Jump to content

Xiaomi Redmi / Hongmi 1s


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βάλε γλώσσα τα αγγλικά ενεργοποίησε το mi acount και ξαναγυρνάει στα ελληνικα

Ήταν απλό τελικά αλλά δεν πήγε το μυαλό μου με τίποτα! Σ ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ορισμενες αποριες αδαους

 

Εχω ενα Xiaomi 1S με MIUI5 rooted και θελω να παω σε 7

 

1)Αν κανω την αναβαθμιση θα πρεπει να ξαναπερασω τις εφαρμογες?

2)Ως rooted μπορω να αναβαθμισω μονο μεσω recovery?

3)Παιζει ρολο τι εκδοση custom recovery εχω?

4)Μπορει καποιος που πηγε απο 5 σε 7 να μου πει αν αξιζει ο κοπος? Πχ στην7αρα εχει περισοτερη ελευθερη μνημη? Ειναι πιο σβελτο? Εχει καλυτερες φωτογραφιες?

5)Αν το μετανιωσω μπορω απλα αν κανω ενα restore το Backup της 5αρας? Aν ναι θα πρεπει να ξανακανω root ή το backup θα το εχει κρατησει?

6)Η stable 7 εχει Google Apps? Σε ποιο Android βασιζεται?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ορισμενες αποριες αδαους

 

Εχω ενα Xiaomi 1S με MIUI5 rooted και θελω να παω σε 7

 

1)Αν κανω την αναβαθμιση θα πρεπει να ξαναπερασω τις εφαρμογες?

2)Ως rooted μπορω να αναβαθμισω μονο μεσω recovery?

3)Παιζει ρολο τι εκδοση custom recovery εχω?

4)Μπορει καποιος που πηγε απο 5 σε 7 να μου πει αν αξιζει ο κοπος? Πχ στην7αρα εχει περισοτερη ελευθερη μνημη? Ειναι πιο σβελτο? Εχει καλυτερες φωτογραφιες?

5)Αν το μετανιωσω μπορω απλα αν κανω ενα restore το Backup της 5αρας? Aν ναι θα πρεπει να ξανακανω root ή το backup θα το εχει κρατησει?

6)Η stable 7 εχει Google Apps? Σε ποιο Android βασιζεται?

Ευχαριστω

1)θα σύστηνα καθαρή εγκατάσταση,οπότε παίρνεις backup όποιες εφαρμογές θέλεις με το titanium π.χ

2)είναι πάντα πιο σωστό να αναβαθμίζεις μέσω recovery.

3)μάλλον όχι,αν και δεν μας λες τι έχεις

4)αξίζει, είναι πιο σβέλτο,έχει καλύτερη αυτονομία,περισσότερες επιλογές (η ελεύθερη ram δεν έχει καμμία σημασία)

5)Ναι, και θα είσαι ακριβώς όπως πριν

6)αν αναφέρεσαι στην ελληνική ΝΑΙ, η κινέζικη όχι (android 4.4 kitkat)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έπεσε στα χέρια μου ενα redmi 1s,

Πέρασα διάφορες rom (mokee13,cm13 και αλλες) και μαλλων κατέληξαν στην cm12.1 κυρίως για λόγους αποκρισης(μαλλων λαγκαρει αρκετά με οποιαδήποτε marshmallow).

Και ενω ήμουν αρκετά ευχαριστημένος βάζω ακουστικά για μουσική και διαπιστωνω πως ο ήχος είναι κακιστος(αφού κατέβασα και flac αρχείο για να σιγουρεψω οτι δεν έφταιγε το αρχείο/προγράμματος.)

Πολύ χειρότερος σε σχέση με ενα lumia 535 που είχα ευκαιρο για δοκιμη(εννοειτε με τα ίδια ακουστικά).

 

Ψάχνω και βρίσκω το viper4a το περναω και ο ήχος είναι αποδεκτός πλέων αλλά έχασα το ραδιόφωνο.

Ανοίγει κανονικά η εφαρμογή,βρίσκει τους σταθμούς,δείχνει το RDS αλλά δεν ακουγετε τίποτα...

Καμια ιδέα για το πως να το επαναφερουμε?

 

Υ.γ Γενικοτερα, ποια ROM πρότεινε?Μιας και θα πεχτει παλι αλλαγή εαν δεν στρώσει το ραδιόφωνο+ποιότητα ήχου.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε την cm13 r14.

Βεβαια κανένας δεν έχει αναφέρει πρόβλημα με την ποιότητα ήχου σε καμία ρομ οπότε ίσως να έχει κάποιο πρόβλημα το κινητό...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλημερα

σημερα αποχωριζομαι το πιστο σκυλι που ειχα απο τον μαη του 14

θελω να το παραδωσω καθαρο με την τελευταια dev την ελληνικη

με επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και full wipes ειμαι ΟΚ??

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλή τσικνοπεμπτη παίδες. Μια απορία : Με την 7.2.3.0 σας δίνει την αίσθηση καλύτερης απόκρισης του κινητού; μου φαίνεται πως όλα ανοίγουν πιο γρήγορα.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα. Σε ενα xiomi 1s που εχω δοκιμασα να το βαλω σε elderly mode. Μου γραφει μηνυμα πως θα κανει reboot, παταω ok και απο τοτε βγαζει το σηματακι mi που ειναι στην αρχη ασημενιο, γινεται χρυσο και δεν ανοιγει το τηλεφωνο. Μπορω να κανω τιποτα? Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κάνεις wipe cache /dalvik από το recovery.

Αν δεν δεις αποτέλεσμα θα πρέπει να κάνεις factory reset(πάλι από recovery).

Αν δεν στρώσει και με το factory reset τότε πας για flashαρισμα με fastboot.

Link to comment
Share on other sites

Χιλια ευχαριστω. Εκανα hard reset, πατησα wipe all data, πηγε 20, 30, 50, εφτασε 98 % και εχει μεινει εκει. Περιμενω ή κατι δεν παει καλα?

 

 

το ανοιξα τελικα.ευχαριστω

Edited by user1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Σε ενα xiomi 1s που εχω δοκιμασα να το βαλω σε elderly mode. Μου γραφει μηνυμα πως θα κανει reboot, παταω ok και απο τοτε βγαζει το σηματακι mi που ειναι στην αρχη ασημενιο, γινεται χρυσο και δεν ανοιγει το τηλεφωνο. Μπορω να κανω τιποτα? Ευχαριστω

τωρα δηλαδη δεν ανοιγει καθολου; μενει στο mi;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα.

Επειδη εφαγα αρκετη ωρα με το θεμα update μεσω mirecovery σας παραθετω τα εξης.

Καταρχην ειχα multi root απο to2c. Χωρις updater σαν app μεσα στο κινητο (το βγαζουν οπως λεω και πιο πανω), αρα αλλος τροπος mirecovery.

Κατεβαζω την 3.8 απο miui.gr κανω rename στο αρχειο σε update.zip 'υποχρεωτικα' το βαζω σε μια sd αδεια και ημουν ετοιμος.

Volume up και power, μπαινει στο mirecovery επιλεγω Αγγλικα και ξεκιναω.

Παω wipe και reset και κανω ολα τα wipe και τα delete. Ολα μια χαρα. Παω να κανω update και ερχεται ενα ωραιο μηνυμα can't find update.zip. please rename μπλα μπλα.

Αρχησαμε λεω, αλλαζω καρτες αλλαζω μεγεθοι αλλαχω classεις τιποτα. Μετα απο ενα reboot ξαναπερασε την ρομ των Κινεζων αυτη που μου ειχε ερθει.

Παμε για διαβασμα λεω. στο νετ λοιπον και επειτα απο πολυ ψαξιμο ελεγε ενας βαλτε το update.zip ενω εχετε την καρτα στο κινητο και οχι βγαζοντας την και τοποθετωντας την μεσω adapter στον υπολογιστη. Αυτο και εκανα λοιπον και επαιξε αλλα πως. Δεν κανεις καθολου wipe και delete. Αν τα κανεις παλι δεν βρισκει το αρχειο στην καρτα ενω αυτο υπαρχει κανονικα.

ειπαμε λοιπον περναμε ενω το κινητο παιζει το αρχειο στην SD. Ξεκιναμε mirecovery και κατευθειαν install update. Μετα αν θελετε κανετε wipe γιατι εχειπερασει την νεα.

Αυτον τον οδηγο επειτα δεν θα τον χρειαστειτε γιατι υπαρχει το updater μεσα στο κινητο που κανειτην ζωη σας πιο ευκολη.

Προφανως για ολα τα παραπανω φταει το mirecovery, αλλα λιγο μας ενδιαφερει εφοσον βρηκαμε λυση.

 

Ξερει καποιος πως μπαινω στο mirecovery ενω παιζει το κινητο για να ακολουθησω τον οδηγο του φιλου?

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο θα ήταν να δεις τον οδηγό για το πως να περάσεις το twrp recovery. Μετά από εκεί μπορείς να flashάρεις ότι rom θέλεις χωρίς να παιδεύεσαι με το mi recovery.
Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο θα ήταν να δεις τον οδηγό για το πως να περάσεις το twrp recovery. Μετά από εκεί μπορείς να flashάρεις ότι rom θέλεις χωρίς να παιδεύεσαι με το mi recovery.

Που τον βρισκω τον οδηγο?

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το ανεφερες...

 

Διαβασα οτι νεες ROMS εχουν τελευταια εκδοση TWRP.

 

Επισης εχω διαβασει οτι μπορεις να κανεις restore απο TWRP μονο απο την ιδια εκδοση TWRP.

 

Αν εγω κανω backup με παλιοτερη εκδοση TWRP, βαλω νεα ROM και δεν μου αρεσει...πως κανω restore την παλια ROM?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και καιρό έχει βγει το twrp 3.0. Αν το backup το είχες πάρει ενώ ήσουν με twrp 2.8 και τώρα είσαι στο 3.0, δεν θα μπορείς να κάνεις επαναφορά.

Αν δηλαδή η νέα έκδοση της gtv (σε αυτήν δεν αναφέρεσαι;) σου περάσει το καινούριο recovery και θες να επιστρέψεις σε παλιό σου backup δεν θα μπορέσεις. Θα πρέπει να στήσεις εφαρμογές και αρχεία από την αρχή.

 

Βεβαια δεν νομίζω να υπάρχει λόγος να πας σε παλαιότερη rom.

Link to comment
Share on other sites

Πηγα απο MIUI5 σε MIUI7 GTV το γεροντακι και πεταει!

 

Κριμα που οι κατοχοι του πλεον δεν γεμιζουμε ταξι χαχαχαχαχα

Στο xda έχει ακόμα πολύ λαό που έχει το κινητό. Ένας developer μάλιστα έκανε αίτηση για να πάρει το tag "official" η cyanogenmod που αναπτύσσει εδώ και 2 χρόνια!

 

 

Canoni είμαι σε cm13 (6.0.1) εδώ και αρκετούς μήνες. Αν θέλεις να πας σε νέα έκδοση λειτουργικού μπορείς να φλασάρεις την CM13.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...