Jump to content

Κατατακτήριες Α.Ε.Ι.


spyleon
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παντως στην σχολη μου περυσι (πολιτικων μηχανικων απθ) δεν εγιναν κατατακτηριες αλλα μπηκαν με βαθμο πτυχιου.

Απο τει δομικων εργων (12 ατομα) ο τελευταιος ειχε βαθμο πτυχιου 8.9 και απο αλλα ασχετα αει (5 ατομα) ο τελευταιος ειχε βαθμο 9(:shock:).

Αλλες χρονιες ομως εχω ακουσει οτι εγιναν κανονικα εξετασεις.

Αλλοι μπαινουν στο 5ο εξαμηνο ενω αλλοι στο 3ο αναλογα την συναφεια των δυο σχολων και αναλογα παλι την συναφεια αλλαζουν τα μαθηματα για τους υποψιφιους.

 

Παντως το πιο σιγουρο ειναι να παρει κανεις ενα τηλεφωνο στην γραμματεια τις σχολης που ενδιαφερεται και να μαθει με σιγουρια τι ισχυει και τι οχι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 88
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παντως στην σχολη μου περυσι (πολιτικων μηχανικων απθ) δεν εγιναν κατατακτηριες αλλα μπηκαν με βαθμο πτυχιου.

Απο τει δομικων εργων (12 ατομα) ο τελευταιος ειχε βαθμο πτυχιου 8.9 και απο αλλα ασχετα αει (5 ατομα) ο τελευταιος ειχε βαθμο 9(:shock:).

Αλλες χρονιες ομως εχω ακουσει οτι εγιναν κανονικα εξετασεις.

Αλλοι μπαινουν στο 5ο εξαμηνο ενω αλλοι στο 3ο αναλογα την συναφεια των δυο σχολων και αναλογα παλι την συναφεια αλλαζουν τα μαθηματα για τους υποψιφιους.

 

Παντως το πιο σιγουρο ειναι να παρει κανεις ενα τηλεφωνο στην γραμματεια τις σχολης που ενδιαφερεται και να μαθει με σιγουρια τι ισχυει και τι οχι.

 

Λογικα, για να μπηκαν μονο με βαθμο πτυχιου, δεν μιλαμε για κατατακτηριες, αλλα για το λεγομενο «10%».;)

 

Οσο για τους βαθμους...:!::!::shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

Λογικα, για να μπηκαν μονο με βαθμο πτυχιου, δεν μιλαμε για κατατακτηριες, αλλα για το λεγομενο «10%».;)

 

Οσο για τους βαθμους...:!::!::shock::shock::shock:

Όχι δεν είναι 10% είναι κατακτηριες με κατάταξη σύμφωνα με το βαθμό πτυχίου.Μάλιστα είχαν υπάρξει και αντιδράσεις στο παρελθόν γιατί ένας πχ από τει ιχθυοκαλλιεργειας με βαθμό πτυχίου 9 ήταν σε ευνοικοτερη θέση από έναν απόφοιτο δύσκολης σχολής με μικρότερο βαθμο πτυχίου.Δεν γνωρίζω αν καταργήθηκε ή όχι.Πρέπει όμως γιατί είναι εντελώς άδικο.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι 10% είναι κατακτηριες με κατάταξη σύμφωνα με το βαθμό πτυχίου.Μάλιστα είχαν υπάρξει και αντιδράσεις στο παρελθόν γιατί ένας πχ από τει ιχθυοκαλλιεργειας με βαθμό πτυχίου 9 ήταν σε ευνοικοτερη θέση από έναν απόφοιτο δύσκολης σχολής με μικρότερο βαθμο πτυχίου.Δεν γνωρίζω αν καταργήθηκε ή όχι.Πρέπει όμως γιατί είναι εντελώς άδικο.

 

Ενταξει.. Αν ισχυει κατι τετοιο...:mad: Τι να πεις δηλαδη...:mad::X

 

Σε καμια περιπτωση δεν θεωρω, προσωπικα, μετρο συγκρισης το βαθμο πτυχιου αναμεσα σε δυο ιδιες σχολες αλλα σε διαφορετικη πολη. Διαφορετικοι καθηγητες, διαφορετικοι οδηγοι σπουδων, διαφορετικες απαιτησεις. Το θεωρω πολυ μεγαλο λαθος. Καθολου αντικειμενικο κριτήριο...:X:blink:

Link to comment
Share on other sites

Aυτο που λες ειναι παρα πολυ σωστο. Τα τμηματα διαφερουν ακομη και απο πολη σε πολη. Ποσο μαλλον οταν ειναι απο εντελως διαφορετικη σχολη!
Link to comment
Share on other sites

Aυτο που λες ειναι παρα πολυ σωστο. Τα τμηματα διαφερουν ακομη και απο πολη σε πολη. Ποσο μαλλον οταν ειναι απο εντελως διαφορετικη σχολη!

 

Μα ναι βεβαια..! Υπαρχει ενας γενικος «οδηγος» για την καθε σχολη, αλλα απο εκει και περα, το καθε Τμημα προσαρμοζει αυτον τον οδηγο αναλογα με τους επιστημονες που θελει να «παραξει».

Μια απλη συγκριση μεταξυ του ιδιου τμηματος σε δυο διαφορετικες πολεις αρκει.

 

Προσωπικα, το εχω κανει αναμεσα στους οδηγους σπουδων του τμηματος φυσικης του πανεπιστημιου αθηνων και του δικου μου τμηματος, φυσικη στο ηρακλειο κρητης.

Ευκολα φαινεται, οτι στο Ηρακλειο η σχολη ειναι και δυσκολοτερη, αλλα και τα πτυχια εχουν μικροτερους βαθμους.

Και αν τα βαλεις κατω, προτεραιότητα έχει αυτος με τον μεγαλυτερο βαθμο. Παντου, οχι μονο αν μετραει για τον προσβαση σε καποια αλλη σχολη, αλλα και στην δουλεια που πιθανως να θελησει καποιος, ή ακομα και στον ΑΣΕΠ.

 

Και στην τελικη αναλυση, και τα παραπανω που μαθαινουμε εμεις σε σχεση με τους φοιτητες του Φυσικου στην Αθηνα, αχρηστα ειναι. Δεν θα με ρωτησει εμενα κανεις κατι που θα ξερω εγω επειδη το εχω μαθει στην διαρκεια της φοιτησης μου και δεν θα το ξερει καποιος απο αλλη σχολη επειδη δεν το διδαχτηκε ποτε. Απλα θα δει οτι εγω εχω πτυχιο με 5 ενω ο αλλος με 8, οποτε στην υποτιθεμενη συνεντευξη εμενα δεν θα με καλεσουν καν.;)

Κριμα....:(

Link to comment
Share on other sites

Για να ξεδιαλύνω λίγο το θέμα:

Οι τρόποι για να περάσεις σε μία σχολή εκτός από τις πανελλήνιες ή για πρώτη φορά ή με το 10% για παλιότερους είναι οι ακόλουθοι και διαφέρουν από σχολή σε σχολη:

 

ΑΕΙ σε ΑΕΙ (αυτό ίσχυε πάντα)

1) Με εξετάσεις: Δεν το κάνουν όλες οι σχολές, ακόμα και το ίδιου πανεπιστημίου. Ανάλογα με το ΑΕΙ προέλευσης δίνεις για κάποιο εξάμηνο. Για παράδειγμα, αν είσαι Αρχιτέκτονας ή Μηχανολόγος και θες να περάσεις Πολιτικός δίνεις εξετάσεις πάς στο 5ο (ή 6ο δεν θυμάμαι). Από σχολές θετικών επιστημών στο 3ο (ή 4ο) και από Νομική στο 1ο (ή 2ο) εξάμηνο. Τα μαθήματα που πρέπει να δώσεις, είναι συνήθως τρία και η ύλη είναι αυτή που κάνουν στο εκάστοτε τμήμα. Νομίζω είναι ότι είναι ο καλύτερος τρόπος γιατί με το να περνάς με το βαθμό πτυχίου είναι ΚΑΡΑ-ΑΔΙΚΟ. Υπάρχει φαινόμενο από ΤΕΙ νοσηλευτικής της Άνω ραχούλας να περάσει η άλλη ΕΜΠ, δηλαδή έλεος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :mad:. Όχι ότι θα τελειώσει ποτέ, αλλά λέμε.

 

2) Περνάς με βαθμό πτυχίου και μόνο. Υπάρχουν σχολές που δεν διενεργούν εξετάσεις για εισαγωγή αλλά μόνο με βαθμό πτυχίου ανεξάρτητα από σχολή. Ισχύει το ίδιο που είπα για το εξάμηνο που πάς με παραπάνω, ανάλογα με το πρώτο πτυχίο σου. Είπαμε, πολύ άδικος τρόπος.

Τώρα τελευταία, κάποιες σχολές το γύρισαν πάλι στο 1ο τρόπο γιατί διαπίστωσαν ότι έμπαιναν μπουμπούκια με το 2ο!

 

ΤΕΙ σε ΑΕΙ

Μέχρι το 2004 (αν θυμάμαι) είχες δικαίωμα να δώσεις εξετάσεις μόνο σε κάποιες σχολές ΑΕΙ, με ένα σύστημα εξετάσεων που έμοιαζε με πανελλήνιες. Έδινες μόνο στη Θεσσαλονίκη και δήλωνες όλες τις αντίστοιχες σχολές πανελλαδικά. Τα τελευταία χρόνια νομίζω ότι δίνεις κανονικά όπως από ΑΕΙ σε ΑΕΙ

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

και μια ερώτηση που ίσως να είναι αστεία...

κάποιος που έχει τελειώσει ΤΕΙ (ΣΤΕΦ) μπορεί να δώσει κατατακτήριες για ΑΕΙ Πληροφορικής στην Αθήνα;

[ f i l i p p o s ]

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερει κανει αν γινονται κατατακτηριες απο ΑΕΙ σε αστυνομια????

Ναι γίνεται.Βγάζει η αστυνομία προκυρηξεις για απόφοιτους ΑΕΙ για την εισαγωγή στη σχολή αξιωματικών αστυνομίας με ενδοαστυνομικες εξετάσεις σε μαθήματα όπως ποινικό δικαιο και αλλα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι γίνεται.Βγάζει η αστυνομία προκυρηξεις για απόφοιτους ΑΕΙ για την εισαγωγή στη σχολή αξιωματικών αστυνομίας με ενδοαστυνομικες εξετάσεις σε μαθήματα όπως ποινικό δικαιο και αλλα.

 

Ξερεις κατι παραπανω η εχεις καμια προσωπικη εμπειρια γιατι με ενδιαφερει(αν βεβαια παρω ποτε πτυχιο :p ).Οι προκυρηξεις βγαινουν καθε χρονο η δεν υπαρχει κατι στανταρ????Ειναι γενικως δυσκολο να μπεις και επισης ειναι μονο για αξιωματικων η και αστυφυλακων????

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ξερεις κατι παραπανω η εχεις καμια προσωπικη εμπειρια γιατι με ενδιαφερει(αν βεβαια παρω ποτε πτυχιο :p ).Οι προκυρηξεις βγαινουν καθε χρονο η δεν υπαρχει κατι στανταρ????Ειναι γενικως δυσκολο να μπεις και επισης ειναι μονο για αξιωματικων η και αστυφυλακων????

Συγγνώμη φίλε,ξέχασα να αναφέρω πως πρέπει να είσαι ήδη αστυνομικός.Οι προκυρηξεις γίνονται κάθε χρόνο νομίζω και προκυρησουν την εισαγωγή καθ'υπερβαση μέχρι και 10 αστυνομικών πτυχιούχων ΑΕΙ ή ΤΕΙ στη σχολή αξιωματικών αστυνομιας.Εξετάζονται σε τρία μαθήματα σχετικά με το δίκαιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Σπουδάζω στο τει αθηνας (εσωτερικη αρχιτεκτονικη)

θελω να μπώ αρχιτεκτονική αθήνας...!

τι τρόποι υπάρχουν? (αλλαζει κατι που θα προερχομαι απο καποια σχετικη σχολη)??

Ξέρω οτι υπαρχουν οι κατατακτηριες, και οτι καθε αρχιτεκτονικη (θρακης, αθηνας,κτλ) οργανωνει δικες της κατατακτηριες εξετασεις στα ιδια μαθηματα αλλα με λιγο διαφορετικη υλη... δεδομενου οτι στης αθηνας τις κατατακτηριες θα δωσουν περισσοτεροι υποψηφιοι, λογικα στης κατατακτηριες της θρακης καποιος θα έχει περισσότερες πιθανότητες να επιτύχει. η ερώτηση μου ειναι αν αφου μπω στης θράκης για παράδειγμα μπορω να κανω μεταγραφή στης αθήνας (λογω πολυτεκνείας)???

:O

Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρέσεις τις κατατακτήριες εξετάσεις, από εκεί και πέρα, εγώ δεν ξέρω άλλον τρόπο να μπεις, μιας και 10% να κάνεις, θέλει πολύ μεγάλο βαθμό για να μπεις.

 

Το ότι προέρχεσαι από συναφή σχολή ίσως βοηθήσει στο να αναγνωριστούν ορισμένα μαθήματα και να μην χρειαστεί να τα ξαναδώσεις.

 

Τέλος, μπορείς να δώσεις σε όποιο τμήμα θέλεις, και εφόσον υπάρχει και αντίστοιχο τμήμα στην Αθήνα, και η μόνιμή σου κατοικία είναι δηλωμένη στην Αθήνα, μπορείς να πάρεις ωραιότατα μια μετεγγραφή. Εφόσον πληροίς και τις ανάλογες προϋποθέσεις, έτσι;

 

Και για το θέμα των πιθανοτήτων.. Έχει μια βάση αυτό που λες.. Αλλά είναι σχετικά αυτά.. Όπως παίζουν και οι βάσεις κάθε χρόνο, αναλόγως της ζήτησης, έτσι μπορεί να παίζει και ο αριθμός των υποψηφίων.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γνωμη μου ειναι οτι αν θελει καποιος να συνεχισει τις σπουδες του, να προτιμαει καλυτερα σχολες και τμηματα που εισαγουν τελειοφοιτους αλλων σχολων με βαθμο καταταξης και οχι με κατατακτηριες.

Στις κατατακτηριες πολλα μπορει να γινουν και τελικα παροτι εχεις ξεσκιστει στο διαβασμα,τελικα να μην περασεις.

-
Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι έχουν τα πράγματα. Αλλά, συνήθως, οι σχολές της επαρχίας δεν έχουν τόσο πολύ ζήτηση και ευτυχώς, ο συναγωνισμός (ή ανταγωνισμός) δεν είναι τόσο «ύπουλος» και, συνήθως, οι κόποι ανταμοίβονται. Τουλάχιστον έτσι δείχνουν σε μια σχολή στην Κρήτη που έδωσε ένας φίλος μου (δεν μπαίνω σε λεπτομέρειες δημόσια).:)
Link to comment
Share on other sites

Πάντως για κατατακτήριες εξετάσεις σε Πολυτεχνείο (καταλαβάτε για ποιο λέω φαντάζομαι) έχουν ακουστεί πολλά... Δε χρειάζεται να πω περισσότερα δημοσίως.

Το να μπαίνει όμως κάποιος με βαθμό πτυχίου σε μία σχολή κι όχι με κατακτήριες είναι άδικο. Γιατί μπορεί εύκολα κάποιος με βαθμό από ένα ΤΕΙ της επαρχίας να τρώει τη θέση από κάποιον που έχει τελειώσει ΑΕΙ. Αν και καθώς ξέρω τα περισσότερα ΑΕΙ έχουν υιοθετήσει το σύστημα των κατατακτήριων εξετάσεων.

Hello !
Link to comment
Share on other sites

Το να μπαίνει όμως κάποιος με βαθμό πτυχίου σε μία σχολή κι όχι με κατακτήριες είναι άδικο. Γιατί μπορεί εύκολα κάποιος με βαθμό από ένα ΤΕΙ της επαρχίας να τρώει τη θέση από κάποιον που έχει τελειώσει ΑΕΙ. Αν και καθώς ξέρω τα περισσότερα ΑΕΙ έχουν υιοθετήσει το σύστημα των κατατακτήριων εξετάσεων.

 

Δεν ξερω αν ειναι αδικο,ειναι ομως αξιοκρατικο!

Στις κατατακτηριες,ακομα και αν γραψει αριστα ενας που εχει τελειωσει ΤΕΙ,δυσκολα θα τον προτιμησουν απο εναν που εχει τελειωσει ΑΕΙ.

-
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα ότι παίζουν πολλά με τις κατατακτήριες είναι όντως αλήθεια. Τουλάχιστον έτσι ακουγέται. Ωστόσο οι θέσεις που καταλαμβάνονται από πτυχιούχους ΤΕΙ είναι διαφορετικές κι ανεξάρτητες από πτυχιούχους ΑΕΙ. Έτσι έχω ακούσει. Αυτό έχω δει και στα αποτελέσματα κατατακτήριων εξετάσεων για κάποιες σχολές πολυτεχνικές. Οι εισακτέοι που προέρχονται από TΕΙ είναι σε ξεχωριστή λίστα από εκείνους των ΑΕΙ. (μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια, δε γνωρίζω ακριβώς). Edited by johntfsi
Hello !
Link to comment
Share on other sites

Ειναι αληθεια αυτο που λες αλλα πολλες φορες συμβαινει να εμφανιζεται να μην υπαρχει, στα αποτελεσματα κατατακτηριων,κανενας επιτυχων τελειοφοιτος ΤΕΙ και τις θεσεις τους να καταλαμβανουν αποφοιτοι ΑΕΙ.
-
Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω εγώ, οι θέσεις που μπαίνουν οι πτυχιούχοι από τα ΤΕΙ είναι διαφορετικές από αυτές που μπαίνουν οι πτυχιούχοι από τα ΑΕΙ. Και είναι ποσοστά επί των εισακτέων. Και από όσο έχω δει, μεγαλύτερο είναι το ποσοστό των πτυχιούχων ΤΕΙ.:)
Link to comment
Share on other sites

Τότε φίλε vagpan θα εξαρτάται από από την εκάστοτε σχολή.

 

Σίγουρα, εδώ μπορούμε να κάνουμε γενικόλογες υποθέσεις. Οι πραγματικές απαντήσεις βρίσκονται στις γραμματείες των σχολών και στο internet (πιθανώς)!

 

Μπορώ να αναφέρω λίγα παραδείγματα σε αυτό το σημείο:

Για τους Πολιτικούς Μηχανικούς στο Ε.Μ.Π. οι πτυχιούχοι των Τ.Ε.Ι. που μπαίνουν είναι περισσότεροι από τους διπλωματούχους των Α.Ε.Ι.

Το κείμενο μπορείτε να το βρείτε εδώ.

 

 

Το ίδιο ισχύει και στο Φυσικό Ηρακλείου Κρήτης, μπορείτε να το δείτε και στην ιστοσελίδα: http://www.physics.uoc.gr/menu/order.php

Απόσπασμα:

A. Κατατάξεις πτυχιούχων ΑΕΙ απο 2-4% επί των εισακτέων.

Β. Κατατάξεις κατόχων πτυχίων ΤΕΙ ή ισότιμων προς αυτά ποσοστό 5% επί των εισακτέων.

 

 

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γειά σας παιδιά!

Έχω τον παρακάτω προβληματισμό:

 

"Τυγχάνω" να είμαι φοιτητής/μέλλοντας απόφοιτος τμήματος ΤΕΙ ανταγωνιστικού των Πολυτεχνείων, οπότε καταλαβαίνετε τι σημαίνει αυτό όσων αφορά τα επαγγελματικά μου δικαιώματα στο Ελλάντα!

Έχω σκεφτεί ως πιθανή λύση της "κατατακτήριες", όχι όμως στην Ελλάδα καθότι δυστυχώς πρόκειται περί κοροϊδίας (για την προκειμένη δική μου περίπτωση) διότι δεν είναι λογικό να τελειώνω Μηχανολόγος Μηχανικός από ΤΕΙ και να με δέχονται στο 5ο εξάμηνο στην καλύτερη περίπτωση του ομοειδούς τμήματος του Πολυτεχνείου και μάλιστα με χρωστούμενα μαθήματα από τα προηγούμενα!!!Και να μη σχολιάσω τα περί βύσματος, εξετάσεων (πλήρωνε φροντιστήρια μ@@@κα Έλληνα) ή βαθμού πτυχίου (όποιος έχει πάει στις ΣΤΕΦ ξέρει πως βγαίνουν οι βαθμοί)...anyway!

Σκέφτομαι να πάω είτε Αγγλία είτε Ιταλία (λόγω καλής επαφής με τη γλώσσα) και να βρω ένα course "πολύ κοντά" στο αντίστοιχο δικό μου, ώστε να μου αναγνωρίσουν αρκετά μαθήματα και να κάνω 1-2 χρόνια είτε για BEng είτε για MEng...

Αυτό που με προβληματίζει είναι ο αξιαγάπητος ΔΟΑΤΑΠ...

Διαβάστε τοι γράφει φάτσα-κάρτα στην ιστοσελίδα του:

"Σπουδές σε παραρτήματα Πανεπιστημίων της αλλοδαπής στην Ελλάδα δεν εμπίπτουν στις νομοθετημένες διατάξεις περί αναγνωρίσεως τίτλων σπουδών από το ΔΟΑΤΑΠ. Ο ιδρυτικός Νόμος 3328/2005 για την αναγνώριση πτυχίων από την αλλοδαπή απαιτεί το σύνολο των σπουδών να έχει διανυθεί σε ομοταγή Εκπαιδευτικά Ιδρύματα της αλλοδαπής"

Είναι δυνατόν να μην αναγνωριστεί το πτυχίο που (με το καλό) θα φέρω,επειδή π.χ. είναι 3-4ετές και το απέκτησα σε 1-2 χρόνια;;;Δηλαδή άμα φέρει το ίδιο πτυχίο απ'το ίδιο uni κάποιος άλλος δε μας αντιμετωπίζουν το ίδιο;

 

Το ανωτέρω μπορεί να μην έχει σχέση με τη δική μου περίπτωση/περιπτώσεις, αλλά επειδή έχουν δει πολλά τα μάτια μου στη μπανανία σας ρωτώ και θέλω την γνώση/άποψή σας επί του θέματος!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά!

Έχω τον παρακάτω προβληματισμό:

 

"Τυγχάνω" να είμαι φοιτητής/μέλλοντας απόφοιτος τμήματος ΤΕΙ ανταγωνιστικού των Πολυτεχνείων, οπότε καταλαβαίνετε τι σημαίνει αυτό όσων αφορά τα επαγγελματικά μου δικαιώματα στο Ελλάντα!

Έχω σκεφτεί ως πιθανή λύση της "κατατακτήριες", όχι όμως στην Ελλάδα καθότι δυστυχώς πρόκειται περί κοροϊδίας (για την προκειμένη δική μου περίπτωση) διότι δεν είναι λογικό να τελειώνω Μηχανολόγος Μηχανικός από ΤΕΙ και να με δέχονται στο 5ο εξάμηνο στην καλύτερη περίπτωση του ομοειδούς τμήματος του Πολυτεχνείου και μάλιστα με χρωστούμενα μαθήματα από τα προηγούμενα!!!Και να μη σχολιάσω τα περί βύσματος, εξετάσεων (πλήρωνε φροντιστήρια μ@@@κα Έλληνα) ή βαθμού πτυχίου (όποιος έχει πάει στις ΣΤΕΦ ξέρει πως βγαίνουν οι βαθμοί)...anyway!

Σκέφτομαι να πάω είτε Αγγλία είτε Ιταλία (λόγω καλής επαφής με τη γλώσσα) και να βρω ένα course "πολύ κοντά" στο αντίστοιχο δικό μου, ώστε να μου αναγνωρίσουν αρκετά μαθήματα και να κάνω 1-2 χρόνια είτε για BEng είτε για MEng...

Αυτό που με προβληματίζει είναι ο αξιαγάπητος ΔΟΑΤΑΠ...

Διαβάστε τοι γράφει φάτσα-κάρτα στην ιστοσελίδα του:

"Σπουδές σε παραρτήματα Πανεπιστημίων της αλλοδαπής στην Ελλάδα δεν εμπίπτουν στις νομοθετημένες διατάξεις περί αναγνωρίσεως τίτλων σπουδών από το ΔΟΑΤΑΠ. Ο ιδρυτικός Νόμος 3328/2005 για την αναγνώριση πτυχίων από την αλλοδαπή απαιτεί το σύνολο των σπουδών να έχει διανυθεί σε ομοταγή Εκπαιδευτικά Ιδρύματα της αλλοδαπής"

Είναι δυνατόν να μην αναγνωριστεί το πτυχίο που (με το καλό) θα φέρω,επειδή π.χ. είναι 3-4ετές και το απέκτησα σε 1-2 χρόνια;;;Δηλαδή άμα φέρει το ίδιο πτυχίο απ'το ίδιο uni κάποιος άλλος δε μας αντιμετωπίζουν το ίδιο;

 

Το ανωτέρω μπορεί να μην έχει σχέση με τη δική μου περίπτωση/περιπτώσεις, αλλά επειδή έχουν δει πολλά τα μάτια μου στη μπανανία σας ρωτώ και θέλω την γνώση/άποψή σας επί του θέματος!

Ευχαριστώ!

Αν κάνεις BEng δυστυχώς πάλι δεν θα έχεις ισοτιμία(αναγνώριση θα έχεις).Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να μπεις σε κάποιο από τα τελευταία εξάμηνα ελληνικού πολυτεχνείου και να περάσεις μια σειρά μαθημάτων που θα σε υποδείξουν.Αν θες να μην το περάσεις αυτό τότε θα πρέπει να πας για ένα MEng course.Θα έχεις πλήρη ισοτιμία και αναγνώριση.Επειδή θα έχεις ήδη πτυχίο μηχανολόγου από ΤΕΙ νομίζω ότι θα μπορέσεις να μπεις σε κάποιο μεγαλύτερο έτος και όχι να τα κάνεις από την αρχή.Πιθανώς να μπεις στο 2ο έτος.Σίγουρα πάντως θα σου αναγνωρίσουν μαθήματα.

Edited by zafos90
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...