Jump to content

Xiaomi Mipad


Saleakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το έκανα αλλά ή δεν δουλεύει ή το twrp είναι ίδιο με αυτό που έβαλα και εγώ το 3.0.0. Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι έχω κάτι σαν soft bricked και πρέπει να βρω καποιο tool, αν υπάρχει, για να φλασαρω image από το pc.
Xiaomi mi max 3,Pocophone f1, Xiaomi Mipad 2, Ainol Fire
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 946
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το tablet δεν ανοίγει καθόλου για να μπει σε MIUI? Από USB δεν μπορεσες να κάνεις install; Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να φλασαρεις fastboot rom μέσω mi flash tool αλλά θα ξαναγυρίσεις εκεί που ησουν πριν ξεκινήσεις.

Δες και σε βίντεο πως γίνεται είναι πολύ εύκολο

Εδω η ρομ και το tool

http://en.miui.com/a-234.html

Edited by kos
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν ανοίγει καθόλου βασικά με ενδιαφέρει να μπορέσει να μπουταρει σε μια οποιαδήποτε rom και μετά βλέπουμε
Xiaomi mi max 3,Pocophone f1, Xiaomi Mipad 2, Ainol Fire
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν ανοίγει καθόλου βασικά με ενδιαφέρει να μπορέσει να μπουταρει σε μια οποιαδήποτε rom και μετά βλέπουμε

 

Κάνε ότι βλέπεις στο βίντεο που έβαλα πριν και θα ανοίξει.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απ'ολα ευχαριστώ,τον "δασκαλο" kos για την ανάσταση του ταμπλέτ.Τωρα έχω TWRP και την eu stable και google play (που για να δουλέψει,δεν με άφηνε ούτε λογαριασμό να κάνω κρασαρε, επρεπε να κατεβασω και να εγκαταστησω χειροκίνητα την εφαρμογή google webview x86_64).Να τολμήσω να ρωτησω αν υπάρχει συμβατo superuser zip που φλασαρωντας από TWRP να μην αλλάζει τα φώτα στο ταμπλετ και να έχω root ;
Xiaomi mi max 3,Pocophone f1, Xiaomi Mipad 2, Ainol Fire
Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απ'ολα ευχαριστώ,τον "δασκαλο" kos για την ανάσταση του ταμπλέτ.Τωρα έχω TWRP και την eu stable και google play (που για να δουλέψει,δεν με άφηνε ούτε λογαριασμό να κάνω κρασαρε, επρεπε να κατεβασω και να εγκαταστησω χειροκίνητα την εφαρμογή google webview x86_64).Να τολμήσω να ρωτησω αν υπάρχει συμβατo superuser zip που φλασαρωντας από TWRP να μην αλλάζει τα φώτα στο ταμπλετ και να έχω root ;

 

Δεν μας ειπες πώς το έφτιαξες μπορεί και κανένας φίλους να αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα και να τον βοηθήσει ή απάντηση σου.

Όσες φορές φλασαρα superuser έπαθε bootloop. Από οτι διαβάζω σε κάποιους δουλεύει και σε άλλους δίνει bootloop.

Link to comment
Share on other sites

Φλασαρα όπως μου είπες με το mi flash tool την Rom για mi pad 2 από το link του έδωσες παραπάνω και μετά έβαλα twrp και eu stable.

 

Y. Γ Πάντως πρώτη φορά παιδευομαι τόσο άσχημα σε Android συσκευή. Συνήθως και στις πιο άγνωστες κινέζικο μάρκες ξεμπερδευω με root και twrp σε μισή ώρα. Ίσως φταίει ότι έχει chip Intel.

Edited by kyrliot
Xiaomi mi max 3,Pocophone f1, Xiaomi Mipad 2, Ainol Fire
Link to comment
Share on other sites

Αφού πήγαν όλα καλά μία φορά τα τραβας αυτά αλλά είναι ψυχοφθόρα διαδικασία. Για την rom δεν άκουσα κανένα σχόλιο ή είναι τόσο τέλεια που σας άφησε άφωνους ή με βριζετε ακόμα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόλαβα να το δουλέψω, εγώ δεν παίζω βαριά παιχνίδια οπότε η γνώμη μου δεν μετράει... εκτός αν αρχίζει να κλείνει YouTube και Spotify.
Xiaomi mi max 3,Pocophone f1, Xiaomi Mipad 2, Ainol Fire
Link to comment
Share on other sites

Αφού πήγαν όλα καλά μία φορά τα τραβας αυτά αλλά είναι ψυχοφθόρα διαδικασία. Για την rom δεν άκουσα κανένα σχόλιο ή είναι τόσο τέλεια που σας άφησε άφωνους ή με βριζετε ακόμα.

Χαχαχα περίμενε περίμενε δεν σε ξεχάσαμε! Πλάκα κάνω!

 

Λόγω έλλειψη χρόνου δεν πρόλαβα να το χειριστώ πολύ για να πω δύο λόγια. Μόλις τελειώσω τα βραδινά μου στη δουλειά θα το λιώσω.

 

Αλλά στα παιχνίδια έχω πρόβλημα. Και το θέμα είναι ότι δεν το κάνει επειδή είναι βαρύ το παιχνίδι, γιατί κομπιαζει και στα πολύ light.

Και ειλικρινά μία τεχνική εξηγήση δεν μπορώ να αποδώσω. Πως γίνεται 2-3 λεπτά ένα βαρύ παιχνίδι να στο παίζει νερό, τα επόμενα λεπτά, να lagαρει και μετά πάλι νερό....

 

Ακόμα και το Clash of clans έχει θέμα.

 

Υ. Γ τα συγκεκριμένα θέματα τα είχα με όλες τις rom που δοκιμάσαμε. Οπότε μάλλον έχει να κάνει με τη διαχείριση της Ram και τη βαριά Miui ;

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα περίμενε περίμενε δεν σε ξεχάσαμε! Πλάκα κάνω!

 

Λόγω έλλειψη χρόνου δεν πρόλαβα να το χειριστώ πολύ για να πω δύο λόγια. Μόλις τελειώσω τα βραδινά μου στη δουλειά θα το λιώσω.

 

Αλλά στα παιχνίδια έχω πρόβλημα. Και το θέμα είναι ότι δεν το κάνει επειδή είναι βαρύ το παιχνίδι, γιατί κομπιαζει και στα πολύ light.

Και ειλικρινά μία τεχνική εξηγήση δεν μπορώ να αποδώσω. Πως γίνεται 2-3 λεπτά ένα βαρύ παιχνίδι να στο παίζει νερό, τα επόμενα λεπτά, να lagαρει και μετά πάλι νερό....

 

Ακόμα και το Clash of clans έχει θέμα.

 

Υ. Γ τα συγκεκριμένα θέματα τα είχα με όλες τις rom που δοκιμάσαμε. Οπότε μάλλον έχει να κάνει με τη διαχείριση της Ram και τη βαριά Miui ;

 

Γνώμη μου είναι ότι αρχίζει τα κολλήματα όταν ανεβάσει θερμοκρασία τότε αρχίζει να μειώνεται ή συχνότητα συντονισμού του επεξεργαστή ή της GPU με αποτέλεσμα να μην μπορεί να απόδοση. Το λέω αυτό γιατί ξεκινάει καλά και μετά τούς 45 βαθμούς ρίχνει στροφές μετά τα 2-3 λεπτα συνήθως.

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι ότι αρχίζει τα κολλήματα όταν ανεβάσει θερμοκρασία τότε αρχίζει να μειώνεται ή συχνότητα συντονισμού του επεξεργαστή ή της GPU με αποτέλεσμα να μην μπορεί να απόδοση. Το λέω αυτό γιατί ξεκινάει καλά και μετά τούς 45 βαθμούς ρίχνει στροφές μετά τα 2-3 λεπτα συνήθως.

Μπήκα σε ξένα φόρουμ και είδα γίνεται χαμός από παράπονα. Εντάξει τη Xiaomi τη στηρίζω όσο δεν πάει, και τι δεν έχω αγοράσει από προϊόντα της, αλλά στη περίπτωση αυτή είναι ανεξήγητα απαράδεκτη.

 

Ας ελπίσουμε το πρόβλημα να είναι άμεσα εμπλεκόμενο και με το λογισμικό και αν κάποια στιγμή βγει κάποιο update ή κάτι σε Cm αν δώσουν τους κωδικούς οι Xiaomi , δούμε άσπρη μέρα. Γιατί πραγματικά το λέω σε κάποιον που σκέφτεται να το αγοράσει, η gaming experience δεν είναι απλά κακή, είναι ανύπαρκτη!!

 

Όσο για τη Rom παρατήρησα κάποιες εφαρμογές που προσπάθησα να περάσω μου κρασαραν αμέσως. Όπως και με το xplayer.

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα σε ξένα φόρουμ και είδα γίνεται χαμός από παράπονα. Εντάξει τη Xiaomi τη στηρίζω όσο δεν πάει, και τι δεν έχω αγοράσει από προϊόντα της, αλλά στη περίπτωση αυτή είναι ανεξήγητα απαράδεκτη.

 

Ας ελπίσουμε το πρόβλημα να είναι άμεσα εμπλεκόμενο και με το λογισμικό και αν κάποια στιγμή βγει κάποιο update ή κάτι σε Cm αν δώσουν τους κωδικούς οι Xiaomi , δούμε άσπρη μέρα. Γιατί πραγματικά το λέω σε κάποιον που σκέφτεται να το αγοράσει, η gaming experience δεν είναι απλά κακή, είναι ανύπαρκτη!!

 

Όσο για τη Rom παρατήρησα κάποιες εφαρμογές που προσπάθησα να περάσω μου κρασαραν αμέσως. Όπως και με το xplayer.

 

Ναι είναι αλήθεια σε όλα τα forum γίνουν την αγάπη τους στην xiaomi :rocket:. Μας έφαγαν τα windows 10 για να είναι συμβατό το tablet έβαλαν CPU και GPU και δεν ελέγχονται σωστά από το λογισμικό. Η xiaomi δυστυχώς δεν ενδιαφέρεται καθόλου για το tablet.

Τίποτα άλλο από το να δοκιμάζεις players δεν κάνεις; Δεν μας έπεισες ότι έχεις Nova πάντως:p. Με τον τρόπο αυτόν που έγινε η εγκατάσταση της ρομ και των GAPPS δεν έχω άλλο προβλήματα συμβατότητας από το play στις εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Αν το πρόβλημα έχει να κάνει με θερμοκρασίες δεν υπάρχει λύση, άλλωστε τον Z8500 δεν τον βάζουν οι περισσότεροι κατασκευαστες για αυτό τον λόγο και προτιμούν το αρκετά πιο αδύνατο αλλά χωρίς θέματα θερμοκρασίας Z8300 .Για player χρησιμοποιώ kodi που παίζει ασύρματα από nfs server και πάει αρκετά καλά. Edited by kyrliot
Xiaomi mi max 3,Pocophone f1, Xiaomi Mipad 2, Ainol Fire
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω στο YouTube άλλες συσκευές με τον ίδιο επεξεργαστή δεν έχουν πρόβληματα. Στις 17 Αυγουστου θα βγουν οι πρώτες stable MIUI8 αν δεν λυθεί τότε το πρόβλημα δεν νομίζω να λυθεί ποτέ.

Στις επιλογές για προγραμματιστές τέρμα κάτω έχει μία επιλογή βελτιστοποίηση MIUI δοκιμάσετε να την απενεργοποιησετε πρέπει να έχει μία μικρή βελτίωση στα παιχνίδια.

Link to comment
Share on other sites

τελικά αξίζει κάποιος - που ΔΕΝ παιζει παιχνίδια - να το αγοράσει? ή θα βαράει το κεφάλι στον τοίχο?

 

για browsing, καμια ταινία και διαβασμα pdf κτλ το θελω...

 

στις ίντσες αυτές δεν υπάρχουν και πολλες επιλογές... και το geekbuying Ισπανίας, το δίνει με 170 ευρα...

Link to comment
Share on other sites

τελικά αξίζει κάποιος - που ΔΕΝ παιζει παιχνίδια - να το αγοράσει? ή θα βαράει το κεφάλι στον τοίχο?

 

για browsing, καμια ταινία και διαβασμα pdf κτλ το θελω...

 

στις ίντσες αυτές δεν υπάρχουν και πολλες επιλογές... και το geekbuying Ισπανίας, το δίνει με 170 ευρα...

 

Για αυτά που λες δεν έχει κανένα πρόβλημα. Κοίτα είναι όμορφο πολύ ποιοτικό με πολυ ωραια οθονη και σε αυτή την τιμή δεν υπάρχει κάτι καλύτερο. Αν δεν σε ενδιαφέρουν τα παιχνίδια δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα. Αν θέλεις να περάσεις κάποια custom rom που θα έχει π.χ. ελληνικά αν δεν έχεις κάποιες γνώσεις είναι κάπως δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ αυτούς που έχουν περάσει την stable αν αξίζει να αφήσουμε την dev 6.4.7

Τι κερδίζουμε τι χάνουμε;

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Οδηγός εγκατάστασης Stable 7.5.2.0 eu Rom

1) Κατεβάζουμε την Rom από εδώ. Ανοίγουμε το αρχείο zip πάμε στο system -> app folder και σβήνουμε τον φάκελο whetstone. Κάνουμε το αρχείο install με το TWRP.

2) Αφού ανοίξει το tablet πάμε εδώ και επιλεγούμε x86_64 - 5.1 – pico το κατεβάζουμε και το κάνουμε install με το TWRP και μετά κάνουμε με προσοχή Wipe cache and dalvik/ART.

 

Η Ρομ έχει ελληνικά και είναι λίγο καλύτερη από την 6.4.7. την χρησιμοποιώ το τελευταίο διάστημα και δεν έχει κανένα bug. Αν είμαστε σε 6.4.7 ή σε αλλη παρόμοια δεν χρειάζεται back up γιατί δεν χάνουμε τίποτα θα είναι όλα όπως τα είχαμε.

 

Την πέρασες από πάνω χωρίς factory reset;

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...