Jump to content

Xiaomi Redmi / Hongmi 1s


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

κατάφερα και πέρασα την cm11 αλλά δεν μπορώ να βρώ στο μενού πως να μειώσω τη συχνότητα της cpu. Δεν μου βγάζει κάπου performance, πρέπει να κάνω κάτι άλλο;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

κατάφερα και πέρασα την cm11 αλλά δεν μπορώ να βρώ στο μενού πως να μειώσω τη συχνότητα της cpu. Δεν μου βγάζει κάπου performance, πρέπει να κάνω κάτι άλλο;

Ευχαριστώ

Πήγαινε settings->about phone->build number και πάτα πάνω 7 φορές και θα σου ξεκλειδώσει το developer options. Λογικά μετά θα στο βγάλει

Link to comment
Share on other sites

3 μέρες με miui? Το δικό μου 3 μέρες δεν έβγαζε ούτε σβηστό.

 

Δεν το χρησιμοποιω πολυ, στο τριημερο εχω ομιλια 30 με 40 λεπτα ,viber με δεδομενα ανοικτα και κοντα στο τριωρο οθονη σε χαμηλη ενταση, λες με την cm να εχω καλυτερη αυτονομια;

Τιποτε αλλο δν εχω πανω στο κινητο, μονο το viber.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι με 3.15 stable 24 miui GR ....

φωτισμος αυτοματος πανω απο την μεση η μπαριτσα..

wifi οταν βρισκω αλλιως δεδομενα..

Ιν τσάινα γουί τραστ...
Link to comment
Share on other sites

Αν υποθέσουμε οτι κάποιος έχει φλασαρει cm κ για δικούς του λόγους θέλει να ξαναγυρίσει σε ελληνικές miui τι πρεπει να κανει;θα καταλαβατε οτι μιλάω για μένα ε;
Link to comment
Share on other sites

Όπως θα σου έρθει με την αγγλοκινεζικη αστο. Μια χαρά ρομ είναι σταθερή και με συχνές ενημερωσεις, δεν έχεις να σκεφτεις για αλλαγή ρομ

 

Σκέφτομαι να το δω πως πάει με αγγλοκινεζική και μετά αν είναι να αλλάξω γιατί θα ήθελα να σου πω τα Ελληνικά.

""""Απορία αν αρχίσω και βάζω εφαρμογές με την αγγλοκινεζική και μετά θα θελήσω να πάω σε μια άλλη Ελληνική rom, θα μπορώ να πάρω back-up χώρις να χάσω τα δεδομένα των εφαρμογών;""""

Link to comment
Share on other sites

Αν υποθέσουμε οτι κάποιος έχει φλασαρει cm κ για δικούς του λόγους θέλει να ξαναγυρίσει σε ελληνικές miui τι πρεπει να κανει;θα καταλαβατε οτι μιλάω για μένα ε;

 

Με τον ίδιο τροπο που πέρασες την cm, περνάς την miui φαντάζομαι. Φυσικά full wipes.

Θα μπω και εγώ σε αυτή την διαδικασία ΑΝ η miui v.6 είναι της προκοπής.

- Κωνσταντίνος -
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας

λοιπον αντιμετωπιζω ενα προβλημα

το κινητο το χω κανα εξαμηνο

καθε μερα (μπορει και 2-3 φορες) το κινητο κολλαει

συμβαινει οταν παω να το ξεκλειδωσω ή οταν ειμαι μεσα στο μενου

δε λειτουργει τιποτα

και πρεπει να κανω Reboot πατωντας συνεχομενα το Power button

εχει συμβει και σε κανεναν αλλον αυτο;

αμα αλλαξω ρομ παιζει να φτιαξει ή πρεπει να το στειλω πισω στην κινα;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας

λοιπον αντιμετωπιζω ενα προβλημα

το κινητο το χω κανα εξαμηνο

καθε μερα (μπορει και 2-3 φορες) το κινητο κολλαει

συμβαινει οταν παω να το ξεκλειδωσω ή οταν ειμαι μεσα στο μενου

δε λειτουργει τιποτα

και πρεπει να κανω Reboot πατωντας συνεχομενα το Power button

εχει συμβει και σε κανεναν αλλον αυτο;

αμα αλλαξω ρομ παιζει να φτιαξει ή πρεπει να το στειλω πισω στην κινα;

Κατά πάσα πιθανότητα είναι θέμα rom. Πέρασε μια άλλη αφού πρώτα πάρεις backup

Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα είναι θέμα rom. Πέρασε μια άλλη αφού πρώτα πάρεις backup

υπαρχει καποιο tutorial εδω στο site για το πως θα φλασαρω τη μνημη;

και ποια ρομ να βαλω;

παλι miui ή να παω σε cm;

Link to comment
Share on other sites

Με τον ίδιο τροπο που πέρασες την cm, περνάς την miui φαντάζομαι. Φυσικά full wipes.

Θα μπω και εγώ σε αυτή την διαδικασία ΑΝ η miui v.6 είναι της προκοπής.

 

Επειδή μπήκα σε αυτή τη διαδικασία το κινητό δεν ξεκινά,με fast boot κολαει στην οθόνη με το ρομποτακι με twrp κάνει εγκατάσταση τη ρομ του miui gr αλλά στο reboot κολαει στο σήμα της xiaomi.

Έτσι ξαναεγκατεστησα τη τελευταία cm

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μπήκα σε αυτή τη διαδικασία το κινητό δεν ξεκινά,με fast boot κολαει στην οθόνη με το ρομποτακι με twrp κάνει εγκατάσταση τη ρομ του miui gr αλλά στο reboot κολαει στο σήμα της xiaomi.

Έτσι ξαναεγκατεστησα τη τελευταία cm

 

Με Fast Boot διαδικασία χρειάζεσαι ROM για FAstBoot διαδικασία αγγλοκινέζικη. Είναι διαφορετικές από τις κανονικές Miui ROM και περνιούνται μόνο με FastBoot αυτές.

 

Το κινητό σου δεν κολλάει στην οθόνη με το ρομποτάκι. Εκεί είσαι ήδη σε FastBoot mode και περιμένει να περάσεις τη ROM με το ειδικό προγραμματάκι MiPhone2.11.6.

 

Είπαμε άλλες οι Rom για να φλασάρεις από Recovery και άλλες οι ROM για FastBoot διαδικασία.

 

Αν περάσεις original Αγγλοκινέζικη Rom με FastBoot μετά μπορείς να βάλεις από πάνω με recovery είτε multi είναι Miui GR

 

Καλή επιτυχία.

Edited by Armada
ορθογραφικό
.....απλά Γεώργιος.....
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να το δω πως πάει με αγγλοκινεζική και μετά αν είναι να αλλάξω γιατί θα ήθελα να σου πω τα Ελληνικά.

""""Απορία αν αρχίσω και βάζω εφαρμογές με την αγγλοκινεζική και μετά θα θελήσω να πάω σε μια άλλη Ελληνική rom, θα μπορώ να πάρω back-up χώρις να χάσω τα δεδομένα των εφαρμογών;""""

φυσικά, με το titanium backup

 

----- προσθήκη μηνύματος 63 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επειδή μπήκα σε αυτή τη διαδικασία το κινητό δεν ξεκινά,με fast boot κολαει στην οθόνη με το ρομποτακι με twrp κάνει εγκατάσταση τη ρομ του miui gr αλλά στο reboot κολαει στο σήμα της xiaomi.

Έτσι ξαναεγκατεστησα τη τελευταία cm

έκανες όλα τα wipes?

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω, ότι πλέον η καλύτερη και σταθερότερη ελληνική ρομ,μέχρι τώρα, είναι η 4.9.26.

 

καλησπέρα. το λινκ για την ρομ αυτή είναι εύκολο?, γιατι στην πρώτη σελίδα δεν τη βρήκα..εκτός αν με ξεγέλασε η ονομασία....επισης μετά απο αυτη τη ρομ ποια αλλη θα προτεινες? δεν θελω full review, απλα τις ονομασιες απο τις ρομ και γω θα τα ψαξω. εχω αρκετα κινεζικα κινητα και χω χασει τη μπάλα με τα καθημερινα updates.. οποτε θα με βοηθουσατε πολυ να μου αναφερατε ονομασιες ("σταθερών") ρομ και γω να ψαξω να δω τι μου κάνει... ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

φυσικά, με το titanium backup

 

----- προσθήκη μηνύματος 63 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

έκανες όλα τα wipes?

 

Ναι τα εκανα όλα ,όσο για το fast boot είχα κατεβάσει το πρόγραμμα με τους οδηγούς για την συσκευή καθώς κ Ρομ αγγλοκινεζικη για fast boot...δεν μου εμφάνισε το κινητό οποτε δεν μπορουσα να φλασαρω .οποτε ξαναγύρισαν στη cm

Η οποία cm αψογη αλλά σε ενταση το ηχείο είναι για γέλια ,υπάρχει λύση;

Link to comment
Share on other sites

Δεν το χρησιμοποιω πολυ, στο τριημερο εχω ομιλια 30 με 40 λεπτα ,viber με δεδομενα ανοικτα και κοντα στο τριωρο οθονη σε χαμηλη ενταση, λες με την cm να εχω καλυτερη αυτονομια;

Τιποτε αλλο δν εχω πανω στο κινητο, μονο το viber.

Το δικό μου είχε μερικές εφαρμογές παραπάνω, π.χ. whatsapp, hangouts, facebook, twitter και κάτι ψιλά ακόμα.

Προσωπικά τολμώ να πω ότι είδα μπορεί και 100% πάνω αυτονομία από MIUI σε CM.

ειμαι με 3.15 stable 24 miui GR ....

φωτισμος αυτοματος πανω απο την μεση η μπαριτσα..

wifi οταν βρισκω αλλιως δεδομενα..

 

Τα στατιστικά σου μπροστά στα δικά μου είναι εκπληκτικά, 3 ωρο οθόνης δεν κατάφερα ποτέ να δω, με 2,5 ώρες οθόνη και ένα 20λεπτο κλήσεις η μπαταρία τέζα. Τελικά ίσως οι multilingual MIUI είναι λίγο του πισινού.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. το λινκ για την ρομ αυτή είναι εύκολο?, γιατι στην πρώτη σελίδα δεν τη βρήκα..εκτός αν με ξεγέλασε η ονομασία....επισης μετά απο αυτη τη ρομ ποια αλλη θα προτεινες? δεν θελω full review, απλα τις ονομασιες απο τις ρομ και γω θα τα ψαξω. εχω αρκετα κινεζικα κινητα και χω χασει τη μπάλα με τα καθημερινα updates.. οποτε θα με βοηθουσατε πολυ να μου αναφερατε ονομασιες ("σταθερών") ρομ και γω να ψαξω να δω τι μου κάνει... ευχαριστώ πολύ!

Από εδώ θα τη βρεις.

Μείνε στην παραπάνω rom και δεν χρειάζεται προς το παρόν να ψαχτείς περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, δεύτερη μέρα με το κινητό, έβαλα κατευθείαν cm r8, δείχνει bug free ως τώρα. Μπαταρία θα δω σε λίγες μέρες μετά από κάνα δυο φορτίσεις ακόμα. Το μόνο που παρατήρησα είναι οτι όταν έχω δεδομένα και χαθεί προσωρινά το σήμα δεν επανέρχονται και θέλει reboot. Το έχει η cm αυτό ή είναι γενικό δεν ξέρω....

 

----- προσθήκη μηνύματος 105 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για μηνύματα, κλήσεις, κάμερα, explorer έβαλα apps. Είναι θεωρώ τραγικά τα stock..

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την αμεση απάντηση... πέρασα την miui 4,9,26 αν και εγω τελικα ηθελα τη cm... το κινητό oμως ειναι για κοπέλα και της άρεσε η miui... η αυτονομια δεν ξερω πως θα είναι, καθώς με CM ειδα σχολια ανακουφισης. Μια λεπτομερεια ακομα για μας τους νεους, χρησιμοποιειτε cleanmaster 'η την εφαρμογή που εχει μεσα η ρομ? επισης με αυτην εφαρμογη της ρομ για εκκαθαριση, δεν καταφερα να δω ποσο free ram εχω...εκανα κατι λαθος 'η δεν υποστηριζεται? Επίσης TWRP με MiRecovery γίνεται 'η θα υπάρξει πρόβλημα?με fastboot to χετε κάνει όλοι? Edited by kabatzas_
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την αμεση απάντηση... πέρασα την miui 4,9,26 αν και εγω τελικα ηθελα τη cm... το κινητό oμως ειναι για κοπέλα και της άρεσε η miui... η αυτονομια δεν ξερω πως θα είναι, καθώς με CM ειδα σχολια ανακουφισης. Μια λεπτομερεια ακομα για μας τους νεους, χρησιμοποιειτε cleanmaster 'η την εφαρμογή που εχει μεσα η ρομ? επισης με αυτην εφαρμογη της ρομ για εκκαθαριση, δεν καταφερα να δω ποσο free ram εχω...εκανα κατι λαθος 'η δεν υποστηριζεται? Επίσης TWRP με MiRecovery γίνεται 'η θα υπάρξει πρόβλημα?με fastboot to χετε κάνει όλοι?

1.η default εφαρμογή βασίζεται στο clean master.

2.πατώντας παρατεταμένα το home button βλέπεις και την διαθέσιμη RAM

3.TWRP υποστηρίζεται κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

1.η default εφαρμογή βασίζεται στο clean master.

2.πατώντας παρατεταμένα το home button βλέπεις και την διαθέσιμη RAM

3.TWRP υποστηρίζεται κανονικά.

 

ειναι το αριστερο κουμπακι τωρα πια

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος που θα βρούμε την καινούρια cm r9 για κατέβασμα;

 

μάλλον δεν έχει ανέβει ακόμα... μόνο στο changelog εμφανίζεται.

σύντομα θα είναι εδώ προφανώς:

https://s.basketbuild.com/devs/Kra1o5/Xiaomi/armani/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...