Jump to content

[Επίσημο] HTC One (M8)


gnt
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Από τα μέσα Απριλίου παρατήρησα ότι το τηλέφωνο δε κάνει καθόλου ή κάνει μερική καταγραφή ίχνους διαδρομής με διάφορα προγράμματα όπως Runtastic, RunKeeper, SUPtrotters. Ενώ μέχρι εκείνη τη χρονική περίοδο έκανε κανονικά καταγραφή ιχνους και ταχύτητας ξαφνικά δε γράφει τίποτα ή γράφει ελάχιστα πράγματα. Μήπως φταίει η αλλαγή από Android 5 σε 6 που έγινε περίπου εκείνη τη περίοδο;

Σήμα GPS κλειδώνει γρήγορα σε εξωτερικό χώρο που το χρησιμοποιώ. Ακόμα και το here Maps λειτουργεί κανονικά βρίσκοντας τη θέση μου (δεδομένα και wifi κλειστά).

Το τηλέφωνο είναι αγορασμένο από Cosmote και δεν έχω πειράξει λογισμικό, όλα τα OTA updates έγιναν χωρίς πρόβλημα. Κατά τα άλλα η συσκευή λειτουργεί άψογα. Έκανα και επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων αλλά, τζίφος...

Κάθε γνώμη δεκτή!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ένας quick charger 3.0 θα λειτουργεί κανονικά στο one m8 (Που υποστηρίζει μέχρι quick charge 2.0);

 

Λειτουργεί σαν quick charge 2.0 όντως. Έχω έναν εδώ και ένα μήνα περίπου. Φορτίζει όντως πιο γρήγορα (περίπου 40 λεπτά πιο γρήγορα σε εμένα), το θέμα είναι όμως ότι ανεβάζει απίστευτες θερμοκρασίες (47 μου έδειξε κάποια στιγμή). Εγώ σταμάτησα να τον χρησιμοποιώ και κάνω τη δουλειά μου με αυτόν που παρέχει η htc για να μη χαλάσω την μπαταρία του.

Link to comment
Share on other sites

Λειτουργεί σαν quick charge 2.0 όντως. Έχω έναν εδώ και ένα μήνα περίπου. Φορτίζει όντως πιο γρήγορα (περίπου 40 λεπτά πιο γρήγορα σε εμένα), το θέμα είναι όμως ότι ανεβάζει απίστευτες θερμοκρασίες (47 μου έδειξε κάποια στιγμή). Εγώ σταμάτησα να τον χρησιμοποιώ και κάνω τη δουλειά μου με αυτόν που παρέχει η htc για να μη χαλάσω την μπαταρία του.

Ο δικός μου της HTC τα είχε φτύσει.Έκανε 5-6 ώρες για πλήρη φόρτιση.Αγόρασα έναν quick charger 3.0 και είναι όντως πολύ γρήγορος.Ας δουλεύει μόνο σαν 2.0.Θερμοκρασία ανεβάζει παραπάνω αλλά δε μου έφτασε τόσο πολύ.Κάπου στους 43 το είδα για μισή με μια ώρα που το φόρτισα.

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου της HTC τα είχε φτύσει.Έκανε 5-6 ώρες για πλήρη φόρτιση.Αγόρασα έναν quick charger 3.0 και είναι όντως πολύ γρήγορος.Ας δουλεύει μόνο σαν 2.0.Θερμοκρασία ανεβάζει παραπάνω αλλά δε μου έφτασε τόσο πολύ.Κάπου στους 43 το είδα για μισή με μια ώρα που το φόρτισα.

Εγω εχω τον γνησιο qc2 της HTC και οντως ανεβαζει θερμοκρασία αλλα μεχρι το 70-75%.

Απο εκει και έπειτα κοβει και συμπεριφέρεται σαν τον απλο-αργο φορτιστη που ειχε στο κουτι.

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο καιρό η μπαταρία δε μας τα λέει καθόλου καλά. Στο stand by τρώει σχεδόν διπλάσιο από ότι πριν. Μπορεί σε 5 ώρες που κοιμάμαι, να καταναλώσει 4-5%. Όταν δε είμαι έξω και έχω 4g (που το έχω πάντα) η μπαταρία πέφτει αέρας. Πλέον έχω 3 ώρες on screen το πολύ. Ίσως να φταίνε κάποιες εφαρμογές που κατέβασα τελευταία, ίσως να τα έπαιξε η μπαταρία, δεν ξέρω. Το 4g παίζει τόσο ρόλο? Γιατί δεν έχω πολύ καιρό που το χρησιμοποιώ. Επίσης μπορεί να επηρεάζει το ότι έχω βάλει δεύτερη κάρτα; Να επιχειρήσω reset; Δεν έχω κάνει πότε και το φοβάμαι.
Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο καιρό η μπαταρία δε μας τα λέει καθόλου καλά. Στο stand by τρώει σχεδόν διπλάσιο από ότι πριν. Μπορεί σε 5 ώρες που κοιμάμαι, να καταναλώσει 4-5%. Όταν δε είμαι έξω και έχω 4g (που το έχω πάντα) η μπαταρία πέφτει αέρας. Πλέον έχω 3 ώρες on screen το πολύ. Ίσως να φταίνε κάποιες εφαρμογές που κατέβασα τελευταία, ίσως να τα έπαιξε η μπαταρία, δεν ξέρω. Το 4g παίζει τόσο ρόλο? Γιατί δεν έχω πολύ καιρό που το χρησιμοποιώ. Επίσης μπορεί να επηρεάζει το ότι έχω βάλει δεύτερη κάρτα; Να επιχειρήσω reset; Δεν έχω κάνει πότε και το φοβάμαι.

 

Η δεύτερη κάρτα επηρεάζει σημαντικά την κατανάλωση. Σε stand by που λες το έχεις σε flight mode ή με ενεργά δεδομένα και δίκτυο?

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο καιρό η μπαταρία δε μας τα λέει καθόλου καλά. Στο stand by τρώει σχεδόν διπλάσιο από ότι πριν. Μπορεί σε 5 ώρες που κοιμάμαι, να καταναλώσει 4-5%. Όταν δε είμαι έξω και έχω 4g (που το έχω πάντα) η μπαταρία πέφτει αέρας. Πλέον έχω 3 ώρες on screen το πολύ. Ίσως να φταίνε κάποιες εφαρμογές που κατέβασα τελευταία, ίσως να τα έπαιξε η μπαταρία, δεν ξέρω. Το 4g παίζει τόσο ρόλο? Γιατί δεν έχω πολύ καιρό που το χρησιμοποιώ. Επίσης μπορεί να επηρεάζει το ότι έχω βάλει δεύτερη κάρτα; Να επιχειρήσω reset; Δεν έχω κάνει πότε και το φοβάμαι.

 

Ριξε μια ματια στο post # 5109 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6326475#post6326475

Exω την αισθηση πως το 4g ρουφαει την μπαταρια νερακι.

Κανε αφοβα hard reset ,αν δεν βαριεσαι το στησιμο απο την αρχη ,οτι εχεις στην μνημη της συσκευης θα χασεις ,παρε ενα backup απο τι θεωρεις οτι σου χρειαζεται και ριχτου.:)

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

Η δεύτερη κάρτα επηρεάζει σημαντικά την κατανάλωση. Σε stand by που λες το έχεις σε flight mode ή με ενεργά δεδομένα και δίκτυο?

Πάντα ανοιχτό το wifi η τα δεδομένα. Και όχι σε flight mode. Αλλά και πάλι σε σχέση με πριν ένα χρόνο που το πήρα έχει τεράστια διαφορά. Τότε έβαζε σχεδόν 2 μέρες και περίπου 4 ώρες οθόνη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 95 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ριξε μια ματια στο post # 5109 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6326475#post6326475

Exω την αισθηση πως το 4g ρουφαει την μπαταρια νερακι.

Κανε αφοβα hard reset ,αν δεν βαριεσαι το στησιμο απο την αρχη ,οτι εχεις στην μνημη της συσκευης θα χασεις ,παρε ενα backup απο τι θεωρεις οτι σου χρειαζεται και ριχτου.:)

Θα δοκιμάσω αυτό πού λέει το post για να δω τι μπορεί να φταίει και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο καιρό η μπαταρία δε μας τα λέει καθόλου καλά. Στο stand by τρώει σχεδόν διπλάσιο από ότι πριν. Μπορεί σε 5 ώρες που κοιμάμαι, να καταναλώσει 4-5%. Όταν δε είμαι έξω και έχω 4g (που το έχω πάντα) η μπαταρία πέφτει αέρας. Πλέον έχω 3 ώρες on screen το πολύ. Ίσως να φταίνε κάποιες εφαρμογές που κατέβασα τελευταία, ίσως να τα έπαιξε η μπαταρία, δεν ξέρω. Το 4g παίζει τόσο ρόλο? Γιατί δεν έχω πολύ καιρό που το χρησιμοποιώ. Επίσης μπορεί να επηρεάζει το ότι έχω βάλει δεύτερη κάρτα; Να επιχειρήσω reset; Δεν έχω κάνει πότε και το φοβάμαι.

 

και σε μενα συμβαινει αυτο και δεν ξερω γιατι.

 

εχω το Μ8 μαζι με το 10 και εκει που ειχαν παρομοια καταναλωση ,τωρα το Μ8 εχει χασει αρκετα ενω δεν εχω αλλαξει τιποτα.

Τοσο πολυ που σκεφτομαι να του φλασαρω το λογισμικο απο την αρχη.

 

αληθεια για να το κανω αυτο απλα πεταω στο κινητο το αρχειο και μπαινω recovery?

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

και σε μενα συμβαινει αυτο και δεν ξερω γιατι.

 

εχω το Μ8 μαζι με το 10 και εκει που ειχαν παρομοια καταναλωση ,τωρα το Μ8 εχει χασει αρκετα ενω δεν εχω αλλαξει τιποτα.

Τοσο πολυ που σκεφτομαι να του φλασαρω το λογισμικο απο την αρχη.

 

αληθεια για να το κανω αυτο απλα πεταω στο κινητο το αρχειο και μπαινω recovery?

Καλησπερα δημητρη :) οχι δεν περνας ετσι την ρομ .

Λογικα μιλαμε για επισημη ρομ ,θα ειναι σε μορφη exe φανταζομαι, θα συνδεσεις την συσκευη σου με το καλωδιο usb εχεις την ρομ στην επιφανεια εργασιας στο pc σου, θα κλικαρεις την ρομ και απο εκει θα σου βγαλη οδηγιες για την εγκατασταση .

Δεν ειναι τιποτα αν θυμαμαι καλα 2 -3 κλικ ειναι α.. να μην ξεχασω καλο θα ειναι η μπαταρια σου να ειναι πανω απο 50%

οταν θα κανεις την εγκατασταση.

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα δημητρη :) οχι δεν περνας ετσι την ρομ .

Λογικα μιλαμε για επισημη ρομ ,θα ειναι σε μορφη exe φανταζομαι, θα συνδεσεις την συσκευη σου με το καλωδιο usb εχεις την ρομ στην επιφανεια εργασιας στο pc σου, θα κλικαρεις την ρομ και απο εκει θα σου βγαλη οδηγιες για την εγκατασταση .

Δεν ειναι τιποτα αν θυμαμαι καλα 2 -3 κλικ ειναι α.. να μην ξεχασω καλο θα ειναι η μπαταρια σου να ειναι πανω απο 50%

οταν θα κανεις την εγκατασταση.

 

Οχι Νεκτάριε γίνεται και απο την καρτα μνημης απο recovery.

Ειχα φλασαρει στο παρελθον ετσι την official

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα δημητρη :) οχι δεν περνας ετσι την ρομ .

Λογικα μιλαμε για επισημη ρομ ,θα ειναι σε μορφη exe φανταζομαι, θα συνδεσεις την συσκευη σου με το καλωδιο usb εχεις την ρομ στην επιφανεια εργασιας στο pc σου, θα κλικαρεις την ρομ και απο εκει θα σου βγαλη οδηγιες για την εγκατασταση .

Δεν ειναι τιποτα αν θυμαμαι καλα 2 -3 κλικ ειναι α.. να μην ξεχασω καλο θα ειναι η μπαταρια σου να ειναι πανω απο 50%

οταν θα κανεις την εγκατασταση.

 

ευχαριστω για την αμεση απαντηση δυστυχως ομως δεν εχω PC αλλα mac οποτε θα βρω λυση για φλασαρισμα απο την καρτα.

πιστευω πρεπει να βρω το αντiστοιχο ruu?

θα δω.

 

ναι venduza μονο την επισημη θελω να φλασαρω.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

ΟΟΟ..:) δεν το ηξερα οτι γινεται και απο το recovery εχω μεινη στην εποχη των win mobile:lol:

thanks for the tip φιλε venduza:)

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα βρει την επίσημη σε μορφη zip.

Το μετονομαζεις σε 0P6BIMG.zip και το μεταφέρεις στην SD κάρτα. Bootαρεις απο recovery και ξεκιναει αυτοματα το φλασαρισμα.

Υπόψιν η καρτα σου πρεπει να ειναι μεχρι 32gb.

Αυτη ειχα κατεβασει εγω

https://www.androidfilehost.com/?fid=24369303960687057

Edited by venduza
HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα βρει την επίσημη σε μορφη zip.

Το μετονομαζεις σε 0P6BIMG.zip και το μεταφέρεις στην SD κάρτα. Bootαρεις απο recovery και ξεκιναει αυτοματα το φλασαρισμα.

Υπόψιν η καρτα σου πρεπει να ειναι μεχρι 32gb.

Αυτη ειχα κατεβασει εγω

https://www.androidfilehost.com/?fid=24369303960687057

 

αυτη εχει release διαφορετικη απο την δικη μου,γιατι το κινητακι μου ειναι γερμανικο no brand.

παιζει ρολο η οχι;

ευχαριστω

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

αυτη εχει release διαφορετικη απο την δικη μου,γιατι το κινητακι μου ειναι γερμανικο no brand.

παιζει ρολο η οχι;

ευχαριστω

 

Τι CID εχχεις?

Εχω την εντυπωση πως ειναι το ιδιο.

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Ο συμφορουμιτης jonos ειχε γερμανικο με cid 102 και φλασαρε και αυτος τη συγκεκριμενη εκδοση χωρις προβλημα.

Ανετρεξε στις σελιδες 366-367 και θα τα βρεις ολα εκεί.

Edited by venduza
HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, το τελευταίο διάστημα μου κάνει το εξής κουφό, όταν δεν έχει σύνδεση με Wi-Fi η με Data δε μου συγχρονίζει τον καιρό, λέγοντας πως δε μπορεί να κάνει εντοπισμό της τοποθεσίας μου. Το οποίο βέβαια πιο πριν δε συνέβαινε, κράταγε την ενημέρωση της περιοχής που είχε και όταν άνοιγα τα data έκανε σωστά τον συγχρονισμό.

Καμιά ιδέα?

πίσω από κάθε επιτυχημένο άντρα, κρύβεται...η μαμά του που τον ξεματιάζει :lol: !
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, το τελευταίο διάστημα μου κάνει το εξής κουφό, όταν δεν έχει σύνδεση με Wi-Fi η με Data δε μου συγχρονίζει τον καιρό, λέγοντας πως δε μπορεί να κάνει εντοπισμό της τοποθεσίας μου. Το οποίο βέβαια πιο πριν δε συνέβαινε, κράταγε την ενημέρωση της περιοχής που είχε και όταν άνοιγα τα data έκανε σωστά τον συγχρονισμό.

Καμιά ιδέα?

 

ξαναβαλε το widget απο την αρχη και μην επιλεξεις την τοποθεσια που εισαι καθε στιγμη.

Διπλα απο τον καιρο αν εχεις και το σηματακι του GPS τοτε αυτο ειναι.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

ξαναβαλε το widget απο την αρχη και μην επιλεξεις την τοποθεσια που εισαι καθε στιγμη.

Διπλα απο τον καιρο αν εχεις και το σηματακι του GPS τοτε αυτο ειναι.

 

Καλημέρα, το έκανα και θα ενημερώσω για το αν δούλεψε σε μένα. Δεν μου έχει κάτι δίπλα από τον καιρό μόνο την ώρα.

 

Σε ευχαριστώ :)

πίσω από κάθε επιτυχημένο άντρα, κρύβεται...η μαμά του που τον ξεματιάζει :lol: !
Link to comment
Share on other sites

ξαναβαλε το widget απο την αρχη και μην επιλεξεις την τοποθεσια που εισαι καθε στιγμη.

Διπλα απο τον καιρο αν εχεις και το σηματακι του GPS τοτε αυτο ειναι.

 

Καλημέρα, το έκανα και θα ενημερώσω για το αν δούλεψε σε μένα. Δεν μου έχει κάτι δίπλα από τον καιρό μόνο την ώρα.

Σε ευχαριστώ :)

 

Καλησπέρα, σε ευχαριστώ πολύ δούλεψε μια χαρά.

πίσω από κάθε επιτυχημένο άντρα, κρύβεται...η μαμά του που τον ξεματιάζει :lol: !
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Επειδή έχει τιγκάρει η εσωτερική μνήμη ποιες εφαρμογές είναι καλύτερο να μεταφερθούν στην sd???? Χωρίς προβλήματα δηλαδή...
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχει τιγκάρει η εσωτερική μνήμη ποιες εφαρμογές είναι καλύτερο να μεταφερθούν στην sd???? Χωρίς προβλήματα δηλαδή...

 

Καλημέρα, μεταφέρεις όσες σου επιτρέπει το σύστημα να μεταφέρεις, όταν μπεις στην εφαρμογή σου δίνει την επιλογή "αλλαγή".

πίσω από κάθε επιτυχημένο άντρα, κρύβεται...η μαμά του που τον ξεματιάζει :lol: !
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μου εσπασε η οθονη και με λιγο ψαξιμο θελουν 100 ευρω και σκεφτομαι αν αξιζει ή αν ειναι ευκαιρια να παω σε καποιο αλλο πχ g5 που τωρα ειναι καπου στα 360.. τι λετε εσεις τι θα κανατε ?

 

Update: βρηκα τελικα λυση στα 55 ευρω απο ebay και περαστικα οποτε θα κρατησω το Μ8!!!

Edited by nikos154
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...