Jump to content

Nexus 5 : Οδηγός για OTA αναβάθμιση


Gialakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ακολούθησε την περίπτωση 3 και όταν σου ξανά έρθει θα εγκατασταθεί μια χαρά.

 

Φιλε γιαλακια εκανα και εγω το ιδιο με τον φιλο παραπανο,προσπαθω να κανω την περιπτωση 3 αλλα δεν τα καταφερνω γιατι προφανος κατι δεν κανω σωστα.κατεβασα το factory image στο κινητο οκ; κανω unpacking zip και μετα extract file here αλλα δεν μου εμφανιζει τα αρχεια που λες μηπως μπορεις να με βοηθησεις;ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 162
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φιλε γιαλακια εκανα και εγω το ιδιο με τον φιλο παραπανο,προσπαθω να κανω την περιπτωση 3 αλλα δεν τα καταφερνω γιατι προφανος κατι δεν κανω σωστα.κατεβασα το factory image στο κινητο οκ; κανω unpacking zip και μετα extract file here αλλα δεν μου εμφανιζει τα αρχεια που λες μηπως μπορεις να με βοηθησεις;ευχαριστω!

 

Από το pc γίνονται όλα, εκεί κατέβασε και το factory image.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Από το pc γίνονται όλα, εκεί κατέβασε και το factory image.

σε ευχαριστω πολυ φιλε μου!!! και μετα τα περναω στο κινητο αποσυμπιεσμενα?και θα τα βρω μεσα στο bootloader τι ακριβως πρεπει να κανω?

Edited by avgtoni
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ φιλε μου!!! και μετα τα περναω στο κινητο αποσυμπιεσμενα?και θα τα βρω μεσα στο bootloader τι ακριβως πρεπει να κανω?

 

Όχι από το pc θα δώσεις τις εντολές. Διάβασε καλά τον οδηγό.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησε την περίπτωση 3 και όταν σου ξανά έρθει θα εγκατασταθεί μια χαρά.

 

Ωραια,το εκανα,ολα πηγαν καλα,το γυρισα και σε art να δω τι λεει μιας και απενεργοποιηθηκε το xposed;-)Τωρα περιμενω απλα να μου ερθει(ποσο καιρο μεχρι να αρχισω να ανησυχω;);γιατι εκανα ελεγχο για αναβαθμιση και μου λεει οτι ειναι ενημερωμενο :/

Link to comment
Share on other sites

Ωραια,το εκανα,ολα πηγαν καλα,το γυρισα και σε art να δω τι λεει μιας και απενεργοποιηθηκε το xposed;-)Τωρα περιμενω απλα να μου ερθει(ποσο καιρο μεχρι να αρχισω να ανησυχω;);γιατι εκανα ελεγχο για αναβαθμιση και μου λεει οτι ειναι ενημερωμενο :/

 

Μέχρι μια βδομάδα αν και μετά από reboot μπορεί να σκάσει.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι μια βδομάδα αν και μετά από reboot μπορεί να σκάσει.

 

Ok thanks!Οποτε περιμενω και μολις ερθει εγκαθιστω ξαναrootαρω,βαζω xposed και τελειωσα ε;

Link to comment
Share on other sites

Ok thanks!Οποτε περιμενω και μολις ερθει εγκαθιστω ξαναrootαρω,βαζω xposed και τελειωσα ε;

 

Τι άλλο... ; Μετά πας σε custom rom αλλά αυτό μπορείς να το κάνεις και τώρα χωρίς να περιμένεις.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

φίλε Gialakias χρειάζομαι την βοήθειά σου. Είμαι στην 3η περίπτωση και κάνω τα εξής:

 

Κατέβασα την factory image 4.4.2, έκανα αποσυμπίεση, βρήκα τα system και boot, βάζω το τηλέφωνο σε bootloader, ανοίγω στο pc το cmd, συνδέω το κινητό μέσω καλωδίου με το pc και γράφω την πρώτη εντολή fastboot flash system system.img αλλά δεν γίνεται τίποτα παρά μόνο μου βγάζει σφάλμα στο cmd! Τι κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

φίλε Gialakias χρειάζομαι την βοήθειά σου. Είμαι στην 3η περίπτωση και κάνω τα εξής:

 

Κατέβασα την factory image 4.4.2, έκανα αποσυμπίεση, βρήκα τα system και boot, βάζω το τηλέφωνο σε bootloader, ανοίγω στο pc το cmd, συνδέω το κινητό μέσω καλωδίου με το pc και γράφω την πρώτη εντολή fastboot flash system system.img αλλά δεν γίνεται τίποτα παρά μόνο μου βγάζει σφάλμα στο cmd! Τι κάνω λάθος?

 

Γράψε fastboot devices

Αν δεν σου βγάλει το serial number τότε δεν έχουν εγκατασταθεί σωστά οι drivers. Βάλτους και ξαναπροσπάθησε. Εννοείται πως το cmd το ανοίγεις στον φάκελο που έχεις το system.img και το boot.img έτσι;

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

δες τι βγάζει όταν βάζω την επιλογή fastboot devices:

 

http://i61.tinypic.com/vg3c.jpg

 

ξαναέκανα την εγκατάσταση των drivers adb όπως λέει το link που έδωσες από το xda...

Link to comment
Share on other sites

δες τι βγάζει όταν βάζω την επιλογή fastboot devices:

 

http://i61.tinypic.com/vg3c.jpg

 

ξαναέκανα την εγκατάσταση των drivers adb όπως λέει το link που έδωσες από το xda...

 

Έχεις XP, δεν ξέρω αν παίζει εκεί... Νομίζω ότι πρέπει να εγκαταστήσεις τα fastboot και adb με άλλο τρόπο.

Edit : Κατέβασε τα platform tools από εδω: http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=2639549&d=1395268745 και αποσυμπίεσε τα. Ότι θες να φλασάρεις βάλτο σε αυτό το φάκελο. Αν δεν έχει εγκατασταθεί και ο driver του τηλεφώνου δείξε αυτόν : http://developer.android.com/sdk/win-usb.html

Edited by Gialakias

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Ωραια,το εκανα,ολα πηγαν καλα,το γυρισα και σε art να δω τι λεει μιας και απενεργοποιηθηκε το xposed;-)Τωρα περιμενω απλα να μου ερθει(ποσο καιρο μεχρι να αρχισω να ανησυχω;);γιατι εκανα ελεγχο για αναβαθμιση και μου λεει οτι ειναι ενημερωμενο :/

 

Φιλε lavramid επειδη ειμαι στην ιδια κατασταση με εσενα και δεν τα παω καλα με την ολη διαδικασια ως ασχετος που ειμαι μηπψως μπορεις να μου πεις βημα βημα τι εκανες μπας και καταφερω να κανω κεγω τπτ,γιατι με βλεπω να μενω στην 4-4-2 ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια πως ανοιγουμε την γραμμη εντολων στον φακελο που ειναι το boot kai system?

 

Shift και δεξί κλικ μέσα στον φάκελο. Αν δεν εμφανίζεται η επιλογή κάνε το ίδιο στον φάκελο αριστερά στον Windows Explorer.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Shift και δεξί κλικ μέσα στον φάκελο. Αν δεν εμφανίζεται η επιλογή κάνε το ίδιο στον φάκελο αριστερά στον Windows Explorer.

 

ναι ρε φιλε ευχαριστω!!!! εβγαλα ακρη :) τωρα θα μου ξανα ερθει ειδοποιηση για την 4.4.3 ? και την βαζει κανονικα απο μονο του?

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε φιλε ευχαριστω!!!! εβγαλα ακρη :) τωρα θα μου ξανα ερθει ειδοποιηση για την 4.4.3 ? και την βαζει κανονικα απο μονο του?

 

Ναι, περίμενε.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

αγορασα την Παρασκευή το κινητό για να κάνω ΟΤΑ ακολουθω την 1η περίπτωση...??? το κινητό είναι όπως το αγόρασα ακριβώς..!!!

ευχαριστώ

LG G4
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

αγορασα την Παρασκευή το κινητό για να κάνω ΟΤΑ ακολουθω την 1η περίπτωση...??? το κινητό είναι όπως το αγόρασα ακριβώς..!!!

ευχαριστώ

 

Αν θες να την πάρεις εδώ και τώρα, ναι, περίπτωση 1. Αλλιώς πολύ σύντομα θα σου έρθει.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

ειμαι ρουτ, εχω και τον TWRP (team win recovery project) v 2.7.0.0

δοκίμασα τον δεύτερο τρόπο για να κάνω το update σε 4,4,3 αλλά μόλις δίνω εντολή απο την recovery να κάνω install δινει FAILED

 

Installing '/sdcard/download/ d173d546ab2347ead90cb0978657f11046300511.singed-hammerdead-KTU84M-from-KOT49H.d173d546.zip . . .

Checking for MD5 file . . .

Skipping MD5 check:no MD5 file found

verifing current system . . .

"/system/app/Books.apk" has unexpected contents

E:Error executing updater binary in zip'/sdcard/download/ d173d546ab2347ead90cb0978657f11046300511.singed-hammerdead-KTU84M-from-KOT49H.d173d546.zip

Error flashing zip'/sdcard/Download// d173d546ab2347ead90cb0978657f11046300511.singed-hammerdead-KTU84M-from-KOT49H.d173d546.zip

updating partition details . . .

Failed

 

κάποια ιδέα γιατι και πως θα τα καταφέρω??

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα με μένα.. Έχεις σβήσει καμιά εφαρμογή της Google;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

πιθανότατα να έχω σβήσει καθως και έχω εγκατεστημένο το xposed

απεγκατέστησα το xposed μέσω TITTANIUM αλλά πάλι το ίδιο μου έβγαλε

αρα δοκιμάζουμε την επιλογή 3

ο Gyalakias αν μπορει να μας το επιβεβαιώσει ή όποιος άλλος το κατέχει το θέμα

ευχαριστώ

Edited by skstelios

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα είχα βγάλει το xposed πριν κάνω το update αλλά τίποτα. Μάλλον φταίει ότι έχουμε βγάλει τις εφαρμογές της Google. Το ίδιο μου συνέβαινε όταν είχα Xperia και έσβηνα τις εφαρμογές της, τότε δε μπορούσα να κάνω update μέσω ota.

Για να ξεμπερδεύω μια και καλή κατέβασα αυτή τη rom που είναι ήδη rootαρισμενη και ησύχασα. Αν τη κατεβάσεις μην ανησυχείς κατά τη διάρκεια της εγκατάστασης, κάνει κάνα 10' και δείχνει σα να έχει κολλήσει αλλά οκ!

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2622831

Edited by iliasx8

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να την πάρεις εδώ και τώρα, ναι, περίπτωση 1. Αλλιώς πολύ σύντομα θα σου έρθει.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ:cool:

LG G4
Link to comment
Share on other sites

πιθανότατα να έχω σβήσει καθως και έχω εγκατεστημένο το xposed

απεγκατέστησα το xposed μέσω TITTANIUM αλλά πάλι το ίδιο μου έβγαλε

αρα δοκιμάζουμε την επιλογή 3

ο Gyalakias αν μπορει να μας το επιβεβαιώσει ή όποιος άλλος το κατέχει το θέμα

ευχαριστώ

 

Έχεις σβήσει τα books. Γενικότερα το έχω γράψει και στο πρώτο ποστ. Καμία εφαρμογή ή αρχείο συστήματος τροποποιημενο ή σβησμένο. Όσοι έχουν xposed το κάνουν disable μέσα από την εφαρμογή του και μετά reboot και η ΟΤΑ περνάει.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...