Jump to content

Xiaomi Mipad


Saleakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει βγει μια ρομ remix os για το Mipad και ειναι φανταστικη πραγματικα...χρηστικότατη σαν windows 7 (μοιαζει) αλλά προς το παρόν δε μου ανοίγει το wifi και μου είναι άχρηστη..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 946
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχει λίγες μέρες που έχω περάσει την Remix os κ δεν έχω κανένα θέμα με το wifi. Έσβησα κ κάποια αρχεία βίντεο κ εικόνων μεσα από το system για να μπορώ να περάσω τα gapps αλλά τελικά προτίμησα να μην τα περάσω καθόλου. Μήπως κάτι έκανες λάθος? Δοκίμασες να την περάσεις με το flashable αρχείο? Εγω την πέρασα με fastboot κ είναι όλα μια χαρά.
Sharing is caring/Spread the knowledge
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Λέω να το τσιμπήσω το ταμπλετάκι και να μπώ στην παρέα σας :)

Από ευρωπαϊκό stock μόνο εδώ το βρήκα. Έχει κανένας υπόψιν κάπου πιο φθηνά αλλά πάντα από ευρωπαϊκό stock?

Link to comment
Share on other sites

Έχει λίγες μέρες που έχω περάσει την Remix os κ δεν έχω κανένα θέμα με το wifi. Έσβησα κ κάποια αρχεία βίντεο κ εικόνων μεσα από το system για να μπορώ να περάσω τα gapps αλλά τελικά προτίμησα να μην τα περάσω καθόλου. Μήπως κάτι έκανες λάθος? Δοκίμασες να την περάσεις με το flashable αρχείο? Εγω την πέρασα με fastboot κ είναι όλα μια χαρά.

 

την πέρασα μέσω cwm (την flashable έκδοση)..τι ιδιο προβλημα αναφέρουν και άλλοι οπότε μάλλον έχει θέμα το flashable zip. Ανεφεραν και αλλοι το ιδιο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

την πέρασα μέσω cwm (την flashable έκδοση)..τι ιδιο προβλημα αναφέρουν και άλλοι οπότε μάλλον έχει θέμα το flashable zip. Ανεφεραν και αλλοι το ιδιο προβλημα.

Δοκίμασε κ μέσω fastboot. Μπες πρώτα στο CWM κάνε όλα τα wipe στο system1 αλλά κ στο system 2 κ μετά κανε επανεκκίνηση σε bootloader mode. Πρόσεξε όμως να έχεις στο CWM ως active, το system1 (δεν το είχα προσέξει κ στην εκκίνηση το tablet έμενε κολλημένο στο λογότυπο MI). Αν ψάξεις στο youtube θα βρεις βίντεο με όλη την διαδικασία από την αρχή.

Sharing is caring/Spread the knowledge
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κ μέσω fastboot. Μπες πρώτα στο CWM κάνε όλα τα wipe στο system1 αλλά κ στο system 2 κ μετά κανε επανεκκίνηση σε bootloader mode. Πρόσεξε όμως να έχεις στο CWM ως active, το system1 (δεν το είχα προσέξει κ στην εκκίνηση το tablet έμενε κολλημένο στο λογότυπο MI). Αν ψάξεις στο youtube θα βρεις βίντεο με όλη την διαδικασία από την αρχή.

 

Λέω να το κάνω εφόσον αξίζει τον κόπο..Εσύ ικανοποιημένος η προτιμάς cm11?

Link to comment
Share on other sites

Λέω να το κάνω εφόσον αξίζει τον κόπο..Εσύ ικανοποιημένος η προτιμάς cm11?

 

Καλή ερώτηση!

 

Φαίνεται ενδιαφέρον πάντως η remix os...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα, έχει κανείς ιδέα γι αυτό το μήνυμα: "Google services with wrong architecture"? Φοράει κινεζική stable rom.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχει κανείς ιδέα γι αυτό το μήνυμα: "Google services with wrong architecture"? Φοράει κινεζική stable rom.

 

Η κινέζικη δεν τα πήγαινε και πολύ καλά με το Google Play νομίζω. Παίζει να έγινε κανά περίεργο update σε λάθος Play Services (Μιας και είναι update που γίνεται αυτόματα).

 

Δοκίμασε να βάλεις manually αυτό ή αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά είδα την προσφορά αυτή http://www.vickmall.com/xiaomi-mipad-nvidia-tegra-k1-quad-core-2-2ghz-2gb-16gb-7-9-inch-retina-screen-8mp-camera-tablet-pc.html και ψήνομαι για την αγορά του συγκεκριμένου τάμπλετ αλλά απ ότι έχω διαβάσει στο συγκεκριμένο θέμα πρέπει να είσαι τουλάχιστον προγραμματιστής για να μπορέσεις να αλλάξεις κάποια πραγματάκια …. Όπως καταλάβατε εγώ δεν είμαι και πολύ της τεχνολογίας μήπως αν τους στείλω ένα mail πριν την αγορά να μπορέσουν να μου κάνουν το root και να μου περάσουν κάποια καλύτερη ρομ δεν ξέρω αν τα λέω σωστά ελπίζω να μην σας προκαλέσω γέλιο :P

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είδα την προσφορά αυτή http://www.vickmall.com/xiaomi-mipad-nvidia-tegra-k1-quad-core-2-2ghz-2gb-16gb-7-9-inch-retina-screen-8mp-camera-tablet-pc.html και ψήνομαι για την αγορά του συγκεκριμένου τάμπλετ αλλά απ ότι έχω διαβάσει στο συγκεκριμένο θέμα πρέπει να είσαι τουλάχιστον προγραμματιστής για να μπορέσεις να αλλάξεις κάποια πραγματάκια …. Όπως καταλάβατε εγώ δεν είμαι και πολύ της τεχνολογίας μήπως αν τους στείλω ένα mail πριν την αγορά να μπορέσουν να μου κάνουν το root και να μου περάσουν κάποια καλύτερη ρομ δεν ξέρω αν τα λέω σωστά ελπίζω να μην σας προκαλέσω γέλιο :P

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

Εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε ότι χρειαστείς.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είδα την προσφορά αυτή http://www.vickmall.com/xiaomi-mipad-nvidia-tegra-k1-quad-core-2-2ghz-2gb-16gb-7-9-inch-retina-screen-8mp-camera-tablet-pc.html και ψήνομαι για την αγορά του συγκεκριμένου τάμπλετ αλλά απ ότι έχω διαβάσει στο συγκεκριμένο θέμα πρέπει να είσαι τουλάχιστον προγραμματιστής για να μπορέσεις να αλλάξεις κάποια πραγματάκια …. Όπως καταλάβατε εγώ δεν είμαι και πολύ της τεχνολογίας μήπως αν τους στείλω ένα mail πριν την αγορά να μπορέσουν να μου κάνουν το root και να μου περάσουν κάποια καλύτερη ρομ δεν ξέρω αν τα λέω σωστά ελπίζω να μην σας προκαλέσω γέλιο :P

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

 

Το root και η αλλαγή σε κάποια πραγματάκια όπως custom rom δεν είναι κάτι σπουδαίο. Με λίγη βοήθεια γίνεται.

Galaxy s6 edge+
Link to comment
Share on other sites

Επειδή σε ένα άλλο thread που είχε δημιουργηθεί δεν έχω πρόσβαση ή μπορεί να έχει διαγραφεί θα κάνω εδώ μια ερώτηση που έχω.

Σκέφτομαι να πάρω ένα tabletακι και το Mi pad είναι σε πολύ καλή τιμή και έχει αρκετά καλές προδιαγραφές.

Οι έχοντες θα ήθελα την γνώμη τους αν αξίζει να το πάρω τώρα ή αν υπάρχει κάποιο άλλο αντίστοιχο ή καλύτερο που θα μπορούσα να πάρω?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σε ένα άλλο thread που είχε δημιουργηθεί δεν έχω πρόσβαση ή μπορεί να έχει διαγραφεί θα κάνω εδώ μια ερώτηση που έχω.

Σκέφτομαι να πάρω ένα tabletακι και το Mi pad είναι σε πολύ καλή τιμή και έχει αρκετά καλές προδιαγραφές.

Οι έχοντες θα ήθελα την γνώμη τους αν αξίζει να το πάρω τώρα ή αν υπάρχει κάποιο άλλο αντίστοιχο ή καλύτερο που θα μπορούσα να πάρω?

 

Ευχαριστώ

Το ταμπλέτ είναι γενικά πολύ καλό. Αρκετά ποιοτική κατασκευή αλλά πλαστικό. Εγώ μετά από 3 μήνες έχω το τριξιματακι μου.

 

Όσο για τα ενδότερα τα πάει μια χαρά. Εμπειρία χρήσης σε κορυφαίο επίπεδο. Πάντως να πω την αλήθεια περίμενα περισσότερα από τον Tegra.

 

Αν μου έλεγες τι θα έπαιρνα τώρα θα ξαναεπαιρνα το ίδιο στις 8 ίντσες.

 

Ακούγεται ότι η Xiaomi έχει στα σκαριά την δεύτερη έκδοσή του mipad. Δεν περιμένεις μήπως πάρεις εκείνο ή το 1ο αρκετά φθηνότερα;

 

Υ. Γ αν δεν έχεις θέμα με το iOS κοίτα και προς IPad mini μεριά. Το 3 νομίζω πλέον είναι σε καλή τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κανένα θέμα με το ios (κάτοχος iphone), αλλά ακόμα και το mini ακόμα είναι πολύ πιο ακριβό από το mi pad.

 

Μάλλον θα περιμένω μέχρι Δεκέμβρη για να δω αν έχει βγει τίποτα καινούριο.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα .. Από σήμερα είμαι και εγώ κάτοχος του Mipad..

Μου ήρθε με την έκδοση miui 6.5.1.0 stable.. Είναι multi language , αλλά δεν έχει παντού Ελληνικά , συν ότι η γραμματοσειρά είναι χάλια ...

Σκέφτομαι να περάσω την Ελληνική GTV 5.9.24..Την έχει δοκιμάσει κάποιος ? Την περνάμε μέσω Updater ? H καλύτερα να περάσω custom recovery και να κάνω full wipe και μετά install..?

Edited by vagosvts7

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

vagos από που το πήρες?

Από το vickmall πριν 10 μέρες το είχα παραγγείλει στα 209,99 δολλάρια .. και σήμερα το έχω στα χέρια μου ..

Στο μεταξύ η rom έχει fc στις εφαρμογές στο youtube ειδικά .. Γι αυτό θέλω να αλλάξω rom , αλλά βλέπω ότι αρκετά άτομα πριν το είχαν μπρικάρει ..

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

what fc stands for?

force close (κλείνουν ξαφνικά οι εφορμογές )

Κάτι άλλο ... Οι roms GTV οι Ελληνικές περνάνε μέσω cmw recovery η πρέπει να έχω το miui recovery ?

Λογικά πρέπει να περνάνε όπως οι περισσότερες custom rom , τα κλασικά wipe(data,cache,dalvick) και μετά install ..Μόνο άμα τη βγάζει aborted με cmw recovery και θέλει αποκλειστικά το stock recovery.. Οποίος έχει δοκιμάσει να περάσει rom της miui με cmw ας μας διαφωτίσει ..

edit : cwm recovery πέρασα με εύκολο τρόπο.. θα γράψω και έναν οδηγό σε λίγο ..

edit 2 : Πέρασα και την Ελληνική GTV-5.9.24 με cmw recovery κάνοντας τα σχετικά wipe data,cache,dalvick και μετά install ..

Edited by vagosvts7

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Από το vickmall πριν 10 μέρες το είχα παραγγείλει στα 209,99 δολλάρια .. και σήμερα το έχω στα χέρια μου ..

Στο μεταξύ η rom έχει fc στις εφαρμογές στο youtube ειδικά .. Γι αυτό θέλω να αλλάξω rom , αλλά βλέπω ότι αρκετά άτομα πριν το είχαν μπρικάρει ..

Πως πληρωσες; Εγω δεν μπορω να αγορασω τιποτα απο ebay και aliexpress, ουτε μεσω paypal, ουτε απευθείας. Εχω δοκιμασει δυο χρεωστικες και δυο πιστωτικες καρτες.

Link to comment
Share on other sites

Εγκατάσταση custom recovery (CMW/TWRP)

Από το Mi-recovery(stock)

 

1. Κατεβάζουμε το custom recovery CMW 6.0.5.0 http://www.mediafire.com/download/je9k0k8kkph1pfa/Update_CWM_recovery_MiPad_6.0.5.0.zip ή TWRP 2.7.1 http://www.mediafire.com/download/icdx4x788z7m4qn/miuies_TWRP_MiPad_2.7.1_signed.zip

 

2. Συνδέουμε το Mipad με τον υπολογιστή μας και περνάμε το custom recovery που κατεβάσαμε στον εσωτερικό χώρο αποθήκευσης του tablet(sdcard) , όπως είναι σε zip μορφή .. και το μετανομαζουμε σε update ..

 

3. Αφαιρούμε το καλώδιο σύνδεσης με τον υπολογιστή και κλείνουμε το tablet.. Τώρα πρέπει να μπούμε στο stock (Mi recovery) , πατώντας volume up πρώτα & μετά power ταυτόχρονα μέχρι να μας εμφανιστεί το λογότυπο mi ..

 

4. Μπαίνοντας στο Mi recovery πάμε στην Αγγλική γλώσσα (volume + & - γίνεται η περιήγηση στο recovery menu και με το power επιλέγουμε τις εντολές) και επιλέγουμε install update zip to system one και όταν μας γράψει Update complete είμαστε έτοιμοι με το καινούργιο custom recovery :)

 

Πηγή για τις οδηγίες http://forum.xda-developers.com/android/development/twrp-recovery-mipad-t3109713

 

ΥΓ. Εγώ πέρασα το cmw recovery με αυτόν το τρόπο και είχα rom την miui 6

Edited by vagosvts7

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Και miui 7 στη developer rom

Και εγώ φίλος τη miui7 την ελληνική έχω ... Καλή είναι, σβέλτη, θα μπορούσε να είναι πιο γρήγορη στο σερφάρισμα ... Αλλά δεν μου κάθεται με τπτ το adaway .. Έχει κάποιος το ίδιο πρόβλημα με τις διαφημίσεις στη miui rom ? Δοκίμασα και το addblock plus αλλά πάλι δεν έκανε δουλειά ..

Στο τέλος με βλέπω να πηγαίνω σε cm rom ..

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...