Jump to content

[Επίσημο] HTC One (M8)


gnt
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν ανοίξεις ένα file explorer (πχ es file explorer) μπορείς να φτιάξεις ένα φάκελο πχ στην εξωτερική sd ή να σβήσεις ένα αρχείο?

Οχι δεν γίνεται με ES Explorer. Μπορείς όμως να το κάνεις άνετα με τον πολύ καλο δικό του file explorer οπως και πριν την lollipop.

Δεν ξέρω αλλά πιθανώς να διορθωθεί με κάποιο update της εφαρμογής es Explorer γιατί αν δεν κάνω λάθος, είναι μια δυνατότητα που είχε ειπωθεί ότι θα ενταχθεί και πάλι με το lollipop.

 

Η εφαρμογή που χρησιμοποιώ για εγγραφή κλήσεων, δεν κάνει καταγραφή της συνομιλίας. Ισως κι εδώ βρεθεί λύση με κάποιο update των εφαρμογών.

 

Γενικά τόσο η διαδικασία του OTA update όσο και η προσαρμογή του lollipop απο την HTC για την συσκευή μας, ηταν υποδειγματική πολύ ανώτερη σε επίπεδο απ' οτι η μετάβαση στα iphone & iPad μου απο ios 7 στο 8 όπου υπήρξαν προβλήματα τα οποία χρειασθηκαν μήνες για να λυθούν συν οτι ηταν απαραίτητη η καθαρή εγκατάσταση.

Ενα μεγάλο μπράβο λοιπόν στην HTC που δείχνει οτι έχει πάει το android σε άλλο επίπεδο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ το έχω σπίτι και ξεκουράζεται μετά από ένα hard reset. περιμένει την αναβάθμιση. Θέλω πρώτα να διαβάσω λίγο το νήμα και μετά θα την περάσω με την ησυχία μου. Αυτό που με χαλάει είναι η μη υποστήριξη ηχογράφησης κλήσης λίγο. Επειδή δεν έχω και κάρτα μνήμης θα ψάξω πρώτα μια να τα κάνω όλα μαζί. Αν και είναι of topic θα ρωτήσω. Micro SD class 10 64gb ή κάτι καινούριες uc 1 ή 3 ( αν δεν κάνω λάθος) να πάρω; Ή δεν υπάρχει διαφορά και θα δώσω τα λεφτάκια μου τσάμπα; Edited by Stoupi
3>4
Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω ότι γίνεται με τον ενσωματωμένο file explorer, ένα παράδειγμα έδωσα στον φίλο για να καταλάβει ακριβώς τι εννοώ. Το θέμα με την εγγραφή στην εξωτερική sd απλά είναι σε πολλές περιπτώσεις περιοριστική και όντως έλεγαν ότι θα το αλλάξουν στην 5.0. Γιαυτό ρώτησα.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω σπίτι και ξεκουράζεται μετά από ένα hard reset. περιμένει την αναβάθμιση. Θέλω πρώτα να διαβάσω λίγο το νήμα και μετά θα την περάσω με την ησυχία μου. Αυτό που με χαλάει είναι η μη υποστήριξη ηχογράφησης κλήσης λίγο. Επειδή δεν έχω και κάρτα μνήμης θα ψάξω πρώτα μια να τα κάνω όλα μαζί. Αν και είναι of topic θα ρωτήσω. Micro SD class 10 64gb ή κάτι καινούριες uc 1 ή 3 ( αν δεν κάνω λάθος) να πάρω; Ή δεν υπάρχει διαφορά και θα δώσω τα λεφτάκια μου τσάμπα;

 

Θα σου πρότεινα class 10 καθώς δεν θα δεις πουθενά διαφορά με τις άλλες στο κινητό...αν δεις είναι απειροελάχιστη που δεν αξίζει τα λεφτά.Την διαφορά την βλέπεις στον υπολογιστή ...αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος ...Έτσι διάβασα στο ΝΕΤ και αυτό λέω ...Εγώ έχω μια class 6 της Samsung και είναι σφαίρα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να αναφέρω ότι δεν έχει πλέον το quick shutdown/ restart και δεν έχουν βάλει το heads up όταν σε παίρνουν τηλέφωνο...το οποίο από νεξουσ είναι ένα που μου λείπει.
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και σε εμένα... Γερμανικό unbranded

 

Πρώτες εντυπώσεις : πιο γρήγορο, πιο όμορφο ακόμα πιο smooth (δεν περίμενα ότι έπαιρνε βελτίωση σε αυτόν τον τομέα)

 

Μου λείπει μόνο η επιλογή για να κλείνουν όλες οι εφαρμογές μαζί και αναγκάζομαι να το κάνω χειροκίνητα, μια-μια..

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και σε εμένα... Γερμανικό unbranded

 

Πρώτες εντυπώσεις : πιο γρήγορο, πιο όμορφο ακόμα πιο smooth (δεν περίμενα ότι έπαιρνε βελτίωση σε αυτόν τον τομέα)

 

Μου λείπει μόνο η επιλογή για να κλείνουν όλες οι εφαρμογές μαζί και αναγκάζομαι να το κάνω χειροκίνητα, μια-μια..

 

το εχει αν πας στο multitasking,settings και διαλεγεις αυτο που ειχαμε με κιτ κατ!!!:p:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

Sorry αλλά αυτό δεν το βρίσκω. Που είναι?

πατα το multitaskining πανω δεξια τις 3 τελεις ,ρυθμισεις και εχει 2 επιλογες (screen pinning,layout)πατα το δευτερο ...

 

επισης δεν εχει guest mode,και τα profil απο οθονη κλειδωματος....επισης ουτε για φωτεινοτητα οταν το πατας να το ρυθμιζεις(οπως στο pure android)

Edited by hgemwn
Link to comment
Share on other sites

Με την αναβαθμιση σε lolipop χαθηκε το ξεκλειδωμα μεσω προσωπου η εγω δεν το βρισκω?
Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω ότι γίνεται με τον ενσωματωμένο file explorer, ένα παράδειγμα έδωσα στον φίλο για να καταλάβει ακριβώς τι εννοώ. Το θέμα με την εγγραφή στην εξωτερική sd απλά είναι σε πολλές περιπτώσεις περιοριστική και όντως έλεγαν ότι θα το αλλάξουν στην 5.0. Γιαυτό ρώτησα.

 

Φιλε μου οντως το αλλαξαν,οι εφαρμογες τωρα αν εχει ενσωματωσει την αλλαγη ο developer μπορουν να γραψουν κανονικα στην καρτα μνημης.συγκεκριμενα ο es file explorer οταν επιλεξεις πρωτη φορα να μεταφερεις κατι στην micro sd βγαινει ενα μενου και σου ζηταει να επιλεξεις σε ποια μνημη θελεις να δωθει αδεια εγγραφης,επιλεγεις την micro sd και μετα την κανεις οτι θες.η λολιλοπ δινει αυτη την αδεια αλλα πρεπει να ενσωματωσει τη λειτουργια και ο developer της καθε εφαρμογης

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν γίνεται με ES Explorer. Μπορείς όμως να το κάνεις άνετα με τον πολύ καλο δικό του file explorer οπως και πριν την lollipop.

Δεν ξέρω αλλά πιθανώς να διορθωθεί με κάποιο update της εφαρμογής es Explorer γιατί αν δεν κάνω λάθος, είναι μια δυνατότητα που είχε ειπωθεί ότι θα ενταχθεί και πάλι με το lollipop.

 

Η εφαρμογή που χρησιμοποιώ για εγγραφή κλήσεων, δεν κάνει καταγραφή της συνομιλίας. Ισως κι εδώ βρεθεί λύση με κάποιο update των εφαρμογών.

 

Γενικά τόσο η διαδικασία του OTA update όσο και η προσαρμογή του lollipop απο την HTC για την συσκευή μας, ηταν υποδειγματική πολύ ανώτερη σε επίπεδο απ' οτι η μετάβαση στα iphone & iPad μου απο ios 7 στο 8 όπου υπήρξαν προβλήματα τα οποία χρειασθηκαν μήνες για να λυθούν συν οτι ηταν απαραίτητη η καθαρή εγκατάσταση.

Ενα μεγάλο μπράβο λοιπόν στην HTC που δείχνει οτι έχει πάει το android σε άλλο επίπεδο.

 

Εγώ το έχω σπίτι και ξεκουράζεται μετά από ένα hard reset. περιμένει την αναβάθμιση. Θέλω πρώτα να διαβάσω λίγο το νήμα και μετά θα την περάσω με την ησυχία μου. Αυτό που με χαλάει είναι η μη υποστήριξη ηχογράφησης κλήσης λίγο. Επειδή δεν έχω και κάρτα μνήμης θα ψάξω πρώτα μια να τα κάνω όλα μαζί. Αν και είναι of topic θα ρωτήσω. Micro SD class 10 64gb ή κάτι καινούριες uc 1 ή 3 ( αν δεν κάνω λάθος) να πάρω; Ή δεν υπάρχει διαφορά και θα δώσω τα λεφτάκια μου τσάμπα;

 

Σχετικά με την ηχογράφηση κλήσης έχω νέα!

Σε αυτό το site ( https://bitbucket.org/copluk/acr/issue/57/phones-that-support-2-way-call-recording ) λέει ότι στο android 5 η HTC έχει κόψει την δυνατότητα εγγραφής κλήσεων. ΟΜΩΣ...

 

Δοκιμάζω αυτή ( https://play.google.com/store/apps/details?id=com.boldbeast.recorder&hl=el ) την εφαρμογή η οποία λέει ότι λειτουργεί στο Μ8 με android 5, και όντος ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ.

Έχω ακόμα την δοκιμαστική έκδοση που γράφει μέχρι 30". Η πλήρη έκδοση έχει 8€. Για να λειτουργεί, πρέπει στις ρυθμίσεις κλήσης, record mode, να επιλεγεί mode5. Μου ηχογραφεί κανονικά και από το BT car kit.

Link to comment
Share on other sites

Η αυτονομία αν και είναι νωρίς δεν δείχνει να έχει αλλάξει προς τα πάνω η προς τα κατω.

Δεν είμαι σίγουρος αλλά βλέπω σαν πιθανότερο να έχουμε μια πολύ μικρή βελτίωση.

 

Το σημαντικοτερο είναι ότι δεν αντιμετωπίζω προβλήματα με τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ και η συσκευή μου τρέχει καλύτερα από πριν.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

πατα το multitaskining πανω δεξια τις 3 τελεις ,ρυθμισεις και εχει 2 επιλογες (screen pinning,layout)πατα το δευτερο ...

 

 

 

sorry αλλα ουτε εγω μπορω να το βρω....:(

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

sorry αλλα ουτε εγω μπορω να το βρω....:(

 

δεν ξερω τι να σας πω...κανατε clean install ή την περασατε απο πανω;

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η αυτονομία αν και είναι νωρίς δεν δείχνει να έχει αλλάξει προς τα πάνω η προς τα κατω.

Δεν είμαι σίγουρος αλλά βλέπω σαν πιθανότερο να έχουμε μια πολύ μικρή βελτίωση.

 

Το σημαντικοτερο είναι ότι δεν αντιμετωπίζω προβλήματα με τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ και η συσκευή μου τρέχει καλύτερα από πριν.

 

και σε εμενα βλεπω μια πιο smooth κινηση γενικοτερα ...το μονο που μου λειπει ειναι to heads up οταν καποιος με παιρνει τηλεφωνο:(

 

για μπαταρια ακομα δεν μπορω να εκφερω αποψη καθως τωρα το εβαλα για πρωτη φορτιση απο εχτες...πιστευω παντως οτι ειναι στα ιδια επιπεδα αν και δεν ειχα το παραμικρο παραπονο στο θεμα αυτονομιας...

παντως ειναι μια κουτσουρεμενη εκδοση της lollipop...

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι να σας πω...κανατε clean install ή την περασατε απο πανω;

 

Είσαι με την επίσημη ή με custom lollipop. Ούτε και σε μένα εμφανίστηκαν οι επιλογές για multitasking.

Υ.Γ. Έβγαζε πάντα υπόλοιπο χρόνο φόρτισης στην οθόνη κλειδώματος;

Edited by bouss
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως λείπουν ορισμένα πράγματα όπως οι επιλογές όπως λέει ο φίλος παραπάνω στο multitasking όπως και κάποιες άλλες που έχω δει από βίντεο στο YouTube . Μήπως θα πρέπει να κάνουμε κ μια επαναφορά ώστε να εμφανιστούν και αυτές η θα έπρεπε να γίνει clean install και είναι αργά τωρα?

 

Επίσης στο ιστορικό χρήσης μπαταρίας δε μου δείχνει καμία εφαρμογή να καταναλώνει με σβήστη οθονη όπως κ τα υπόλοιπα δε μου φαίνονται έγκυρα...σε σας πως τα δείχνει? Μου φαίνεται δεν τη γλιτώνουμε τηΝ επαναφορά

Edited by venduza
HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

οριστε παιδια τι εμφανιζεται σε εμενα...

https://drive.google.com/file/d/0B6kgPU3ZOmTbbXpXVGlqMkN2MXc/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/0B6kgPU3ZOmTbX0oxXzRVLW9iazg/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/0B6kgPU3ZOmTbcVFiLXhrd21nV1U/view?usp=sharing

εδω δινει την επιλογη card view ή grid view

https://drive.google.com/file/d/0B6kgPU3ZOmTbTTk5SWZvNUthTTA/view?usp=sharing

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η αλήθεια είναι πως λείπουν ορισμένα πράγματα όπως οι επιλογές όπως λέει ο φίλος παραπάνω στο multitasking όπως και κάποιες άλλες που έχω δει από βίντεο στο YouTube . Μήπως θα πρέπει να κάνουμε κ μια επαναφορά ώστε να εμφανιστούν και αυτές η θα έπρεπε να γίνει clean install και είναι αργά τωρα?

 

Επίσης στο ιστορικό χρήσης μπαταρίας δε μου δείχνει καμία εφαρμογή να καταναλώνει με σβήστη οθονη όπως κ τα υπόλοιπα δε μου φαίνονται έγκυρα...σε σας πως τα δείχνει? Μου φαίνεται δεν τη γλιτώνουμε τηΝ επαναφορά

τι λειπει ακριβως που εχεις δει γιατι εγω το συγκρινω και με το νεξους που ειχα....

 

σε εμενα δειχνει κανονικα το ιστορικο οπως ηταν και με κιτ κατ...

Edited by hgemwn
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς βρήκαμε bug. Για όποιον θέλει να αλλάξει την εμφάνιση σε grid view μπορεί να γυρίσει τη συσκευή σε landscape με ενεργοποιημένη την περιστροφή. Έτσι θα εμφανιστεί το κουμπί με τις 3 τελείες. Σε grid view οι τελείες εμφανίζονται κανονικά.
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς βρήκαμε bug. Για όποιον θέλει να αλλάξει την εμφάνιση σε grid view μπορεί να γυρίσει τη συσκευή σε landscape με ενεργοποιημένη την περιστροφή. Έτσι θα εμφανιστεί το κουμπί με τις 3 τελείες. Σε grid view οι τελείες εμφανίζονται κανονικά.

 

Μπράβο ρε bouss, δεν μου φάνηκε βολικό με τις καρτέλες κι έτσι το άλλαξα πάλι σε πλέγμα που έχεις καλύτερη εικόνα όλων των εφαρμογών.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...