρηκα δοκιμασα και με μια αλλη μπαταρια ενος φιλου αλλα δεν κανει τιποτα.Το συνδεσα και με το pc χωρις την μπαταρια αλλα παλι τιποτα.Καποια βλαβη της μητρικης πλακετας ειναι.Το αγορασα τον Νοεμβριο απο minideal και εχει 3 μερες που προσπαθω να βγαλω μια σχετικη ακρη και δεν μπορω.Τα Αγγλικα τους ειναι τραγικα (οπως των περισσοτερων Κινεζων) και ελπιζω ,τουλαχιστον, να το παρουν πισω και να το διορθωσουν,αν οχι να το αντικαταστησουν.Παντως το τηλεφωνο,οσο δουλεψε ηταν γαματο και χωρις να το εχω "πειραξει" καθολου.Σκεφτομαι μαλιστα να το ξαναπαραγγειλω για εναν φιλο αλλα σιγουρα οχι απο το minideal.Πιστευω ηταν θεμα γκαντεμιας.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Στην αρχη πιστεψα οτι ειναι καποιο blackout της μπαταριας (συμβαινει καμια φορα),βρηκα δοκιμασα και με μια αλλη μπαταρια ενος φιλου αλλα δεν κανει τιποτα.Το συνδεσα και με το pc χωρις την μπαταρια αλλα παλι τιποτα.Καποια βλαβη της μητρικης πλακετας ειναι.Το αγορασα τον Νοεμβριο απο minideal και εχει 3 μερες που προσπαθω να βγαλω μια σχετικη ακρη και δεν μπορω.Τα Αγγλικα τους ειναι τραγικα (οπως των περισσοτερων Κινεζων) και ελπιζω ,τουλαχιστον, να το παρουν πισω και να το διορθωσουν,αν οχι να το αντικαταστησουν.Παντως το τηλεφωνο,οσο δουλεψε ηταν γαματο και χωρις να το εχω "πειραξει" καθολου.Σκεφτομαι μαλιστα να το ξαναπαραγγειλω για εναν φιλο αλλα σιγουρα οχι απο το minideal.Πιστευω ηταν θεμα γκαντεμιας.

 

φιλε μου κ εγω το το ιδιο επαθα, εμενα εκαψε μητρικη....

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου κ εγω το ιδιο επαθα. Τελικα ειχε καψει μητρικη...

Το φανταστικα οτι ειναι θεμα μητρικης

Τελικα δεν ειμαι ο μονος...ειπα κι εγω,τοσο γκαντεμης

Εσυ τι εκανες;Το εστειλες πισω ή το εφτιαξες σε καποιον τεχνικο στην Ελλαδα;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

Το αγόρασα απο vickmall αρα έχει την 1447 το τσέκαρα κιολας,ειχα ζητησει rooted με multilan.όμως έχει κατι κινέζικα ακόμα πχ στις επαφές ένα κινέζικο συμβολο πάντα.απο τα service που τρέχει το android ένα είναι στα κινέζικα οπότε λογικά αυτο φταίει.ενα ακόμα σπαστικό είναι οτι εστω έχω αποθηκεύσει μια επαφή "Νικος" τυχαίο νούμερο 6947422343.όταν με καλέσει,θα τον βγάλει άγνωστος και το κλασικό κινέζικο συμβολο γιατι το νουμερο εχει τη μορφη με +30 μπροστα. το αναγνωρίζει μονο με ως +30 694..... αποθηκευμένο.Αυτό είναι ένα μικρό προβλημα που μπορεις να ζήσεις με αυτο.απλα τα αποθηκεύεις ολα με +30. αλλα πάλι δεν το είχε κανένα προηγούμενο κινητό μου,γτ να το έχει αυτο.μηπως είναι καποια ρυθμιση που μου ξεφεύγει?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δίνω το link για όποιον θέλει να φλασάρει την 1447 του Vickmall. Είναι Multilanguage , Rooted και με εγκατεστημένο το Playstore (Gmail, Maps κλπ δεν υπάρχουν αλλά μπορείτε να τα εγκαταστήσετε από το Playstore) και χωρίς τις άχρηστες κινέζικες εφαρμογές. Το power manager δεν υπάρχει στο συρτάρι εφαρμογών αλλά είναι ενσωματωμένο στο σύστημα όπως στις official DEV εκδόσεις. Κάτι που δεν μου άρεσε είναι ότι έχουν αντικαταστήσει την εφαρμογή ημερολογίου της lenovo με αυτήν της google. Όμως πήρα το apk από την 1447_ST και την εγκατέστησα χωριστά χωρίς πρόβλημα μαζί με αυτό του power manager.

 

Για εγκατάσταση μέσω TWRP ακολουθείτε τον οδηγό αναβάθμισης , παραλείποντας τα βήματα 5, 11, 12, 13 (η εγκατάσταση των gapps γίνεται από το Playstore που είναι ήδη εγκατεστημένο). Επίσης η εγκατάσταση του Update SuperSU-v2.14.zip είναι προαιρετική αφού η rom είναι ήδη root, αλλά την προτείνω γιατί το SuperSU είναι καλύτερο από το Superuser που έχει μέσα η rom.

Download VIBEUI_V2.0_1447_MultiRootPlay.zip

 

 

Για τους μυημένους στο φλασάρισμα με το SP Flash tool κατεβάζετε το https://mega.co.nz/#F!fMRiBQJK!liawKHGrtyMLIYgvdqGUZQ

 

Πως μπορω να βάλω την VIBEUI_V2.0_1447_MultiRootPlay με το spflash, οταν διαλέγω το scatter του λεει invalid

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

Το αγόρασα απο vickmall αρα έχει την 1447 το τσέκαρα κιολας,ειχα ζητησει rooted με multilan.όμως έχει κατι κινέζικα ακόμα πχ στις επαφές ένα κινέζικο συμβολο πάντα.απο τα service που τρέχει το android ένα είναι στα κινέζικα οπότε λογικά αυτο φταίει.ενα ακόμα σπαστικό είναι οτι εστω έχω αποθηκεύσει μια επαφή "Νικος" τυχαίο νούμερο 6947422343.όταν με καλέσει,θα τον βγάλει άγνωστος και το κλασικό κινέζικο συμβολο γιατι το νουμερο εχει τη μορφη με +30 μπροστα. το αναγνωρίζει μονο με ως +30 694..... αποθηκευμένο.Αυτό είναι ένα μικρό προβλημα που μπορεις να ζήσεις με αυτο.απλα τα αποθηκεύεις ολα με +30. αλλα πάλι δεν το είχε κανένα προηγούμενο κινητό μου,γτ να το έχει αυτο.μηπως είναι καποια ρυθμιση που μου ξεφεύγει?

 

Ευχαριστω

Αν κοιταξεις στην πρωτη σελλιδα θα βρεις την λυση...ενα ευχαριστω στον kandilak

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μετα απο 4 μερες που προσπαθουσα να βγαλω ακρη με το minideal σημερα το κινητιο πηρε τον δρομο για το μεγαλο ταξιδι της επιστροφης.Ελπιζω να το φτιαξουν και σε κανενα 3μηνο να φτασει παλι στα χερια μου.

Δεν ψωνιζω ξανα απο το minideal ουτε τζαμπα να μου το δινουν...

Link to comment
Share on other sites

 

φιλε μου κ εγω το το ιδιο επαθα, εμενα εκαψε μητρικη....

 

εμενα το επαθε δυο μερες αφου το παρελαβα, το εστειλα πισω ενω παραλληλα ειχα ανοιξει θεμα στο paypal. απο αρχες νοεμβρη που το εχω στειλει κ μετα απο απειρους τσακωμους ακομα περιμενω να μου στειλουν πισω τα χρηματα.

Στην δικη σου περιπτωση δοκιμασε να το φλασαρεις μηπως κ επανερθει

Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο χρησιμοποιουσα στο arc s, οχι στο Α806. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.led.notify&hl=el

 

το δοκιμαζω ... Ευχαριστω !

Lenovo A806

 

Lenovo P2

Link to comment
Share on other sites

 

εμενα το επαθε δυο μερες αφου το παρελαβα, το εστειλα πισω ενω παραλληλα ειχα ανοιξει θεμα στο paypal. απο αρχες νοεμβρη που το εχω στειλει κ μετα απο απειρους τσακωμους ακομα περιμενω να μου στειλουν πισω τα χρηματα.

Στην δικη σου περιπτωση δοκιμασε να το φλασαρεις μηπως κ επανερθει

 

Προσπαθησα τα παντα αλλα δεν υπαρχει λυση.

Το εστειλα πισω και ελπιζω να βρεθει ακρη.

Το κακο ειναι οτι μου το εκανε 2 μηνες αφου το παρελλαβα οποτε απλα ελπιζω...

Link to comment
Share on other sites

Το αγορασα τον Νοεμβριο απο minideal και εχει 3 μερες που προσπαθω να βγαλω μια σχετικη ακρη και δεν μπορω

Και γω απο minideal τον Νοεμβριο.

Για αυτο εγραψα οτι εισαι η πρωτη περιπτωση που χαλαει το κινητο μετα απο τοσο καιρο που το ειχεις γιατι η περιπτωση του αλλου φιλου ηταν σχεδον απο την πρωτη στιγμη.

Οπως και να εχει ενημερωστε και εμας για το τι θα γινει με τα κινητα σας.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

Το αγόρασα απο vickmall αρα έχει την 1447 το τσέκαρα κιολας,ειχα ζητησει rooted με multilan.όμως έχει κατι κινέζικα ακόμα πχ στις επαφές ένα κινέζικο συμβολο πάντα.απο τα service που τρέχει το android ένα είναι στα κινέζικα οπότε λογικά αυτο φταίει.ενα ακόμα σπαστικό είναι οτι εστω έχω αποθηκεύσει μια επαφή "Νικος" τυχαίο νούμερο 6947422343.όταν με καλέσει,θα τον βγάλει άγνωστος και το κλασικό κινέζικο συμβολο γιατι το νουμερο εχει τη μορφη με +30 μπροστα. το αναγνωρίζει μονο με ως +30 694..... αποθηκευμένο.Αυτό είναι ένα μικρό προβλημα που μπορεις να ζήσεις με αυτο.απλα τα αποθηκεύεις ολα με +30. αλλα πάλι δεν το είχε κανένα προηγούμενο κινητό μου,γτ να το έχει αυτο.μηπως είναι καποια ρυθμιση που μου ξεφεύγει?

 

Ευχαριστω

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5826955#post5826955

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πως μπορω να βάλω την VIBEUI_V2.0_1447_MultiRootPlay με το spflash, οταν διαλέγω το scatter του λεει invalid

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5843833#post5843833

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ασχετα με την δικη μου ατυχια,το τηλεφωνο ειναι σουπερ για τα λεφτα του θα το παραγγειλω απο την selina για εναν φιλο μου.

Μου ειπαν οτι τωρα το δινουν με την 1447 Multi-Language ROM.

Εχει κανεις αποψη να δωσει τα φωτα του;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σημερα εκανα το τεστ με το Antutu Benchmark μου εβγαλε αποτελεσμα 34405 εχω μεινει προς το παρων αρκετα ικανοποιημενος :) μηπως εχετε στα υποψιν σας καποιο προγραμμα για το gps που να μην χρειαζεται ιντερνετ?? Ευχαριστω πολυ
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ασχετα με την δικη μου ατυχια,το τηλεφωνο ειναι σουπερ για τα λεφτα του θα το παραγγειλω απο την selina για εναν φιλο μου.

Μου ειπαν οτι τωρα το δινουν με την 1447 Multi-Language ROM.

Εχει κανεις αποψη να δωσει τα φωτα του;

Απο κει την πηραμε τη ρομ, παρε αφοβα.

καλησπερα σημερα εκανα το τεστ με το Antutu Benchmark μου εβγαλε αποτελεσμα 34405 εχω μεινει προς το παρων αρκετα ικανοποιημενος :) μηπως εχετε στα υποψιν σας καποιο προγραμμα για το gps που να μην χρειαζεται ιντερνετ?? Ευχαριστω πολυ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=271530

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...