Jump to content

Xiaomi Mi 4


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παίδες. Θα δοκιμάσει κάποιος να στηλει ένα μικρό βιντεακι σε ένα φίλο του στο messenger? Εμένα όχι μόνο δεν το στέλνει αλλά μετά κάθε φορά που πάω να μπω στον messenger με πετάει και βγάζει δυστυχώς ή εφαρμογή έχει σταματήσει. Πρέπει να κάνω διαγραφή των δεδομένων του για να είναι οκ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το banggood θα μας τρελανει, μεσα σε μια μερα το πηγε 185ευρω, και μ αρεσει που εχει και promo tag "615 mid year carnival"

Τελικά δεν πρόλαβα και το πήρα από εδώ

Link to comment
Share on other sites

Το banggood θα μας τρελανει, μεσα σε μια μερα το πηγε 185ευρω, και μ αρεσει που εχει και promo tag "615 mid year carnival"

 

ξανά γύρισε την τιμή προς τα κάτω.... το ειχα δει και εγω.

 

άσχετο στο banggood περνάει πληρωμή με ελληνικη κάρτα άμεσα..? γιατι κάπου σαν να θυμάμαι οτι έτσι είχα διαβάσει από κάποιον άλλα δεν μπορώ να βρω το νημα τωρα.

Βασικα το εχω ψιλο αποφασισει να παρω ενα xiaomi αν και με φοβιζει οτι δεν εχω πιασει ποτε στα χερια μου τετοια συσκευη και εχω ψιλομπερδευτει με τα τοσα μοντελα που βγαζει. Με ανησυχουν λιγο η καμερα του οι φωτο και η εγγραφη βιντεο. Πρωην κατοχος iphone 5. Κανεις που να χε πριν iphone 5 ή 5ς μια συγκριση? γιατι οι συγκρισεις που βλεπω γενικοτερα μου φενεται οι πιο πολλες ειναι απο τυπους που ΔΕΝ ειχαν ποτε πχ iphone απλα φανταζοντε ή βλεπουν reviews και specs

Edited by giannis82
Link to comment
Share on other sites

στο bang παντως , τωρα εχει 112

 

----- προσθήκη μηνύματος 86 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ξανά γύρισε την τιμή προς τα κάτω.... το ειχα δει και εγω.

 

άσχετο στο banggood περνάει πληρωμή με ελληνικη κάρτα άμεσα.. γιατι κάπου σαν να θυμάμαι οτι έτσι είχα διαβάσει από κάποιον άλλα δεν μπορώ να βρω το νημα τωρα.

Βασικα το εχω ψιλο αποφασισει να παρω ενα xiaomi αν και με φοβιζει οτι δεν εχω πιασει ποτε στα χερια μου τετοια συσκευη και εχω ψιλομπερδευτει με τα τοσα μοντελα που βγαζει. Με ανησυχουν λιγο η καμερα του οι φωτο και η εγγραφη βιντεο. Πρωην κατοχος iphone 5. Κανεις που να χε πριν iphone 5 ή 5ς μια συγκριση? γιατι οι συγκρισεις που βλεπω γενικοτερα μου φενεται οι πιο πολλες ειναι απο τυπους που ΔΕΝ ειχαν ποτε πχ iphone απλα φανταζοντε ή βλεπουν reviews και specs

 

πας σε διαφορετικο λειτουργικο , πολυ δυσκολα απο apple θα πας σε android οπως και το αντιστροφο . αν σου αρεσει γενικα το android τοτε το miui της xiaomi ειναι κατα τη γνωμη μου οτι καλυτερο υπαρχει

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Απο android σε apple μια χαρα εκανα μεταβαση.. το αντιστροφο βρισκω ως ζορισμα χαχα... αλλα ας ωψετε η κριση.. είχα παλιότερα ένα από τα πρώτα nexus, το Nexus S και τωρα ενα kazam tornado 348 ως back up μεχρι να δω τι θα παρω.

Τώρα είμαι σε διλημα κατι πιο φτηνό και βλέπουμε πχ. Μi4c, Μi4, redmi 3 pro (απλα η τιμή του Μι4 είναι δελεαστική) ή κάτι καλύτερο... Μi5, Νexus 5x αν και στα λεφτα αυτα το mi5 αν και μ αρεσει το θεωρό υπερτιμολογιμενο με μη ρεαλιστική τιμή (0 εγγύηση και service στην Ελλάδα), απο αμφιβολου ποιοτητας κινεζικα μαγαζια, καμερα ΠΟΛΥ πισω απο το Νexus 5x μονο το stabilization έχει ως έξτρα. Μπλεξίματα με ROM και ιστορίες για αγρίους. Και αν συνιπολογισουμε την παράνομη ουσιαστικα εισαγωγή χωρίς φπα θα πρεπε να παιζει πολύ παρακάτω κατα την γνωμη μου. Στα 281ε παιζει πλεον το Nexus 5x 32gb για να μην πουμε τα 235 απο το 16αρι

Link to comment
Share on other sites

Απο android σε apple μια χαρα εκανα μεταβαση.. το αντιστροφο βρισκω ως ζορισμα χαχα... αλλα ας ωψετε η κριση.. είχα παλιότερα ένα από τα πρώτα nexus, το Nexus S και τωρα ενα kazam tornado 348 ως back up μεχρι να δω τι θα παρω.

Τώρα είμαι σε διλημα κατι πιο φτηνό και βλέπουμε πχ. Μi4c, Μi4, redmi 3 pro (απλα η τιμή του Μι4 είναι δελεαστική) ή κάτι καλύτερο... Μi5, Νexus 5x αν και στα λεφτα αυτα το mi5 αν και μ αρεσει το θεωρό υπερτιμολογιμενο με μη ρεαλιστική τιμή (0 εγγύηση και service στην Ελλάδα), απο αμφιβολου ποιοτητας κινεζικα μαγαζια, καμερα ΠΟΛΥ πισω απο το Νexus 5x μονο το stabilization έχει ως έξτρα. Μπλεξίματα με ROM και ιστορίες για αγρίους. Και αν συνιπολογισουμε την παράνομη ουσιαστικα εισαγωγή χωρίς φπα θα πρεπε να παιζει πολύ παρακάτω κατα την γνωμη μου. Στα 281ε παιζει πλεον το Nexus 5x 32gb για να μην πουμε τα 235 απο το 16αρι

Φίλε είσαι τυχερός έχω και iphone 5 και note 3 pro και περιμένω το mi4.

Από κάμερα mi4 η note 3 pro

Απο θέμα λειτουργίας ότι πιό κοντά στο ios είναι η MIUI, είναι αρκετά κοντά οπτικά και όχι μόνο.

Το stock android το απεχθάνομαι ούτως η άλλως και η miui με έχει καταβολέψει.

Πάρα πολύ ωραίος music player,ηχογράφηση κλήσης stock,πολύ καλή εφαρμογή κάμερας,καλύτερη μπαταρία (redmi note 3 pro),πολύ μεγαλύτερη παραμετροποίηση του λειτουργικού κ,α

Από εγγυήσεις άστο μάλλον αλλά αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου υπάρχουν σχεδόν τα πάντα και με λίγο youtube τα φτιάχνεις όλα:)

Να και η σύγκριση και με iphone

.

με 5s

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και εγώ χτες απο banggood.. κανένα πρόβλημα μέ μικρόφωνο μέχρι στιγμής.

Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής.

Όμορφο.

Γρήγορο.

Καλή μπαταρία.

Τήν πίσω κάμερα ήθελα λιιιγο καλύτερη .. ίσως βελτιωθεί μέ κάποιο update δεν ξέρω.. όχι όμως ότι είναι κακη..

Ή σελφι τα σπάει!!!

Θέλω νά δω τώρα πως θα περάσω καλύτερη rom... έχει μία 7.1.99.99..όποιος έχει συσκευή απο banggood ας βοηθήσει λιγάκι......

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και εγώ χτες απο banggood.. κανένα πρόβλημα μέ μικρόφωνο μέχρι στιγμής.

Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής.

Όμορφο.

Γρήγορο.

Καλή μπαταρία.

Τήν πίσω κάμερα ήθελα λιιιγο καλύτερη .. ίσως βελτιωθεί μέ κάποιο update δεν ξέρω.. όχι όμως ότι είναι κακη..

Ή σελφι τα σπάει!!!

Θέλω νά δω τώρα πως θα περάσω καλύτερη rom... έχει μία 7.1.99.99..όποιος έχει συσκευή απο banggood ας βοηθήσει λιγάκι......

 

Εδώ θα βρεις την τελευταία έκδοση της ελληνικής rom αλλά και οδηγίες για τον τρόπο εγκατάστασης.

nokia 3330 -> nokia 8310 -> nokia 6600 -> nokia n81 -> xperia tipo -> xiaomi mi4
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και εγώ χτες απο banggood.. κανένα πρόβλημα μέ μικρόφωνο μέχρι στιγμής.

Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής.

Όμορφο.

Γρήγορο.

Καλή μπαταρία.

Τήν πίσω κάμερα ήθελα λιιιγο καλύτερη .. ίσως βελτιωθεί μέ κάποιο update δεν ξέρω.. όχι όμως ότι είναι κακη..

Ή σελφι τα σπάει!!!

Θέλω νά δω τώρα πως θα περάσω καλύτερη rom... έχει μία 7.1.99.99..όποιος έχει συσκευή απο banggood ας βοηθήσει λιγάκι......

 

Ο ποιο ανωδυνος τροπος να αλλαξεις rom για αυτους που εχουν παρει συσκευη απο Banggood .https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/13318-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7%CF%82-Mi-4LTE-CT-%CF%83%CE%B5-marshallow/?postID=155455#post155455

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία από που θα πάρεις τη συσκευή, από όπου και αν την πάρεις με τον ίδιο τρόπο βάζεις rom..

 

@Xrisloko εγώ από χθες την έχω μία χαρά είναι δεν αντιμετωπισα κάποιο πρόβλημα πέρασε τη αλλά κρατά και backup από αυτή που είσαι τώρα σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά.

nokia 3330 -> nokia 8310 -> nokia 6600 -> nokia n81 -> xperia tipo -> xiaomi mi4
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και εγώ χτες απο banggood.. κανένα πρόβλημα μέ μικρόφωνο μέχρι στιγμής.

Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής.

Όμορφο.

Γρήγορο.

Καλή μπαταρία.

Τήν πίσω κάμερα ήθελα λιιιγο καλύτερη .. ίσως βελτιωθεί μέ κάποιο update δεν ξέρω.. όχι όμως ότι είναι κακη..

Ή σελφι τα σπάει!!!

Θέλω νά δω τώρα πως θα περάσω καλύτερη rom... έχει μία 7.1.99.99..όποιος έχει συσκευή απο banggood ας βοηθήσει λιγάκι......

 

Αυτη η rom ειναι μαγειρεμενη με αλατοπιπερο μπολικο, οπως σου ειπαν και αλλα μελη, κατεβαζεις την τελευταια marsmallow απο το xiaomi-miui hellas, μετονομαζεις το αρχειο σε update.zip και το ριχνεις στον ριζικο καταλογο του κινητου, μπαινεις στο recovery και αφου τα κανεις ολα γυαλια καρφια (wipe data-cache) την κανεις εγκατασταση, η πρωτη εκκινηση αργει να ξερεις.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία από που θα πάρεις τη συσκευή, από όπου και αν την πάρεις με τον ίδιο τρόπο βάζεις rom..

 

@Xrisloko εγώ από χθες την έχω μία χαρά είναι δεν αντιμετωπισα κάποιο πρόβλημα πέρασε τη αλλά κρατά και backup από αυτή που είσαι τώρα σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά.

 

Αν τη περάσω σαν αναβάθμιση δεν χάνω τίποτα έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις ήδη dev ναι. Αν είσαι σε miui 7 καλό θα ήταν να κάνεις factory reset.
nokia 3330 -> nokia 8310 -> nokia 6600 -> nokia n81 -> xperia tipo -> xiaomi mi4
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχει δοκιμάσει κανείς την. V8 6.6.16?

 

με αυτη ειμαι , μια χαρα δειχνει

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις ήδη dev ναι. Αν είσαι σε miui 7 καλό θα ήταν να κάνεις factory reset.

 

Έχω V8 6.6.4. Αλά πήγα από το v7. Στο V8. Με αναβάθμιση πειράζει είναι σωστό?

Link to comment
Share on other sites

Ούτε σωστό ούτε λάθος είναι, απλά καλό είναι να γίνει factory για να μπει καθαρή η v8. Προτείνεται με factory.
nokia 3330 -> nokia 8310 -> nokia 6600 -> nokia n81 -> xperia tipo -> xiaomi mi4
Link to comment
Share on other sites

Ούτε σωστό ούτε λάθος είναι, απλά καλό είναι να γίνει factory για να μπει καθαρή η v8. Προτείνεται με factory.

Οκ ευχαριστώ. Θα δω πως θα το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να αλλάξω την ρομ του banggood που είναι ψιλομαπα και προσπάθησα να κάνω αναβάθμιση μέσω updater την αγγλοκινεζικη 7.3.3 με σκοπό να περάσω μετά μια πλήρως ελληνική.. (σύμφωνα με συμβουλές από miui hellas) Μου βγάζει ότι δεν μπορεί να γίνει αναβάθμιση... Τι λάθος κάνω? Έκανα και wipe catch αλλά μετά με ρωτάει σε ποιο σύστημα να κάνει reboot. System one(latest) or system two.... Καμία συμβουλή?
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πήρα κι εγώ στα χέρια μου (Mi4 LTE 2GB από Banggood) και είχα το ίδιο πρόβλημα - δεν έκανε αναβάθμιση με τίποτα. Δοκίμασα fastboot, πάλι τίποτα. Κι απ' τις πολλές δοκιμές στο τέλος έφτασα σχεδόν στο να το brickάρω, μιας και δε μπορούσα να κάνω εκκίνηση. Τελικά μου έκοψε και εγκατέστησα TWRP recovery μέσω fastboot κι από εκεί εγκατέστησα κατευθείαν την τελευταία developer της Xiaomi-Miui.gr από usb stick και otg cable. Και τώρα δουλεύει μια χαρά.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πήρα κι εγώ στα χέρια μου (Mi4 LTE 2GB από Banggood) και είχα το ίδιο πρόβλημα - δεν έκανε αναβάθμιση με τίποτα. Δοκίμασα fastboot, πάλι τίποτα. Κι απ' τις πολλές δοκιμές στο τέλος έφτασα σχεδόν στο να το brickάρω, μιας και δε μπορούσα να κάνω εκκίνηση. Τελικά μου έκοψε και εγκατέστησα TWRP recovery μέσω fastboot κι από εκεί εγκατέστησα κατευθείαν την τελευταία developer της Xiaomi-Miui.gr από usb stick και otg cable. Και τώρα δουλεύει μια χαρά.

 

Καλησπέρα φίλε.. Είδες διαφορές μεγάλες μεταξύ των δύο ρομ? Πως έβαλες twrp? Το fast boot τι ακριβώς είναι? Είμαι και λιγάκι ασχετουλης βλέπεις...

Link to comment
Share on other sites

Για να εγκαταστήσω το TWRP recovery ακολούθησα τις οδηγίες σε αυτό το post:

http://en.miui.com/thread-276177-1-1.html

στο "Step 2" από εκεί που λέει "Download and unzip" μέχρι το τέλος. Από τη στιγμή που βγήκα σε TWRP έκανα το update εύκολα (έχω TWRP στο παλιό μου κινητο το Hongmi).

Link to comment
Share on other sites

Για να εγκαταστήσω το TWRP recovery ακολούθησα τις οδηγίες σε αυτό το post:

http://en.miui.com/thread-276177-1-1.html

στο "Step 2" από εκεί που λέει "Download and unzip" μέχρι το τέλος. Από τη στιγμή που βγήκα σε TWRP έκανα το update εύκολα (έχω TWRP στο παλιό μου κινητο το Hongmi).

Ευχαριστώ φίλε. Δεν ξέρω αν θα το καταφέρω.. Τελευταία φορά που παίρνω με ότι να ναι ρομ... Άλλη φορά έτοιμο και καθαρό Android!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να αλλάξω την ρομ του banggood που είναι ψιλομαπα και προσπάθησα να κάνω αναβάθμιση μέσω updater την αγγλοκινεζικη 7.3.3 με σκοπό να περάσω μετά μια πλήρως ελληνική.. (σύμφωνα με συμβουλές από miui hellas) Μου βγάζει ότι δεν μπορεί να γίνει αναβάθμιση... Τι λάθος κάνω? Έκανα και wipe catch αλλά μετά με ρωτάει σε ποιο σύστημα να κάνει reboot. System one(latest) or system two.... Καμία συμβουλή?

 

Το λινκ που ειχα βαλει ειχε οδηγιες ποιες rom βαζεις και με ποια σειρα . Οσοι το εκαναν δεν ειχαν προβλημα . Ειναι συγκεκριμενες οδηγιες με συγκεκριμενα βηματα.

Link to comment
Share on other sites

Το λινκ που ειχα βαλει ειχε οδηγιες ποιες rom βαζεις και με ποια σειρα . Οσοι το εκαναν δεν ειχαν προβλημα . Ειναι συγκεκριμενες οδηγιες με συγκεκριμενα βηματα.

 

Ίσως φταίει το ότι γιατί την πρώτη λέει "ενδεχομένως προαιρετικο" και την παρελειψα... Θα δοκιμάσω να περάσω αυτή πρώτα γιατί πήγα κατευθείαν για την δεύτερη..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...