Jump to content

Moto G 4G/LTE


programmergr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πολλά τα G πλέον σύντροφοι και μπλέξαμε τα μπουτιά μας . Εγώ έχω πλέον θεματακι . Από 5.5 GB εσωτερικό χώρο εχουν μείνει 550 mb διαθέσιμα . Οτι εφαρμογή μπορεί να πάει στην sd έχει πάει πλην του fb που δεν ξεκουνάει και πιάνει και κοντά 250 mb . Καμία πρόταση ?
Siemens S25 , Siemens M35 , Ericson T28s , Siemens M55 , Siemens S45 , Siemens M65 , Sony-Ericsson K800i , Samsung Nexus S, Motorola Moto G 4G 1st Gen , Xiaomi Redmi 3S
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 461
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μετα απο 11 μηνες απροβληματιστης λειτουργιας εγινε το κακο και το moto g 4g lte white πουεχω επεσε σε ενα κουβα με νερο....

Η πλακα ειναι οτι στην αρχη εκανε κατι σαν reboot και ξαναανοιξε η οθονη αλλα αμεσωςμετα μαυρισε και παρολο που το εβγαλα γρηγορα και το εβαλα αμεσως σε ενα βαζο με ρυζι μπας και σωσω τπτ αυτο παρεδοσε πνευμα οπωςολα δειχνον.

Οταν το συνδεσα μετα απο μια βδομαδα περιπου στο ρυζι μετον φορτηστη το ασπρο led αναβει κανονικα αλλα η οθονη δεν ανταποκρινετε......

Οποιος ενδιαφερετε για ανταλακτικα την συσκευη, μαζι με ενα εξτρα καπακι μπαταριας,μια θηκη που φοριεται αφου βγαλεις το πισω καπακι και καλυπτει και τακουμπια,σε χρωμα μαυρο,και μια θηκη nillkin δερμαρινη και μερικα screen protectors ας στειλει μηνυμα.....

Πραγματικα ενα πολυ τιμιο κινητο.......

Δημητρης

Link to comment
Share on other sites

Πολλά τα G πλέον σύντροφοι και μπλέξαμε τα μπουτιά μας . Εγώ έχω πλέον θεματακι . Από 5.5 GB εσωτερικό χώρο εχουν μείνει 550 mb διαθέσιμα . Οτι εφαρμογή μπορεί να πάει στην sd έχει πάει πλην του fb που δεν ξεκουνάει και πιάνει και κοντά 250 mb . Καμία πρόταση ?

 

Θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις το FB lite...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις το FB lite...

Το δοκίμασα αλλά δεν με συγκίνησε . Τελικά πήγε στην SD . Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται όλες οι εφαρμογές να είναι στην SD και παρόλα αυτά να εξαντλείται ο χώρος στο κινητό . Ασε που κάθε φορά που μια εφαρμογή ενημερώνεται , φαίνεται να υπάρχει στο τηλέφωνο και θέλει πάλι μετακίνηση

Siemens S25 , Siemens M35 , Ericson T28s , Siemens M55 , Siemens S45 , Siemens M65 , Sony-Ericsson K800i , Samsung Nexus S, Motorola Moto G 4G 1st Gen , Xiaomi Redmi 3S
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σκέφτομαι να το χτυπήσω (βασικά είμαι ανάμεσα σε αυτό και το "Ε" 2ης γενιάς).

Το Moto G είναι κινητό 2ετίας ενώ το Μοτο Ε πιο καινούργιο.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω εσάς που το έχετε καιρό, αξίζει η αγορά του τώρα;

Βγάζει προβλήματα στην καθημερινή χρήση; Η μνήμη του μπουκώνει εύκολα ή όχι;

Τι να προσέξω και τι να αποφύγω;

 

Αν μπορεί κάποιος να καταγράψει τα υπέρ και τα κατά, θα ήμουν υπόχρεος! :respect:

Thanx!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα το Moto g 2ης γενιάς(ίδιο σχεδόν με το 1ης) και το Moto E 2ης γενιάς. Αν και είνια ελαφρώς δυνατότερο(πολύ μικρή διαφορά) το E, τελικά είναι αρκετά χειρότερη η οθόνη του λόγω ανάλυσης. Προσωπικά θα προτιμούσα το Moto G 1ης γενιάς στην 4G εκδοχή του. Επίσης, το Moto E 2nd gen το παράτησε εντελώς από υποστήριξη η Motorola. Δε λέει κάτι δηλαδή που είναι πιο καινούριο.

 

edit: Ξέχασα, σε αυτονομία είναι καλύτερο το E, λόγω μεγαλύτερης μπαταρίας, αλλά σε άλλους σημαντικούς τομείς χειρότερο(οθόνη, κάμερα χωρίς φλας).

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση.

Αναφορικά με την μπαταρία του, με μια μέτρια χρήση δηλαδή βγάζει 1-1,5 μέρα;

Το Gps είναι αξιόπιστο και γρήγορο;

Χρειάζεται ρουτάρισμα για να αποδώσει καλύτερα ή όχι;

Αν ναι, είναι εύκολη η διαδικασία; Μπορείς να επανέλθεις σε non rooted για να μην έχεις μπλεξίματα με την εγγύηση;

Link to comment
Share on other sites

Για την αυτονομία του moto g καλύτερα να πάρεις απάντηση από κάποιον κάτοχο. Αν θυμάμαι καλά πρέπει το 4g να τα πήγαινε ελαφρώς καλύτερα από το απλό σε εποχές kit kat.

 

Για το root, αν το ξεκλειδώσεις(bootloader που είναι απαραίτητο για ρουτάρισμα) χάνεις εγγύηση και δεν υπάρχει επιστροφή.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση.

Ελπίζω ότι κάποιος από τους κατόχους θα μπορέσει να μου απαντήσει στα ερωτήματά μου.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση.

Αναφορικά με την μπαταρία του, με μια μέτρια χρήση δηλαδή βγάζει 1-1,5 μέρα;

Το Gps είναι αξιόπιστο και γρήγορο;

Χρειάζεται ρουτάρισμα για να αποδώσει καλύτερα ή όχι;

Αν ναι, είναι εύκολη η διαδικασία; Μπορείς να επανέλθεις σε non rooted για να μην έχεις μπλεξίματα με την εγγύηση;

 

Το εχω σχεδον ενα χρόνο τώρα . Δεν ξέρω σε τι χρήματα παίζει αλλά σε σχέση τουλάχιστον με το 2ης γενιάς είναι μην σου πω καλύτερο λόγω του ιδιου hardware σε μικρότερη οθόνη . Πολύ μέτρια κάμερα (προσωπικά εχω σοβαρή dslr ) που δεν με απασχόλησε , ελάχιστα κολλήματα σε βαθμό να χρειαστώ hard reset (να έχω κάνει 5-6 φόρες είναι ζήτημα ) καλή κατασκευή , δυνατό κουδούνι , έχει τερματίσει το lolipop , μπαταρία όταν το πρωτοπήρα , θα βρεις σχετική δημοσίευση έβγαλα και 5 μέρες . Με νορμάλ χρήση βγάζει δύο μέρες . Αν παίζεις παιχνίδια όπως όλα με το ζορι θα βγάλεις το 5ωρο (σε καράβι πχ )

 

Τώρα για τα root ξεroot αυτά ήταν κάποτε αναγκαία που δεν έφτανε το κινητό για εφαρμογές και με root τις περναγες στην ενσωματωμένη sd . Για rom επειδή πριν είχα ένα παλιό nexus e δεν μπορω να πω οτι μου λείπει ούτε η cyanogen , ουτε η slim , ουτε ή carbon . Ολο bugs και τρέχα γύρευε τι φταίει , ασε το αγχος σε κάθε φλασαρισμα μην μείνει στην μέση .

 

Το κινητουλι τρέχει σχεδόν αγνο android όπως τα nexus , και οι λίγες εφαρμογές της motorola ποτέ δεν με ενόχλησαν . Ενα φυσιολογικο ψιλοlag το έχει μεταξυ άνοιξε κλείσε των εφαρμογών , οι εφαρμογές που και που κρασάρουν χωρις να φταιεί απαραίτητα το τηλ , το gps με Navigon ή εφαρμογές για τρέξιμο πάει ντουφέκι και χωρίς προβλήματα . Με το 4G αν έχεις MB απλά ξεχνάς το wifi (και την μπαταρία βέβαια) . Βάζεις και μια θηκη οριτζιναλ της Motorola που με το ζόρι φαίνεται για θήκη και καθάρισες . Βαζεις και τσαμπα εξωτερική και κουβαλάς τα Mp3 σου . Δεν έχει κανονικό φορτιστή αλλά σίγουρα θα έχεις κάποιον παλιό . Γενικά είναι ενα τηλεφωνο που κάνει τα πάντα με τους αναμένομενους συμβιβασμούς

Siemens S25 , Siemens M35 , Ericson T28s , Siemens M55 , Siemens S45 , Siemens M65 , Sony-Ericsson K800i , Samsung Nexus S, Motorola Moto G 4G 1st Gen , Xiaomi Redmi 3S
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φίλε μου, με κάλυψες απόλυτα!

Τρεις ερωτήσεις έχω ακόμα για να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα :

1. Έχει glance screen;

2. Έχει notification led για χαμένες κλήσεις ή μηνύματα;

3. Υπάρχει η δυνατότητα μεταφοράς μεγάλων σε όγκο αρχείων σε εξωτερική κάρτα μνήμης;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φίλε μου, με κάλυψες απόλυτα!

Τρεις ερωτήσεις έχω ακόμα για να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα :

1. Έχει glance screen;

2. Έχει notification led για χαμένες κλήσεις ή μηνύματα;

3. Υπάρχει η δυνατότητα μεταφοράς μεγάλων σε όγκο αρχείων σε εξωτερική κάρτα μνήμης;

 

1.Το glance screen δεν ξέρω τι πράμα είναι . Η οθόνη του πάντως που είναι κάποια βερσιον γκοριλα , δεν σπάσει δεν χαλάει .Εγω το κουβαλάω στην εξωτερικη τσέπη μπάνανας μέσης και δεν έχει το παραμικρό . Ασε τις σαβούρες που έχει φάει . Κυκλοφορούν κάποιες λεπτες ζελατίνες προστασίας αλλά εκτός οτί δεν καταφερα να βαλω καμία τους σωστά , δεν ξερω αν έχει κάποιο νόημα σε τετοιο τηλέφωνο

 

2. Εχει ένα led επανω δίπλα στην front camera που αναβοσβήνει σε μηνυματα κλήσεις κλπ . Ειδικά στο σκοτάδι το βλέπεις , τη μέρα πρέπει να έχεις το νου σου

 

3. Μεγάλο ογκο αρχείων δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς , αν μιλάς για βίντεο κλπ αυτά τα πας με την μία στην κάρτα . Τι ακριβώς θες να κάνεις ?

Siemens S25 , Siemens M35 , Ericson T28s , Siemens M55 , Siemens S45 , Siemens M65 , Sony-Ericsson K800i , Samsung Nexus S, Motorola Moto G 4G 1st Gen , Xiaomi Redmi 3S
Link to comment
Share on other sites

1. Η glance screen είναι η δυνατότητα να βλέπεις βασικές πληροφορίες στην οθόνη (πχ ώρα και ημερομηνία) αντί να είναι μονίμως μαύρη η οθόνη και να πρέπει να την ανοίγεις κάθε φορά για να τα δεις.

Σχετικό και άσχετο μαζί: μπορείς με double tap να ανοίξεις την οθόνη ή χρειάζεται να πατάς το hardware button;

3. Αυτό που ρωτάω είναι αν μπορείς να μεταφέρεις στην εξωτερική κάρτα προγράμματα από το play store έτσι ώστε να αποδεσμεύσεις την εσωτερική μνήμη.

Link to comment
Share on other sites

1. Η glance screen είναι η δυνατότητα να βλέπεις βασικές πληροφορίες στην οθόνη (πχ ώρα και ημερομηνία) αντί να είναι μονίμως μαύρη η οθόνη και να πρέπει να την ανοίγεις κάθε φορά για να τα δεις.

Σχετικό και άσχετο μαζί: μπορείς με double tap να ανοίξεις την οθόνη ή χρειάζεται να πατάς το hardware button;

3. Αυτό που ρωτάω είναι αν μπορείς να μεταφέρεις στην εξωτερική κάρτα προγράμματα από το play store έτσι ώστε να αποδεσμεύσεις την εσωτερική μνήμη.

 

1. Δεν ξέρω αν σου δίνει δυνατότητα το κινητο , θα πρέπει ισως να βρεις σχετικό screen saver που ειναι για μένα χάσιμο μπαταρίας

2. Double tap ιδέα δεν έχω αν υποστηρίζει , νομίζω πως οχι , αλλά θα πρεπει να το ψάξεις

3. Η μεταφορά εφαρμογών στην εξωτερική sd δεν είναι τόσο θέμα κινητού αλλά android . Φυσικά και υποστηρίζει εφόσον η ιδια η εφαρμογή σου δίνει την δυνατότητα . Πχ οι εφαρμογές της google και της motorola δεν πάνε .

Siemens S25 , Siemens M35 , Ericson T28s , Siemens M55 , Siemens S45 , Siemens M65 , Sony-Ericsson K800i , Samsung Nexus S, Motorola Moto G 4G 1st Gen , Xiaomi Redmi 3S
Link to comment
Share on other sites

Οκ φίλε μου, σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

Με βλέπω να το χτυπάω τελικά! :)

 

Εφόσον δεν υπάρχει κάτι καλύτερο στην αγορά μπορείς να το χτυπήσεις άφοβα , σε μια σωστή τιμή πάντα . Αν μιλάς για τα 139 του eshop χτύπα το ασυζητητί . Για θήκη έχω αυτήν http://www.skroutz.gr/s/4662024/Motorola-Back-Cover-Sell-Lemon-Lime-Moto-G.html?from=drop&keyphrase=moto+g+grip αλλά σε μαύρο .

Siemens S25 , Siemens M35 , Ericson T28s , Siemens M55 , Siemens S45 , Siemens M65 , Sony-Ericsson K800i , Samsung Nexus S, Motorola Moto G 4G 1st Gen , Xiaomi Redmi 3S
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν μιλάω για τα 139 του eshop, στα διάφορα σκρουτζομάγαζα το βρίσκω από 125 ευρώ (http://www.skroutz.gr/s/5083685/Motorola-Moto-G-4G-8GB.html)

Φαντάζομαι ότι δεν υπάρχει θέμα με την εγγύηση, καλύπτεται κανονικά από την αντιπροσωπεία.

Όσο για την θήκη, κάτι τέτοιο έχω κι εγώ υπόψη, αλλά όχι σε αυτό το χρώμα :cry:, κάτι σε μαύρο θα ήθελα...

Link to comment
Share on other sites

Με Motorola άλλο μοντέλο, αγορασμένο από σκρουτζομάγαζο, συσκευή από Ισπανία που είχε κατασκευαστικό ελάττωμα, πήγε και επισκευάστηκε κανονικά στην αντιπροσωπεία εντός εγγύησης. Οπότε θα έλεγα πως για τη συγκεκριμένη μάρκα δεν είναι πρόβλημα η αγορά από τέτοιο κατάστημα.
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω αυτή τη θήκη για το κινητούλι (http://www.e-experts.gr/motorola-flip-shell-moto-g-red-p-4439.html)

Έχει κανείς εμπειρία από καθημερινή χρήση να μας πει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα;

Για παράδειγμα, θεωρώ ότι είναι καλό που προφυλάσσεται η οθόνη, όπως επίσης και το γεγονός ότι η οθόνη ενεργοποιείται άμεσα με το άνοιγμα της θήκης (άρα, λιγότερη χρήση του button).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σκέφτομαι να αγοράσω αυτή τη θήκη για το κινητούλι (http://www.e-experts.gr/motorola-flip-shell-moto-g-red-p-4439.html)

Έχει κανείς εμπειρία από καθημερινή χρήση να μας πει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα;

Για παράδειγμα, θεωρώ ότι είναι καλό που προφυλάσσεται η οθόνη, όπως επίσης και το γεγονός ότι η οθόνη ενεργοποιείται άμεσα με το άνοιγμα της θήκης (άρα, λιγότερη χρήση του button).

 

Κανείς δεν έχει εμπειρία από τη συγκεκριμένη θήκη;:lost:

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν έχει εμπειρία από τη συγκεκριμένη θήκη;:lost:

 

Ψάξε ή ρώτα στο thread του Moto G 2013. Κάποιοι θυμάμαι την είχαν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγω ειχα παρει απο εκει την Motorola Grip Shell και πιστεψε με ειναι η καλυτερη θηκη που εχω βαλει σε κινητο...βγαζεις το πισω καπακι και την φορας στην συσκευη και πιανει μεχρι και τα κουμπια....και ειναι και ωραιο το αποτελεσμα.....

Εωω την ειχα σε μαυρο χρωμα την θηκη σε μαυρη συσκευη.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G 4G/LTE

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...