Jump to content

Xiaomi Mipad


Saleakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αστα να πάνε γοργόνα.Εντωμεταξύ η v6 είναι τελείως "γυμνή" με bugs και προβλήματα.Λογικά κάθε Παρασκευή θα έχουμε και update που όλο και κάτι θα διορθώνει και θα προσθέτει.Μέχρι τέλος του χρόνου πιστεύω θα έχουμε μια ολοκληρωμένη rom.

Φυσικά στο en.miui.com και σε άλλα forums κράζουν όλοι την Xiaomi που αγόρασαν ένα tablet με beta λειτουργικό.

Με έχει χαλάσει και μένα το γεγονός με τις απουσίες apps (security,themes κα) ,τα bugs συν τα προβλήματα με το flash.

Οταν αγοράζεις κάτι πρέπει να είναι ένα τελικό προιον και όχι μια πειραματική ταμπλέτα που κυκλοφόρησε για πρώτη φορά η εταιρία για να αυξήσει απλά τις πωλήσεις της.

Παιδια ξεχνατε μαλλον οτι ακομη δεν εχει κυκλοφορησει επισημα η 6 για το MIPAD.Αυτη που εχουμε ειναι η ΒΕΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 946
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παίδες όσοι το έχετε τι θήκη έχετε πάρει?Ψαχνόμουν από εδώ για να μην μπλέξω πάλι με κινα και περιμένω...για πείτε καμιά γνώμη.Ειτε είναι απο κινα είτε απο εδω.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Παίδες όσοι το έχετε τι θήκη έχετε πάρει?Ψαχνόμουν από εδώ για να μην μπλέξω πάλι με κινα και περιμένω...για πείτε καμιά γνώμη.Ειτε είναι απο κινα είτε απο εδω.

 

Αυτή

 

http://www.aliexpress.com/item/Free-shipping-three-folded-PU-Leather-Book-stand-holder-Smart-Cover-transaprent-back-Case-Xiaomi-mipad/1971308970.html

 

και αυτή

 

http://www.aliexpress.com/item/Factory-Price-Cheap-Tablet-pc-Case-For-Xiaomi-MI-PAD-MIPAD-Silicon-case-Cover-Multi-colors/2017766737.html

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

 

Την είχα δει και γω.Not bad,not bad!

 

Εντωμεταξύ πέρασα και την νέα 4.9.26.Καμία αλλαγή σε τίποτα για το Mipad.

Δείτε το video :

Link to comment
Share on other sites

Έφαγα ενα πακέτο....πέρασα την καινούρια και έχασα το Ελληνικό πληκτρολόγιο.Μου βγάζει κινεζικό και αγγλικό.Τι κάνουμε τωρα? Edited by arfi-gorgona
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Έφαγα ενα πακέτο....πέρασα την καινούρια και έχασα το Ελληνικό πληκτρολόγιο.Μου βγάζει κινεζικό και αγγλικό.Τι κάνουμε τωρα?

Την ελληνικη περασες ή τη multi? Πέρασα και γω τη multi όταν το πρωτοπήρα και δεν είχε ελληνικά.Έκανα wipe και μετά πέρασα την ελληνικη για να στρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά...

 

Θέλω να σας ρωτήσω αν το συγκεκριμένο pad μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν τηλέφωνο ή η κάρτα sim που παίρνει είναι μόνο για internet;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορει να χρησιμιποιηθει εως τηλεφωνο.επισης το tablet δεν ειναι 3g οποτε καρτες sim δεν περνει!

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμη η νεα 4.9.26 με τις εξεις τροποποιησεις:

 

Ενσωμάτωση των αλλαγών της 4.9.26 V6 MIUI ROM

Βελτίωση Ελληνικής μετάφρασης (V6 MIUI)

2η δοκιμαστική ΒΕΤΑ

Δοκιμαστικό Rooting

Fine Tinnin

 

Kατεβαστε την απο εδω... :rolleyes:

 

Παντως ως πρωτη παρατηρηση βλεπω πως εξαφανιστηκε η εφαρμογη OTA UPDATE...

Edited by maroubas
Link to comment
Share on other sites

Ποπο το πήρα από την αρχή το thread και ενώ αρχικά ο ενθουσιασμός όλων με έψησε και μένα, τώρα στις τελευταίες σελίδες με όλα τα "θέματα" όσον αφορά το λειτουργικό, σκέφτομαι καλύτερα να περιμένω. Όπως είπε και ένας φίλος πιο πριν, ίσως είναι πολύ νωρίς για mipad μιας και η συσκευή κάνει μπαμ ότι σε ένα χρόνο από τώρα με κάποιο καινούριο μοντέλο και με βελτιωμένο λειτουργικό θα πετάει! Οπότε σίγουρα με κόβω αν όχι πιο νωρίς, του χρόνου να το τσιμπήσω. (..ζήσε Μάη μου; ίσως..)

 

Να ρωτήσω κάτι άλλο που με ενδιαφέρει εμένα κατα κύριο λόγο. Για games κλπ διάβασα πολλά σε όλες τις προηγούμενες σελίδες. Υπάρχει κάποιος που το χρησιμοποιεί για διάβασμα pdf? Θεωρεί ότι η οθόνη του είναι καλή και από θέμα ποιότητας και από θέμα μεγέθους; Ή θα προτείνατε κάποιος που θέλει ταμπλέτα για διάβασμα (ένα 4ωρο την μέρα μες στο νερό) να κοιτάξει στο πιο άνετο μέγεθος των 10 ιντσών; Γιατί δεν έχω δει καθόλου σε τέτοιο μέγεθος οθόνης πως χειρίζεται τα pdf, αν θέλει πολύ zoom in/out συνεχεια, πως φαίνονται τα γράμματα κλπ, πράγματα που στο τέλος κουράζουν απίστευτα! Thanks!!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι άλλο που με ενδιαφέρει εμένα κατα κύριο λόγο. Για games κλπ διάβασα πολλά σε όλες τις προηγούμενες σελίδες. Υπάρχει κάποιος που το χρησιμοποιεί για διάβασμα pdf? Θεωρεί ότι η οθόνη του είναι καλή και από θέμα ποιότητας και από θέμα μεγέθους; Ή θα προτείνατε κάποιος που θέλει ταμπλέτα για διάβασμα (ένα 4ωρο την μέρα μες στο νερό) να κοιτάξει στο πιο άνετο μέγεθος των 10 ιντσών; Γιατί δεν έχω δει καθόλου σε τέτοιο μέγεθος οθόνης πως χειρίζεται τα pdf, αν θέλει πολύ zoom in/out συνεχεια, πως φαίνονται τα γράμματα κλπ, πράγματα που στο τέλος κουράζουν απίστευτα! Thanks!!

 

Αποψή μου,εαν το θέλεις μόνο για διάβασμα κοίτα σε 9.7" Cube,Onda,Pipo με ανάλυση 2048Χ1736 και σε τιμές μέχρι 220$ και μην ξοδέψεις τα λεφτά σου για Mipad.

Link to comment
Share on other sites

για οποιον θα το παρει εχω κουπονι 5usd εκπτωση απο ibuygou ληγει 20οκτωμβρη για οτιδηποτε αξιας 150usd και πανω pm me

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

Να και το δικό μου. Edited by arfi-gorgona
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Ποπο το πήρα από την αρχή το thread και ενώ αρχικά ο ενθουσιασμός όλων με έψησε και μένα, τώρα στις τελευταίες σελίδες με όλα τα "θέματα" όσον αφορά το λειτουργικό, σκέφτομαι καλύτερα να περιμένω. Όπως είπε και ένας φίλος πιο πριν, ίσως είναι πολύ νωρίς για mipad μιας και η συσκευή κάνει μπαμ ότι σε ένα χρόνο από τώρα με κάποιο καινούριο μοντέλο και με βελτιωμένο λειτουργικό θα πετάει! Οπότε σίγουρα με κόβω αν όχι πιο νωρίς, του χρόνου να το τσιμπήσω. (..ζήσε Μάη μου; ίσως..)

 

Να ρωτήσω κάτι άλλο που με ενδιαφέρει εμένα κατα κύριο λόγο. Για games κλπ διάβασα πολλά σε όλες τις προηγούμενες σελίδες. Υπάρχει κάποιος που το χρησιμοποιεί για διάβασμα pdf? Θεωρεί ότι η οθόνη του είναι καλή και από θέμα ποιότητας και από θέμα μεγέθους; Ή θα προτείνατε κάποιος που θέλει ταμπλέτα για διάβασμα (ένα 4ωρο την μέρα μες στο νερό) να κοιτάξει στο πιο άνετο μέγεθος των 10 ιντσών; Γιατί δεν έχω δει καθόλου σε τέτοιο μέγεθος οθόνης πως χειρίζεται τα pdf, αν θέλει πολύ zoom in/out συνεχεια, πως φαίνονται τα γράμματα κλπ, πράγματα που στο τέλος κουράζουν απίστευτα! Thanks!!

Εγώ το χρησιμοποιώ για βιβλια σε ταξίδια που πάω και η οθόνη είναι τέλεια.Πάρτο με κλειστά ματια το ταμπλετακι είναι απαιχτο.

Link to comment
Share on other sites

Αποψή μου,εαν το θέλεις μόνο για διάβασμα κοίτα σε 9.7" Cube,Onda,Pipo με ανάλυση 2048Χ1736 και σε τιμές μέχρι 220$ και μην ξοδέψεις τα λεφτά σου για Mipad.

 

Να σου πω την αλήθεια, εκτός από ipad που το απέκλεισα λόγω τιμής, τα επόμενα 2 που κάνω έρευνα αγοράς είναι το mipad κ το onda (989 νομιζω το τελευταιο μοντέλο).

 

Εγώ το χρησιμοποιώ για βιβλια σε ταξίδια που πάω και η οθόνη είναι τέλεια.Πάρτο με κλειστά ματια το ταμπλετακι είναι απαιχτο.

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Το θέμα είναι αν σε καθημερινό διάβασμα θα υπάρχει θέμα με την οθόνη και όχι μια στο τόσο (όπως πιθανόν σε κάποιο ταξίδι).

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια, εκτός από ipad που το απέκλεισα λόγω τιμής, τα επόμενα 2 που κάνω έρευνα αγοράς είναι το mipad κ το onda (989 νομιζω το τελευταιο μοντέλο).

 

 

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Το θέμα είναι αν σε καθημερινό διάβασμα θα υπάρχει θέμα με την οθόνη και όχι μια στο τόσο (όπως πιθανόν σε κάποιο ταξίδι).

Nαυτικος ειμαι,καθε μερα ταξιδευω :p

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχ οκ πάω πάσο!

Ξέρεις τι γίνεται...όσο πιο πολλά διαβάζω τόσο πιο αναποφάσιστος γίνομαι (mipad vs onda v989 vs cube U65) :)

 

Το mipad είναι 7.9" και τα άλλα δύο είναι 9.7".

Για το διάβασμα που θες κοίτα να πάρεις κάτι με μεγάλη οθόνη.Σε ανάλυση όλα τα ίδια είναι.

Για το Onda έχω διαβάσει ότι έχει θέματα λόγω Allwiner και βγάζουν συνέχεια καινούργιες rom με διορθώσεις.

Το Cube παίζει απροβλημάτιστα.

 

Διάβασε και εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=397265

http://www.gizchina.com/2014/09/26/cube-talk-9x-review/

 

Επίσης όπως σχολιάζει και στο review του cube στο gizchina ,ένας χρήστης: "Cube's benchmark results don't reach the A80T, but the real life performance is much better. User interface, browsing the web, even games work much smoother than in a Onda V989. The software appears to be more optimized."

Link to comment
Share on other sites

Το mipad είναι 7.9" και τα άλλα δύο είναι 9.7".

Για το διάβασμα που θες κοίτα να πάρεις κάτι με μεγάλη οθόνη.Σε ανάλυση όλα τα ίδια είναι.

Για το Onda έχω διαβάσει ότι έχει θέματα λόγω Allwiner και βγάζουν συνέχεια καινούργιες rom με διορθώσεις.

Το Cube παίζει απροβλημάτιστα.

 

Διάβασε και εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=397265

http://www.gizchina.com/2014/09/26/cube-talk-9x-review/

 

Επίσης όπως σχολιάζει και στο review του cube στο gizchina ,ένας χρήστης: "Cube's benchmark results don't reach the A80T, but the real life performance is much better. User interface, browsing the web, even games work much smoother than in a Onda V989. The software appears to be more optimized."

 

Κλείνω προς cube, μιας και λειτουργεί περισσότερο απροβλημάτιστα out of the box από onda, απ'ότι διάβασα. Δυστυχώς όμως έπεσα στην αργία τους. Από βδομάδα.:)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες με το που έβαλα την ελληνική ρομ δεν λειτουργεί σωστά το μηχάνημα....Με το που πέσει σε κατάσταση ύπνου,ανεβάζει φωτεινότητα στο 100%,ζεσταίνετε υπερβολικά και σέρνετε...Με βλέπω να περνάω από επάνω πάλι την αγγλική.. Edited by arfi-gorgona
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Παίδες με το που έβαλα την ελληνική ρομ δεν λειτουργεί σωστά το μηχάνημα....Με το που πέσει σε κατάσταση ύπνου,ανεβάζει φωτεινότητα στο 100%,ζεσταίνετε υπερβολικά και σέρνετε...Με βλέπω να περνάω από επάνω πάλι την αγγλική..

 

Και καλά θα κάνεις.Και γω την αγγλοκινέζικη έχω περασμένη και δουλεύουν όλα καλά ,έστω και αν είναι η 2η beta της 6ης Miui που κυκλοφορεί για το tablet.Επίσης κάθε Παρασκευή ενημερώνεται και αυτόματα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...