Jump to content

Υγιεινή στόματος/δοντιών


iNCubO
 Κοινοποίηση

Σας απασχολεί η λευκότητα των δοντιών σας??  

217 members have voted

  1. 1. Σας απασχολεί η λευκότητα των δοντιών σας??

    • ΝΑΙ
      177
    • ΟΧΙ
      40


Recommended Posts

εφοσον εχεις εμπιστοσυνη στον γιατρο σου,δεν εχει νοημα να πας αλλου.

αν κανεις οτι σου ειπε και πας σε 3 μηνες ξανα,αν κατι παει στραβα θα στο πει!

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 655
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

stavrosvenia οι κεφαλαίοι χαρακτήρες απαγορεύονται από τους κανόνες του φόρουμ. Σε παρακαλώ πολύ γράφε με πεζά γράμματα και...καλώς ήλθες.
Link to comment
Share on other sites

μα η πλάκα δεν είναι πάθηση.μπορεί να είναι αίτιο δημιουργίας καταστάσεων,αλλα σε καμια περίπτωση η οδοντική πλάκα δεν ειναι πάθηση!!

 

εγω δεν ειπα οτι ειναι παθηση. εσυ ειπες οτι οι ουσιες που εχουν οι κρεμες δρουν κατα της μικροβιακης πλακας...εγω ειπα οτι ειτε χρησιμοποιεις ειτε οχι κρεμα και η πλακα και η πετρα θα δημιουργηθουν αν δεν κανεις σωστο βουρτσισμα.κιαυτα το καταλαβα μετα απο χρηση κρεμας επι χρονια.για την απολυμανση θελω να σου πω κατι.οντως γινεται μια χημικη απολυμανση οπως λες..οπως και με το σαπουνι στα χερια ..αλλα ειναι στιγμιαια.δλδ αφου πλυνεις τα χερια σου με σαπουνι μετα απο μιση ωρα, ας πουμε, τα χερια σου ειναι ακομα καθαρα?δεν εχουν αποκτησει μικροβια ξανα μετα απο λιγο?το ιδιο συμβαινει και με τα δοντια.μετα απο λιγο χαιρετα την απολυμανση.

φυσικα και το σαλιο απολυμαινει.ειναι ενας απο τους ρολους του. δεστε εδω http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CE%AC%CE%BB%CE%B9%CE%BF και ειδικα στο μερος που λεει λειτουργικη αποστολη καθως και το pH.

 

Δηλαδή protoporos, οι 3 οδοντίατροι που ρώτησες και σου είπαν να μην χρησιμοποιείς οδοντόκρεμα, το έκαναν επειδή ήθελαν να προστατέψουν την υγεία σου ή αποσκοπούσαν στην φθορά των δοντιών σου, για να τους επισκεφτείς ξανά;

 

φιλε,καλα κανεις και εισαι καχυποπτος οπως και εγω.το ξαναλεω γιατι δεν το διαβασατε σωστα.δεν μου ειπαν ''μην βαζεις οδοντοκρεμα''.ρωτησα τι οδοντοκρεμα να προτιμησω?και μου ειπαν δεν ειναι απαραιτητο,οτι δεν προσφερει τιποτα αλλο απο ενα ''σαπουνισμα'',ενα υγρο λυπανσης και στιγμιαιας σαπουναδας.επισης και τους 3 τους επισκεφτομουν πρωτη φορα,δεν τους ηξερα.επισης το ειπαν και γιατροι αλλων ειδικοτητων σε συγγενικο μου προσωπο που ασχολουνται με πιο βαρια πραγματα.ειπαν και για ορισμενα γαλατα οτι δεν πρεπει να τα πινουμε γιατι δεν ειναι απο γαλα αλλα δεν μπορω να πω εταιρειες,για ευνοητους λογους.αυτοι τι κερδος ειχαν?να πιω τα αλλλα να αρωστησω?υποψιν δεν μου ειπαν τι να πινω αλλα τι να μην πινω.

ομως επειδη στην ελλαδα ζουμε,εγω δεν εμπιστευομαι οτι μου λενε οι γιατροι μετα απο αυτα που ακουσα και επαθα,οπως το παραδειγμα που εφερα στο προηγουμενο ποστ.ακουω ,ψαχνω και κρινω.και μετα αν μου καθεται καλα ,δοκιμαζω.δεν ξερω τι θα γινει μετα απο χρονια,τωρα ξερω οτι παει καλα.σε αντιθεση με την κρεμα που δεν εκανε τιποτα.οποτε για τι να την χρησιμοποιω?

ο καθενας ακουει,κρινει και κανει αυτο που θελει.μερικα πραγματα μας φαινονται καινουρια και δυσκολα να τα κατανοησουμε γιατι εχουμε μαθει σε οτι ξερουμε ακομα και αν μας αποδειξουν οτι ειναι λαθος.ανεκαθεν αυτη ειναι η νοοτροπια λειτουργιας του ανθρωπινου νου.μονο οταν υπερβηκαμε αυτην την νοοτροπια προοδευσαμε.εγω δεν ξερω αν ειναι λαθος αυη η μεθοδος.ξερω ομως σιγουρα οτι ειναι λαθος η αλλη,η χρηση της κρεμας.

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν ειπα οτι ειναι παθηση. εσυ ειπες οτι οι ουσιες που εχουν οι κρεμες δρουν κατα της μικροβιακης πλακας...εγω ειπα οτι ειτε χρησιμοποιεις ειτε οχι κρεμα και η πλακα και η πετρα θα δημιουργηθουν αν δεν κανεις σωστο βουρτσισμα.κιαυτα το καταλαβα μετα απο χρηση κρεμας επι χρονια.για την απολυμανση θελω να σου πω κατι.οντως γινεται μια χημικη απολυμανση οπως λες..οπως και με το σαπουνι στα χερια ..αλλα ειναι στιγμιαια.δλδ αφου πλυνεις τα χερια σου με σαπουνι μετα απο μιση ωρα, ας πουμε, τα χερια σου ειναι ακομα καθαρα?δεν εχουν αποκτησει μικροβια ξανα μετα απο λιγο?το ιδιο συμβαινει και με τα δοντια.μετα απο λιγο χαιρετα την απολυμανση.

φυσικα και το σαλιο απολυμαινει.ειναι ενας απο τους ρολους του. δεστε εδω http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CE%AC%CE%BB%CE%B9%CE%BF και ειδικα στο μερος που λεει λειτουργικη αποστολη καθως και το pH.

 

 

 

φιλε,καλα κανεις και εισαι καχυποπτος οπως και εγω.το ξαναλεω γιατι δεν το διαβασατε σωστα.δεν μου ειπαν ''μην βαζεις οδοντοκρεμα''.ρωτησα τι οδοντοκρεμα να προτιμησω?και μου ειπαν δεν ειναι απαραιτητο,οτι δεν προσφερει τιποτα αλλο απο ενα ''σαπουνισμα'',ενα υγρο λυπανσης και στιγμιαιας σαπουναδας.επισης και τους 3 τους επισκεφτομουν πρωτη φορα,δεν τους ηξερα.επισης το ειπαν και γιατροι αλλων ειδικοτητων σε συγγενικο μου προσωπο που ασχολουνται με πιο βαρια πραγματα.ειπαν και για ορισμενα γαλατα οτι δεν πρεπει να τα πινουμε γιατι δεν ειναι απο γαλα αλλα δεν μπορω να πω εταιρειες,για ευνοητους λογους.αυτοι τι κερδος ειχαν?να πιω τα αλλλα να αρωστησω?υποψιν δεν μου ειπαν τι να πινω αλλα τι να μην πινω.

ομως επειδη στην ελλαδα ζουμε,εγω δεν εμπιστευομαι οτι μου λενε οι γιατροι μετα απο αυτα που ακουσα και επαθα,οπως το παραδειγμα που εφερα στο προηγουμενο ποστ.ακουω ,ψαχνω και κρινω.και μετα αν μου καθεται καλα ,δοκιμαζω.δεν ξερω τι θα γινει μετα απο χρονια,τωρα ξερω οτι παει καλα.σε αντιθεση με την κρεμα που δεν εκανε τιποτα.οποτε για τι να την χρησιμοποιω?

ο καθενας ακουει,κρινει και κανει αυτο που θελει.μερικα πραγματα μας φαινονται καινουρια και δυσκολα να τα κατανοησουμε γιατι εχουμε μαθει σε οτι ξερουμε ακομα και αν μας αποδειξουν οτι ειναι λαθος.ανεκαθεν αυτη ειναι η νοοτροπια λειτουργιας του ανθρωπινου νου.μονο οταν υπερβηκαμε αυτην την νοοτροπια προοδευσαμε.εγω δεν ξερω αν ειναι λαθος αυη η μεθοδος.ξερω ομως σιγουρα οτι ειναι λαθος η αλλη,η χρηση της κρεμας.

αν δεν ακουμπήσω κάτω,πως θα "μολυνθουν?μεταφορικα,στο στόμα, αν δεν φάω κάτι,τι θα δημιουργηθει?

 

το ενδεχομενο να σου ειπαν "παρε οποια ναναι,ολες την ιδια δουλεια κανουν" παιζει?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

αν δεν ακουμπήσω κάτω,πως θα "μολυνθουν?μεταφορικα,στο στόμα, αν δεν φάω κάτι,τι θα δημιουργηθει?

 

δλδ εσυ αφου πλενεις τα χερια σου δεν ακουμπας τιποτα?τα δενεις?μικροβια φιλε υπαρχουν παντου,σε οτιδηποτε κανεις.αν δεις σε μικροβιολογικο εργαστηριο αμεσως μολις πλυνεις τα χερια σου τι κυκλοφορει πανω τους θα τρελαθεις.επισης αν το κανεις ριξε μια ματια σε ενα κομματι κασερι η' τυρι που μολις αγορασες να δεις τι τρως μαζι.αλλα αυτα ειναι μικροβια που ο οργανισμος τα χρειαζεται για να αποκτησει ανοσια.αν ρωτησεις ενα παθολογο θα σου πει να μην πλενεις τα χερια σου πολλες φορες την ημερα γιατι κανεις κακο στην ανοσια του οργανισμου σου απο τα μικροβια.και στο θεμα τωρα,το ιδιο γινεται και στο στομα.αν δεν φας υπαρχουν μικροβια σε μικροτερο βαθμο,ενω αν φας αυτα που αυξανονται ειναι τα οξεα.τι νομιζεις δλδ με την κρεμα πλενεις και μετα σκοτωνεις οτι υπαρχει?λαθος,απλα ριχνεις ενα σαπουνακι για λιγη ωρα.τα μικροβια ειναι ανθεκτικα,απλα τα μειωνεις.

 

το ενδεχομενο να σου ειπαν "παρε οποια ναναι,ολες την ιδια δουλεια κανουν" παιζει?

 

διαβαζεις καθολου τι γραφω ?το γραφω πιο πανω ακριβως τι μου ειπαν.εκτος αν θελεις να πω ακριβως αυτα που θελεις να ακουσεις.τοτε σαυτην την περιπτωση συνεχιζεις να απαντας λαθος μονο και μονο για να ικανοποιησεις τον εγωισμο σου.αν ειρωνευεσαι ,τοτε δεν εχεις επειχειρηματα.

 

αυτα που σου λεω και ακουσα και εγω τα λενε οι οδοντιατροι σε συνεδρια μεταξυ τους αλλα και σε συνεδρια παγκοσμιας υγειας,γενικα.δεν τους ηρθε ετσι ξεκαρφωτα.οποιος θελει απο αυτους υιοθετει τις ερευνες και τα συμπερασματα ,οποιος θελει απο συμφερον η' επειδη δεν τον νοιαζει συνεχιζει ετσι οπως ξερει.κανε οτι θες.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το απόγευμα θα επισκεφθώ τον οδοντίατρο και θα υποβληθώ σε απονεύρωση του ενός από τους γομφίους μου.Θα ήθελα να ρωτήσω πόσο επίπονη διαδικασία είναι η απονεύρωση και πόσο χρόνο χρειάζεται κατά προσέγγιση, καθώς την Δευτέρα που μας έρχεται θα κάνω ένα ταξίδι που δεν μπορεί να αναβληθεί περισσότερο από δυο μέρες.Πιστέυετε ότι θα παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα ή πόνος ενώ θα είμαι στο ταξίδι?
Χάρης
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το απόγευμα θα επισκεφθώ τον οδοντίατρο και θα υποβληθώ σε απονεύρωση του ενός από τους γομφίους μου.Θα ήθελα να ρωτήσω πόσο επίπονη διαδικασία είναι η απονεύρωση και πόσο χρόνο χρειάζεται κατά προσέγγιση, καθώς την Δευτέρα που μας έρχεται θα κάνω ένα ταξίδι που δεν μπορεί να αναβληθεί περισσότερο από δυο μέρες.Πιστέυετε ότι θα παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα ή πόνος ενώ θα είμαι στο ταξίδι?

προσωπικα εχω κανει 3 απονευρωσεις.ολες ηθελαν το χρονο τους.επισης ηθελαν και 3-4 ραντεβου.σε αλλους πονεσα...(μια αισθηση).επισης το ανοιγμα ξανα του δοντιου θελει 3 ημερες περιθωριο.τωρα ολα εξαρτωνται απο την τεχνογνωσια του ιατρου και φυσικα απο το δοντι το δικο σου.:cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

επειδη μου φαινεται οτι το παραξεφτιλισαμε στις τελευταιες σελιδες με την οδοντοκρεμα καλο θα ηταν οποιος εχει αντιθετη αποψη απο την χρηση της να παραθεσει κανενα paper 10ετιας+ για να βγαλουμε κανενα συμπερασμα..
Link to comment
Share on other sites

Θα χρειατώ μια δεύτερη γνώμη οδοντιάτρου από εδώ μέσα:

 

Πήρα τα Opalescence kit 20% με 4 σύρριγες. Ο οδοντίατρος μου είπε μια σταγόνα σε κάθε "δόντι" στο πάνω και κάτω νάρθηκα. Είδα όμως πως πρόκειται για gel και είδα στο site τους πως πρέπει να απλώνει όλο το gel δηλ. http://www.youtube.com/watch?v=GomRYeM-OGM

Αλλα βρηκα και αυτο το δεύτερο τρόπο δηλ. όπως μου ειπε ο οδοντίατρος μου

 

Τί να κάνω καλύτερα από τα 2; Επίσης μου είπε πως με κάθε σύριγγα πρέπει να βγάλω περίπου 3 φορές. Ώρες από 4 έως 7

Αν μπορείς κάποιος να επιβεβαιώσει...

Link to comment
Share on other sites

μια σταγονα απο την μπροστινη πλευρα καθε δοντιου ειναι αρκετη.

δεν ειναι ακριβως σταγονα αλλα ουτε και "λωριδα" γελης

συνηθως με το που παιρνουμε τους ναρθηκες απο τον οδοντοτεχνιτη κανουμε μια επιδειξη στον ασθενη.

αυτος θεωρητικα στο είπε μονο?

 

επισης ενδεικτικος χρονος εφαρμογης ειναι 1,5-2 ωρες για την συγκεντρωση 20%.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Έχω ένα θέμα.

Πρόσφατα ξεκίνησα να φτιάχνω τα δόντια καθώς ένας τραπεζίτης χρειάστηκε εξαγωγή κι ένα μπροστινό δόντι απονεύρωση.

Την εξαγωγή την έκανα τή προηγούμενη βδομάδα.

Εδώ και 3 μέρες η γλώσσα μου ειναι λευκή,σαν να χει βγάλει ένα στρώμα από πάνω και πάει μέχρι και πιο βαθιά.

Να πω ότι έπινα αντιβίωση mesulid,amoxil...

Την νιώθω σαν να χει καεί και έχει τραχιά υφή.

Τι φταίει άραγε και τι μπορώ να κάνω?

 

http://i256.photobucket.com/albums/hh194/taksidiotis/20121114_195511-1.jpg

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

να επισκεφτείς τον θεράποντα οδοντίατρο σου.

πιθανώς το παρα έκανες με τα στοματικά διαλύματα .

αυτο που βλέπω πιθανώς είναι καντιντίαση candida albicans.

οχι ανησυχητικό αλλά χρήζει ελέγχου και παρακολούθησης .

ο πλέον ειδικευμένος οδοντίατρος για αυτές τις παθήσεις είναι ο στοματολόγος.

στην αθήνα υπάρχουν ελάχιστοι που κατέχουν αυτήν την ειδηκότητα

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκομαι κρήτη φίλε μου.το θέμα ειναι ότι δεν κάνω ποτέ καμία πλύση

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

τότε ανήκεις στην αντίπερα όχθη του προβλήματος .

πηγαινε πάλι στον οδοντίατρο σου

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

Πηγα και εκανα δυο σφαγισματα.. στο ενα πιθανων πρεπει να γινει απονευρωση.. διοτι με το κρυο με ενοχλει.

ειναι στο πισω μερος δεν μου εβαλε λευκο, αλλα κατι σαν τσιμεντακι... τι σφαγισμα ειναι αυτο? μου ειπε ειναι ποιο γερο απο ενα λευκο, ισχυει ??

 

Στο δευτερο... ειχα χιλιοστα κατι σαν καφε μικρη λακουβιτσα, σε αυτο δεν μου εβαλε τροχο..... μου εβαλε ενα φαρμακο και το εκλεισε με λευκο σφαγισμα. Ειπε δεν εβαλε τροχο μην χαλασει το δοντι..

 

Ισχυει αυτο? δεν επρεπε με τροχο να αφαιρεσει αυτο το καφε πραγμα ? (ειπε ειναι απο το υπερβολικο βουρτσισμα με χρωστικες..)

Υπαρχει περιπτωση που το σκεπασε με ασπρο σφαγισμα.. αυτο απο μεσα να προχωρισει και να χαλασει το δοντι?

Edited by xrpana
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα θέμα.

Πρόσφατα ξεκίνησα να φτιάχνω τα δόντια καθώς ένας τραπεζίτης χρειάστηκε εξαγωγή κι ένα μπροστινό δόντι απονεύρωση.

Την εξαγωγή την έκανα τή προηγούμενη βδομάδα.

Εδώ και 3 μέρες η γλώσσα μου ειναι λευκή,σαν να χει βγάλει ένα στρώμα από πάνω και πάει μέχρι και πιο βαθιά.

Να πω ότι έπινα αντιβίωση mesulid,amoxil...

Την νιώθω σαν να χει καεί και έχει τραχιά υφή.

Τι φταίει άραγε και τι μπορώ να κάνω?

 

 

Συμφωνα με όσα περιγράφεις το πιο πιθανο είναι να έχεις μυκητίαση γλωσσας οπως ανέφερε κ ο skstelios.Λόγω της ληψης αντιβίωσης κάποιες φορές καταστρέφονται κ βακτήρια που κρατούν σε ισορροπία τη στοματική χλωριδα..

Με το σωστο αντιμυκητιασικο φ θα ειναι μια χαρα(αλοιφη η κ χάπια).

Καλό είναι να γινει κλινικη εξέταση απο οδοντίατρο όμως για τη σωστη διαγνωση κ την εγγυημενη αντιμετώπιση!

Edited by noumeraki
Link to comment
Share on other sites

Πηγα και εκανα δυο σφαγισματα.. στο ενα πιθανων πρεπει να γινει απονευρωση.. διοτι με το κρυο με ενοχλει.

ειναι στο πισω μερος δεν μου εβαλε λευκο, αλλα κατι σαν τσιμεντακι... τι σφαγισμα ειναι αυτο? μου ειπε ειναι ποιο γερο απο ενα λευκο, ισχυει ??

 

Είναι αποδεκτό τις πρώτες μέρες να ενοχλεί λίγο στο κρύο , ιδίως αν είναι βαθύ. Μόνο τις πρώτες όμως.

Το σκούρο - ασημι σφράγισμα είναι κράμα μετάλλων. Παρόλο που τα λεύκα σφραγίσματα έχουν εξελιχθεί πολυ, τα ασημί είναι προτιμότερα σε δόντια πίσω με πολύ βαθιά τερηδόνα, ανάλογα κ με την εκτίμηση του κάθε γιατρού.

Link to comment
Share on other sites

xrpana σου εξηγω καταρχην οτι δεν ειμαι οδοντιατρος.εμπερικα και μονο μιλαω και σαν ανθρωπος που παντα ψαχνει και ψαχνεται οταν παει στον οδοντιατρο γιατι εχει καταλαβει οτι υπαρχουν καποιοι που εφαρμοζουν μονο οτι μαθαινουν απο την σχολη τους ,αλλοι εφαρμοζουν καινοτομες μεθοδους και υλικα και ακολουθουν την εξελιξη και υπαρχουν και αλλοι που ειναι στον κοσμο τους που ευτυχως ειναι ελαχιστοι αλλα μην πεσεις.

οσον αφορα το κρυο ειναι οπως σου ειπε.ομως οσον αφορα το μαυρο ναι μεν το προτιμουνε καποιοι,αυτοι της παραδοσιακης σχολης,ομως υπαρχει και η αλλη αποψη των πιο προχωρημενων γιατρων εδω και χρονια οτι τα υλικα για λευκο σφραγισμα ειναι πλεον εξισου ανθευκτικα με τα μεταλλα και πολυ πιο φυσικα για την υγιεινη του στοματος και του οργανισμου.εχω ασπρα βαθια που τα αλλαξα απο μαυρα σε λευκα σε φρονιμιτες και μαλιστα ηταν βαθια πριν τα αλλαξω.εχω 15 χρονια με λευκα στα πισω και δεν εχουν παθει τιποτα.γιαυτο σου λεω ειναι θεμα νοοτροπιας.

για το αλλο να πω την αληθεια δεν ξερω.ομως ειχα ακουσει πριν λιγα χρονια οτι πανω στην σκανδιναβια ειχαν πειραματιστει για ενα υλικο που για επιφανειακο σφραγισμα θα βγαζανε στην αγορα αυτο που σου εκανε χωρις σφραγισμα.τωρα δεν ξερω αν προχωρησε αυτη η μεθοδος σε επισημη εφαρμογη η' αν αυτος ειναι λιγο στον κοσμο του.εγω μεχρις στιγμης ξερω οτι οπου τρυπα ισον τροχος και σφραγισμα.παντως πρωτη φορα το ακουω,δεν το εχω συναντησει σε γιατρο.

Link to comment
Share on other sites

"κάτι καφέ, σαν μικρή λακουβίτσα","δεν έβαλε τροχό για να μη χαλάσει το δόντι"...

ή sealant ήταν ή το Icon..

το 1ο είναι εμφρακτικό οπών και σχισμών, το δευτερο είναι για την αντιμετώπιση πρόωρης τερηδόνας χωρίς τροχο.(αυτό που λέει ο Protoporos μάλλον)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Ξεθάβω αυτό το θέμα μετά απο καιρό για δυο γρήγορες ερωτήσεις. Τα UV sanitizer που βλέπω πχ στο amazon κάνουν δουλεία με τα μικρόβια στις οδοντόβουρτσες ή είναι καθαρό marketing; Επίσης, καλύτερα η οδοντόβουρτσα να είναι με καπάκι που την προστατεύει ή χωρίς;
Link to comment
Share on other sites

καπάκι βάζουμε στην οδοντόβουρτα ΜΟΝΟ οταν είναι να την πάρουμε σε ταξίδι μαζί μας.Διαφορετικά, καλό δε μας κάνει καθώς η οδοντόβουρτσα μετά την χρήση της είναι υγρή και κλείνοντας την σε ενα πλαστικό(αν και με τρύπες) καπάκι, ευνοούμε την ανάπτυξη των μικροβίων.

Συνεπώς ΟΧΙ στα καπάκια όταν βρισκόμαστε στο σπίτι.

Για τους ίδιους λόγους είναι προτιμότερο να μην κλείνουμε την οδοντόβουρτσα μέσα στα μικρά ντουλαπάκια του καθρέφτη, αν και εκεί η κατάσταση είναι σαφώς καλύτερη σε σχέση με το μικροσκοπικό καπάκι.

Επίσης όταν βάζουμε περισσότερες απο μια οδοντόβουρτσες σε ποτήρι, καλό είναι να προσέχουμε να μην ακουμπούν η μία της τρίχες της άλλης.

Και κάτι τελευταίο.... η οδοντόβουρτσα να είναι τουλάχιστον σε 1.5 μέτρο απόσταση απο την λεκάνη της τουαλέτας για τα σταγονίδια που μπορούν να....την φτάσουν!

Για τα uv sanitizer : Ορισμένα μπορεί και να κάνουν δουλίτσα, αλλά είναι κάτι εντελώς περιττό.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

καπάκι βάζουμε στην οδοντόβουρτα ΜΟΝΟ οταν είναι να την πάρουμε σε ταξίδι μαζί μας.Διαφορετικά, καλό δε μας κάνει καθώς η οδοντόβουρτσα μετά την χρήση της είναι υγρή και κλείνοντας την σε ενα πλαστικό(αν και με τρύπες) καπάκι, ευνοούμε την ανάπτυξη των μικροβίων.

Συνεπώς ΟΧΙ στα καπάκια όταν βρισκόμαστε στο σπίτι.

Για τους ίδιους λόγους είναι προτιμότερο να μην κλείνουμε την οδοντόβουρτσα μέσα στα μικρά ντουλαπάκια του καθρέφτη, αν και εκεί η κατάσταση είναι σαφώς καλύτερη σε σχέση με το μικροσκοπικό καπάκι.

Επίσης όταν βάζουμε περισσότερες απο μια οδοντόβουρτσες σε ποτήρι, καλό είναι να προσέχουμε να μην ακουμπούν η μία της τρίχες της άλλης.

Και κάτι τελευταίο.... η οδοντόβουρτσα να είναι τουλάχιστον σε 1.5 μέτρο απόσταση απο την λεκάνη της τουαλέτας για τα σταγονίδια που μπορούν να....την φτάσουν!

Για τα uv sanitizer : Ορισμένα μπορεί και να κάνουν δουλίτσα, αλλά είναι κάτι εντελώς περιττό.

Περίμενα την απάντηση σου,επειδή γνωρίζεις πολλά. Γιατί τα sanitizer είναι περιττά αν κάνουν δουλειά;

Link to comment
Share on other sites

γιατί αν φροντίζεις την οδοντόβουρτσα σου και κάνεις ότι πρέπει, δε σου χρειάζεται!
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...