Jump to content

[S5] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τοτε μενω οπως ειμαι

 

Παντως το πως ευρωπαικη συσκευη εχει περασμενο μεσα το firmware για τα αραβικα εμιρατα παραμενει αλυτο μυστηριο.

Η samsung δεν γνωριζε να μου πει και το καταστημα θελει να δει το κινητο ο τεχνικος τους μου ειπαν.

 

Καλυτερο ειναι το xsg (united aravic emirates) απο το euro (ελληνικο)..στο δικο μου το s4 i9500 που ειναι η διεθνης εκδοση εχει xsg!!και κυκλοφορει σε ασιατικες χωρες,,,μηπως εχεις το samsung galaxy s5 G900 H?δηλ την octacore εκδοση χωρις το 4g?για δες το λιγο

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 578
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλυτερο ειναι το xsg (united aravic emirates) απο το euro (ελληνικο)..στο δικο μου το s4 i9500 που ειναι η διεθνης εκδοση εχει xsg!!και κυκλοφορει σε ασιατικες χωρες,,,μηπως εχεις το samsung galaxy s5 G900 H?δηλ την octacore εκδοση χωρις το 4g?για δες το λιγο

 

οχι φιλε μου. Εχω το SM-G900F που ειναι το ευρωπαικο Snapdragon 801

Edited by rebelos
--NickB
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω. Δεν υπαρχει καποιος να του εχει τυχει δηλαδη.. Στο xda στο ιδιο ερωτημα πηρα καπως περιεργη απαντηση. Οτι λογω ευρωπαικων νομων ειναι υποχρεομενοι να σεβαστουν την εγγυηση σε περιπτωση HARDWARE προβληματος ανεξαρτητως του counter.. Φυσικα πρακτικα μπορει το service να ισχυριστει οτι ειναι software προβλημα, και αντε να αποδειξεις το αντιθετο..

Και ποιο συγκεριμενα:

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=55559848&postcount=4

 

Μακάρι να συμβαίνει αυτό, αλλά η προσωιπική μου εμπειρία με τα service στην Ελλάδα (όχι της samsung, μη παρεξηγηθώ) άλλα δείχνει. Εδώ υπάρχουν περιπτώσεις που σου καταλογίζουν ως δική σου κακή χρήση, πράγματα που υποτίθεται ότι σου καλύπτει η εργοστασιακή εγγύηση κανονικά και θα φτιάξουν τηλέφωνο που έχει "πειραχτεί"; :(

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

γεια σας , παιδια εχω το G900T και θελω να βαλω Omega V8.1 .

ομως κολαει το κινητο στην εκινηση , τρωει bootloop .

εκανα ΤΑ ΠΑΝΤΑ , και wipe και πριν και μετα , τιν ξαναπερασα .. τιποτα ??

 

ξερεις κανεις κατι ???? μηπως δεν ειναι συμβατη με το Τ ??

Link to comment
Share on other sites

Γράφει οτι είναι συμβατή με το G900T ,δοκίμασε να περάσεις κάποια άλλη rom να δεις αν μπορείς ,πάντα έχοντας πάρει ένα nadroid backup και πάντα να κοιτάζεις αν είναι για το δικό σου μοντέλο .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε μου. Εχω το SM-G900F που ειναι το ευρωπαικο Snapdragon 801

σωστο ειναι το filmwares που φορας...απλα εβγαλαν και τις δυο εκδοσεις για (xsg)g900h &g900f!δεν χρειαζεται να το αλλαξεις,πρεπει να ειναι single το csc language οπως τις russias (ser)πχ για να σου αλλαξει το csc!απλα μπορεις να κανεις μια δοκιμη αλλα θα ξαναστηνεις απο την αρχη!format πριν και ειδικα μετα αν ξεκινησεις!

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

σωστο ειναι το filmwares που φορας...απλα εβγαλαν και τις δυο εκδοσεις για (xsg)g900h &g900f!δεν χρειαζεται να το αλλαξεις,πρεπει να ειναι single το csc language οπως τις russias (ser)πχ για να σου αλλαξει το csc!απλα μπορεις να κανεις μια δοκιμη αλλα θα ξαναστηνεις απο την αρχη!format πριν και ειδικα μετα αν ξεκινησεις!

 

εγω παντος με τον τροπο που λεει το xda εχω αλλαξη csc σε 2 s5 χωρις κανενα προβλημα και φυσικα χωρις να γραψει ο knox.

http://forum.xda-developers.com/galaxy-s5/help/changing-csc-s5-root-t2835018

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

εγω παντος με τον τροπο που λεει το xda εχω αλλαξη csc σε 2 s5 χωρις κανενα προβλημα και φυσικα χωρις να γραψει ο knox.

http://forum.xda-developers.com/galaxy-s5/help/changing-csc-s5-root-t2835018

 

Ποιο CSC ειχαν και σε ποιο πηγες ?

--NickB
Link to comment
Share on other sites

σε περιπτωση που το κανω απο XSG σε ποια ειναι καλυτερο να παω ?
--NickB
Link to comment
Share on other sites

σε περιπτωση που το κανω απο XSG σε ποια ειναι καλυτερο να παω ?

 

εγω το ειχα κανει btu γιατι ειδα οτι περνει την πρωτη αναβαθμισει σε ευρωπη.ειναι απο αγγλια.

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγη πετυχε. Το γυρισα σε EUR Edited by rebelos
--NickB
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλημέρα Σε σε όλους. Νέος χρήστης προερχόμενος από LG g2 αν και δεν ξέρω τελικά αν θα το κρατήσω ή όχι. Λίγο που έψαξα στο xda αλλά και εδώ στους οδηγούς ότι οδηγό βρήκα για ρουτ αυξάνει το counter. Υπάρχει κάποιος τρόπος χωρίς να φαίνεται στο knox; για custom recovery κτλ δεν δεν ενδιαφέρομαι

HTC Diamond --> NOKIA N97 mini --> SAMSUNG Galaxy W --> HTC One S --> LG G2 --> SAMSUNG Galaxy A5 --> Galaxy A7 --> Note 4 --> Lg g4 --> SAMSUNG Galaxy S7 Edge --> LG G6--> OnePlus 5T --> Huawei P20 pro --> Note 9 --> Huawei P30 pro --> Note 10+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

κατοχος προφανώς S5 και έχω απλή ερώτηση προς τους γνώστες του site.

Όταν παίρνεις τηλέφωνο κάποιον νούμερο το πληκτρολόγιο δεν έχει ελληνικούς χαρακτήρες, ούτως ώστε να φιλτραρει τις επαφές σου πατώντας τα πρώτα γράμματα του ονόματος που πρόκειται να καλέσεις.

Αντθέτως το κάνει με τους αγγλικούς χαρακτήρες. Επόμένως η ερώτηση είναι πώς γίνεται το dial pad να δείχνει ελληνικούς και αγγλικούς χαρακτήρες ταυτόχρονα.

Ελληνκό κινητό αγορασμένο από ΠΛΑΙΣΙΟ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Σε σε όλους. Νέος χρήστης προερχόμενος από LG g2 αν και δεν ξέρω τελικά αν θα το κρατήσω ή όχι. Λίγο που έψαξα στο xda αλλά και εδώ στους οδηγούς ότι οδηγό βρήκα για ρουτ αυξάνει το counter. Υπάρχει κάποιος τρόπος χωρίς να φαίνεται στο knox; για custom recovery κτλ δεν δεν ενδιαφέρομαι

Για και σε αυτο το φόρουμ. Και εγω απο g2 ερχομαι. Αυτο που θες ειναι εδω:

http://forum.xda-developers.com/galaxy-s5/general/how-to-root-triggering-knox-2nd-method-t2843044

Σε απλα ελληνικα: Γίνεται ροοτ χωρις να πειραχτει ο counter του knox μονο με τον κερνελ ΝΕ2.

Που ειναι παλαιος. Αν εχεις καποιο αλλο kernel και θες να κανεις ροοτ, και να παραμείνει ροοταρισμενο το κινητο πχ στην τελευταία ρομ/kernel το κολπο ειναι το εξης:

Βάζεις τη ρομ που θελεις πχ την τελευταια. Αυτη εχει αλλον κερνελ. Βαζεις με odin ΜΟΝΟ τον kernel NE2 στην τελευταία ρομ. Φυσικα δε θα δουλεύει σωστα προσωρινά το λειτουργικό, γιατι θα εχεις τελευταία ρομ με λαθος (παλαιο) kernel. Μπορεις ομως τωρα να κανεις ροοτ. Αφου κάνεις ροοτ, βαζεις και τον σωστο (τελευταιο) kernel και εχεις ολα οκ.

Ξεχναω καποιες σημαντικες λεπτομέρειες αλλα σε βαζω στη λογικη να καταλαβεις πως γινεται. Διαβασε αρκετά πριν το κανεις.

Προσωπικά το ειχα κανει, αλλα πλεον εβαλα recovery / custom rom με γραψιμο knox.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου,ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. μιλησα με κορεα και μου εδωσε λυση στο προβλημα μου.υπαρχει τροπος να περασεις IMEI σε τηλεφωνω που δεν εχει. και χωρις να το πας για service.του περασε το IMEI και λειτουργει κανονικα το τηλεφωνω. οποιος εχει παρομοιο προβλημα,με το δικο μου,παρακαλω πολυ να μου στειλει μνμ και θα βοηθεισω οπως μπορω.και παλι ευχαριστω πολυ,για τον χρονο σου φιλε μου.καλη συνεχεια.

 

ΦΙΛΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΕΝΑ GALAXY S5 ΑΠΟΜΙΜΜΗΣΗ ΠΟΥ ΕΧΩ; ΔΕΝ ΜΟΥ ΒΡΙΣΚΕΙ ΤΟ ΙΜΕΙ. ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΗΣΩ ΠΟΛΥ.

 

 

Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.

Edited by Sol_Ballads
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου,ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. μιλησα με κορεα και μου εδωσε λυση στο προβλημα μου.υπαρχει τροπος να περασεις IMEI σε τηλεφωνω που δεν εχει. και χωρις να το πας για service.του περασε το IMEI και λειτουργει κανονικα το τηλεφωνω. οποιος εχει παρομοιο προβλημα,με το δικο μου,παρακαλω πολυ να μου στειλει μνμ και θα βοηθεισω οπως μπορω.και παλι ευχαριστω πολυ,για τον χρονο σου φιλε μου.καλη συνεχεια.

ΦΙΛΕΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΧΩ ΑΚΡΙΒΟΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΙΜΑ ΕΔΟ ΚΑΙ 3 ΜΗΝΕΣ ..ΜΗ ΕΓΚΙΡΟ ΙΜΕΙ..ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΣΤΗΛΙ 7 ΜΗΝΙΜΑΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΠΑΝΤΗΣΙ..ΕΙΠΕΣ ΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΤΡΟΠΟ , ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΟ ΑΝ ΘΕΣ ΒΟΙΘΑΣ..εχει γραμενο ιμει κατο απο την μπαταρια αλα οχι μεσα στο μενου του ...ΣΟΣ ΣΟΣ

 

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάστε να πληκτρολογήσετε *#364015#. Θα σας εμφανίσει το μενού για το IMEI. εκει γράφετε τον κωδικο IMEI που σας έχει δωθεί. Κλείνετε το κινητό, βάζετε τη κάρτα SIM και λογικά το ΙΜΕΙ θα έχει αποθηκευτεί και θα έχετε σήμα.

 

Επίσης όπως καταλαβαίνω μάλλον πρόκειται για S5 Clones οπότε παρακαλώ για τυχόν προβλήματα στο ανάλογο νήμα - Galaxy S5 Clones -.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εχω κι εγω το ιδιο προβλημα......μπορεις σε παρακαλω να μου πεισ τι εκανες???

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

τι ακριβως εκανες με το ιμει????

Edited by Sol_Ballads
greeklish
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Καλημέρα παιδιά. Πως μπορώ να κάνω root το κινητό χωρίς να γράψει ο μετρητής Knox;;;;

 

http://forum.xda-developers.com/galaxy-s5/development/rom-neatrom-v1-t2828562

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι για να βαλεις ρουταρισμενη custom. Αν απλα θες ροοτ χωρις να πειράξεις knox στην ooriginal :

http://forum.xda-developers.com/galaxy-s5/general/how-to-root-triggering-knox-2nd-method-t2843044

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S5] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...