Jump to content

Nexus 5 : Οδηγός για OTA αναβάθμιση


Gialakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε αυτόν τον οδηγό θα δούμε πως μπορούμε να εγκαταστήσουμε την ΟΤΑ με επιτυχία.

 

Προκειμένου η ΟΤΑ να εγκατασταθεί με επιτυχία πάνω στο 5.1.1 LMY48M θα πρέπει να έχουμε στοκ τα παρακάτω:

 

Bootloader - (locked ή unlocked δεν έχει σημασία)

Radio -

Stock Kernel -

Όλες τις system apps παρούσες

ΚΑΜΙΑ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΑΡΧΕΙΩΝ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ

 

 

Το zip της ΟΤΑ είναι:

 

 

ΝΕΑ ΟΤΑ από 6.0.1 MMB29S σε 6.0.1 MMB29Q :

https://android.googleapis.com/packages/ota/google_hammerhead/190c8321c298d93f14b59a3c9a305883293ab8f1.loose_ota-signed-hammerhead-MMB29Q-from-MMB29S-new-timestamp.zip

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: ΑΥΤΗ Η ΟΤΑ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΕΙ ΜΕ CUSTOM RECOVERY ΕΓΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΗ. ΘΕΛΕΙ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗ ΣΤΟΚ ΑΠΟ ΤΟ 6.0.1

 

 

 

Θα χρειαστούμε ενδεχομένως τους adb drivers της συσκευής μας και τα fastboot-adb. Οπότε ακολουθούμε τα εξής βήματα :

Εγκατάσταση drivers και fastboot-adb commands:

Κατεβάζουμε και εγκαθιστούμε τους adb drivers της συσκευής μας από εδώ

Προσοχή!!! Η παραπάνω εγκατάσταση εγκαθιστά παλιότερη έκδοση adb-fastboot. Μέχρι να την αναβαθμίσει ο developer αντιγράψτε τα adb fastboot από εδώ στον φάκελο c:\adb\ που εχει δημιουργηθεί απο την εγκατάσταση

Έπειτα συνδέουμε το τηλέφωνο στον υπολογιστή και πατάμε : Ρυθμίσεις->Σχετικά με το τηλέφωνο. Πάμε στην τελευταία επιλογή που λέει αριθμός έκδοσης και πατάμε 7 φορές (θα εμφανιστεί ένα μήνυμα που λέει : εισαι πια προγραμματιστής... .Έτσι εμφανίζεται στις ρυθμίσεις ένα νέο μενού, οι Επιλογές για προγραμματιστές. Πάμε εκεί , τις ενεργοποιούμε και ενεργοποιούμε την αποσφαλμάτωση μέσω usb(usb debugging). (Σε αυτή τη φάση περιμένουμε να αναγνωριστεί το τηλέφωνο από τον υπολογιστή και συνεχίζουμε παρακάτω)

 

Οι 4 πιο πιθανές περιπτώσεις της ΟΤΑ είναι οι εξής:

 

1η περίπτωση: Είστε τελείως στοκ με κλειδωμένο ή ξεκλείδωτο bootloader

Σε αυτή την περίπτωση η ΟΤΑ εγκαθίσταται κανονικά.

Αν θέλετε να την εγκαταστήσετε χειροκίνητα θα πρέπει να έχετε εγκαταστήσει τους adb drivers και τα platform tools (adb-fastboot) όπως περιγράφεται στην αρχή.

Έτσι αφού κατεβάσουμε το ΟΤΑ.zip, απενεργοποιούμε το τηλ. Πατάμε volume- και power και μπαίνουμε στον bootloader. Εκεί επιλέγουμε recovery και στην οθόνη με το ξαπλωμένο ρομπότ με το κόκκινο τρίγωνο πατάμε power και volume+ και είμαστε στο μενού της recovery.Εκεί επιλέγουμε apply update from adb και ανοίγουμε παραθυρο εντολων στον φακελο που έχουμε το ΟΤΑ.zip. Εκεί δινουμε

adb sideload ΟΤΑ.zip (όπου ΟΤΑ.zip το κατάλληλο zip από παραπάνω για την εκδοση μας) και αφού τελειώσει την εγκατάσταση κάνουμε reboot.

 

2η περίπτωση: Είστε στοκ root με custom recovery χωρίς να έχετε πειράξει αρχεία του συστήματος

Θα χρειαστούμε τη στοκ recovery από τη 6.0.1 MMB29S factory image. Την κατεβαζουμε από εδώ και κάνουμε extract ΟΛΑ τα συμπιεσμένα αρχεία που έχει με το 7zip. Θα εμφανιστούν διάφορα αρχεία, ανάμεσά τους το system.img και το recovery.img.

Βγαίνουμε στον bootloader ανοίγουμε παράθυρο εντολών στον φάκελο που περιέχει τη recovery.img και δινουμε

fastboot flash recovery recovery.img

fastboot flash system system.img

Μετά με τα πλήκτρα του ηχου επιλέγουμε recovery mode και συνεχιζουμε την εγκατάσταση όπως στην περίπτωση 1.

 

3η περιπτωση: Είστε στοκ με άλλο kernel και πειραγμένα αρχεία ή και εφαρμογές του συστηματος

Θα χρειαστούμε τα στοκ κομμάτια της recovery του system και kernel απο την τελευταία factory image 6.0.1MMB29S . Κατεβάζουμε την factory image από εδώ και κάνουμε extract ΟΛΑ τα συμπιεσμένα αρχεία που έχει με το 7zip. Θα εμφανιστούν διάφορα αρχεία, ανάμεσά τους το system.img και το boot.img. Βγαίνουμε στον bootloader ανοίγουμε παράθυρο εντολών στον φάκελο που περιέχει το recovery.img system.img και boot.img και δίνουμε

fastboot flash recovery recovery.img

fastboot flash system system.img και μετά

fastboot flash boot boot.img και

fastboot format cache και μετά

fastboot reboot . Κάνει επανεκκίνηση και ή περιμενουμε να έρθει η ΟΤΑ ή τη φλασάρουμε όπως στην 1η περίπτωση

 

4η περίπτωση: Είστε με custom rom

Σε αυτη την περίπτωση φλασάρουμε τη factory image όπως περιγράφεται σε αυτόν τον οδηγό εδώ.

 

 

Αν έχετε δοκιμάσει όλα τα προηγούμενα και η ΟΤΑ δεν εγκαθίσταταται, φλασάρετε τη factory image όπως περιγράφεται στην περίπτωση 4.

Edited by Gialakias
OTA 6.0.1

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 162
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για εμάς που έχουμε Root, recovery αλλα και xposed - gravity, ισχύει η 2η διαδικασία; Απλα φλασαρουμε το ζιπ μέσω recovery;; Απο wipes;; Θα χάσουμε τίποτα;

 

Ευχαριστω

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Μεσω ΤΕΑΜWIN μπορω να το κανω?? ειμαι root με factory rom kai kernel..

 

Ναι φυσικά, αρκεί να έχεις την τελευταία που κυκλοφορεί και να έχουμε και το zip της ΟΤΑ. Αυτό γράφω άλλωστε.

 

 

 

 

Για εμάς που έχουμε Root, recovery αλλα και xposed - gravity, ισχύει η 2η διαδικασία; Απλα φλασαρουμε το ζιπ μέσω recovery;; Απο wipes;; Θα χάσουμε τίποτα;

 

Ευχαριστω

 

Βγάζεις το xposed πρώτα και φλασαρεις μέσω recovery.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Έχω stock rom, root, και περασμένο gravity box το οποίο ξέρω ότι πειράζει αρχεία συστήματος. Επίσης έχω ξεκλείδωτο το bootloader.. Κανονικά δεν πρέπει να κλειδώσω bootloader να κάνω unroot να επαναφέρω συσκευή σε ένα backup πριν το root ώστε να πάρω το update και μετά να στείσω ξανά τη συσκευή με titanium κτλ;

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Έχω stock rom, root, και περασμένο gravity box το οποίο ξέρω ότι πειράζει αρχεία συστήματος. Επίσης έχω ξεκλείδωτο το bootloader.. Κανονικά δεν πρέπει να κλειδώσω bootloader να κάνω unroot να επαναφέρω συσκευή σε ένα backup πριν το root ώστε να πάρω το update και μετά να στείσω ξανά τη συσκευή με titanium κτλ;

 

Έτσι είμαι και γω. Οπότε τι έκανα;

1. Κατέβασα το zip της ΟΤΑ

2 . Έκανα disable το xposed framework

3. Έκανα install το zip ΟΤΑ μέσω recovery

4. Έκανα root και τέλος.

Δεν χρειάζεται κάτι άλλο για να γυρίσει στην προηγούμενη κατάσταση.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είμαι και γω. Οπότε τι έκανα;

1. Κατέβασα το zip της ΟΤΑ

2 . Έκανα disable το xposed framework

3. Έκανα install το zip ΟΤΑ μέσω recovery

4. Έκανα root και τέλος.

Δεν χρειάζεται κάτι άλλο για να γυρίσει στην προηγούμενη κατάσταση.

 

Πολυ μεγαλη η βοηθεια σου? οποτε μετα τις εφαρμογες τις επαναφερω πχ με τιτανιουμ? με το τιτανιουμ θα μου κρατησει και τις ρυθμισεις του gravity?

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Πολυ μεγαλη η βοηθεια σου? οποτε μετα τις εφαρμογες τις επαναφερω πχ με τιτανιουμ? με το τιτανιουμ θα μου κρατησει και τις ρυθμισεις του gravity?

 

Τίποτα άλλο δεν κάνεις. Ενεργοποίησε μετά το root και το xposed και θα είναι όλα όπως πριν.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα άλλο δεν κάνεις. Ενεργοποίησε μετά το root και το xposed και θα είναι όλα όπως πριν.

 

Αρα αυτο που καταλαβαινω ειναι δεν χρειαζεται πχ clean install δηλαδη με αυτο το τροπο περναει απο πανω το update? δεν θα ηταν καλυτερα πχ να ηταν clean..?

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Αρα αυτο που καταλαβαινω ειναι δεν χρειαζεται πχ clean install δηλαδη με αυτο το τροπο περναει απο πανω το update? δεν θα ηταν καλυτερα πχ να ηταν clean..?

 

Μα αυτό είναι το νόημα της ΟΤΑ. Η αναβάθμιση χωρίς καμία απώλεια. Για κάθε άλλη περίπτωση υπάρχει η factory image.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό είναι το νόημα της ΟΤΑ. Η αναβάθμιση χωρίς καμία απώλεια. Για κάθε άλλη περίπτωση υπάρχει η factory image.

 

ειλικρινα δεν ξερεις ποσο πολυτιμη ηταν η βοηθεια σου..να σαι καλα.

 

ωωωω ξεχαστηκα...εχω αλλαξει και κερνελ...μηπως πρεπει να περασω πρωτα τον στοκ και μετα κανω τη διαδικασια? μετα θα ειναι συμβατος ο παλιος κερνελ?

Edited by puzzle21

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είμαι και γω. Οπότε τι έκανα;

1. Κατέβασα το zip της ΟΤΑ

2 . Έκανα disable το xposed framework

3. Έκανα install το zip ΟΤΑ μέσω recovery

4. Έκανα root και τέλος.

Δεν χρειάζεται κάτι άλλο για να γυρίσει στην προηγούμενη κατάσταση.

 

Δυο τελευταιες ερωτησεις..

Unroot εκανες η δεν χρειαζεται? μεσω του nexus root toolit αν κανω unroot μου επαναφερει ολα σε αρχικη κατασταση οποτε φανταζομαι θα χασω τα παντα.

και δευτερον πως απενεργοποιησες το xposed framework?

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Δυο τελευταιες ερωτησεις..

Unroot εκανες η δεν χρειαζεται? μεσω του nexus root toolit αν κανω unroot μου επαναφερει ολα σε αρχικη κατασταση οποτε φανταζομαι θα χασω τα παντα.

και δευτερον πως απενεργοποιησες το xposed framework?

 

Τα βήματα τα έγραψα. Όχι unroot και απενεργοποίηση του xposed μέσα από την εφαρμογή του.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

εβαλα τον stock κερνελ...απενεργοποιησα τα modules απο τον xposed Installer .. περασα το τελευταιο twrp ...μπηκα να περασω μεσω custom τη 4.4.3 αλλα μου βγαζει ερρορ και δεν το κανει.

Αν κανω restore μεσω του nexus ροοτ toolkit η αν περασω ενα backup που ειχα πριν κανω root κτλ οτι εχω μεσα στη συσκευη δηλαδη φωτογραφιες καποια apk κτλ θα χαθουν η θα υπαρχουν κανονικα μεσα.

Γιατι σκεφτομαι μηπως flash stock και unroot περασω τη 4,4,3 και μετα στησω παλι τη συσκευη αλλα δεν θελω με τιποτα να χασω καποια πραγματα που εχω αποθηκευμενα.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

εβαλα τον stock κερνελ...απενεργοποιησα τα modules απο τον xposed Installer .. περασα το τελευταιο twrp ...μπηκα να περασω μεσω custom τη 4.4.3 αλλα μου βγαζει ερρορ και δεν το κανει.

Αν κανω restore μεσω του nexus ροοτ toolkit η αν περασω ενα backup που ειχα πριν κανω root κτλ οτι εχω μεσα στη συσκευη δηλαδη φωτογραφιες καποια apk κτλ θα χαθουν η θα υπαρχουν κανονικα μεσα.

Γιατι σκεφτομαι μηπως flash stock και unroot περασω τη 4,4,3 και μετα στησω παλι τη συσκευη αλλα δεν θελω με τιποτα να χασω καποια πραγματα που εχω αποθηκευμενα.

 

Ακολούθησε την 3η περίπτωση και είσαι έτοιμος, δεν θα χάσεις τίποτα.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είχα χρησιμοποιήσει το CF-Auto-Root-hammerhead-hammerhead-nexus5.zip για να ρουτάρω το Nexus 5. Αυτό σημαίνει ότι έχω custom recovery ή όχι; (δεν έχω καταλάβει ακόμα τι ακριβώς είναι αυτό)

 

Ποιά περίπτωση ακολουθώ για να φλασάρω την OTA; Είναι unrooted και με unlocked bootloader.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είχα χρησιμοποιήσει το CF-Auto-Root-hammerhead-hammerhead-nexus5.zip για να ρουτάρω το Nexus 5. Αυτό σημαίνει ότι έχω custom recovery ή όχι; (δεν έχω καταλάβει ακόμα τι ακριβώς είναι αυτό)

 

Ποιά περίπτωση ακολουθώ για να φλασάρω την OTA; Είναι unrooted και με unlocked bootloader.

 

Δοκίμασε την πρώτη και μετά τη δεύτερη περίπτωση.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Το bold δεν μου δουλεύει:

 

"Εκεί επιλέγουμε recovery και στην οθόνη με το ξαπλωμένο ρομπότ με το κόκκινο τρίγωνο πατάμε power και volume+ και είμαστε στο μενού της recovery."

Τι κάνω λάθος;

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

To πάτησα 2-3 φορές ακόμα και δούλεψε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάποιο πρόβλημα υπήρξε και δεν αναγνώριζε το PC το Nexus 5, ενώ έχω βάλει τους ADB USB drivers.

 

Το θέμα είναι ότι το ανοιγόκλεισα και τώρα δεν πιάνει πάλι το bold. Πρέπει να το πατήσω στιγμιαία ή παρατεταμένα; Με το πρώτο δεν κάνει τίποτα, ενώ με το δεύτερο κάνει κανονικό boot στο λειτουργικό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 59 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης τα κουμπιά τα πατάω ενώ είναι η USB συνδεδεμένη ή το συνδέω μετά;

Link to comment
Share on other sites

Το bold δεν μου δουλεύει:

 

"Εκεί επιλέγουμε recovery και στην οθόνη με το ξαπλωμένο ρομπότ με το κόκκινο τρίγωνο πατάμε power και volume+ και είμαστε στο μενού της recovery."

Τι κάνω λάθος;

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

To πάτησα 2-3 φορές ακόμα και δούλεψε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάποιο πρόβλημα υπήρξε και δεν αναγνώριζε το PC το Nexus 5, ενώ έχω βάλει τους ADB USB drivers.

 

Το θέμα είναι ότι το ανοιγόκλεισα και τώρα δεν πιάνει πάλι το bold. Πρέπει να το πατήσω στιγμιαία ή παρατεταμένα; Με το πρώτο δεν κάνει τίποτα, ενώ με το δεύτερο κάνει κανονικό boot στο λειτουργικό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 59 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης τα κουμπιά τα πατάω ενώ είναι η USB συνδεδεμένη ή το συνδέω μετά;

 

Δεν έχει σημασία αν είναι συνδεδεμένο. Για το συνδυασμό, προσπάθησε και θα το καταφέρεις. Έλεγξε και τους drivers πριν και αν είναι ξαναπέρασε τους.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ήθελε volume-, όχι volume+...

 

Περίεργο... Αλλά τι να πω...

Edit: Όπως το εχω γραψει ειναι, δες εδω : https://support.google.com/nexus/answer/4596836?hl=en

Edited by Gialakias

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Με το που πάω στο menu για adb sideload, τα Windows παύουν να αναγνωρίζουν το ADB Composite interface. Τι γίνεται ρε παιδιά; Windows 7, ξαναέβαλα drivers, τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...