Jump to content

Phicomm C230w


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εκτος απο κλησεις,για ιντερνετ και skype ή viber αξιζει ή σερνεται το 4πυρηνο ? (λογω μνημης).
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 99
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε άλλο φόρουμ γράφηκε ότι σέρνεται. Και δεν το συνέκρινε με κανένα θηρίο αλλά με ένα Jiayu F1. Εδώ λέτε ότι είναι μια χαρά. Μπέρδεμα...

Ποιά ρομ έχει το δικό σας 230;

Βλέπω η Phicomm έχει βγάλει μέχρι έκδοση Τ30.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα το Phicomm 230w τετραπύρηνο στα 42 ευρώ?. Αξίζει ή να κοιτάξω κάτι άλλο?

 

Μόλις σήμερα το παρέλαβα. Φαίνεται άψογο για τις προδιαγραφές του και τα χρήματα που έδωσα. Σε σύγκριση με το PHICOMM FWS 710, που έχω εδώ και 6 μήνες, είναι τεράστια η διαφορά. Να ρωτήσω όμως. Είναι "φορτωμένο" με πολλές εφαρμογές που δεν υπήρχαν στο παλιό. Λόγω μικρής ram που έχει, πως θα μπορούσα ότι δεν χρειάζομαι να το ξεφορτωθώ? (Δεν έχω και μεγάλη εμπειρία από android smartphone). Το μόνο που μπόρεσα να κάνω είναι να απενεργοποιήσω 2-3 αλλά δεν κέρδισα στη μνήμη σπουδαία πράγματα. Όποια βοήθεια δεκτή

Link to comment
Share on other sites

Για πες μας,μια που το παρελαβες,σερνεται στο ιντερνετ-viber ή skype ή ειναι ενταξει. Ενδιαφερομαι να το παρω για την γυναικα μου .Μια βοηθεια αν θες φιλε μου .
Link to comment
Share on other sites

Για πες μας,μια που το παρελαβες,σερνεται στο ιντερνετ-viber ή skype ή ειναι ενταξει. Ενδιαφερομαι να το παρω για την γυναικα μου .Μια βοηθεια αν θες φιλε μου .

χμ.. μου βάζεις δύσκολα. Ακόμα "παίζω". Στο Internet (για τα δικά μου δεδομένα) είναι πολύ καλό, (wifi στη πλατεία και πήγαινε σφαίρα) φωτογραφίες με λίγο φως, καθόλου καλές, τη μέρα θα σου πω αύριο. Skype και gps δεν δοκίμασα ακόμα. Αλλά είναι γεμάτο εφαρμογές, π.χ. process Manager, 360 clean droid, cealn master, DU speed Booster, DU battery saver klp, που δεν ξέρω τι κάνουν και πως να ξεφορτωθώ κάποιες για να ελαφρώσω την μνήμη. Είναι όντως 4πύρηνο και 3gb ελεύθερη rom. Είπα και πριν ότι δεν έχω μεγάλη εμπειρία, το πρώτο τηλ ήταν το phicomm fws710. Οπότε με αυτό για μέτρο σύγκρισης είναι αστέρι.

Link to comment
Share on other sites

επανέρχομαι. Internet πολύ καλό, Φωτογραφίες με ΄φως και ήλιο από ανεκτές έως καλές. Skype δεν χρησιμοποίησα αλλά στο twiter μια χαρά. Μπαταρία μικρή σχετικά, αλλά από χθες 2-3 ωρες Inetrnet, φωτογραφίες, 5-6 ώρες ψάξιμο του κινητού και τώρα είναι στο 42%. Αξίζει για τα λεφτά του και με το παραπάνω.

Καμία ιδέα έχει κανείς πως θα πετάξω ότι δεν χρειάζομαι? Αυτά τα clean droid, master, du battery κλπ. είναι ενοχλητικά. Δουλεύουν συνέχεια σχεδόν και χρησιμοποιούν μνήμη συνεχώς.

Link to comment
Share on other sites

Για ξεκαθάρισμα rooting και μετά πρώτα πάγωμα με titanium η link2sd (το αγαπημένο μου) και όταν βεβαιωθούμε οτι δεν υπάρχει πρόβλημα απεγκατάσταση.
Link to comment
Share on other sites

Για ξεκαθάρισμα rooting και μετά πρώτα πάγωμα με titanium η link2sd (το αγαπημένο μου) και όταν βεβαιωθούμε οτι δεν υπάρχει πρόβλημα απεγκατάσταση.

 

ευχαριστώ.. αλλά υπάρχουν πουθενά αναλυτικές οδηγίες για rooting κλπ ? πως θα το κάνω, πως θα καταλάβω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, κι αν γίνει καμιά @@@@ μπορώ να το επαναφέρω?

Link to comment
Share on other sites

για να το κανεις root,απ οτι διαβασα καπου,ισως να γινεται με το VRoot_1.7.9 ή το VRoot_1.7.8.

Δοκιμασε το και πες μας. Μετα μπορεις να εγκαταστησεις καποιο προγραμμα σαν το App Master και να παγωσεις ή να απεγκαταστησεις οτι δεν θελεις.

Link to comment
Share on other sites

Για ξεκαθάρισμα rooting και μετά πρώτα πάγωμα με titanium η link2sd (το αγαπημένο μου) και όταν βεβαιωθούμε οτι δεν υπάρχει πρόβλημα απεγκατάσταση.

ευχαριστώ. Μπορείς να μου πεις αν υπάρχει κάπου αναλυτικά η όλη διαδικασία? ή αν μπορείς στείλε μου λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα root το C230W ενός φίλου. Νομίζω με το Kingoroot.

1) Κατεβάζεις το πρόγραμμα. http://www.kingoapp.com/'

2) Το εγκαθιστάς και το τρέχεις

3) Ακολουθείς τις οδηγίες (οι οποίες είναι απλούστατες).

4) Έχεις root! Το τσεκάρεις με ένα οποιοδήποτε check root πρόγραμμα από το google play.

5) Μετά κάθε φορά που θα σου λέει να παραχωρήσεις δικαιώματα superuser όταν πρόκειται να τρέξεις μια εφαρμογή που το χρειάζεται να πατήσεις "εντάξει" για κάθε φορά, από τις επιλογές που θα σου βγάλει.

6) Εγκαθιστάς το Link2sd από το Google play.

7) Τρέξε το Link2sd και στη συνέχεια "παίξε¨λίγο μαζί του χωρίς να κάνεις κάποια αλλαγή στο κινητό σου. Απλά μπες στα μενού να δεις τι λέει για να εξοικειωθείς με την ορολογία. Θα δεις ότι θα αρχίσεις να καταλαβαίνεις λίγο την λογική.

8) Τέλος όταν αρχίσεις να ψιλο-καταλαβαίνεις, θα δεις ότι θα έχεις πιο συγκεκριμένες ερωτήσεις για το τι να κάνεις παραπέρα και ξαναρώτα εδώ στο φόρουμ.

Edited by koolxs2973
Link to comment
Share on other sites

Έκανα root το C230W ενός φίλου. Νομίζω με το Kingoroot.

1) Κατεβάζεις το πρόγραμμα. http://www.kingoapp.com/'

2) Το εγκαθιστάς και το τρέχεις

3) Ακολουθείς τις οδηγίες (οι οποίες είναι απλούστατες).

4) Έχεις root! Το τσεκάρεις με ένα οποιοδήποτε check root πρόγραμμα από το google play.

5) Μετά κάθε φορά που θα σου λέει να παραχωρήσεις δικαιώματα superuser όταν πρόκειται να τρέξεις μια εφαρμογή που το χρειάζεται να πατήσεις "εντάξει" για κάθε φορά, από τις επιλογές που θα σου βγάλει.

 

Ευχαριστώωωωωωωωωωωωωωω

Μπορώ να επαναφέρω το κινητό μετά στην αρχική του κατάσταση με κάποιο τρόπο? (ρωτώ σε περίπτωση που κάνω καμιά βλακεία)

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ποιόν Browser Να καταβέσω? έχει πάνω τον Baidu αλλά είναι λίγο περίεργος.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώωωωωωωωωωωωωωω

Μπορώ να επαναφέρω το κινητό μετά στην αρχική του κατάσταση με κάποιο τρόπο? (ρωτώ σε περίπτωση που κάνω καμιά βλακεία)

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ποιόν Browser Να καταβέσω? έχει πάνω τον Baidu αλλά είναι λίγο περίεργος.

 

Με το root δεν θα κάνεις καμιά βλακεία. Με το Link2sd προσπάθησε να μην κάνεις κάτι, παρά μόνο μπες στα μενού και δες (άφοβα). Όταν βρεθείς κάπου που είναι να γίνει κάτι, θα το ξέρεις, πίστεψέ με.

Το KINGO root έχει και κουμπί REMOVE root!

 

Εγώ πάλι, μετά από πολλούς πολλούς browser που έχω χρησιμοποιήσει, καταλήγω ότι ο stock(=μανίσιος) browser είναι υπερ-αρκετός και όχι βαρύς. Δεν λέω ο καλύτερος. Λέω απλά επαρκής για τα περισσότερα πράγματα που θέλεις να δεις. Τελευταία έβγαλα και το facebook app και μπαίνω μόνο με τον browser.

Edited by koolxs2973
Link to comment
Share on other sites

Ο μαμισιος είναι πολύ καλός. Αν θέλεις κάτι περισσότερο συνιστώ τον dolphin.

Δοκίμασα το app master αλλά όλα τα καλά τα κάνει επί πληρωμή, οπότε επιστροφή στο link2sd.

Edited by misterbean
Link to comment
Share on other sites

Το παρελαβα και εγω παλι για λογαριασμο ενος φίλου.Εγώ προτιμώ Cm browser.τον θεωρώ πολύ ελαφρύ και με πολλές ευκολίες λογω των πολλών επιλογων που σου δίνει στην αρχική.

 

Επίσης καλη προσθήκη είναι τα clean master ή du boost που καθαρίζουν άχρηστο χώρο και ram.

Now: Xiaomi Mi A1 / Xiaomi Mipad 2

Βefore: Xiaomi Redmi Note 2/Xiaomi Redmi Note 3 pro/Meizu M2 Note

Link to comment
Share on other sites

Έκανα root το C230W ενός φίλου. Νομίζω με το Kingoroot.

1) Κατεβάζεις το πρόγραμμα. http://www.kingoapp.com/'

2) Το εγκαθιστάς και το τρέχεις

3) Ακολουθείς τις οδηγίες (οι οποίες είναι απλούστατες).

4) Έχεις root! Το τσεκάρεις με ένα οποιοδήποτε check root πρόγραμμα από το google play.

5) Μετά κάθε φορά που θα σου λέει να παραχωρήσεις δικαιώματα superuser όταν πρόκειται να τρέξεις μια εφαρμογή που το χρειάζεται να πατήσεις "εντάξει" για κάθε φορά, από τις επιλογές που θα σου βγάλει.

6) Εγκαθιστάς το Link2sd από το Google play.

7) Τρέξε το Link2sd και στη συνέχεια "παίξε¨λίγο μαζί του χωρίς να κάνεις κάποια αλλαγή στο κινητό σου. Απλά μπες στα μενού να δεις τι λέει για να εξοικειωθείς με την ορολογία. Θα δεις ότι θα αρχίσεις να καταλαβαίνεις λίγο την λογική.

8) Τέλος όταν αρχίσεις να ψιλο-καταλαβαίνεις, θα δεις ότι θα έχεις πιο συγκεκριμένες ερωτήσεις για το τι να κάνεις παραπέρα και ξαναρώτα εδώ στο φόρουμ.

 

αν μπορείς δώσε λίγη βοηθεια. Προσπαθώ να κατεβάσω το kingoapp, πατάω στο download αλλά δεν κάνει τίποτα. Το δοκίμασα και σε άλλο κινητό και πάλι τίποτα. Επίσης το κατέβασα στον υπολογιστή και το πέρασα στην κάρτα sd αλλά δεν το βλέπει . πως θα το κατεβάσω;

 

----- προσθήκη μηνύματος 45 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το παρελαβα και εγω παλι για λογαριασμο ενος φίλου.Εγώ προτιμώ Cm browser.τον θεωρώ πολύ ελαφρύ και με πολλές ευκολίες λογω των πολλών επιλογων που σου δίνει στην αρχική.

 

Επίσης καλη προσθήκη είναι τα clean master ή du boost που καθαρίζουν άχρηστο χώρο και ram.

 

το έκανες ρουτ κι αν ναι με ποιο πρόγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,δοκιμασα εχθες να το κάνω ροοτ με το πρόγραμμα που ανέβασε το παιδι παραπανω αλλά όταν το συνδεω στο pc μου λέει οτι είναι rooted,αλλά όταν πάω να διαγραφή κάτι εφαρμογές μου λέει οτι είναι system app και δεν μπορω να τις σβησω κ έχει και ποσες άχρηστες εφαρμογές πανω.έχει system app τα du boost,clean master και άλλο ενα καθαριστή.

Now: Xiaomi Mi A1 / Xiaomi Mipad 2

Βefore: Xiaomi Redmi Note 2/Xiaomi Redmi Note 3 pro/Meizu M2 Note

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να τις απεγκαταστήσεις με τον απλό τρόπο. Δοκίμασε μέσα από το link2sd (εφαρμογή από google play).
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να τις απεγκαταστήσεις με τον απλό τρόπο. Δοκίμασε μέσα από το link2sd (εφαρμογή από google play).

 

'Εβαλα μια εφαρμογή.Το system app remover που στο δικό μου Zopo λειτουργεί μια χαρά αλλα στο phicomm μου λέει uninstalling failed όταν προσπαθώ να διαγράψω μια εφαρμογή.ίσως να μην είναι rooted τελικά.Είχα κατεβάσει το supersu για να δίνω root privileges στις εφαρμογές αλλά μόλις το άνοιγα ήθελε update το binary το οποίο τελικά δεν γινόταν update.

Now: Xiaomi Mi A1 / Xiaomi Mipad 2

Βefore: Xiaomi Redmi Note 2/Xiaomi Redmi Note 3 pro/Meizu M2 Note

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το εχει κανει καποιος ρουτ ? και αν ναι με ποιο προγραμμα ?

Με μια αναζητηση στο ιντερνετ,καποιοι προτεινουν το RootGenius , το Framaroot , το Kingo root ή το vroot .

Το εχω παραγγειλει (το 4πυρηνο) .Ελπιζω να ερθει πριν τα Χριστουγεννα !

Ενημερωστε αν καποιος το εκανε ρουτ !

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παρελαβα σημερα το κινητο! Μιλαω για το 4πυρηνο. Για τα λεφτα του ειναι απαιχτο,πραγματικα !!

Στην αρχη ηταν λιγο αργο,λογω των αχρηστων εφαρμογων που ειχε μεσα,αλλα μολις τις διεγραψα (με το app master) το κινητο παει παρα πολλη καλα ! Μου ηρθε ρουταρισμενο.

Οποιος το θελει για απλη χρηση,το συνιστω αφοβα !!

 

Μονο ο ηχος ειναι λιγο χαμηλος.Ξερει καποιος πως μπορω να τον ανεβασω ?

Edited by kokolokor5a
Link to comment
Share on other sites

Με τα mobileuncle tools εφ'όσον είσαι root. Στο φόρουμ εδώ στο myphone υπάρχει thread που λέει πώς να πειράξεις ένα κινητό που έχει mtk επεξεργαστή και τα λέει αναλυτικά όλα αυτά. Για root δοκίμασε το kingoroot
Link to comment
Share on other sites

Το mobileu.Tools ειναι για mtk επεξεργαστες. Δεν νομιζω να κανει γι αυτο το κινητο.

Επισης,το κινητο ειναι ετοιμο,ρουταρισμενο.

Τελικα ο ηχος ειναι μια χαρα.λαθος εκανα εγω ! Ευχαριστω !

Το κινητο πραγματικα πεταει για την κατηγορια του.

Εχω και το thl t5s,εδω και 9 μηνες και μπορω να κανω συγκριση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...