Jump to content

Σεισμός


dimangelid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τον ενιωσα... με ταρακουνησε και ψιλοζαλιστηκα...:wacko:

Πραγματικα αυτες τις μερες ειναι τελειες...εχουμε συχνα πυκνα κουνηματα και μου αρεσουν:dance:

 

Διαφορετική άποψη από τις συνηθισμένες :p μου αρέσει πάντως :cool:

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Διαφορετική άποψη από τις συνηθισμένες :p μου αρέσει πάντως :cool:

 

Δεν ξερω γιατι αλλα ειναι ωραια αισθηση να κινειται η γη κατω απο τα ποδια σου:O

 

ελπιζω να συνεχισουν οι μετασεισμοι...:D

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Όταν θα σας έρθει κανά ντουλάπι στο κεφάλι δε θα σας αρέσει (νομίζω) http://www.mplampla.gr/files/Trillian/drunk.gif
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω γιατι αλλα ειναι ωραια αισθηση να κινειται η γη κατω απο τα ποδια σου:O

 

ελπιζω να συνεχισουν οι μετασεισμοι...:D

 

Αυτό να το πεις σε όσους έχουν παλιά σπίτια γεμάτα ρωγμές... :angry: :ρ

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω γιατι αλλα ειναι ωραια αισθηση να κινειται η γη κατω απο τα ποδια σου:O

 

ελπιζω να συνεχισουν οι μετασεισμοι...:D

 

προφανώς δεν έχεις δει με τα μάτια σου τι μπορεί να κάνει ένας σεισμός...... δεν θα έχεις δει πολυκατοικίες να γίνονται σαντουιτς....να πεφτει η μια διπλα στην αλλη σαν ντομινο....να ακρωτηριαζονται ανθρωποι γνωστοι σου ή φιλοι σου....

σιγουρα εχεις λιγοτερο αγχος απο αυτους που εχουν ασχημα βιωματα και σου ευχομαι να μην ζησεις ποτε καταστροφη απο σεισμο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εντάξει παιδιά κι εγώ καταλαβαίνω και φοβάμαι και θυμάμαι και φοβάμαι ακόμη περισσότερο, αλλά νομίζω ότι ο φίλος THEO ήθελε απλά να ελαφρύνει το πρόβλημα και να μην επιτρέψει στον φόβο να τον καταβάλλει...γιατί όπως και να το κάνουμε ο φόβος δεν είναι ο καλύτερος σύμβουλος για τίποτα...απλά μερικές φορές φορές δεν έχουμε όλοι το κουράγιο να κάνουμε χιούμορ και μας φαίνεται κάπως...δε νομίζω όμως ότι κανείς υγιής άνθρωπος προτιμά τους σειεμούς από την ασφάλειά του ή ότι χαίρεται όντως...είναι στάσεις αντιμετώπισης πιστεύω...πάντως μια ανασφάλεια γενική εγώ την έχω πάθει...ωχ...
'cause somewhere in the crowd there' s you!..
Link to comment
Share on other sites

Καπου εκει ηταν. Εχει λυσσαξει το παλιορηγμα. :ninja:

 

edit. 6.1 ρίχτερ. Surprise surprise μετασεισμος απο τη Μεθωνη.

5.7 το εδινε χτες στο τελετεξτ του μεγκα.:worry:
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα πράγματα δεν έιναι για να παίζουμε.Δεν ξερείς ποτε τι μας ξημερώνει μετά απο ένα σεισμό τέτοιου μεγέθούς.
Link to comment
Share on other sites

5.7 το εδινε χτες στο τελετεξτ του μεγκα.:worry:

 

Magnitude Mw 6.2

Region SOUTHERN GREECE

 

Date time 2008-02-20 at 18:27:07.5 UTC

Location 36.47 N ; 21.71 E

Depth 26 km

Distances 197 km S Patrai (pop 163,360 ; local time 20:27 2008-02-20)

73 km SW Kalamata (pop 51,108 ; local time 20:27 2008-02-20)

39 km S Methoni (pop 1,165 ; local time 20:27 2008-02-20)

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Υποθαλάσσια δόνηση 6,2 Ρίχτερ

Ο μεγαλύτερος σεισμός στην ιστορία της Νορβηγίας κατεγράφη στο Σβάλμπαρντhttp://assets.in.gr/dGenesis/assets/Content5/Photo/875176_b.jpg

Τα Νέα

Ερευνητές στο αρχιπέλαγος Σβάλμπαρντ (φωτογραφία αρχείου)Όσλο

 

 

Σεισμική δόνηση εντάσεως 6,2 βαθμών της κλίμακας Ρίχτερ σημειώθηκε τα ξημερώματα της Πέμπτης στο αρχιπέλαγος Σβάλμπαρντ, στην περιοχή της Αρκτικής. Πρόκειται για τον ισχυρότερο σεισμό που έχει σημειωθεί στην ιστορία της Νορβηγίας, χωρίς να αναφερθούν θύματα ή ζημιές.

«Ο σεισμός ήταν υποθαλάσσιος, με εστιακό βάθος 10 χιλιομέτρων και έγινε ιδιαίτερα αισθητός στην πόλη Λονγκγιάρμπιεν της Νορβηγίας» ανακοίνωσε το Ερευνητικό Ινστιτούτο Σεισμολογίας NORSAR.

Η πόλη Λονγκγιάρμπιεν βρίσκεται σε απόσταση 140 χιλιομέτρων από το επίκεντρο και αποτελεί τον κεντρικό οικισμό του αρχιπελάγους Σβάλμπαρντ.

 

Newsroom ΔΟΛ, με πληροφορίες από Associated Press

Πηγή: http://tech.pathfinder.gr/tech/596507.html

 

Τη να μας πουν και αυτή από σεισμούς:D:p

ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω γιατι αλλα ειναι ωραια αισθηση να κινειται η γη κατω απο τα ποδια σου:O

 

ελπιζω να συνεχισουν οι μετασεισμοι...:D

 

Μάλλον εσένα στον μεγάλο σεισμό του '81 δεν σου ήρθαν ντουβάρια κολλάρο όπως σε μένα μικρή :protest: γιαυτό μιλάς έτσι.

Namaste!
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εσένα στον μεγάλο σεισμό του '81 δεν σου ήρθαν ντουβάρια κολλάρο όπως σε μένα μικρή :protest: γιαυτό μιλάς έτσι.

Το 81 δεν υπήρχει καν ούτε σαν ιδέα ο φίλος...

Link to comment
Share on other sites

2008-02-22 04:57:47.2 37.80 N 21.08 E 10 ML 4.5 SOUTHERN GREECE

2008-02-22 04:32:38.4 36.29 N 21.69 E 2 ML 3.5 SOUTHERN GREECE

2008-02-22 03:27:31.6 41.83 N 3.00 E 8 ML 3.1 SPAIN

2008-02-22 02:43:53.1 39.33 N 20.90 E 13 ML 2.9 GREECE

2008-02-22 02:05:14.0 36.36 N 21.75 E 2 ML 3.8 SOUTHERN GREECE

2008-02-22 01:40:54.0 36.12 N 21.56 E ML 3.4 SOUTHERN GREECE

2008-02-22 01:38:48.0 36.03 N 21.79 E ML 3.5 SOUTHERN GREECE

2008-02-22 01:38:47.9 36.22 N 21.90 E 10 ML 4.4 SOUTHERN GREECE

 

Ξεκωλι΄@στηκε χθές το βράδυ στο κούνημα.:protest:

http://img369.imageshack.us/img369/9788/n222800402208886943te9.jpg

Sleepless Degenerate Drunk.

Link to comment
Share on other sites

προφανώς δεν έχεις δει με τα μάτια σου τι μπορεί να κάνει ένας σεισμός...... δεν θα έχεις δει πολυκατοικίες να γίνονται σαντουιτς....να πεφτει η μια διπλα στην αλλη σαν ντομινο....να ακρωτηριαζονται ανθρωποι γνωστοι σου ή φιλοι σου....

σιγουρα εχεις λιγοτερο αγχος απο αυτους που εχουν ασχημα βιωματα και σου ευχομαι να μην ζησεις ποτε καταστροφη απο σεισμο.

 

εχεις δικιο..δεν εχω δει τιποτα γι αυτο το λεω...αλλα εμενα μου φαινεται απιστευτο να πεσει ενα σπιτι...δηλαδη πως πρεπει να κουναει για να πεσει...

δεν μπορω να καταλαβω,,, δηλαδη δεν θα μπορεις να σταθεις ορθιος απο το κουνημα;;; δεν ξερω...:(

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

4.9 ριχτερ στις 6.13 στην Ζακυνθο!!

Τον πρωϊνό λες;

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Δεν είδα ή άκουσα πουθενά για 4,9 το απόγευμα... :worry:

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έγινε σεισμός. Βρίσκομαι στην Ηγουμενίτσα (απέναντι απο Κέρκυρα) αλλά δε γνωρίζω το επίκεντρο... Ξέρεις κανείς τίποτα;
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έγινε σεισμός. Βρίσκομαι στην Ηγουμενίτσα (απέναντι απο Κέρκυρα) αλλά δε γνωρίζω το επίκεντρο... Ξέρεις κανείς τίποτα;

Κέρκυρα 3.5 μέχρι στιγμής

http://www.emsc-csem.org/index.php?page=current&sub=detail&id=79277

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Ανεύθυνη φημολογία

 

Νέα ισχυρη σεισμική δόνηση 5,6 ρίχτερ "ταρακούνησε" στις 12:46 σήμερα το μεσημέρι τη νότια Πελοπόννησο. Σύμφωνα με το Γεωδυναμικό Ινστιτούτο της Αθήνας, το επίκεντρο του σεισμού εντοπίζεται 280 χιλιόμετρα νότια-νοτιοδυτικά της Αθήνας, στο θαλάσσιο χώρο νότια της Μεθώνης, και πρόκειται για τον ίδιο εστιακό χώρο και των προηγούμενων πρόσφατων δονήσεων στην περιοχή.

 

"Ο σεισμός δεν μας ανησυχεί καθόλου", διαβεβαίωσε κατηγορηματικά ο διευθυντής του Γεωδυναμικού Ινστιτούτου Γιώργος Σταυρακάκης, προσθέτοντας πως η μετασεισμική ακολουθία των 6,5 ρίχτερ της 14ης Φεβρουαρίου εξελίσσεται όπως αναμενόταν. Καθημερινά καταγράφονται δεκάδες μικροί σεισμοί ενώ, όπως ανέμεναν οι σιεσμολόγοι, αραιότερα σημειώνονται και δονήσεις περι τα 5,5 ρίχτερ, όπως η σημερινή.

 

Αναφορικά με τις φήμες για επερχόμενο μεγάλο σεισμό, ο κ. Σταυρακάκης τόνισε πως έχει ξεπεραστεί κάθε όριο ενώ προκαλείται πανικός με προβλέψεις που αφορούν την επόμενη 100ετία.

 

Απαράδεκτες χαρακτήρισε ο πρόεδρος του Οργανισμού Αντισεισμικής Προστασίας (ΟΑΣΠ) καθηγητής Κωνσταντίνος Μακρόπουλος φήμες και δημοσιεύματα περί επικείμενου νέου σεισμού και σχετικής πρόβλεψης της ομάδας ΒΑΝ.

 

Καμία ενημέρωση επιστημονικού φορέα για επικείμενο σεισμό δεν έχει φθάσει μέχρι αυτή την ώρα στον ΟΑΣΠ δήλωσε στις 2.30 το μεσημέρι ο κ. Μακρόπουλος. Κανένας συνάδελφός μου σεισμολόγος δεν μας έχει στείλει έγγραφο για επερχόμενο σεισμό, διευκρίνισε και χαρακτήρισε απαράδεκτα, δημοσιεύματα κυριακάτικων εφημερίδων και φήμες περί του αντιθέτου που "αιωρούνται" τα τελευταία 24ωρα.

 

Ο πρόεδρος του ΟΑΣΠ είπε ότι δεν έχουν καμία σχέση οι φήμες και τα δημοσιεύματα αυτά με τη σεισμική δόνηση μεγέθους 5,6 βαθμών της κλίμακας Ρίχτερ που σημειώθηκε γύρω στη 1 το μεσημέρι, με επίκεντρο νότια της Μεθώνης.

 

Ο κ. Μακρόπουλος ζήτησε από όλους σεισμολόγους να είναι πιο προσεκτικοί και να μην αναστατώνουν τους πολίτες.

 

Καθησυχαστική η ΓΓΠΠ

 

Κανένας λόγος ανησυχίας δεν συντρέχει για επικείμενο μεγάλο σεισμό όπως φημολογείται το τελευταίο χρονικό διάστημα. Η Γενική Γραμματεία Πολιτικής Προστασίας επιβεβαιώνει δια του γενικού γραμματέα της Μαργαρίτη Μουζά πως δεν έχει δοθεί καμίας μορφής οδηγία για κινητοποίηση του μηχανισμού πολιτικής προστασίας προς οποιαδήποτε κατεύθυνση ή φορέα.

 

Σε συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε πριν από λίγο ο γενικός γραμματέας δήλωσε κατηγορηματικά, πρώτον πως δεν περιήλθε καμία ενημέρωση επί του θέματος από οποιονδήποτε φορέα αρμόδιο ή και αναρμόδιο που να προβλέπει επικείμενο μεγάλο σεισμό.

 

Δεύτερον κατόπιν σχετικής αλληλογραφίας και τηλεφωνικής επικοινωνίας με το γεωδυναμικό Ινστιτούτο Αθηνών και τον ΟΑΣΠ τόσο η μετασεισμική δραστηριότητα στη θαλάσσια περιοχή νοτίως της Μεθώνης όσο και η μικροσεισμική δραστηριότητα στην υπόλοιπη Ελλάδα βρίσκεται σε αναμενόμενα και συνηθισμένα επίπεδα.

 

http://www.e-tipos.com/newsitem?id=27175

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...