Jump to content

Xiaomi Redmi / Hongmi 1s


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Περασε κανεις την τελευταια ελληνικη να μας πει εντυπωσεις;

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα σε όλους!!!

 

Έχω βάλει ακουστικά, δεν έχω διαγράψει τίποτα απο το σύστημα, δεν έχω πειράξει καθόλου τη Ρομ και γενικά είναι ένα καινούριο τηλέφωνο χωρίς να έχω τροποποιήσει το παραμικρό.

Ανοίγω ραδιόφωνο και βλέπω αυτό που φαίνεται στην φωτογραφία 3(1) το εικονίδιο starting διαρκεί για κανα δυο δεπτερόλεπτα αλλά δεν κάνει τίποτα και επανέρχεται όπως στην φωτογραφία 3(2).

Αν πάλι πατήσω το κουμπί power πάνω δεξιά και συμβαίνει ακριβώς το ίδιο ξανά. Αν κάνω search για σταθμούς δεν βρίσκει τίποτα βλέπε φωτογραφία 3(3) (άλλο κινητό παράλληλα βρίσκει τα πάντα και δουλεύει άψογα)

 

Τα ιδια ακριβως βλεπω και γω

 

Βλεπω και το μενου

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

γεια σας.

σας παρακαλω μπορει καποιος να μου πει ....εχω το HTM M1 και καναμε format επειδη δεν ανοιγε και παλι τα ιδια.....ο τεχνικος φιλος μου ειπε δεν υπαρχει αναβαθμηση στην ελλαδα.........ξερει κανεις να με οδηγησει καπου;;;;;;

ευχαριστω

 

----- προσθήκη μηνύματος 104 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

γεια σας.

σας παρακαλω μπορει καποιος να μου πει ....εχω το HTM M1 και καναμε format επειδη δεν ανοιγε και παλι τα ιδια.....ο τεχνικος φιλος μου ειπε δεν υπαρχει αναβαθμηση στην ελλαδα.........ξερει κανεις να με οδηγησει καπου;;;;;;εγραψα σε αρμοδια σελιδα εδω στο forum αλλα κανεις δεν απαντησε.......

ευχαριστω

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

απευθυνομαι εδω γιατι ειδα πως XIAOMI εδω οπως και XIAOMI CLONE HTM M1 T9888+ το δικο μου.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει πως απο cm μπορούμε να παμε σε ελληνική miui?για να βάλω τη cm εγκατεστησα το twrp αλλά τώρα πηγαίνοντας να βάλω την τελευταια ελληνική miui μου βγάζει fail(μέσω twrp).τι κάνω λάθος;

 

Τίποτα δε κάνεις λάθος. Πρέπει να τη περάσεις με τη διαδικασία από το fastboot

Πρώτα την Κινέζικη και μετα την ελληνική

Τουλάχιστον εγώ έτσι το κανα..

 

Έτσι ακριβώς.Μόνο με fasboot rom και μετά πέρασμα της Ελληνικής για να επανέλθει σε miui το τηλέφωνο

 

...δεν ισχύει αυτό αποκλειστικά. Όταν ακολουθείς την πλήρη διαδικασία για μετάβαση από custom rom σε άλλη διαφορετική (factory reset/format system/data/wipe cache/dalvic cache) με το κατάλληλο custom recovery (TWRP >=2.8.0.2) γίνεται ομαλά, εφόσον το αρχείο εγκατάστασης είναι πλήρες (έχει κατέβει σωστά). Εννοείται, με τη ίδια λογική μπορείς να μεταβείς από πλήρες nandroid backup μιας custom rom σε μιας άλλης (π.χ. cm11/Paranoid σε MIUI και αντίστροφα).

Link to comment
Share on other sites

οποιος μπορει να με ενημερωσει για για καποιο link βρε παιδια μη χασω το τηλεφωνο τσαμπα και να μη περιμενω το τεχνικο να μου παιρνει τσαμπα λεφτα

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

η αν ξερει καποιος καποιον τεχνικο για format και αναβαθμησεις για τετοια τηλεφωνα

Link to comment
Share on other sites

αν γινεται πιο απλα διοτι δεν καταλαβα τιποτα ...

Σε αυτό το site θα κατεβάσεις την rom για το 1s και μετά θα ακολουθήσεις αυτόν τον οδηγό και καθάρισες.Αν πάλι δυσκολεύεσαι θα τη βρούμε εκεί την άκρη.

Link to comment
Share on other sites

...δεν ισχύει αυτό αποκλειστικά. Όταν ακολουθείς την πλήρη διαδικασία για μετάβαση από custom rom σε άλλη διαφορετική (factory reset/format system/data/wipe cache/dalvic cache) με το κατάλληλο custom recovery (TWRP >=2.8.0.2) γίνεται ομαλά, εφόσον το αρχείο εγκατάστασης είναι πλήρες (έχει κατέβει σωστά). Εννοείται, με τη ίδια λογική μπορείς να μεταβείς από πλήρες nandroid backup μιας custom rom σε μιας άλλης (π.χ. cm11/Paranoid σε MIUI και αντίστροφα).

Με nandroid αν έχεις κρατήσει ναι, αλλιώς δεν.. Το δοκίμασες στη πράξη και έγινε σωστά το πέρασμα απο cm σε miui;

Link to comment
Share on other sites

Με nandroid αν έχεις κρατήσει ναι, αλλιώς δεν.. Το δοκίμασες στη πράξη και έγινε σωστά το πέρασμα απο cm σε miui;

 

...προφανώς. Και όχι μόνο, αλλά και από Paranoid, Mokee.

Link to comment
Share on other sites

και στη τελικη αν αυτο δεν φτιαχνετε υπαρχει αλλη εφαρμογη για ραδιοφωνο που να μην ειναι ιντερνετικο ???

Λοιπόν, έχω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα στο redmi 1,και το ανακάλυψα τώρα τελευταία.

Πριν λίγο καιρό δούλευε κανονικότατα και επειδή στο ενδιάμεσο δεν αναβάθμισα-άλλαξα ROM,παρά διέγραψα κάποιες εφαρμογές της miui (που μέχρι τότε τις είχα freeze),γι αυτό και έχω την υποψία ότι αυτό έφταιξε.

Δοκίμασα με απεγκατάσταση-εγκατάσταση ξανά και άλλα πολλά χωρίς επιτυχία.

Ευτυχώς βρήκα το παρακάτω που δουλεύει τέλεια (έχει και RDS)::)

https://mega.co.nz/#!1pw0yb7R!cPI5NHNKFSzzmd4H9MQ018VbxS7zMSpBkmkwtgQ7l5g

εννοείται ότι με καθαρή εγκατάσταση ROM διορθώνεται,αλλά δεν νομίζω ότι αξίζει μόνο γι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

οποιος μπορει να με ενημερωσει για για καποιο link βρε παιδια μη χασω το τηλεφωνο τσαμπα και να μη περιμενω το τεχνικο να μου παιρνει τσαμπα λεφτα

σου έγραψα στο topic του HTM M1

Link to comment
Share on other sites

Καλημερίζω.

 

Πήρα το συγκεκριμένο για έναν ανηψιό μου και χθες μου ανέφερε ότι του αδειάζει η μπαταρία σε μισή μέρα. Φοράει την διεθνή. Δεν ξέρω ακριβώς έκδοση. Θα του στείλω να μου πει. Το έχει 4 μέρες οπότε φαντάζομαι θα είναι η τελευταία.

 

Τι προτείνετε; Έχει αναφερθεί παρόμοιο περιστατικό; Αν ναι, πως λύνετε; Να του πω να περάσει σε cm;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω περασμένη την cm11 r9 από προχθές.Σταθερή ως τώρα με περίπου 4 ώρες οθόνη. Παρουσιάζει όμως ένα πρόβλημα, όταν μιλάω στο bluetooth ο άλλος με ακούει με διακοπές ενώ εγώ πολύ καλά χωρίς διακοπές. Το σήμα είναι φουλ.Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος ;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω περασμένη την cm11 r9 από προχθές.Σταθερή ως τώρα με περίπου 4 ώρες οθόνη. Παρουσιάζει όμως ένα πρόβλημα, όταν μιλάω στο bluetooth ο άλλος με ακούει με διακοπές ενώ εγώ πολύ καλά χωρίς διακοπές. Το σήμα είναι φουλ.Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος ;

 

Το παρατήρησα και εγώ, ακριβώς ίδια συμπεριφορά όπως λες. Το θέμα υπάρχει από την r8, και από ότι φαίνεται στην r9 παραμένει.

Link to comment
Share on other sites

Στα βαρύτερα παιχνίδια πως συμπεριφέρεται η CM?

στη MIUI αν ζεσταθεί αρκετά (πραγμά που συμβαίνει αρκετά γρήγορα σε παιχνίδι ή όταν ταυτόχρονα φορτίζει) , ρίχνει τη συχνότητα και είτε lagάρει είτε σε πετάει εκτός.

Πχ παίζοντας στο free TWAU (The wolf among us) σε κάποια φάση προς το τέλος της πρώτης σκηνής ή στην αρχή της δεύτερης σε πετάει με FC.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

θέλω να περάσω την cm11!

εώς τώρα είχα miui με την ελληνικά μετάφραση (πολύ καλή δουλειά από miui.gr)

αυτή τη στιγμή δεν έχω sd κάρτα στο τηλέφωνο.

μπορώ να περάσω τα αρχεία που απαιτούνται στο root του τηλεφώνου ως upadate.zip?

έχω twrp recovery.

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

θέλω να περάσω την cm11!

εώς τώρα είχα miui με την ελληνικά μετάφραση (πολύ καλή δουλειά από miui.gr)

αυτή τη στιγμή δεν έχω sd κάρτα στο τηλέφωνο.

μπορώ να περάσω τα αρχεία που απαιτούνται στο root του τηλεφώνου ως upadate.zip?

έχω twrp recovery.

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

εφοσον εχεις twrp δεν χρειαζεσαι μετονομασια, και φυσικα θα δει το zip οπου και να το βαλεις

Link to comment
Share on other sites

εφοσον εχεις twrp δεν χρειαζεσαι μετονομασια, και φυσικα θα δει το zip οπου και να το βαλεις

 

ευχαριστώ για την απάντηση!

η απορία μου είναι η παρακάτω:

εάν γίνει κάποιο λάθος στο φλασάρισμα και εφόσον θα έχω κάνει wipe date μετά το τηλέφωνο θα μείνει χωρίς rom,σωστά?

Edited by baladoros
...wipe data...
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση!

η απορία μου είναι η παρακάτω:

εάν γίνει κάποιο λάθος στο φλασάρισμα και εφόσον θα έχω κάνει wipe date μετά το τηλέφωνο θα μείνει χωρίς rom,σωστά?

Καλό θα είναι να βρεις μια sd για να πάρεις κι ένα nandroid backup.

 

Όπως και να έχει, αν ακολουθήσεις τον οδηγό η internal storage δεν διαγράφεται ολόκληρη, παρά μόνο κάποια partitions της. Αν πχ περάσεις τα αρχεία στον φάκελο downloads, θα μπορείς να έχει πρόσβαση σε αυτά ακόμα και μετά από wipe data.

 

Και γενικά να ξες ότι το twrp επιτρέπει το usb debugging οπότε ακόμα και αν πάει κάτι λάθος θα μπορείς να κάνεις push το zip της rom και πάλι στην συσκευή σου με ADB.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι να βρεις μια sd για να πάρεις κι ένα nandroid backup.

 

Όπως και να έχει, αν ακολουθήσεις τον οδηγό η internal storage δεν διαγράφεται ολόκληρη, παρά μόνο κάποια partitions της. Αν πχ περάσεις τα αρχεία στον φάκελο downloads, θα μπορείς να έχει πρόσβαση σε αυτά ακόμα και μετά από wipe data.

 

Και γενικά να ξες ότι το twrp επιτρέπει το usb debugging οπότε ακόμα και αν πάει κάτι λάθος θα μπορείς να κάνεις push το zip της rom και πάλι στην συσκευή σου με ADB.

 

Καλό θα είναι να βρεις μια sd για να πάρεις κι ένα nandroid backup

αυτό θα κάνω.

αν και με τρώει το χέρι μου να την δοκιμάσω...

ευχαριστώ και τους δύο..

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι να βρεις μια sd για να πάρεις κι ένα nandroid backup

αυτό θα κάνω.

αν και με τρώει το χέρι μου να την δοκιμάσω...

ευχαριστώ και τους δύο..

 

τελικά δεν άντεξα cm11 r9 rules!

Link to comment
Share on other sites

τελικά δεν άντεξα cm11 r9 rules!

 

Όσο είναι ξεβράκωτη RULES.

Mόλις όμως αρχίσεις να φορτώνεις και να βάζεις αυτά που έχει ως Default η MIUI, τότε θα καταλάβεις πως κάθε άλλο παρά RULES..

Σε αυτό δε φταίει 100% η ROM, αλλά το γεγονός πως δεν μπορεί να γίνει Optimized αφού τα Source του Kernel είναι κλειστά. :lol:

WIND for EVER :!:
Link to comment
Share on other sites

Όσο είναι ξεβράκωτη RULES.

Mόλις όμως αρχίσεις να φορτώνεις και να βάζεις αυτά που έχει ως Default η MIUI, τότε θα καταλάβεις πως κάθε άλλο παρά RULES..

Σε αυτό δε φταίει 100% η ROM, αλλά το γεγονός πως δεν μπορεί να γίνει Optimized αφού τα Source του Kernel είναι κλειστά. :lol:

Άντε,να ακούγονται και τα αυτονόητα καμμιά φορά...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείτε, το θέμα είναι πως αποδεδειγμένα από όλους όσους δοκιμάσαμε και την miui και την cm, το τηλέφωνο δουλεύει αρκετά ως πολύ πιο ξεκούραστα με την cm.

Με την cm έχω περισσότερες εφαρμογές εγκατεστημένες και η χρήση ram κυμαίνεται από 36% (μετά από εκκίνηση) και φτάνει μετά από χρήση πολλών εφαρμογών στο 75%.

Αποδεδειγμένα λοιπόν λειτουργεί καλλίτερα η συσκευή με cm και το λένε όλοι όσοι την δοκίμασαν.

- Κωνσταντίνος -
Link to comment
Share on other sites

Αυτά περί καλύτερης λειτουργίας της miui σε σχέση με τη cm θέλετε και τα λέτε ή σας ξεφεύγουν;

 

Δοκίμασε κανείς σας να περάσει την R9 πριν πει την εξυπνάδα του;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείτε, το θέμα είναι πως αποδεδειγμένα από όλους όσους δοκιμάσαμε και την miui και την cm, το τηλέφωνο δουλεύει αρκετά ως πολύ πιο ξεκούραστα με την cm.

Με την cm έχω περισσότερες εφαρμογές εγκατεστημένες και η χρήση ram κυμαίνεται από 36% (μετά από εκκίνηση) και φτάνει μετά από χρήση πολλών εφαρμογών στο 75%.

Αποδεδειγμένα λοιπόν λειτουργεί καλλίτερα η συσκευή με cm και το λένε όλοι όσοι την δοκίμασαν.

 

καλησπερα

χωρις να ειμαι ειδικος και εμπειρος

και επειδη οντως μου τα ειχε σπασει στην αρχη,

με την 4,9,26 εχω δει το τηλεφωνο να ειναι σουπερ

ισως αργοτερα να σκεφτω την cm που τοσα καλα διαβαζω , αλλα προς το παρον δε βλεπω το λογο

επισης θα ηθελα πολυ να ξερω αν κανεις εβαλε την τελευταια τελευταια που διαβαζω γενικα καλες κριτικες

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...