Jump to content

[S5] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τι ακριβώς θα πρέπει να ξαναφλασάρω? το firmware που είχα το είχα περάσει με το kies...

Nαι firmware..και καλυτερα να το φλασαρεις με Οdin κι αυτο ...πριν με το kies στο (update 5 lolipop προφανως) ειχες κανει φανταζομαι πριν και μετα reset το τηλεφωνο..αλλα περιμενε μηπως καποιος ξερει κατι παραπανω...

Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 578
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

τι ακριβώς θα πρέπει να ξαναφλασάρω? το firmware που είχα το είχα περάσει με το kies...

Φλάσαρε ενα custom recovery να τελειώνεις,έτσι κι αλλιώς το knox σου έχει γράψει.

Link to comment
Share on other sites

Φλάσαρε ενα custom recovery να τελειώνεις,έτσι κι αλλιώς το knox σου έχει γράψει.

 

έχετε κάποιο link να το κατεβάσω να το περάσω;

Never argue with an idiot. They drag you down to their level then beat you with experience!
Link to comment
Share on other sites

έχετε κάποιο link να το κατεβάσω να το περάσω;

Πριν 2 σελιδες το ειπαν :p http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2727406

Link to comment
Share on other sites

Φλάσαρε ενα custom recovery να τελειώνεις,έτσι κι αλλιώς το knox σου έχει γράψει.

Και αφού φλασαρεις το recovery, τεσταρησε το οτι μπορεις να μπεις στο recovery. Αμα μπαινει (λογικα θα μπαινει), τότε 99% το κινητο εου είναι μια χαρα.

Αφου λοιπον πανε ολα καλα και εχεις recovery, η ποιο απλη λυση για να ξανα αποκτήσεις κινητό κατεβασε μια custom rom, διαλεγε καποια για αρχη, που να ειναι ουσιαστικα η Original απλα ρουταρισμενη και με καποια συν, βαλτη στην καρτα sd, και φλασαρε τη με τον custom recovery. Ειναι παιχνιδακι. Απλα θα κανεις wipe alla/factory reset και θα χάσεις τα παντα..

Αν δε βρεις αλλη λυση, το καλυτερο ειναι αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές...

Νόμιζα πως ήταν κάτι σχετικά απλό, εν πάση περιπτώσει δεν με ήθελε...

 

Μόλις βρω χρόνο θα ασχοληθώ να δω τι μπορώ να κάνω.

Ευχαριστώ πολύ όλους.

 

υγ. πιθανότατα θα επανέλθω με καινούργιες απορίες!

Never argue with an idiot. They drag you down to their level then beat you with experience!
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι για να ενημερώσω πως το τηλέφωνό μου επανήλθε όταν του πέρασα το TWRP 2.8.5 μέσω odin.

Μπούταρε κανονικά, χωρίς να έχει γίνει root όμως. Επίσης, επανέκτισα το recovery mode (πιο πάνω έγραφα πως δεν μπορούσα να μπω πατώντας volup + home + power), αλλά είναι το stock recovery και όχι του TWRP το οποίο φλάσαρα.

Τα συμπεράσματα δικά σας. Ίσως το reboot που κάνει μετά το φλασαρισμα, κάτι άλλο... δεν ξέρω.

Υποθέτω πως ίσως κάτι τρέχει με το firmware που έχω (κάπου διάβασα πως χρησιμοποίησαν το cfroot για 442 για το συγκεκριμένο firmware sm-g900fxxu1boc7).

 

Φυσικά αισθάνομαι χαρούμενος που έχω πάλι τηλέφωνο (αν και αρκετά γκαντέμης με την σημερινή μου περιπέτεια) και δε νομίζω πως θα το κυνηγίσω περαιτέρω για την ώρα τουλάχιστον.

 

Αυτά!

Never argue with an idiot. They drag you down to their level then beat you with experience!
Link to comment
Share on other sites

(κάπου διάβασα πως χρησιμοποίησαν το cfroot για 442 για το συγκεκριμένο firmware sm-g900fxxu1boc7).

 

Καλημερα αυτο λιγο δεν καταλαβα...αν θες γινε λιγο πιο σαφης ...ευχαριστω.:)

Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

(κάπου διάβασα πως χρησιμοποίησαν το cfroot για 442 για το συγκεκριμένο firmware sm-g900fxxu1boc7).

 

Καλημερα αυτο λιγο δεν καταλαβα...αν θες γινε λιγο πιο σαφης ...ευχαριστω.:)

 

Στο http://autoroot.chainfire.eu/ για το κινητό μας δίνει δύο αρχεία:

CF-Auto-Root-klte-kltedx-smg900f για 5

CF-Auto-Root-klte-kltexx-smg900f για 4.4.2

 

εγώ προσπαθούσα με το πρώτο και είχα τα παραπάνω προβλήματα.

Με το δεύτερο (4.4.2) το root έγινε κανονικά...!

Never argue with an idiot. They drag you down to their level then beat you with experience!
Link to comment
Share on other sites

Στο http://autoroot.chainfire.eu/ για το κινητό μας δίνει δύο αρχεία:

CF-Auto-Root-klte-kltedx-smg900f για 5

CF-Auto-Root-klte-kltexx-smg900f για 4.4.2

 

εγώ προσπαθούσα με το πρώτο και είχα τα παραπάνω προβλήματα.

Με το δεύτερο (4.4.2) το root έγινε κανονικά...!

 

Μαλιστα...δηλαδη εκανες root με λαθος αρχειο της 5 lolipop...ενω ειχες 4.4.2 στο τηλ.

Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα...δηλαδη εκανες root με λαθος αρχειο της 5 lolipop...ενω ειχες 4.4.2 στο τηλ.

 

Το firmware που έχω sm-g900fxxu1boc7 (το τελευταίο για UK) έχει lollipop 5!

Τώρα αν κάτι μπέρδεψα...

Never argue with an idiot. They drag you down to their level then beat you with experience!
Link to comment
Share on other sites

Το firmware που έχω sm-g900fxxu1boc7 (το τελευταίο για UK) έχει lollipop 5!

Τώρα αν κάτι μπέρδεψα...

 

Aρα αυτο CF-Auto-Root-klte-kltedx-smg900f για 5 (εγγλεζικη) ΒΟC 7 δεν κανει κι ενω εχεις lolipop σου δουλεψε το αλλο για 4.4.2...περιεργο...να το ξερουμε δηλαδη..ειχε κανενας αλλος ιδια εμπειρια? αν οντως δεν κανει η απλως κατι πηγε στραβα στο φιλο μας εδω..?Εισαι σιγουρος δηλαδη οτι εκανες root με το αρχειο της 4.4.2 ετσι?

Edited by bikos68
Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

Aρα αυτο CF-Auto-Root-klte-kltedx-smg900f για 5 (εγγλεζικη) ΒΟC 7 δεν κανει κι ενω εχεις lolipop σου δουλεψε το αλλο για 4.4.2...περιεργο...να το ξερουμε δηλαδη..ειχε κανενας αλλος ιδια εμπειρια? αν οντως δεν κανει η απλως κατι πηγε στραβα στο φιλο μας εδω..?Εισαι σιγουρος δηλαδη οτι εκανες root με το αρχειο της 4.4.2 ετσι?

 

για του λόγου το αληθές επισυνάπτω ένα screenshot από το http://autoroot.chainfire.eu/

 

http://i60.tinypic.com/20rkbjb.jpg

Never argue with an idiot. They drag you down to their level then beat you with experience!
Link to comment
Share on other sites

για του λόγου το αληθές επισυνάπτω ένα screenshot από το http://autoroot.chainfire.eu/

 

http://i60.tinypic.com/20rkbjb.jpg

 

Σε πιστευω φιλε μου...τη ξερω τη σελιδα και μαλιστα εχω κατεβασμενο αυτο LRX21T.G900FDXU1BOA2 για 5 lolipop αλλα λες οτι δεν κανει...Οντως και αλλοι ειχαν θεμα? ρουταρε κανενας προσφατα και με ποιο τροπο?...

Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

Σε πιστευω φιλε μου...τη ξερω τη σελιδα και μαλιστα εχω κατεβασμενο αυτο LRX21T.G900FDXU1BOA2 για 5 lolipop αλλα λες οτι δεν κανει...Οντως και αλλοι ειχαν θεμα? ρουταρε κανενας προσφατα και με ποιο τροπο?...

 

Χτες βράδυ διαβάζοντας εδώ που συζητάνε εντυπώσεις για την δική μας rom στο http://www.planetegalaxy.com/forum/g900fxxu1boc7-royaume-uni-19-03-15-t30197.html

είδα πως κάποιος το ρούταρε με το 4.4.2 και όλα πήγαν καλά, όπως έγινε και στην δική μου περίπτωση.

 

http://i58.tinypic.com/2zirl8y.jpg

Never argue with an idiot. They drag you down to their level then beat you with experience!
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια πηγα να βαλω την official lollipop greece απ το sammobile.com.Την κατεβασα ολα καλα,κι ετοιμασα την διαδικασια συμφωνα με τον οδηγο που λενε τα παιδια(το τηλεφωνο μου ειναι πορτογαλιας(TPH)).Ξεκινησε η διαδικασια και τελικα οταν τελειωσε αναψε ενα κοκκινο FAIL,και το τηλεφωνο κωλησε.Μονο με το KIES καταφερα να επαναφερω το κινητο με τον κωδικο και το s/n του κινητου,γιατι ουτε hard reset μ αφηνε να κανω.Ξερει κανεις τι συνεβει και δεν πηρε το lollipop? ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Γιατί η ρομ που είχες, με αυτή που πήγες να βάλεις έχουν διαφορετικό hidden.img.
Link to comment
Share on other sites

Και πως διορθώνεται αυτο(hidden.img)...αν διορθώνεται..δε μπορώ να βρω lollipop που να χει το ίδιο είδους αρχείο για να το εγκαταστήσω? Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέφτομαι να κάνω ρουτ το κινητό, ποια ρομ λέτε ότι είναι η καλύτερη, για καστομ ρομ μιλάω προφανώς
Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέφτομαι να κάνω ρουτ το κινητό, ποια ρομ λέτε ότι είναι η καλύτερη, για καστομ ρομ μιλάω προφανώς

Εξαρτάται τι θες, αλλα γενικα οι 2 δημοφιλέστερες ειναι aliance 7.1 (την εχω), και η XtreStoLite. Η 2η ειναι βασικα η original πολυ light. Λοιπουν πολλα πράγματα τα οποια συνηθως ειναι άχρηστα. Αμα κατι ομως το θες, ψαχνεις να το βαλεις.

Η aliance, επισης η original ειναι, αλλα εχει επιλογη τι δεν θες να βαλεις, κατα την εγκατάσταση της. Πχ αφαιρεση Samsung bloatware ή Google bloatware ή super lite με αφαίρεση και αλλων.

Η μεγάλη της δύναμη είναι οτι αλλαζεις τα παντα με μενου που εχει. Χρωματα εικονίδια κλπ χωρις να φλαζαρεις τιποτα. Εχει τοσες επιλογες στα χρώματα που θες να διαβασεις βιβλιο ολόκληρο για να καταλάβεις τι αλλαζει το καθενα.. :)

Και επισης εχει ενα σωρο επιλογές που ηθελες xposed καποτε. Τα κάνει χωρις το xposed. Επίσης κανεις τα μενου μαυρα οπως στην κιτκατ, αλλαζεις dpi κλπ.

Οτι και να βαλεις εγκατεστησε modem/bootloader που προτείνουν και ελενξε οτι μπήκε κιόλας, γιατί υπάρχει ενα περιεργο ππρόβλημα. Το odin σου λεει ολα οκ, στην οθόνη του κινητου βλεπεις τη μπαρα, οτι το software μπαίνει κανονικα, κανει reboot, και δεν εχει φλασαριστει τιποτα. Αμα δεν κανεις χειροκίνητα Reboot to recovery αλλα το κανεις μεσα απο το κινητο συμβαίνει αυτο το απίστευτο.. Την πατησα και εγω και μεχρι να το παρω χαμπαρι εφτησα αιμα..

http://forum.xda-developers.com/galaxy-s5/development

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι θες, αλλα γενικα οι 2 δημοφιλέστερες ειναι aliance 7.1 (την εχω), και η XtreStoLite. Η 2η ειναι βασικα η original πολυ light. Λοιπουν πολλα πράγματα τα οποια συνηθως ειναι άχρηστα. Αμα κατι ομως το θες, ψαχνεις να το βαλεις.

Η aliance, επισης η original ειναι, αλλα εχει επιλογη τι δεν θες να βαλεις, κατα την εγκατάσταση της. Πχ αφαιρεση Samsung bloatware ή Google bloatware ή super lite με αφαίρεση και αλλων.

Η μεγάλη της δύναμη είναι οτι αλλαζεις τα παντα με μενου που εχει. Χρωματα εικονίδια κλπ χωρις να φλαζαρεις τιποτα. Εχει τοσες επιλογες στα χρώματα που θες να διαβασεις βιβλιο ολόκληρο για να καταλάβεις τι αλλαζει το καθενα.. :)

Και επισης εχει ενα σωρο επιλογές που ηθελες xposed καποτε. Τα κάνει χωρις το xposed.

Οτι και να βαλεις εγκατεστησε modem/bootloader που προτείνουν και ελενξε οτι μπήκε κιόλας, γιατί υπάρχει ενα περιεργο ππρόβλημα. Το odin σου λεει ολα οκ, στην οθόνη του κινητου βλεπεις τη μπαρα, οτι το software μπαίνει κανονικα, κανει reboot, και δεν εχει φλασαριστει τιποτα. Αμα δεν κανεις χειροκίνητα Reboot to recovery αλλα το κανεις μεσα απο το κινητο συμβαίνει αυτο το απίστευτο.. Την πατησα και εγω και μεχρι να το παρω χαμπαρι εφτησα αιμα..

http://forum.xda-developers.com/galaxy-s5/development

Για να φλασαρω αυτά τα μόντεμ που λέει στο xda χρειάζεται ρουτ ή απλά μέσω οντιν γίνεται; ευχαριστώ για την διευκρινιστική απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Για να φλασαρω αυτά τα μόντεμ που λέει στο xda χρειάζεται ρουτ ή απλά μέσω οντιν γίνεται; ευχαριστώ για την διευκρινιστική απάντηση

Δε θες ροοτ, μεσω οντιν. Γενικα πρόσεχε τι φλασαρεις ομως. Φλασαρεις μοντεμ που ειναι για συγκεκριμένη ρομ. Πχ μη βαλεις lolipop και φλασαρεις κατα λαθος modem ή bootloader για κιτκατ.. Δε θα καει αλλα θα μπλεξεις να το ξανα φτιαξεις.

Link to comment
Share on other sites

Δε θες ροοτ, μεσω οντιν. Γενικα πρόσεχε τι φλασαρεις ομως. Φλασαρεις μοντεμ που ειναι για συγκεκριμένη ρομ. Πχ μη βαλεις lolipop και φλασαρεις κατα λαθος modem ή bootloader για κιτκατ.. Δε θα καει αλλα θα μπλεξεις να το ξανα φτιαξεις.

Μια ερωτηση. Αν θελησω να γυρισω σε αγγλικη ρομ ας πουμε πρεπει να φλασαρω τιποτα μοντεμ και bootloader ή απλα το ζιπακι μεσω οντιν και ειμαι κομπλε;

Edited by panos_27
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση. Αν θελησω να γυρισω σε αγγλικη ρομ ας πουμε πρεπει να φλασαρω τιποτα μοντεμ και bootloader ή απλα το ζιπακι μεσω οντιν και ειμαι κομπλε;

Οταν φλασαρεις το ζιπακι μεσω οντιν, μιας original rom, συνηθως περιεχει τα παντα, και bootloader και midem. Οπότε απλα το φλασαρεις. Βεβαια μπορει να θες μετα να φλασαρεις στην ιδια ρομ ενα αλλο modem. Το φλασαρεις μετα μεσω odin.

 

Σε custom rom ομως, ειναι λιγο διαφορετικα τα πράγματα. Την φλασαρεις με recovery και οχι odin. Συνήθως δεν περιέχει ουτε modem ούτε bootloader. Θα παραμείνουν αυτα που ειχες πριν. Και συνήθως αυτο δεν είναι πρόβλημα, ολα δουλευουν. Με τη διαφορά οτι μπορεί να εχεις μικρα ή μεγαλύτερα προβληματακια. Πχ να καιει παραπάνω μπαταρία, να μην εχεις την καλύτερη λήψη κλπ. Γι αυτο βαζεις με odin το bootloader και modem που προτείνει ο developer της rom. Ητε πριν ητε μετά. Καποιες ελάχιστες φορες ομως, πρεπει να τα φλασαρεις απο πριν. Πχ οταν φλασαρα την lolipop aliance, ενω πριν ειχα την ιδια ρομ κιτκατ, αν πρωτα δεν φλασαρες με odin ειδικα το bootloader που ελεγε εκει, δεν μπουταρε καν το κινητο. Modem φλασαρες οποτε γουσταρες δεν παιζει ρολο.

Κατεβασε το phone info απο playstore που στα γραφει ολα, οπότε κοιτας τι εχεις εγκατεστημενο. Συνηθως rom, baseband, modem καταληγουν στους ιδιους κωδικους, αν κατι δεν ειναι ιδιο, το ψαχνεις μηπως κατι δεν εχεις σωστα.

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

για του λόγου το αληθές επισυνάπτω ένα screenshot από το http://autoroot.chainfire.eu/

 

http://i60.tinypic.com/20rkbjb.jpg

 

και εγω στο s5 g906s root εκανα με το http://download.chainfire.eu/541/CF-Root/CF-Auto-Root/CF-Auto-Root-lentislteskt-lentislteskt-smg906s.zip που ειναι για 4.4.2!!!ενω ειμαι αναβαθμισμενος στην lolilop!!!εγινε σωστα ομως δεν μου εχει κανει καποιο προβλημα...

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S5] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...