Jump to content

Σεισμός


dimangelid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τελικα 4,7 ηταν??

Γιατι το ενα καναλι λεει 4,7 το αλλο 4,5 και ενα ειπε 5,2...:wacko:

Το Α.Π.Θ. δίνει αυτό:

24 JUN 8 18:14:53.50 38.136N 21.681E 12.00km 4.1 NW Peloponessus

(* Οι σεισμοί στους καταλόγους και τους χάρτες αναφέρονται σε ώρα GMT (Greenwich Mean Time))

 

http://lemnos.geo.auth.gr/the_seisnet/WEBSITE_2005/REAL_TIME_MAPS/index.htm

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Aπό το ραδιόφωνο του ΣΚΑ'Ι' 100.3 ''Σεισμική δόνηση μεγέθους 5R σημειώθηκε στις 23.59 με επίκεντρο τον Άγιο Κωνσταντίνο Φθιώτιδας''
Link to comment
Share on other sites

σημερα το πρωι παλι σεισμος στο ιδιο επικεντρο με αυτον του 6.5 στην ανδραβιδα.αυτη τη φορα ηταν 4.1,παραξενα πραγματα,λετε να κανει κανεναν φονικο τωρα κοντα και να εξαφανιστουμε;πρωτη φορα βλεπω τετοια σεισμικη ακολουθια.
Link to comment
Share on other sites

σημερα το πρωι παλι σεισμος στο ιδιο επικεντρο με αυτον του 6.5 στην ανδραβιδα.αυτη τη φορα ηταν 4.1,παραξενα πραγματα,λετε να κανει κανεναν φονικο τωρα κοντα και να εξαφανιστουμε;πρωτη φορα βλεπω τετοια σεισμικη ακολουθια.

 

Οι ειδικοί έλεγαν εκείνες τις μέρες ότι ο μέσος όρος των μετασεισμών είναι συγκεκριμένο νούμερο (ανάλογα με τον κύριο σεισμό) και αυτό σημαίνει ή ότι θα έχουμε πυκνούς μικρούς ή αραιούς μεγάλους μετασεισμούς. Λογικό μου φαίνεται το 4,1 τόσο κοντά ακόμα στον κύριο σεισμό. Στην Πάρνηθα κουνιώμασταν για μήνες...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ΜΕΓΑΛΟΣ.......πανω απο 5.5 ισως και πανω απο 6

Τώρα; πριν πόση ώρα;

 

edit: Μήπως είναι αυτό;

 

Magnitude ML 3.6

Region GREECE

 

Date time 2008-07-02 at 16:18:51.3 UTC

Location 38.32 N ; 21.79 E

Depth 5 km

Distances 10 km NE Pátrai (pop 163,360 ; local time 19:18 2008-07-02)

9 km SW Naúpaktos (pop 13,793 ; local time 19:18 2008-07-02)

2 km SE Antírrion (pop 1,261 ; local time 19:18 2008-07-02)

 

http://www.emsc-csem.org/index.php?page=current&sub=detail&id=91304

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Τώρα; πριν πόση ώρα;

 

χρονια σου πολλα πετρο,να τα 1000σεις οτι επιθυμεις.πριν 10-15 λεπτα εγινε,με ξυπνησε ο παλιοσεισμος,ηταν κατι παρομοιο με τον 6.5 ριχτερ.

Link to comment
Share on other sites

καλά σα τον 6.5 δεν ήταν αλλά ήταν...δύναμη.

 

Παιδιά μεγάλος ηταν αλλά οχι τοσο μεγαλης διαρκειας όπως ο άλλος.

¨Ηδη μετατεθηκε μια φορά η εξεταστική, λέτε να ακυρωθούν κ τα αυριανά μαθήματα?

 

Έλεος...πολύ κουνημα στην Πάτρα...

If we don't need Walls and Fences, why do we need Windows and Gates?
Link to comment
Share on other sites

σιγά ρε που θα ακυρωθούν μαθήματα για ένα μικροκούνημα . Πόσο είπαν ήταν και κατά δεύετερον μετασεισμός ήταν άρα ..
το κινητο ειναι μερος της ζωης μας
Link to comment
Share on other sites

ειπαν στο αλτερ οτι ηταν 4.1 :lol: και οτι το επικεντρο ηταν στο ριο στη θαλασσα,πλακα κανουν προφανως,ο σεισμος ηταν πανω απο 5.5 100%
Link to comment
Share on other sites

όλοι βασικά όσοι τον ένιωσαν λένε πάνω απο 5.

όχι άλλη παράταση στην εξεταστική :p έλεος

iN seArch of a brAin...

http://img215.imageshack.us/img215/9290/maltesedogsmallyr6.jpg

Link to comment
Share on other sites

όλοι βασικά όσοι τον ένιωσαν λένε πάνω απο 5.

όχι άλλη παράταση στην εξεταστική :p έλεος

 

Παιδια ηταν σιγουρα 5 ρίχτερ ...έτσι μου φάνηκε.Απλά δεν είχε διαρκεια..

(Ας όψεται που δεν έχω διαβασει καλα ενα παλουκι αυριανό μαθημα και ελπίζω στις ....δυνάμεις της φύσης).

 

Πέρα απ την πλάκα, μακάρι να μην κανακάνει δυνατό σεισμό, γιατί καταστρέφονται ανθρωποι και περιουσίες...(οι πολυκατοικίες όσο ναναι δεν καταρρέουν εύκολα,απλά κουνιούνται πολύ ....)

If we don't need Walls and Fences, why do we need Windows and Gates?
Link to comment
Share on other sites

4.5 ριχτερ λεει ο τσελεντης,παραξενο μου φαινεται οτι ηταν μονο τοσο,προφανως επειδη ηταν διπλα το επικεντρο μας κουνησε παρα πολυ και νομισαμε οτι ηταν πανω απο 5-5.5
Link to comment
Share on other sites

ειπαν στο αλτερ οτι ηταν 4.1 :lol: και οτι το επικεντρο ηταν στο ριο στη θαλασσα,πλακα κανουν προφανως,ο σεισμος ηταν πανω απο 5.5 100%

 

Ο σεισμολόγος του forum. :p

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Οτι θελει λεει ο καθενας... Τι να πιστεψεις μετα;... Τεσπα, εγω που τον εζησα, το μονο που καταλαβα ητανε οτι μου χαλασε το ονειρο, και οτι η τηλεωρασει ειναι περισοτερο καταστροφολογα/καταστροφολαγνα απο οσο νομιζα...
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι συνήθως στους σεισμούς κοιμάμαι κ μ το λένε την άλλη μέρα... αλλά αυτός με ξύπνησε, στις 6:30 κάπου ήταν, κ διήρκησε και πολύ.. νόμιζα ότι θα πέσει το σπίτι αλλά τελικά την σκαπούλαρε ;D

Ότι δεν σε σκοτώνει :rocket: σε κάνει δυνατότερο

Όσο ζω μαθαίνω

Link to comment
Share on other sites

6.3 λεει στη ροδο με μια γυναικα νεκρη αφου ετρεξε να φυγει απο τη σκαλα,κριμα.Αν εχετε παρακολουθησει ο σεισμος κανει ενα κυκλο στην Ελλαδα κατι μπορει να σημαινει αυτο,τι ομως;;;;::worry:

 

Ισχυρή σεισμική δόνηση μεγέθους 6,3 βαθμών της κλίμακας Ρίχτερ σημειώθηκε στον θαλάσσιο χώρο νότια της Ρόδου στις 6:26 το πρωί της Τρίτης (15/7).

 

Οι αρχές επιβεβαιώνουν τον θάνατο μιας 56χρονης γυναίκας, η οποία έχασε τη ζωή της γλιστρώντας από τις σκάλες στην προσπάθεια να βγει από το σπίτι της, σε χωριό νοτιοανατολικά της Ρόδου.

 

Ο σεισμός έγινε ιδιαίτερα αισθητός και στην Κρήτη, αλλά και σε άλλες περιοχές των Δωδεκανήσων και των Κυκλάδων.

 

Οι πρώτες εκτιμήσεις από το αμερικανικό ινστιστούτο έκαναν λόγο για ακόμα μεγαλύτερο μέγεθος, με αποτέλεσμα να εκφραστούν και ορισμένες ανησυχίες για την εκδήλωση τσουνάμι στις ακτές της Ρόδου, κάτι που δεν επαληθεύτηκε. Η σύγχυση στις εκτιμήσεις προκύπτει από το μεγάλο εστιακό βάθος του επικέντρου του σεισμού, που υπολογίζεται στα 70 χιλιόμετρα.

 

Πηγη:cosmo.gr

Link to comment
Share on other sites

Γυναικα νεκρη?Πως πεθανε?Την καταπλακωσαν τα ερειπια?

Nαι το ακουσα και εγω!

 

 

Οι αρχές επιβεβαιώνουν τον θάνατο μιας 56χρονης γυναίκας, η οποία έχασε τη ζωή της γλιστρώντας από τις σκάλες στην προσπάθεια να βγει από το σπίτι της, σε χωριό νοτιοανατολικά της Ρόδου.

;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς ο πανικός είναι ότι χειροτερο θα έχουμε σε τέτοιες καταστάσεις κ είμαστε σεισμογενής χώρα!!!

Μάχη έχω δώσει στην πολυκατοικία που μένω ΝΑ ΜΗΝ ΚΛΕΙΔΩΝΕΙ η πόρτα της εισόδου τα βράδια (λες κ ο κλέφτης θα μπει απ την είσοδο, ή ότι η κλειδαριά προσθέτει ασφάλεια), το οποίο το μόνο που θα προκαλέσει σε ενδεχόμενο σεισμό ή φωτιά,να πέσει ο ένας στον αλλο

 

ο σεισμός ΈΙΝΑΙ κ πρέπει να γίνει η ζωή μας...να ζούμε με αυτόν

 

Τσουνάμι...σε κλειστή θάλασσα? είναι δυνατόν?όσο μεγάλο κ αν είνα το εστιακό βάθος (δεν γνωρίζω για αυτό ρωτάω)

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...