Jump to content

Xiaomi Mi 4


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Μόλις πήρα στα χέρια μου ένα Mi4 από vickmall και συμβαίνει το εξής παράδοξο. Ενώ στη δουλειά (που δεν κρατήθηκα!) το άνοιξα για λίγο χωρίς SIM για να το δω. Όλα δουλεύαν κυριλέ. Μάλιστα η μπαταρία ήταν στο 67% που μου έκανε τρομερή εντύπωση μετά από 25 μέρες ταξίδι.... Με αγγλικό μενού ευτυχώς. Κάνω power off.

Ήρθα σπίτι όμως και πάω να το ξανα-ανοίξω και δεν αντιδρά. Υπάρχει μήπως κάποιο "κρυφό" κουμπί ή τρόπος να ανοίξει; Το βάζω στη φόρτιση, δεν ανάβει κανένα λαμπάκι. Δεν ξέρω καν που βρίσκεται και αυτό το λαμπάκι. Δοκιμάζω με το δικό του το καλώδιο αλλά και με άλλον δικό μου φορτιστή.

 

Έχετε καμία ιδέα ή να αρχίσω να αγχώνομαι;

Λάμπρος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα.

Μόλις πήρα στα χέρια μου ένα Mi4 από vickmall και συμβαίνει το εξής παράδοξο. Ενώ στη δουλειά (που δεν κρατήθηκα!) το άνοιξα για λίγο χωρίς SIM για να το δω. Όλα δουλεύαν κυριλέ. Μάλιστα η μπαταρία ήταν στο 67% που μου έκανε τρομερή εντύπωση μετά από 25 μέρες ταξίδι.... Με αγγλικό μενού ευτυχώς. Κάνω power off.

Ήρθα σπίτι όμως και πάω να το ξανα-ανοίξω και δεν αντιδρά. Υπάρχει μήπως κάποιο "κρυφό" κουμπί ή τρόπος να ανοίξει; Το βάζω στη φόρτιση, δεν ανάβει κανένα λαμπάκι. Δεν ξέρω καν που βρίσκεται και αυτό το λαμπάκι. Δοκιμάζω με το δικό του το καλώδιο αλλά και με άλλον δικό μου φορτιστή.

 

Έχετε καμία ιδέα ή να αρχίσω να αγχώνομαι;

Λάμπρος

To ledaκι του Μι4 βρισκεται στην κατω πλευρα της συσκευης κατω απο τα capacitive Πληκτρα. Ασε το λιγο στην φορτιση και ισως να αρχισει να αναβει σιγα σιγα. Αν οχι θα βρεθει τροπος.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξέρω αν φταίει η ρομ του banggood αλλά το τηλέφωνο υπερθέρμαινεται κοντά στο ακουστικό ειδικά όταν ανοίγω την κάμερα.. Σου καίει το αυτι...
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα κι εγώ από vickmall ήρθε με την gtv5 κατι.. Ακολούθησα τον οδηγο https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/13318-Οδηγός-Αναβάθμισης-Mi-4LTE-CT-σε-marshallow/#post146848

Περασα πρωτα την 7.3.3 αφου μετενομασα το αρχείο σε update. zip μεσω mi recoveyε και μετα την ελληνική mm 6.0.1 αυτην την φορα μεσω της εφαρμογής update. Την πρωτη φορα μου έβγαζε συνεχεια μυνηματα οπου κρασαρε το android. Μπηκα στο twpr εκανα factory reset και ειναι ολα κομπλέ. Το κινητο τα σπαει και η γυναικα χαρα χαρούμενη....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μπορει κάποιος να με βοηθήσει σε κάτι; Τι πρέπει να κάνω για να έχω double tap to wake στο τηλέφωνο; Ευχαριστώ

 

Δεν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα στο Mi4.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η rom ειναι μαγειρεμενη με αλατοπιπερο μπολικο, οπως σου ειπαν και αλλα μελη, κατεβαζεις την τελευταια marsmallow απο το xiaomi-miui hellas, μετονομαζεις το αρχειο σε update.zip και το ριχνεις στον ριζικο καταλογο του κινητου, μπαινεις στο recovery και αφου τα κανεις ολα γυαλια καρφια (wipe data-cache) την κανεις εγκατασταση, η πρωτη εκκινηση αργει να ξερεις.

 

Όταν λες ριζικο κατάλογο που ακριβώς? Σε ποιο φάκελο? Επίσης έχει το δικό του recovery από banggood στα αγγλικά. Γίνεται με αυτό? Θα βελτιωθεί πιστεύεις η κάμερα, γιατί αυτό με ενδιαφέρει αλλιώς θα το δώσω μάλλον..

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα...εχω ενα μι4 το οποιο εβγαλε κιτρινιλα στην οθονη, πολυ εντονη...το ειχα παρει απο vickmall και εχει ακομα εγγυηση, αλλα δεν ψηνομαι να μην εχω το κινητο για 2+μηνες...εχει αγορασει καποιος οθονη απο καπου που να ειναι αυθεντικη και χωρις προβλημα?

 

βλεπω κατι οθονες στο ebay στα 20ε κοντα αλλα δε ξερω αν αξιζουν και μη παρω γουρουνι στο σακι τσαμπα

Link to comment
Share on other sites

To ledaκι του Μι4 βρισκεται στην κατω πλευρα της συσκευης κατω απο τα capacitive Πληκτρα. Ασε το λιγο στην φορτιση και ισως να αρχισει να αναβει σιγα σιγα. Αν οχι θα βρεθει τροπος.

 

Ευχαριστώ baiosss! Εν τέλει η συσκευή συνήλθε.

Το έβαλα να φορτίζει από τον Η/Υ καμια ώρα. Έβαλα-έβγαλα το καλώδιο. Πάτησα το power για κανα λεπτό συνεχόμενα. Και μόνο του και μαζί με το Vol Down.

Δεν ξέρω τι από όλα αυτά του άρεσε, πάντως κάποια στιγμή άρχισε το κόκκινο LED να αναβοσβήνει και μετά να είναι μόνιμα αναμμένο. Μετά το μετέφερα στην πρίζα και το άφησα όλο το βράδυ.

Γράφω τα παραπάνω για όσους συναντήσουν το ίδιο πρόβλημα.

 

Ευχαριστώ

Λάμπρος

Link to comment
Share on other sites

file μαλλον ειχε ξεφορτισει ΕΝΤΕΛΩΣ η μπαταρια σου....σε περιπτωση που ξελιγωθει εντελως, θελει καποια ωρα μεχρι να φτασει σε σημειο να μπορει να ανοιξει τη συσκευη
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, σήμερα πήρα το τηλ. από bangood Mi4 LTE-CT μετά από πολυυυυυυυυυυυυ προσπάθεια κατάφερα να περάσω μέσω recovery την ελληνική stable 7330. Edited by newworld
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, σήμερα πήρα το τηλ. από bangood Mi4 LTE-CT μετά από πολυυυυυυυυυυυυ προσπάθεια κατάφερα να περάσω μέσω recovery την ελληνική stable 7330.

 

Για πες μου και μένα ρε φίλε μου τι έκανες γιατί κοντεύω να τρελαθώ...!

Link to comment
Share on other sites

Για πες μου και μένα ρε φίλε μου τι έκανες γιατί κοντεύω να τρελαθώ...!

 

 

ακολούθησα αυτόν τον οδηγό

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/13318-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7%CF%82-Mi-4LTE-CT-%CF%83%CE%B5-marshallow/?postID=137171#post137171

και στο τέλος όταν από κινέζικη stable πήγα να βάλω την ελληνική 7330 κόλλησε στο ξεκίνημα και δεν μπούταρε. Μέσα από το recovery με στικάκι και OTG καλώδιο πέρασα ξανά την κινέζικη 7330 και καπάκι (μετά από dalvic και cashe) πέρασα πάλι την ελληνική 7330 και μόνο τότε δούλεψε το τηλ.

 

κινέζικη 7330 MXGCNDD STABLE

http://www.miui.com/download-241.html#382

 

ελληνική 7330 STABLE

https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Entry/5928-Stable-V7-3-3-0-Xiaomi-MI-4/

Link to comment
Share on other sites

ακολούθησα αυτόν τον οδηγό

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/13318-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7%CF%82-Mi-4LTE-CT-%CF%83%CE%B5-marshallow/?postID=137171#post137171

και στο τέλος όταν από κινέζικη stable πήγα να βάλω την ελληνική 7330 κόλλησε στο ξεκίνημα και δεν μπούταρε. Μέσα από το recovery με στικάκι και OTG καλώδιο πέρασα ξανά την κινέζικη 7330 και καπάκι (μετά από dalvic και cashe) πέρασα πάλι την ελληνική 7330 και μόνο τότε δούλεψε το τηλ.

 

κινέζικη 7330 MXGCNDD STABLE

http://www.miui.com/download-241.html#382

 

ελληνική 7330 STABLE

https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Entry/5928-Stable-V7-3-3-0-Xiaomi-MI-4/[/

Προσπάθησα και γω αλλά δεν μπόρεσα.. Το άφησα. Η κάμερα βελτιώθηκε τώρα με την ελληνική?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια και απο μενα.σημερα παρελαβα 2 συσκευες mi4 lte-ct απο banggood. φορανε μια περιεργη ρομ 7.1.99.99 η οποια ειναι χαλια.στο ενα κινητο μερικες φορες δειχνει οτι εχει σημα αλλα δεν μπορω να παρω τηλεφωνο κ μερικες φορες βγαζει οτι η καρτα σιμ αποσυνδεθηκε.επειδη δεν κατεχω και πολλα απο πειραγματα καθησα να διαβασω τις προηγουμενες 50 περιπου σελιδες.θελω να περασω την ελληνικη κ εγω να ησυχασω.διαβασα αυτον τον οδηγο https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/13318-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7%CF%82-Mi-4LTE-CT-%CF%83%CE%B5-marshallow/#post146848 ολα γινονται μεσω τις εφαρμογης mi suite κ updater,ετσι δεν ειναι??απλα τα links απο τον συγκεκριμενο οδηγο με βγαζουν μια σελιδα με κινεζικα που δεν καταλαβαινω.μπορει καποιος να μου δωσει τα link να προσπαθησω (πχ 7.1.5.0 μετα 7.2.7.0 κ τελος η ελληνικη 7.2.11.0)

Σας ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα...εχω ενα μι4 το οποιο εβγαλε κιτρινιλα στην οθονη, πολυ εντονη...το ειχα παρει απο vickmall και εχει ακομα εγγυηση, αλλα δεν ψηνομαι να μην εχω το κινητο για 2+μηνες...εχει αγορασει καποιος οθονη απο καπου που να ειναι αυθεντικη και χωρις προβλημα?

 

βλεπω κατι οθονες στο ebay στα 20ε κοντα αλλα δε ξερω αν αξιζουν και μη παρω γουρουνι στο σακι τσαμπα

Μήπως πάτησες την λειτουργία ανάγνωσης;;;

 

Στάλθηκε από το MI 4LTE μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια...χτες παρελαβα το κινητο και ειχα αγορασει μαζι και ενα tempered glass επισης μου εστειλαν και την γνωστη διαφανη θηκη πατατηρησα ομως οτι μολις εβαλα και το γυαλι η θηκη δεν ειχε καθολου περιθωριο δηλαδη σε περιπτωση πτωσης εβρισκε κατευθειαν η οθονη...εχει συμβει και σε αλλους αυτο?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες.εχω το μι4 LTE-CT με ρομ απο banggood(7.1.99.99) κ θελω να περασω την ελληνικη.πηρα αυτον τον οδηγο https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/13318-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7%CF%82-Mi-4LTE-CT-%CF%83%CE%B5-marshallow/ .κατεβασα απο εδω http://www.miui.com/download-241.html#382 αυτες τις ρομ ,τις εβαλα στο ροοτ του κινητου.πηγα στο updater του κινητου πατησα choose update package,επελεξα την πρωτη αλλα μου βγαζει ενα μηνυμα 'can't update something went wrong.touch ok to report this error'.τι κανω λαθος ρε παιδια???δεν γνωριζω κ πολλα πραγματα κ αυτη η ρομ απο το banggood δεν παλευεται...θα σας ημουν ευγνωμων αν μου δινατε μια βοηθεια

(τα αρχεια που κατεβασα εχουν ονομα miui_MI4LTECT_V7.3.3.0.MXGCNDD_5d73d2c21b_6.0 και miui_MI4LTECT_6.6.23_5e9952e060_6.0)

Edited by kiasfosotos
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες.εχω το μι4 LTE-CT με ρομ απο banggood(7.1.99.99) κ θελω να περασω την ελληνικη.πηρα αυτον τον οδηγο https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/13318-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7%CF%82-Mi-4LTE-CT-%CF%83%CE%B5-marshallow/ .κατεβασα απο εδω http://www.miui.com/download-241.html#382 αυτες τις ρομ ,τις εβαλα στο ροοτ του κινητου.πηγα στο updater του κινητου πατησα choose update package,επελεξα την πρωτη αλλα μου βγαζει ενα μηνυμα 'can't update something went wrong.touch ok to report this error'.τι κανω λαθος ρε παιδια???δεν γνωριζω κ πολλα πραγματα κ αυτη η ρομ απο το banggood δεν παλευεται...θα σας ημουν ευγνωμων αν μου δινατε μια βοηθεια

(τα αρχεια που κατεβασα εχουν ονομα miui_MI4LTECT_V7.3.3.0.MXGCNDD_5d73d2c21b_6.0 και miui_MI4LTECT_6.6.23_5e9952e060_6.0)

 

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα εδώ και μέρες και δεν έβγαλα άκρη... Αν δεν είσαι χακερ δεν γίνεται τίποτα μου φαίνεται.. Χα χα

Link to comment
Share on other sites

παιδια sos προσπαθησα να περασω οπως το ποστ 3004 μεσω mi recovery, μου εβγαλε στο 34% update failed,kai τωρα δεν μπορω να ανοιξω το κινητο παρα μονο σε mirecovery.τι να κανω???

 

υ.γ ακυρο πατησα reboot σε system 2

Link to comment
Share on other sites

xposed framework εχει εγκαταστησει κανεις σε android 6 ; μου εμφανιζει αυτο το μηνυμα ενω νομιζω πως τα εχω κανει ολα σωστα

 

Screenshot_2016_06_26_21_17_14_631_de_robv_andro.png

 

 

 

 

// ακυρο , το εφτιαξα , ενταξει , λαθος αρχειο ειχα μαλλον, τα σωστα και οδηγειες για οποιον ενδιαφερεται... εδω --> http://en.miui.com/thread-226917-1-1.html

Edited by MAFIA

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Μήπως πάτησες την λειτουργία ανάγνωσης;;;

 

Στάλθηκε από το MI 4LTE μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

λες να ειμαι καθυστερημενος? :lol:

 

κατι τετοιο εχω, απλα σε πιο εντονο

 

DSC_9063.jpg

 

 

 

το κινητο εχει ακομα εγγυηση αλλα τωρα να ξεκινησω μια διαδικασια που στην καλυτερη θα παρει 3 μηνες...δε πολυψηνομαι...κανενας που να γνωριζει που θα βρω οριτζιναλ οθονη σε καλη τιμη?

Link to comment
Share on other sites

στειλε εκει που το αγορασες και ζητησε τους αν εχουν οι ιδιοι ανταλακτικα να αγορασεις ή να σου προτεινουν απο καπου που θα εχει σιγουρα original αντ/κα

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Αυτό προκλήθηκε από θερμοκρασία μεγάλη πιθανόν..
nokia 3330 -> nokia 8310 -> nokia 6600 -> nokia n81 -> xperia tipo -> xiaomi mi4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...