Jump to content

Xiaomi Mipad


Saleakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 946
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά παρέλαβα, αλλά προσπαθώ μάταια να το αναβαθμίσω βάζοντας την miui-hellas-4.4.4_mocha_Hellas-GTV-3.21.0-4.8.22.zip

 

Λέω μάταια γιατί λείπει η εφαρμογή updater αφενός, και αφετέρου δε βλέπει το μετονομασμένο αρχείο update που βάζω στην sd...

 

Τι κάνω λάθος???

Link to comment
Share on other sites

Tελικά,όσοι το έχετε,αξίζει το ταμπλετάκι?

 

Από hardware σκίζει,αλλά προβληματίζομαι με τα όσα ακούγονται για την rom...:worry:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παρέλαβα, αλλά προσπαθώ μάταια να το αναβαθμίσω βάζοντας την miui-hellas-4.4.4_mocha_Hellas-GTV-3.21.0-4.8.22.zip

 

Λέω μάταια γιατί λείπει η εφαρμογή updater αφενός, και αφετέρου δε βλέπει το μετονομασμένο αρχείο update που βάζω στην sd...

 

Τι κάνω λάθος???

 

Μην ονομασεις το αρχειο update.Zip σκετο update πρεπει να λεγεται.. Κανε το και δεν θα εχεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μην ονομασεις το αρχειο update.Zip σκετο update πρεπει να λεγεται.. Κανε το και δεν θα εχεις προβλημα.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου, σκέτο update το ονόμασα..., και δεν το αναγνωρίζει!

 

Μήπως να δοκιμάσω σε fastboot mode, αλλά και πάλι το φοβάμαι μην τα κάνω μαντάρα :X

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παρέλαβα, αλλά προσπαθώ μάταια να το αναβαθμίσω βάζοντας την miui-hellas-4.4.4_mocha_Hellas-GTV-3.21.0-4.8.22.zip

 

Λέω μάταια γιατί λείπει η εφαρμογή updater αφενός, και αφετέρου δε βλέπει το μετονομασμένο αρχείο update που βάζω στην sd...

 

Τι κάνω λάθος???

Ρίξε το αρχείο χύμα στην εσωτερική μνήμη και όχι στην sd card.Λογικά θα το διαβάσει.Και μενα στο Hongmi 1s δεν το διαβάζει από την sd card

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε το αρχείο χύμα στην εσωτερική μνήμη και όχι στην sd card.Λογικά θα το διαβάσει.Και μενα στο Hongmi 1s δεν το διαβάζει από την sd card

Θα το δοκιμάσω κι αυτό φίλε μου και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Tελικά,όσοι το έχετε,αξίζει το ταμπλετάκι?

 

Από hardware σκίζει,αλλά προβληματίζομαι με τα όσα ακούγονται για την rom...:worry:

Nα μην προβληματιζεσαι,μια χαρα ειναι η ρομ,και οι οποιες ελλειψεις θα καλυφθουν απο την miui 6.

Διαβασε τα reviews των betatesters και θα καταλαβεις.

Link to comment
Share on other sites

AΨΟΓΑ!!!!!

Προλαβε να το βαλει κανεις να μας πει εντυπωσεις? :rolleyes:

(Την Developer ROM βαζουμε, ετσι δεν ειναι?:blink:)

 

Η developer είναι.

Προς το παρών έχω κάνει post στην ελληνική miui κοινότητα και ρωτάω πότε θα μεταφραστεί η 4.9.19 σε gtv.

 

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/4929-GTV-4-9-12-H-%CE%BD%CE%AD%CE%B1-%CE%AD%CE%BA%CE%B4%CE%BF%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-MIUI-ROM-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B8%CE%AD%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BB%CE%AE%CF%88%CE%B7/?postID=21905#post21905

 

Οπότε δεν σκοπεύω να βάλω την αγγλική 4.9.12 γιατί θα γίνει μπέρδεμα με την GTV-3.21.0 που έχω εγκατεστημένη.

Edited by GKako
Link to comment
Share on other sites

Οτι τα καταφερα και τοβαλα ειναι γεγονος...

Πρωτη λαχταρα μου πεταξε τα κινεζικα και απο μνημης καταφερα και εβαλα τα Αγγλικα.

So far so good.

Περισσοτερα το βραδι

Link to comment
Share on other sites

Θελει ξανα ρουταρισμα.

Πολλες κινεζιες σε βαθμο ενοχλητικο. :cry:

Αυτο δεν ειναι Android, ειναι 'κανονικο' IOS. Θυμίζει υπερβολικα apple. :X

Αισθηση που εχω ειναι οτι η συσκευή ρολαρει πιο στρωτα:rolleyes:

Τελικα οταν βγει σταθερη αγγλικη το μηχανικη θα πεταει.

Περιμενω πως&πως να ελθει το ΜΙ3 να του περασω την ν6.:p

Link to comment
Share on other sites

Θελει ξανα ρουταρισμα.

Πολλες κινεζιες σε βαθμο ενοχλητικο. :cry:

Αυτο δεν ειναι Android, ειναι 'κανονικο' IOS. Θυμίζει υπερβολικα apple. :X

Αισθηση που εχω ειναι οτι η συσκευή ρολαρει πιο στρωτα:rolleyes:

Τελικα οταν βγει σταθερη αγγλικη το μηχανικη θα πεταει.

Περιμενω πως&πως να ελθει το ΜΙ3 να του περασω την ν6.:p

 

Την πέρασα και γω.

Κινεζιές δεν είδα όπως λες όπως δεν είδα και το Play store αλλά είναι εύκολο να το εγκαταστήσεις μέσω του mi market.

Root μέσω vroot σε 1 λεπτό.

Εγκατάσταση Root uninstaller και διαγραφή όποιας εφαρμογής δεν χρειάζεται.

Job done!Πάμε γι' άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν ειναι Android, ειναι 'κανονικο' IOS. Θυμίζει υπερβολικα apple. :X

 

Καμία rom με καθαρό Android δεν υπάρχει για το κινητό;

Link to comment
Share on other sites

Αndroid ειναι αλλα θυμιζει υπερβολικα ipad.

Στην προηγουμενη εκδοση εγω το εκανα μεσω vroot αλλα χρειάστηκαν αρκετες προσπάθειες.

Εχω και πρωτη φορα 'κρεμασμα' στο fb.

Παντως δειχνει οτι οι επομενες εκδοσεις της miui θα το απογειωσουν.

Όντως το play store απουσιαζει αλλα το βαζεις μεσω του mi market

Link to comment
Share on other sites

Ναι γίνεται εύκολα με αυτήν την έκδοση αλλά σου βάζει κάτι 'κινεζικα' μέσα που αν επιχειρήσεις να τα βγάλεις μετά στο ξε_ρουτάρει....
Link to comment
Share on other sites

Ναι γίνεται εύκολα με αυτήν την έκδοση αλλά σου βάζει κάτι 'κινεζικα' μέσα που αν επιχειρήσεις να τα βγάλεις μετά στο ξε_ρουτάρει....

 

Κατέβασα το super su και το απεγκατέστησα μετά...

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουν πρόβλημα με το root της συσκευής ας δοκιμάσουν αυτο εδώ http://en.miui.com/thread-30617-1-1.html

Με το vroot δεν μπόρεσα ίσως να έφταιγε η αρχική ρομ που είχε το mipad μου.

 

Λοιπόν παρέλαβα το δικό μου την Πέμπτη και μέχρι τώρα μπορώ να πω

*Πέρασα μια ταινία 33gb αρχείο mkv και την άνοιξε μια χαρά χωρίς κολληματα

*Με την ρομ που είχε κολλούσε αρκετά, με τη Miui 6 δεν κολλάει.

*Έχει πολύ καλά ηχεία

*Κάμερες είναι οκ για tablet.

*Ζεσταίνεται αρκετά και με απλή χρήση.

*Η μπαταρία δεν αντέχει και τόσο ίσως είμαι κακομαθημενος από το κινητό μου (lenovo p780)

*Μοιάζουν τα μενού αρκετά με ios.

*Δεν μου άρεσε το πλαστικό από πίσω.

*Με την εφαρμογή YouTube κολλάει το βίντεο κάθε 3-4 δευτερόλεπτα, με το browser δεν κολλάει αλλά δεν το ανοίγει στην ίδια ποιότητα. Μπορεί να δοκιμάσει κάποιος από εσάς αυτό με το YouTube που λέω. Για παράδειγμα αυτό το βίντεο

Link to comment
Share on other sites

εγω ακομα σκεφτομαι να το τσιμπησω αλλα δεν με πειθει δεν ξερω.ειχα android tablet,ipad τα οποια τα πουλησα κ εδω κ καποιους μηνες εχω windows tablet με το οποιο ειμαι υπερευχαριστημενος!τι λετε εσεις?

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μετά την εγκατάσταση της MIUI v6 έχω πρόβλημα με το flash.Δεν μπορώ να το εκγαταστήσω με τίποτα.Δοκίμασα την τελευταία έκδοση και αφού γίνει η εγκατάσταση με όποιο browser πάω να ανοίξω της σελίδα της adobe δεν μου εμφανίζεται και κρασάρει.Εβαλα πίσω την miui v5 αφου τα έσβησα όλα και πάλι τα ίδια.Πραγματικά δεν ξέρω τι φταίει και έχω χαλαστεί πολύ άσχημα.

 

Εγκατέστησα την gtv v6 στο Mipad (https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/4929-GTV-4-9-19-H-%CE%BD%CE%AD%CE%B1-%CE%AD%CE%BA%CE%B4%CE%BF%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-MIUI-ROM-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B8%CE%AD%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BB%CE%AE%CF%88%CE%B7/?postID=22035#post22035) και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα.Εγκαθιστώ το flash και δεν μου λειτουργεί.Προσπάθησα με όλους τους browsers και σε άλλους κρασάρει και σε άλλους πηγαίνοτας να συνδεθεί στον settings manager της adobe που εμφανίζει black screen.

Δοκίμασα και γύρισα πίσω στην τελευταία gtv v5 και πάλι τα ίδια.Οσες φορές και να κάνω installation κάποια από τις 2 διαγράφοντας όλα τα δεδομένα με την γνωστή διαδικασία ....

 

[πας wipe, εκει κανεις τα 2 πρωτα που λενε wipe cache και wipe user data,μετα πας πισω και κανεις το install update zip to system one η two αναλογα τι σου λεει, μολις το κανει,ξαναπας στο wipe και κανεις το τριτο που λεει wipe all data,και στο τελος κανεις reboot to system σε αυτο που λεει latest]

 

....δεν κατάφερα τίποτα.Το σίγουρο ειναι ότι με την τελευταία 3.21.0-4.8.22 (πριν περάσω την v6) όλα δούλευαν ρολόι με το flash.Τώρα δεν μπορώ να το εγκαταστήσω με τίποτα.

 

Πραγματικά δεν μπορώ να το ερμηνεύσω με τίποτα πως πριν δούλευε μια χαρά και τώρα αρνείται πεισματικά να εγκατασταθεί με συνέπεια να έχω θέματα όπως και με το Antutu που μόλις πάει να τρέξει το 3D terrain να κρασάρει και να με πετάει έξω λόγω έλλειψης flash.

Edited by GKako
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον φταιει που ειναι η beta εκδοση..λογικα θα φτιαξει..θα κανω και εγω την αναβαθμιση και θα σου πω αν δουλευει. Edited by vgls35
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...