Jump to content

Samsung Galaxy S III Neo (I9300I/I9301I)


corolla001975
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

θα ήθελα να ρωτησω αν κάποιος απο εσάς έχει κανει κάποιο root !!!και να μου πει αν αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα!!και αν ναι ποιο????ευχαριστώ!!!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 894
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

θα ήθελα να ρωτησω αν κάποιος απο εσάς έχει κανει κάποιο root !!!και να μου πει αν αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα!!και αν ναι ποιο????ευχαριστώ!!!!!
Το ρουτ από μόνο του δεν κάνει τίποτα, απλά σε αφήνει να έχεις πρόσβαση στο σύστημα.Τα προβλήματα έρχονται μετά, από τυχόν άστοχες επεμβάσεις στο σύστημα ;)
Link to comment
Share on other sites

Guest margarita12
Διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά τα νούμερα λένε το ακριβώς αντίθετο...

"Το S3 Neo" είναι έτη φωτός καλύτερο σε όλους τους τομείς"

 

- H μνήμη του "Moto g 2014" είναι 1024Μb ενώ του "S3 Neo" 1536Μb

- O αποθηκευτικός χώρος του "Moto g 2014" είναι 8G ενώ του "S3 Neo3" 16GB

- H κάμερα του "Moto g 2014" είναι 1280x720 ενώ του "S3 Neo" 1920x1080

κλπ κλπ...

 

Τελευταίο και πιο σημαντικό...

Το "Moto g 2014" ρίχνει 2.5 φορές περισσότερη ακτινοβολία στο κεφάλι του χρήστη από το "S3 Neo"

Moto SAR = 1.17 W/kg

S3 SAR = 0.52 W/kg

Επειδή σε θεωρητικό πεδίο εχεις δίκιο,εγώ επειδή έχω κ τα δυο κινητά κ τα δοκιμασα ταυτοχρονα στο πρακτικο επίπεδο άλλα διεπιστωσα....

Link to comment
Share on other sites

Το ρουτ από μόνο του δεν κάνει τίποτα, απλά σε αφήνει να έχεις πρόσβαση στο σύστημα.Τα προβλήματα έρχονται μετά, από τυχόν άστοχες επεμβάσεις στο σύστημα ;)
Δεν με απασχολεί ιδιαίτερα το θέμα της διαχείρισης του κινητού!!! απλά θέλω να αναβάθμισω με κάποιο rom το κινητό μου σε lollipop απλά ψάχνω να βρω το καλύτερο που δεν θα μου δημιουργήσει πρόβλημα!!!και σκέφτηκα μήπως κάποιος το έχει δοκιμάσει!!!! και να μου πει εμπειρίες!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει εκανα και εγω τo root και ολα καλα...οσο για το know δν γινετε να το αποφυγεις το (yes) γιατι καθε φορα που θα μπαινεις στο su θα σε ρωταει το ιδιο που ειναι σπαστικο οποτε πατας ενα yes και εισαι μια χαρα χωρις να χασεις την εγγύηση. ..κατι ασχετο παιδια παρατηρησα οτι οταν εβαλα το κινητο στο recovery mode πανω πανω λεει phone model (αν θυμαμαι καλα) και εκει γραφει I9300I και οχι i9301i που ειναι το κινητο...το ειδε κανεις αλλος?

Sony Ericsson Xperia Arc

Cyanogenmod 11 - android 4.4

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει εκανα και εγω τo root και ολα καλα...οσο για το know δν γινετε να το αποφυγεις το (yes) γιατι καθε φορα που θα μπαινεις στο su θα σε ρωταει το ιδιο που ειναι σπαστικο οποτε πατας ενα yes και εισαι μια χαρα χωρις να χασεις την εγγύηση. ..κατι ασχετο παιδια παρατηρησα οτι οταν εβαλα το κινητο στο recovery mode πανω πανω λεει phone model (αν θυμαμαι καλα) και εκει γραφει I9300I και οχι i9301i που ειναι το κινητο...το ειδε κανεις αλλος?

οταν απο κλειστο (of) ανοιξεις το κινητο γραφει 9301i? τοτε μην το δεινεις σημασια.(η στις πληροφοριες συσκευης το ιδιο.)

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Επειδή σε θεωρητικό πεδίο εχεις δίκιο,εγώ επειδή έχω κ τα δυο κινητά κ τα δοκιμασα ταυτοχρονα στο πρακτικο επίπεδο άλλα διεπιστωσα....

Συγνώμη που επανέρχομαι, αλλά το ότι τρως διπλάσια ακτινοβολία ή ότι έχεις τη μισή μνήμη δεν είναι καθόλου θεωρητικό ή κάτι που θα διαπιστώσεις πρακτικά με τη χρήση.

Πράγματι: Τρώς διπλάσια ακτινοβολία (και έχεις τη μισή μνήμη)...

Από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει τις επιλογές του σχετικά με το τι θέλει από το κινητό ή πως του φαίνεται αυτό, και φυσικά είναι σεβαστές...

Και πάλι σου ζητώ συγνώμη αν επιμένω... (Και σου υπόσχομαι να μη το ξανασυζητήσω :) )...

 

Δεν με απασχολεί ιδιαίτερα το θέμα της διαχείρισης του κινητού!!! απλά θέλω να αναβάθμισω με κάποιο rom το κινητό μου σε lollipop απλά ψάχνω να βρω το καλύτερο που δεν θα μου δημιουργήσει πρόβλημα!!!και σκέφτηκα μήπως κάποιος το έχει δοκιμάσει!!!! και να μου πει εμπειρίες!!!!!!

 

Αν θες κάτι που να μη σου δημιουργήσει πρόβλημα άστο όπως είναι για να έχεις και την εγγύηση...

Το τηλέφωνο όπως είναι δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Το Lolipop δεν είναι από επίσημη πηγή. Οταν (και ΑΝ) έρθει η ώρα του θα σου το δώσει ο κατασκευαστής από επίσημο κανάλι.

 

Υποθέτω αυτό ακριβώς εννοούσε πριν ο φίλος truckman όταν είπε "Το ρουτ από μόνο του δεν κάνει τίποτα...Τα προβλήματα έρχονται μετά, από τυχόν άστοχες επεμβάσεις στο σύστημα" και με τον οποίο συμφωνώ απόλυτα...

 

Ρουτ κάνουμε για να αποκτήσουμε πρόσβαση και να λύσουμε native προβλήματα του android.

Οπως πχ την πρόσβαση στην SD που ανέφερε πριν ο φίλος stavpaid και που κατά τη γνώμη μου είναι σοβαρή αστοχία του android.

 

---Προσθήκη---

Πλήρωσα 50€ για να αγοράσω εφαρμογή προεγκατεστημένη (και κλειδωμένη) σε κάρτα SD και η οποία δούλευε στο παλιό μου android,

αλλά όχι στο 4.4 επειδή η εφαρμογή σταμάτησε να έχει πρόσβαση στην SD!! (Οπότε και το πρόβλημα λύθηκε με ρουτάρισμα)

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Μετά από χρόνια χρήσης BlackBerry, λόγω δουλειάς αναγκάστηκα να πάρω στα χέρια μου μια συσκευή android. Επέλεξα λοιπόν το S3 Neo, το μονόκαρτο, σε μαύρο. Το χρησιμοποιώ κοντά 3 μήνες τώρα & είμαι ευχαριστημένος, το κινητό τα σπάει, δε λέω. Το Q10 ακόμα μου λείπει πάντως :ninja: anyway θα ήθελα τη βοήθεια των 7 σοφών εδώ μέσα σε 3 ερωτήσεις: 1) το τηλέφωνο γλιστράει διαολεμένα, χρειάζεται επειγόντως θήκη αλλά όπου & να ρώτησα η απάντηση ήταν αρνητική. Σας βρίσκεται κάποιο link με καταστήματα που διαθέτουν; 2) Είμαι σε πρόγραμμα με συμβόλαιο & παρατήρησα ότι υπάρχει μια δυσκολία στο να συνδεθώ στο Internet όταν στα ίδια σημεία με το Q10 δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα. Αυτό συμβαίνει επειδή το Neo δεν είναι 4G; 3) Γνωρίζετε κάποιο link για μπαταρίες; Είτε κανονικές είτε μεγαλύτερης αντοχής. Σας ευχαριστώ πολύ & συγνώμη για το μεγάλο post
pin: 2B1A0511
Link to comment
Share on other sites

Για καλύτερο σήμα βάλε στις ρυθμίσεις δικτύου να έχει μόνο gsm, (ρυθμίσεις-συνδέσεις-περισσότερα δίκτυα-δίκτυα κιν τηλεφωνίας-λειτουργία δικτύου) αντί για αυτόματη εναλλαγή ή μόνο wcdma.
Link to comment
Share on other sites

Έχω το κινητό εδώ και 15 μέρες και τις τελευταίες μέρες δεν δίνει καθόλου στίγμα το gps (GPS Toolbox)

Τις πρώτες μέρες που το είχα δοκιμάσει έδινε στίγμα σε 5-10 δευτερόλεπτα. Τώρα περνάνε και 15 λεπτά και τίποτα.

Βλέπει 15 έως 19 δορυφόρους αλλά με το ζόρι πρασινίζει έναν ή δύο και αυτό για λίγο και μετά όλοι κίτρινοι.

Έκανα recet και download το AGPS αλλά τίποτα :(

Απεγκατέστησα εφαρμογές που έβαλα εγώ αλλά τίποτα. :(

Έκανα hard reset αλλά και πάλι τίποτα. :mad::mad:

Καμιά ιδέα πριν το πάω για σέρβις;

Σας ευχαριστώ

 

Επανέρχομαι ....

Στο δικό σας, το GPS δουλεύει κανονικά;;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι ....

Στο δικό σας, το GPS δουλεύει κανονικά;;

Ευχαριστώ

Έκανε ισως κ 10 λεπτά να συνδεθει ...αφού είχα βάλει το Gps test ..k το gps status.

Τωρα συνδέεται αμέσως. (Κράτησα μόνο το gps test )

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Κάτοχος κι εγώ πλέον. Μετά από πολλά άκυρα από πλευράς Apple είπα να προτιμήσω κάτι φθηνό από Samsung. Λοιπόν, για τα λεφτά του δε μπορώ να διαμαρτυρηθώ, καταρχάς το μπλε είναι πανέμορφο και η συσκευή ρολάρει απίστευτα καλά. Δε του έκανα καν root, δε νομίζω να το κάνω αν δε βγει κάποια σταθερή Lolipop ROM. Για επίσημα ούτε λόγος ε; Κρίμα, γιατί θεωρώ ότι οι προδιαγραφές πληρούνται άνετα. Όπως και να έχει για τα 158 είναι απίστευτη συσκευή. Μου άρεσε πάρα πολύ! Θετικό επίσης ότι από τα 16GB τα 11 ήταν ελεύθερα, χώρεσα φωτό 3 χρόνων μέσα και όλη μου τη μουσική, γύρω στις 100 εφαρμογές κι ακόμη έχω χώρο :) Βέβαια επιτάσσεται μια καρτούλα των 16 για να είσαι πλήρως καλυμμένος, κατ' εμέ. Γενικά, το τηλέφωνο είναι απίστευτο πακετάκι και το KitKat το σουλουπώνει τέρμα. Επίσης στα + το ότι η Samsung ήταν αρκετά ευγενική να του φορέσει ζελατίνα προστασίας πριν το βάλει στο κουτί, όπως κάνει με τις ναυαρχίδες!

 

ΥΓ. Νομίζω οι θήκες για το S3 δε του ταιριάζουν γάντι, πήρα 2 για το S3 και είχα θέμα, όμως με λίγο πιστολάκι και χαλάρωμα ταιριάξανε :) Νομίζω είναι λίγο πιο παχύ.

Edited by one_tree_hill
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, με ενδιαφερει το συγκεκριμενο κινητο για το κοριτσι! Διαβαζω καλα σχολια , μια ερωτηση, ποση ελευθερη Ram εχει οταν τρεχει τις βασικες εφαρμογες το κινητο? Επειδη το Touchwiz ειναι λιγο βαρυ ελπιζω το 1,5g ram να φτανει και να της κρατησει τουλαχιστον 3 χρονια. Απο μπαταρια πως παει την βγαζει την ημερα ανετα και ισως παει και 2 μερες με ελαφρια χρηση? Ποσες ωρες οθονη βγαζει σε νορμαλ χρηση? Ευχαριστω εκ των προτερων! :)

 

P.S Σκεφτομουν και το Sony Xperia Z1 compact αλλα εχει 100 ευρω παραπανω και δεν ξερω αν τα αξιζει!

"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

...ποση ελευθερη Ram εχει οταν τρεχει τις βασικες εφαρμογες το κινητο?...

Σχετικά με τη μνήμη σου επισυνάπτω ένα screenshot από το δικό μου για να πάρεις μία ιδέα.

Απο μπαταρια πως παει την βγαζει την ημερα ανετα και ισως παει και 2 μερες με ελαφρια χρηση? Ποσες ωρες οθονη βγαζει σε νορμαλ χρηση?

Η νορμάλ χρήση είναι "σχετική" για κάθε χρήστη.

Με τη δική μου νορμάλ χρήση το κινητό βγάζει 3 με 5 ημέρες χωρίς φόρτιση (όπως έχω πει και παλαιότερα)

 

Γενικά πάντως είναι πολύ καλό και απροβλημάτιστο τηλέφωνο...

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

2-3 φορες, μου εχει βγαλει μηνυμα οτι δεν αναγνωριζει την καρτα sim κ πρεπει να κανει restart. μαλιστα μου βγαζει κ το εικονιδιο στην μπαρα με την sim κ ενα ΄x΄ διπλα του.

προβλημα της συσκευης?

δεν παταει καλα η sim?

τη συσκευη την εχω απο 31/12/14

http://www.xperiagamer.com/images/Android_Menu_Icons.jpg
Link to comment
Share on other sites

2-3 φορες, μου εχει βγαλει μηνυμα οτι δεν αναγνωριζει την καρτα sim κ πρεπει να κανει restart. μαλιστα μου βγαζει κ το εικονιδιο στην μπαρα με την sim κ ενα ΄x΄ διπλα του.

προβλημα της συσκευης?

δεν παταει καλα η sim?

τη συσκευη την εχω απο 31/12/14

 

Κομμένη κάρτα;

Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι είδα σε διάφορα βιντεάκια το κινητό έρχεται με μια ζελατίνα στο μπροστινό μέρος. Αυτή είναι απλά μια προστατευτική ζελατίνα του κουτιού που πρέπει να αφαιρεθεί ή πρόκειται για κανονικό screen protector εργοστασιακά προεγκατεστημένο? Ρωτάω γιατί αν είναι το 2ο θα με βολέψει εώς ότου (& αν) πάρω ένα καλό tempered glass.
Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι είδα σε διάφορα βιντεάκια το κινητό έρχεται με μια ζελατίνα στο μπροστινό μέρος. Αυτή είναι απλά μια προστατευτική ζελατίνα του κουτιού που πρέπει να αφαιρεθεί ή πρόκειται για κανονικό screen protector εργοστασιακά προεγκατεστημένο? Ρωτάω γιατί αν είναι το 2ο θα με βολέψει εώς ότου (& αν) πάρω ένα καλό tempered glass.

Είναι κανονική προστασία.

Link to comment
Share on other sites

Κομμένη κάρτα;

 

οχι δεν εχει κοπει. ειναι mini sim κανονικα αγορασμενη.

http://www.xperiagamer.com/images/Android_Menu_Icons.jpg
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εχει κοπει. ειναι mini sim κανονικα αγορασμενη.

 

Δε θα ανησυχούσα. Τέτοια κολλήματα υπάρχουν.

 

Εν πάση περιπτώσει, χειρότερο σενάριο να χρειάζεται αλλαγή του SIM slot και από προσωπική εμπειρία μπορώ να σου πω ότι κοστίζει γύρω στα 6 ευρώ και παίρνει 5 λεπτά να το αλλάξεις μόνος.

 

Παιδιά έχει δοκιμάσει κανείς Lollipop ROMs? Πώς ρολάρει;

 

EDIT: Μιας και δε βλέπω μεγάλη κινητικότητα, ενημερώνω ότι εγκατέστησα τη BlissPop και το κινητό πετάει :) Σηκώνει άνετα το Lolipop.

Edited by one_tree_hill
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη παιδια , ειμαι νεος στο φορουμ και δεν ξερω αν ρωτηθηκε το ιδιο θεμα ξανα , αλλα ως κατοχος του s3 neo ,εχω πολυ ενοχλητικο προβλημα με την εμπροσθια καμερα , η οποια μου εμφανιζει τις φωτογραφιες ανεστραμενες (το αριστερα δεξια κλπ) .. δυστυχως δεν βρισκω κατι στις ρυθμισεις.. τι παιζει;

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...