Jump to content

Xiaomi Mipad


Saleakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τελικά όλα καλά....έβγαλα τα μάτια μου στο διαβασμα για να δω τι παίζει απο ΡΟΜ αλλά τελικά το έχω αφήσει με την κινεζική stable. Έκανε και update στην τελευταια, γιατί η 7.3.1 που ήρθε ήταν η προηγουμενη, και όλα καλά. Παέι σφαίρα, από τις ρυθμίσεις γλωσσών έβαλα και τα ελληνικά και όλα καλά.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 946
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πήρε FOTA update το mipad 2 σε miui 8.1 stable (αγγλοκινεζικη) και επιτέλους ήρθε στα ίσια του. Ακόμα και τα gapps είναι κομπλέ. Για παιχνίδια δεν ξέρω δεν ασχολούμαι. Edited by ultravox
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα και εγώ την eu stable 8.1.1.0 και το tablet το νιώθω πιο smooth από την 7.5.2.0 που είχα πριν. Ένα μεγάλο πρόβλημα για μένα είναι ότι δεν έχω καταφέρει να την ρουταρω. Φλασαρω μέσω του twrp το supersu v2.46 αλλά όταν ανοίγει το tablet δεν έχω root. Αν ξέρει κανείς κάτι ας ποσταρει.

 

Πάντως κάντε όλοι την αναβάθμιση, αξίζει

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά. μία ερώτηση προς τους γνώστες του θέματος. καταρχήν να ενημερώσω πως η συσκευή είναι στα 155€ σε geekbuying και gearbest, που νομίζω είναι και η χαμηλότερη τιμή της.

 

το gearbest μου είπε πως δεν μπορεί να loadαρει greek rom και πως το στέλνει με την κινέζικη και δίνει ένα manual για το πως να την βγάλεις και να βάλεις την δικιά σου. Πόσο εύκολο είναι σαν διαδικασία αυτό από κάποιον με οκ γνώσεις I.T χωρίς όμως να έχει ξανακάνει κάτι αντίστοιχο? Δηλαδή μόνος μου με λίγο παίδεμα το κάνω βάση του manual?

 

επίσης μου είπε πως δεν μπορεί να βάλει χαμηλότερη τιμή ή δώρο πλέον οπότε αν παραγγείλω 1-2 συσκευές υπάρχει περίπτωση να σταματήσει τελωνείο και να πληρώσω για να εκτελωνιστεί?

 

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και αναμένω τα φώτα σας! :)

Link to comment
Share on other sites

Προς κατόχους : σκέφτομαι να το αγοράσω για ταινίες και παιχνίδια (racing κυρίως για τα παιδιά) . Μετά την αναβάθμιση έχει ξεπεράσει τις παιδικές ασθένειες που διαβάζω (gapps / κακές επιδόσεις σε παιχνίδια / lags); ή να στραφω αλλού;
Link to comment
Share on other sites

Προς κατόχους : σκέφτομαι να το αγοράσω για ταινίες και παιχνίδια (racing κυρίως για τα παιδιά) . Μετά την αναβάθμιση έχει ξεπεράσει τις παιδικές ασθένειες που διαβάζω (gapps / κακές επιδόσεις σε παιχνίδια / lags); ή να στραφω αλλού;

 

Το έχω δύο μήνες. Με το που ήρθε πέρασα την τελευταία ελληνική dev rom και δέν μου έχει λαγκάρει ποτέ και σε αρκετά βαριά παιχνίδια. Συγχρονισμούς με δύο e-mail, ημερολόγια χωρίς κανένα πρόβλημα :)- και δέν έχω περάσει ποτέ gapps. Πιστεύω είναι η καλύτερη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Το δουλεύεις χωρίς playstore; τα παιχνίδια πως τα κατεβάζεις; από sites; και κάτι τελευταίο... Ενδεικτικά σε τι παιχνίδια αναφέρεσαι (2-3 έτσι για να καταλάβω.)
Link to comment
Share on other sites

Το δουλεύεις χωρίς playstore; τα παιχνίδια πως τα κατεβάζεις; από sites; και κάτι τελευταίο... Ενδεικτικά σε τι παιχνίδια αναφέρεσαι (2-3 έτσι για να καταλάβω.)

 

Playstore έχει εάν περάσεις ελληνική ρομ, δεν χρειάζεται να το περάσεις -τώρα έχω την GTV 6.11.10. Από μεγάλα παιχνίδια έχω βάλει Six guns, Blood & Glory, I Gladiator, X-plane 10, σε κανένα δέν κολλάει.

Link to comment
Share on other sites

Άρα πλέον δεν έχει τα αρχικά προβλήματα. Που έπεφτε γκρίνια του στιλ "Καλύτερο το mipad 1" κτλ και ανέφεραν λαγκαρισματα κατά καιρούς.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα και το δικό μου με windows 64 gb. Πολύ ποιοτικό φαίνεται. Τελικά υπάρχει κανείς που μπορεί να αναλάβει να το κάνει dual boot με το αζημίωτο? Έχω βρεί οδηγούς αλλά θα προτιμούσα να το κάνει κάποιος πιο έμπειρος
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημέρα και καλή χρονιά. επικοινωνώ μόλις παρέλαβα την συσκευή και ήρθε με την 7.2.1.0.0 stable και τους είχα πει στο geekbuying να αφαιρέσουν τις κινέζικες εφαρμογές κλπ. το πρόβλημα είναι πως στο location εμφανίζει μόνο 3ες χώρες και συνεπώς δεν μπορώ να επιλέξω την Ελλάδα. Επίσης δεν κάνει καν sign in στις υπηρεσίες google οπότε δεν έχω google play store & apps. μπορεί να φτιαχτεί αυτό ή να βάλω ελληνική rom?

 

ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και καλή χρονιά. επικοινωνώ μόλις παρέλαβα την συσκευή και ήρθε με την 7.2.1.0.0 stable και τους είχα πει στο geekbuying να αφαιρέσουν τις κινέζικες εφαρμογές κλπ. το πρόβλημα είναι πως στο location εμφανίζει μόνο 3ες χώρες και συνεπώς δεν μπορώ να επιλέξω την Ελλάδα. Επίσης δεν κάνει καν sign in στις υπηρεσίες google οπότε δεν έχω google play store & apps. μπορεί να φτιαχτεί αυτό ή να βάλω ελληνική rom?

 

ευχαριστώ πολύ.

 

Δεν πειράζει που δεν έχει την Ελλάδα. Μπορείς να βάλεις ελληνική rom και θα λυθούν όλα σου τα προβλήματα.

Μπορείς να βρεις super υποστήριξη εδώ

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Γεια σας, έχω μια ερώτηση σχετική με το Mi Pad 2. Δεν βρήκα κάποιο αντίστοιχο τόπικ και είπα να απευθυνθώ εδώ και ελπίζω να πάρω την κατάλληλη απάντηση.

Έχει ο πατέρας μου ένα Mi Pad 2 το οποίο μάλλον φοράει κινέζικη ρομ γιατί το Play Store ενώ είναι εγκατεστημένο δεν κατεβάζει. Χρησιμοποιεί λοιπόν το Aptoide το οποίο και αυτό δεν κάνει αυτόματη ενημέρωση τις εφαρμογές ενώ είναι ρυθμισμένο.

Θέλω λοιπόν να αλλάξω ρομ για να λειτουργεί σωστά. Ποια θεωρείτε την καλύτερη ΡΟΜ για αυτό το τάμπλετ; Αν και φαντάζομαι όλες οι Android συσκευές πλέον υποστηρίζουν ελληνικά αλλά για σιγουριά το αναφέρω ότι είναι απαραίτητη η γλώσσα καθώς ο πατέρας μου δεν μιλάει αγγλικά. Επίσης θα μπορούσατε να μου δώσετε ένα λινκ με έναν κατατοπιστικό οδηγό για αλλαγή ρομ σε Xiaomi; Έχω αλλάξει ρομ μόνο σε άλλες μάρκες.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

ΥΓ: επειδή έχω λίγο κόλλημα με τις τελευταίες εκδόσεις, αυτή η ρομ είναι καλή; Θα έχει ελληνικά και play store κανονικά; Κάποια μεγάλα bugs;

My History:

Nokia 3330, Panasonic GD67, Nokia 7650, Sony Ericsson Z800i, Sony Ericsson W850i, Alcatel OT-E101A, HTC Magic, Sony Ericsson T650i, Sony XPERIA S, LG G3, Chuwi Hi8

Now:

Samsung Galaxy S8

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, έχω μια ερώτηση σχετική με το Mi Pad 2. Δεν βρήκα κάποιο αντίστοιχο τόπικ και είπα να απευθυνθώ εδώ και ελπίζω να πάρω την κατάλληλη απάντηση.

Έχει ο πατέρας μου ένα Mi Pad 2 το οποίο μάλλον φοράει κινέζικη ρομ γιατί το Play Store ενώ είναι εγκατεστημένο δεν κατεβάζει. Χρησιμοποιεί λοιπόν το Aptoide το οποίο και αυτό δεν κάνει αυτόματη ενημέρωση τις εφαρμογές ενώ είναι ρυθμισμένο.

Θέλω λοιπόν να αλλάξω ρομ για να λειτουργεί σωστά. Ποια θεωρείτε την καλύτερη ΡΟΜ για αυτό το τάμπλετ; Αν και φαντάζομαι όλες οι Android συσκευές πλέον υποστηρίζουν ελληνικά αλλά για σιγουριά το αναφέρω ότι είναι απαραίτητη η γλώσσα καθώς ο πατέρας μου δεν μιλάει αγγλικά. Επίσης θα μπορούσατε να μου δώσετε ένα λινκ με έναν κατατοπιστικό οδηγό για αλλαγή ρομ σε Xiaomi; Έχω αλλάξει ρομ μόνο σε άλλες μάρκες.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

ΥΓ: επειδή έχω λίγο κόλλημα με τις τελευταίες εκδόσεις, αυτή η ρομ είναι καλή; Θα έχει ελληνικά και play store κανονικά; Κάποια μεγάλα bugs;

Για ότι θέλεις εδώ

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Board/140-Mi-Pad-2-Latte/

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
ρε παιδια έχω το mi pad 3 με την MIUI 7.6.8 αλλα για κάποιο λόγο δεν δουλέυει καθολου η αυτοματη αναβαθμιση...υπαρχει περιπτωση να βάλω καμια πιο καινουργια official rom?
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι έχει βγει πιο πρόσφατη ROM;

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Το παρήγγειλα το 3/32 και το περιμένω

 

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Με ποια rom το παραγγείλατε; έχει βγει global stable;

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα. Ακριβώς ένα μήνα από banggood

Εντυπωσιακή αντοχή η μπαταρία ! Πάνω από 4 1/2 ώρες και είναι ακόμα στο 63%.

Πολύ καλή κατασκευή δείχνει η οθόνη αφήνει ελάχιστο μαύρο περιμετρικά.

Δεν κολλά καθόλου.

Πολύ δυνατά ηχεία ,wifi που πιάνει σε όλα τα δωμάτια.

Εξαιρετικό για την ώρα για τα λεφτά του και όχι μόνο.

Μόνο μειονεκτήμα ως τώρα ότι δεν είναι καλά ζυγισμένο βέτο χέρι. Η μία πλευρά είναι εμφανως βαρύτερη από την άλληa8bf2927ff57da2539dd48c8b28641d2.jpgd1bf36c8ae53879e82d4901136ffc0bc.jpg72ccef4b441dcbc67f6bd1ae8c411950.jpg

 

Στάλθηκε από το MI PAD 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα σε όλους!!

 

Παρέλαβα χθες κι εγώ το Mi Pad 4 (3/32 έκδοση) και είναι πολύ αργό το download μέσω WiFi. Δοκίμασα σε διάφορα δίκτυα και από το Playstore αλλά και από την εφαρμογή του Netflix να κατεβάσω. Το έχει παρατηρήσει κανένας άλλος

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...