Jump to content

Nexus 5 : Οδηγός για OTA αναβάθμιση


Gialakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οπότε από 5 root και με TWRP πως πάμε σε 5.0.1 χωρίς απώλειες; φλασαρουμε κάπως το στοκ recovery και κάνουμε unroot;

Recovery system και περνάς ΟΤΑ. Δες στο πρώτο ποστ.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 162
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια χαρά, προσπάθησα να κάνω sideload την 5.0.1 που είναι ποσταρισμένη στο πρώτο ποστ.

 

Είμαι σε 5.0.0 με ρουτ και ξεκλείδωτο Bootloader, με την τελευταία TWRP. Πέρασα ξανά στοκ recovery με το Nexus Root toolkit 1.9.9.

 

Μετά πάλι με το τουλκιτ προσπάθησα να περάσω το update που έχετε ανεβασμένο εδώ, αλλά πέταξε error στη μέση, ενώ είχε ξεκινήσει κανονικά, έχοντας μπει στη recovery και όλα. Ευτυχώς δεν μπρίκαρε το κινητό, όλα δουλεύουν ακόμη μια χαρά, και έχει μείνει και το ρουτ και όλα. Το περίεργο είναι ότι πλέον δεν μου βγάζει ειδοποίηση πια ότι υπάρχει καινουριο update και να το κατεβάσω (ενώ πριν αυτή τη διαδικασία έβγαζε). Στο μενού δείχνει ότι είναι ακόμη 5.0.0 LRX210. Επίσης πλέον όταν μπω στη στοκ recovery κάποιες φορές δεν δουλεύουν τα κουμπιά volume, ενώ κανονικά δουλεύουν.

 

Γενικά αυτό που ήθελα το πέτυχα (να εξαφανιστεί η ενοχλητική ειδοποίηση για το update), αλλά φοβάμαι ότι έχει γίνει κάτι περίεργο, και οτι αν δοκιμάσω ότιδήποτε στο μέλλον κινδυνεύω να μπρικάρω το μηχάνημα. Υπάρχει τίποτα που πρέπει να ελέγξω ή μέτρα προφύλαξης που πρέπει να πάρω;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά, προσπάθησα να κάνω sideload την 5.0.1 που είναι ποσταρισμένη στο πρώτο ποστ.

 

Είμαι σε 5.0.0 με ρουτ και ξεκλείδωτο Bootloader, με την τελευταία TWRP. Πέρασα ξανά στοκ recovery με το Nexus Root toolkit 1.9.9.

 

Μετά πάλι με το τουλκιτ προσπάθησα να περάσω το update που έχετε ανεβασμένο εδώ, αλλά πέταξε error στη μέση, ενώ είχε ξεκινήσει κανονικά, έχοντας μπει στη recovery και όλα. Ευτυχώς δεν μπρίκαρε το κινητό, όλα δουλεύουν ακόμη μια χαρά, και έχει μείνει και το ρουτ και όλα. Το περίεργο είναι ότι πλέον δεν μου βγάζει ειδοποίηση πια ότι υπάρχει καινουριο update και να το κατεβάσω (ενώ πριν αυτή τη διαδικασία έβγαζε). Στο μενού δείχνει ότι είναι ακόμη 5.0.0 LRX210. Επίσης πλέον όταν μπω στη στοκ recovery κάποιες φορές δεν δουλεύουν τα κουμπιά volume, ενώ κανονικά δουλεύουν.

 

Γενικά αυτό που ήθελα το πέτυχα (να εξαφανιστεί η ενοχλητική ειδοποίηση για το update), αλλά φοβάμαι ότι έχει γίνει κάτι περίεργο, και οτι αν δοκιμάσω ότιδήποτε στο μέλλον κινδυνεύω να μπρικάρω το μηχάνημα. Υπάρχει τίποτα που πρέπει να ελέγξω ή μέτρα προφύλαξης που πρέπει να πάρω;

 

Ευχαριστώ!

Δεν μπρικαρει, μη φοβάσαι. Δεν περνάει η αναβάθμιση γιατί είσαι root. Φλασαρε το system.img της 5.0 και μετά το ζιπ της αναβάθμισης και θα περάσει. Μετα το κάνεις πάλι Root βάζοντας twrp 2.8.1.0 και φλασαροντας το ζιπ του superSU 2.40

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπρικαρει, μη φοβάσαι. Δεν περνάει η αναβάθμιση γιατί είσαι root. Φλασαρε το system.img της 5.0 και μετά το ζιπ της αναβάθμισης και θα περάσει. Μετα το κάνεις πάλι Root βάζοντας twrp 2.8.1.0 και φλασαροντας το ζιπ του superSU 2.40

 

Αφού λες στο ΟΡ ότι αν είσαι ρουτ θες μόνο επιστροφή σε στοκ recovery, όχι σε στοκ ολόκληρο! Αυτό σημαίνει ότι χάνω το στήσιμο ξανά έτσι; Και αν είναι έτσι, τότε γιατί να μη φλασάρω κατευθείαν την 5.0.1 image αντί για την ΟΤΑ;

 

Αν κάνω ξε-ρουτ και μετά δοκιμάσω να την περάσω θα υπάρξει αλλαγή; Γενικά δε με νοιάζει και να μείνω έτσι, γιατί βαριέμαι να ξαναστήνω το τηλέφωνο, και όταν ψηθώ ξανά για φορμάτ κάνω ό,τι update. Απλώς μου φαίνεται περίεργο που δε μου βγάζει πια ότι παίζει update.

Link to comment
Share on other sites

Αφού λες στο ΟΡ ότι αν είσαι ρουτ θες μόνο επιστροφή σε στοκ recovery, όχι σε στοκ ολόκληρο! Αυτό σημαίνει ότι χάνω το στήσιμο ξανά έτσι; Και αν είναι έτσι, τότε γιατί να μη φλασάρω κατευθείαν την 5.0.1 image αντί για την ΟΤΑ;

 

Αν κάνω ξε-ρουτ και μετά δοκιμάσω να την περάσω θα υπάρξει αλλαγή; Γενικά δε με νοιάζει και να μείνω έτσι, γιατί βαριέμαι να ξαναστήνω το τηλέφωνο, και όταν ψηθώ ξανά για φορμάτ κάνω ό,τι update. Απλώς μου φαίνεται περίεργο που δε μου βγάζει πια ότι παίζει update.

Αν φλασαρεις system.img και μετά την ΟΤΑ με sideload δεν χάνεις τίποτα. Το OP θέλει μια αλλαγή σε αυτό γιατί από 4.4.4 σε 5.0 δεν έπαιζε ρόλο το root ενώ τώρα εμποδίζει. Αν ακολουθήσεις την δεύτερη περίπτωση λοιπόν είσαι έτοιμος χωρίς απώλεια δεδομένων.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Αν φλασαρεις system.img και μετά την ΟΤΑ με sideload δεν χάνεις τίποτα. Το OP θέλει μια αλλαγή σε αυτό γιατί από 4.4.4 σε 5.0 δεν έπαιζε ρόλο το root ενώ τώρα εμποδίζει. Αν ακολουθήσεις την δεύτερη περίπτωση λοιπόν είσαι έτοιμος χωρίς απώλεια δεδομένων.

 

Οκ! Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα και εγώ τη 5.0.1.

Πέρασα την στοκ recovery και πήγα να κάνω sideload αλλά κάτι παίχτηκε με τις εντολές adb. Τη πέρασα μέσω του κινητού και καθάρισα.. Έβαλα και twrp έκανα και Root και όλα καλά

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...

Καλησπέρα παίδες φοβερός οδηγός , έχω όμως ένα πρόβλημα .

Ακολούθησα την περίπτωση 2 γιατί σε αυτή ανήκω και πλέον όταν κάνω sideload παίρνω ένα error όταν προσπαθεί να κάνει verification me error status 7 .

Εκεί κατάλαβα ότι ξέχασα να επαναφέρω τις google apps τις οποίες είχα κάνει disable...

Οπότε πήγα στην περίπτωση 3

Και πάλι όμως παίρνω το ίδιο error όταν προσπαθώ να κάνω sideload... Τι λύση μπορεί να βρεθεί;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες φοβερός οδηγός , έχω όμως ένα πρόβλημα .

Ακολούθησα την περίπτωση 2 γιατί σε αυτή ανήκω και πλέον όταν κάνω sideload παίρνω ένα error όταν προσπαθεί να κάνει verification me error status 7 .

Εκεί κατάλαβα ότι ξέχασα να επαναφέρω τις google apps τις οποίες είχα κάνει disable...

Οπότε πήγα στην περίπτωση 3

Και πάλι όμως παίρνω το ίδιο error όταν προσπαθώ να κάνω sideload... Τι λύση μπορεί να βρεθεί;

Εάν είσαι στην 5.0.1 και φλασαρεις system.img boot.img και στοκ recovery δεν υπάρχει περίπτωση να μην στην κάνει. Εκτός αν έχεις αλλάξει radio ή έχεις παλιό Bootloader οπότε πρέπει να φλασάρεις και αυτά

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν στην 4.4.4. και flashara την οτα που έχει στην αρχή του post. Πριν από αυτή φλάσαρα boot.img , system.img, recovery.img.

ΑΦού δεν ολοκληρώνεται το flasharisma ανοιξα το τηλ να δω που είναι και είναι στην 5.0.1 , τα πάντα όμως μετά από λίγο λένε δεν αποκρίνεται αναμονή ή κλείσιμο ; το κλασσικό παράθυρο όταν κολλάει και δεν μπορώ να βρώ άκρη..

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν στην 4.4.4. και flashara την οτα που έχει στην αρχή του post. Πριν από αυτή φλάσαρα boot.img , system.img, recovery.img.

ΑΦού δεν ολοκληρώνεται το flasharisma ανοιξα το τηλ να δω που είναι και είναι στην 5.0.1 , τα πάντα όμως μετά από λίγο λένε δεν αποκρίνεται αναμονή ή κλείσιμο ; το κλασσικό παράθυρο όταν κολλάει και δεν μπορώ να βρώ άκρη..

Το ζιπ στην αρχή είναι από 5.0.1 σε 5.1. Εσύ γιατί το φλασαρες αφού ήσουν στην 4.4.4; Αυτό το αναφέρω ρητά. Θα μπορούσες να ρωτήσεις πριν. Αν θες παρακάτω θα βάλω οδηγίες μήπως σώσεις τα δεδομένα σου. Αλλιώς αν δεν σε ενδιαφέρουν, πέρνα factory image.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Xmm άρα αυτό ήταν το λάθος.. Για βάλε καμμία προτεινόμενη οδηγία ρε γυαλάκια γιατί είναι της γυναίκας μου και θέλει τα πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Xmm άρα αυτό ήταν το λάθος.. Για βάλε καμμία προτεινόμενη οδηγία ρε γυαλάκια γιατί είναι της γυναίκας μου και θέλει τα πάντα...

Αφού είσαι στην 5.0.1 για αρχή αν το βλέπει ο υπολογιστής προσπάθησε να αντιγράψεις τα αρχεία και τις φώτο σου στον υπολογιστή. Ενδέχεται να χρειαστείς Full format αν δεν δουλέψουν αυτά παρακάτω. 5.0.1 είπες έτσι;

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

5.0.1 nai τα αντέγραψα αυτά οκ

Κατεβάζεις τη factory image 5.0.1 και την αποσυμπιέζεις όλη.

Μετά φλασαρεις με τη σειρά τα εξής :

fastboot flash bootloader*<bootloader file name here>.img

 

fastboot reboot-bootloader

 

fastboot flash radio*<radio file name here>.img

 

fastboot reboot-bootloader

 

fastboot flash recovery recovery.img

fastboot flash boot boot.img

fastboot flash system system.img

fastboot flash cache cache.img

fastboot format cache

fastboot reboot

 

Και cross fingers

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να κατεβάσω τη στοκ recovery από τη 5.0.1 factory image από το σύνδεσμο που έχεις στην αρχή αλλά ενώ ξεκινάει και κατεβάζει βγάζει error σταματάει έχουμε κάποιο άλλο link??

Knock knock!!! Who's there? ME I KILL YOU!!!!!

 

Xiaomi Pocophone f1

MIUI 11.0.5.0

Android 9 (Pie)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα έκανα την διαδικασία για αναβάθμιση από 5.1 σε 5.1.1 ήμουν στην περίπτωση 3 αλλά με το που έκανα τα βήματα

 

το κινητό έχει πέσει σε bootloop και δεν ξέρω τι να κάνω plz help

Knock knock!!! Who's there? ME I KILL YOU!!!!!

 

Xiaomi Pocophone f1

MIUI 11.0.5.0

Android 9 (Pie)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έκανα την διαδικασία για αναβάθμιση από 5.1 σε 5.1.1 ήμουν στην περίπτωση 3 αλλά με το που έκανα τα βήματα

 

το κινητό έχει πέσει σε bootloop και δεν ξέρω τι να κάνω plz help

Φλασαρες τα img από factory image φορμαρισες cache Και έκανες Reboot και είσαι σε bootloop;

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

ναι με την σειρα οπως τα εγραψες το εχω αφησει κανα 12 λεπτο και ακομα στο boot

Knock knock!!! Who's there? ME I KILL YOU!!!!!

 

Xiaomi Pocophone f1

MIUI 11.0.5.0

Android 9 (Pie)

Link to comment
Share on other sites

ναι με την σειρα οπως τα εγραψες το εχω αφησει κανα 12 λεπτο και ακομα στο boot

Περίεργο γιατί και γω σε αυτή την περίπτωση ήμουν και έκανα το ίδιο την προηγούμενη εβδομάδα και δεν έγινε κάτι.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Μπορω λες να κανω κατι ισως κανενα downgrade ωστε να μην χασω τα settings και data μου??

 

Κατι γατι εχω αρχισει και αγχονομαι

Knock knock!!! Who's there? ME I KILL YOU!!!!!

 

Xiaomi Pocophone f1

MIUI 11.0.5.0

Android 9 (Pie)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...