Jump to content

Xiaomi Redmi / Hongmi 1s


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν έχω την επιλογή "αρχεία" στις ειδοποιήσεις στην επιλογή USB, την βλέπει απο οτι είδα (δεν μπορώ να βρω πουθενά τις φωτογραφίες μου βέβαια, δεν βρίσκω που τις σώζει, το ψάχνω - είναι άφαντες...), αλλά δεν την βλέπει σαν usb mass storage, οπότε δεν μου κάνει αυτόματα την εισαγωγή των φωτογραφιών στο Dropbox που το χρησιμοποιώ πολύ.

Στις ρυθμίσεις δεν βρήκα επιλογές για σύνδεση usb, μήπως μπορώ να αλλάξω κάτι...

οι φωτογραφίες σου είναι στο φάκελο DCIM/Camera

το usb mass storage δεν το υποστηρίζει πια η Google.

δοκίμασε μήπως το επαναφέρεις με τα παρακάτω:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5393484#post5393484

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5728992#post5728992

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ενώ το δικό μου το βλέπει κανονικά ο υπολογιστής μου, ένα καινούργιο το βλέπει μόνο σαν cd rom ή σαν φωτογραφική.

Κάποιες λύσεις που βρήκα και δοκίμασα δεν έκαναν τίποτα.

Έχω ενεργοποιήσει το usb debug.

Προφανώς φταίει ο mtp driver ο οποίος failed to install.

Καμμιά ιδέα ;

- Κωνσταντίνος -
Link to comment
Share on other sites

1.ελπίζω να εννοείς "απενεργοποιήσει" και όχι "απεγκαταστήσει"

2.στον ex πήγαινε προτιμήσεις/πρόσθετα και βάλε το xMissedCall

 

1 μαλλον απεγκατασταση εχω κανει. που το τσεκαρω?

 

2. μεσω play store μαλλον ε?

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

έχω το εξής πρόβλημα: Έχω περάσει τη cm11 r10 με twrp και τώρα που θέλω να περάσω την r11 δεν κάνει επανεκκίνηση το twrp, βγαίνει μόνο το logo της xiaomi και bootαρει κανονικά. Παίζει να σβήστηκε κάπως το twrp? Πως το εγκαθιστώ ξανά τώρα στην περίπτωση μου;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.εχω την 4.9.26, και μου πέταξε OTA update.. να φανταστώ δεν το κάνω γιατί θα μου περάσει άλλη ρομ?δεν εχω βρει πως το απενεργοποιώ το OTA update notifier, αν εμπορεί ας πει καποιος..επισης στην 4.9.26 εχετε παρατηρησει να κλείνει μονο του το κινητό?ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

έχω το εξής πρόβλημα: Έχω περάσει τη cm11 r10 με twrp και τώρα που θέλω να περάσω την r11 δεν κάνει επανεκκίνηση το twrp, βγαίνει μόνο το logo της xiaomi και bootαρει κανονικά. Παίζει να σβήστηκε κάπως το twrp? Πως το εγκαθιστώ ξανά τώρα στην περίπτωση μου;

Ευχαριστώ

Προσπάθησα και μέσω fastboot και μου εμφανίζει το εξής μήνυμα:\

"target reported max download zize of 838860800 bytes

error: cannot load "recovery img" : no error"

Γνωρίζει κάποιος τι πρέπει να κάνω;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα και μέσω fastboot και μου εμφανίζει το εξής μήνυμα:\

"target reported max download zize of 838860800 bytes

error: cannot load "recovery img" : no error"

Γνωρίζει κάποιος τι πρέπει να κάνω;

Ευχαριστώ

Ποια εντολή έδωσες για να περάσεις ξανά το recovery;

 

Κατέβασε το κατάλληλο recovery image (twrp - - >armani) και βάλτο στον φάκελο του Adb/fastboot στον υπολογιστή σου.

Ύστερα βάλε το κινητό σε fastboot και σενδεσέ το.

 

Από τον υπολογιστή δώσε:

fastboot flash recovery recovery.img

 

και πες μας τι έγινε.

Edited by bilakos10
Link to comment
Share on other sites

6081491905929627586?sort=1&pid=6081491905929627586&oid=101407643245786087170

Αυτό το μήνυμα βγάζει...

Δεν ξέρω αν φαίνεται η φωτογραφία, πως την ανεβάζω;

 

Βγάζει το ίδιο μήνυμα που παρέθεσα και πιο πάνω

Πρέπει να μετονομάσω το img αρχείο που κατέβασα;

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

6081491905929627586?sort=1&pid=6081491905929627586&oid=101407643245786087170

Αυτό το μήνυμα βγάζει...

Δεν ξέρω αν φαίνεται η φωτογραφία, πως την ανεβάζω;

 

Βγάζει το ίδιο μήνυμα που παρέθεσα και πιο πάνω

Πρέπει να μετονομάσω το img αρχείο που κατέβασα;

Edited by ddnk
Link to comment
Share on other sites

Πήρε φίλος σημερα το συγκεκριμενο κινητο απο Κίνα. Εχει την 4.3 μεσα. Ποια ρομ να βάλει ?? Ποια είναι καλύτερη ? στοκ ή καστομ ? Δώστε λίγο τα φωτα σας γιατι δεν ειναι δικο μου το κινητό και δεν μπορώ να διαβάζω 184 σελίδες.:p

Και γενικά αν πρεπει να κανει ρουτ ή οτιδήποτε άλλο χρειάζεται να κανει πείτε μου για να τον βοηθησω γιατι δεν το χει με την τεχνολογία.:lol:

Αν μπορειτε δωστε μου και λινκ. Ευχαριστώ.

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

6081491905929627586?sort=1&pid=6081491905929627586&oid=101407643245786087170

Αυτό το μήνυμα βγάζει...

Δεν ξέρω αν φαίνεται η φωτογραφία, πως την ανεβάζω;

 

Βγάζει το ίδιο μήνυμα που παρέθεσα και πιο πάνω

Πρέπει να μετονομάσω το img αρχείο που κατέβασα;

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πρέπει να μετονομάσω το img αρχείο που κατέβασα;

Δεν φαίνεται η εικόνα που ανέβασες.

Αν το recovery που κατέβασες δεν έχει την ονομασία recovery.img τότε θα πρέπει φυσικά να το μετονομάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες θελω να παρω και εγω εναν αντικαταστατη του Xiaomi Red Rice (Hongmi) που εχω ενα χρονο τωρα και επελεξα το Xiaomi Red Rice 1S .

Για πειτε εχετε δει πουθενα καποια καλη προσφορα ?

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Bilako ευχαριστώ και πάλι, ήθελε μετονομασία :O

Για να περάσω την ρ11 πάνω στην ρ10 μόνο wipe cache και dalvik σωστά;

 

Μείνε για λίγο στην R10 γιατί μερικοί χρήστες ανέφεραν FCs με το default dialer.

Κλασικά για να πας σε επόμενη έκδοση κάνεις wipe cache & dalvik.

Link to comment
Share on other sites

Πήρε φίλος σημερα το συγκεκριμενο κινητο απο Κίνα. Εχει την 4.3 μεσα. Ποια ρομ να βάλει ?? Ποια είναι καλύτερη ? στοκ ή καστομ ? Δώστε λίγο τα φωτα σας γιατι δεν ειναι δικο μου το κινητό και δεν μπορώ να διαβάζω 184 σελίδες.:p

Και γενικά αν πρεπει να κανει ρουτ ή οτιδήποτε άλλο χρειάζεται να κανει πείτε μου για να τον βοηθησω γιατι δεν το χει με την τεχνολογία.:lol:

Αν μπορειτε δωστε μου και λινκ. Ευχαριστώ.

 

Και συνεχίζω με κάποιες απορίες.... Μου είπε το φιλαράκι ότι δεν α;κουγεται καλα ο ήχος κλήσης ακολυγεται πολύ χαμηλά. Ισχύει ?? Ανοιξε το καπάκι και μου ειπε ότι πίσω έχει ενα σαν αλουμινοχαρτο που καλύπτει τι ςοπές. Έτσι πρεπει ή να το βγάλει ?? Και μετά μεσα στις ρυθμισεις ήχου είναι απενεργοποιημένο το dirac και άλλα. Αυτα πως τα ενεργοποιούμε ? Μήπως είιναι μόνο για headphones?

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα με τα χαμενα τηλεφωνα και τα notifications παραμενει

Σημερα προεκυψε και απο τον x dialer κι ενα αλλο θεμα ,

Με την καμμια δεν μπορω να βαλω καινουργια επαφη

Δεν ξερω τι εγινε ξαφνικα και πως μπορω να το αντιμετωπισω

Καμμια ιδεα;

Καλα ειμασταν κανα τριμηνο

Τεσπα

Αναμενω

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα με τα χαμενα τηλεφωνα και τα notifications παραμενει

Σημερα προεκυψε και απο τον x dialer κι ενα αλλο θεμα ,

Με την καμμια δεν μπορω να βαλω καινουργια επαφη

Δεν ξερω τι εγινε ξαφνικα και πως μπορω να το αντιμετωπισω

Καμμια ιδεα;

Καλα ειμασταν κανα τριμηνο

Τεσπα

Αναμενω

 

Μα όταν πιάνεις και σβήνεις πράγματα χωρίς να ξέρεις τι είναι και τι κάνουν τι περιμένεις? για μένα κάνε ένα clean install και άσε το κινητό στην ησυχία του για να μην προκύψουν και άλλα θέματα

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα με τα χαμενα τηλεφωνα και τα notifications παραμενει

Σημερα προεκυψε και απο τον x dialer κι ενα αλλο θεμα ,

Με την καμμια δεν μπορω να βαλω καινουργια επαφη

Δεν ξερω τι εγινε ξαφνικα και πως μπορω να το αντιμετωπισω

Καμμια ιδεα;

Καλα ειμασταν κανα τριμηνο

Τεσπα

Αναμενω

 

Ήσουν καλά 3 μήνες γιατί δεν είχες πειράξει τα system apps. Τώρα που τα πείραξες, πέρασε τα πάντα από την αρχή με clean install που λέει και ο φίλος από πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον έχει θέμα με το τον mtp driver (αποτυχία εγκατάστασης ), αυτή η λύση δούλεψε σε μένα. Από τις πάρα πολλές που κυκλοφορούν στο νετ και δοκίμασα ήταν η μόνη που έπιασε.
- Κωνσταντίνος -
Link to comment
Share on other sites

Μείνε για λίγο στην R10 γιατί μερικοί χρήστες ανέφεραν FCs με το default dialer.

Κλασικά για να πας σε επόμενη έκδοση κάνεις wipe cache & dalvik.

 

Μην ξέρωντας εγώ απο R10 σε R11 πήγα με το notification για ενημέρωση που μου έβγαλε η cyanogenmod. Κατέβασα την ενημέρωση και μετά έκανε restart και την πέρασε δίχως να κανω wipes. Το κινητό φαίνεται να δουλεύει "normal" με τον proximity sencor να κάνει παιχνίδια.Επίσης όταν είχα συνδέσει την συσκευή με το ραδιόφωνο του αμαξιού μέσο bluetooth, η μουσική που έβαζα από το κινητό και αναπαραγόταν απο τα ηχεία του αυτοκινήτου είχε σε τυχαία σημεία κάτι ελάχιστες μικρο-διακοπές.

Αν κάνω σωστα install την Ρ11 θα στρώσει;Έχει νόημα;

Link to comment
Share on other sites

Μην ξέρωντας εγώ απο R10 σε R11 πήγα με το notification για ενημέρωση που μου έβγαλε η cyanogenmod. Κατέβασα την ενημέρωση και μετά έκανε restart και την πέρασε δίχως να κανω wipes. Το κινητό φαίνεται να δουλεύει "normal" με τον proximity sencor να κάνει παιχνίδια.Επίσης όταν είχα συνδέσει την συσκευή με το ραδιόφωνο του αμαξιού μέσο bluetooth, η μουσική που έβαζα από το κινητό και αναπαραγόταν απο τα ηχεία του αυτοκινήτου είχε σε τυχαία σημεία κάτι ελάχιστες μικρο-διακοπές.

Αν κάνω σωστα install την Ρ11 θα στρώσει;Έχει νόημα;

Οχι, και σε μένα που εκανα wipes ο proximity έχει θεματάκια,βέβαια και στην r10 είχε. Για το bluetooth στην αναπαραγωγή δεν μπορώ να βοηθήσω, σε ομιλία με bluetooth όμως δεν κάνει πια μικροδιακοπές όπως έκανε.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχουν θέματα με τον proximity sensor στην CM νομίζω πως λύνονται αν προηγούμενος flashαρετε την official English/Chinese (flashαρετε δηλαδή την official από recovery χωρίς να χρειαστεί να κάνετε boot και καπάκι flashαρετε την CM και κάνετε όλα τα wipes του οδηγού )

 

Όσοι έχετε αυτό το πρόβλημα μπορείτε να κάνετε τα παραπάνω και να μας πείτε τα αποτελέσματα (σε εμένα ο proximity λειτουργεί κανονικά χωρίς να έχω πειράξει κάτι).

Link to comment
Share on other sites

Εδω και παλι ...

ειχα ενα προβλημα με το ραδιο σε xiaomi 1s και ο φιλος arisk μου εγραψε :

Πρώτα κάνε wipe cache και μετά άλλαξε rom.Το ραδιο δεν θα έχει πρόβλημα.

Επειδη αντιμετωπίζω προβλημα γραφω τα βηματα που εκανα για να βρουμε το λαθος :

Παω στην σελιδα https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/4929-GTV-4-10-31-H-%CE%BD%CE%AD%CE%B1-%CE%AD%CE%BA%CE%B4%CE%BF%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-MIUI-ROM-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B8%CE%AD%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BB%CE%AE%CF%88%CE%B7/?pageNo=1

και κατεβαζω το Mi1/S => xiaomi-miui-hellas-4.1.2_mione_plus_Hellas-GTV-4.11.14.zip και μετα ακολουθω κατα γραμμα τον οδηγο απο την σελιδα https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/6371-%CE%95%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CE%BD%CE%AD%CE%B1%CF%82-ROM-%CF%83%CF%84%CE%BF-Redmi-1S/

(παρατηρηση : οταν ονομαζω το αρχειο Update.zip δεν το βρισκει , οταν το ονομαζω update.zip το βρισκει και ξεκιναει η διαδικασια )

Κανω ολη την διαδικασια σωστα ξεκιναει το update και περιπου στο 70% βγαζει FAIL και σταματαει ...

Pls βοηθεια ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...