Jump to content

Xiaomi Redmi / Hongmi 1s


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Έκανα αναζήτηση στο νήμα για τα κάτωθι, αλλά ομολογώ οτι μπερδεύτηκα λόγω διαφόρων απόψεων.

Θα ήθελα να ξέρω τα εξής παρακαλώ:

 

Πόσο είναι το sar του Xiaomi hongmi 1s

Απο που μπορώ να το αγοράσω πιο εύκολα, και

Απο πλευράς κάμερας, είναι καλές οι φωτογραφίες και βίντεο; (είδα κάπου πολύ καλά αποτελέσματα αλλά έχω μπερδευτεί με τα μοντέλα)... είναι κάτι που με ενδιαφέρει πολύ, θέλω καλή φωτογραφία και βίντεο, το χρειάζομαι.

Ευχαριστώ πολύ :)

 

Είχα δημοσιεύσει κάποιες πριν κάμποσο καιρό..

HONGMI REDMi 1S

 

Ειδικά στο φως ημέρας ήταν και είναι πολύ καλές

Edited by babill2004
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά μια ερώτηση .σήμερα πήρα το κινητό στα χέρια μου. Όσο καιρό περίμενα το έχω ρίξει στο διάβασμα. Τώρα το πρωταρχικό ερώτημα το xiaomi redmi 1s με το xiaomi hongmi 1s είναι οι ίδιες συσκευες; και αν όχι πως θα καταλάβω ποια συσκευή έχω στα χέρια μου, δηλαδή ποιες είναι οι διαφορές ανάμεσα τους.
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα λίγο χρόνο να σκαλίσω τις νεότερες rom.

 

Εδω και πολύ καιρό του εχω την GTV-4.9.26(greek) και είμαι πολύ ικανοποιημένος, εκτός απο το κλασσικό πρόβλημα της κατανάλωσης/μπαταρίας. Με το ζόρι έβγαζε μέρα. Δοκίμασα για 2 εβδομάδες τον συνδυασμό launcherPro launcher, κλείσιμο 3g όταν δεν κάνω data browsing, κλείσιμο wifi/gps όταν δεν τον χρειάζομαι και φωτεινότητα στο 65-70%. Η μπαταρία εκτοξεύτηκε στο διήμερο (+), εκτός αν παίξω κανενα παιχνιδάκι με γραφικά που πέφτει στη 1,5 μέρες (το 36ωρο το εχω standαρακι).

 

Για παράδειγμα τώρα με

  • 58 λεπτά τηλεφωνικές κλήσεις
  • 50 λεπτά οθόνη
  • 30 λεπτά browsing με 3g
  • 15 λεπτά browsing με wifi
  • διάφορα άλλα μικρά

η μπαταρία ειναι στο 72% με τελευταία φόρτιση πριν απο 17 ώρες.

 

Η αλήθεια ειναι οτι κάποιες φορές (2-3 φορές την εβδομάδα) μου λείπουν κάποια πράγματα από το miui launcher ... αλλά απλώς το αναφέρω ως παρατήρηση.

 

Ορμώμενος από το μήνυμα του xariscd ειπα να δοκιμάσω τις επομενες rom σε συνδυασμό με μετρήσεις antutu. Σε όλα έκανα twrp backup και 2-3 επανεκκινήσεις για να στρώσει η κάθε rom.

 

Τα αποτελέσματα που έλαβα ήταν:

  • rom GTV-4.9.26 - antutu 19500-20400 (είτε με launcerpro ή με miui launcher)
  • rom GTV-4.10.15 - antutu 15500-16000 (είτε με launcerpro ή με miui launcher)
  • rom GTV-4.10.31 - antutu 1400-14500 (είτε με launcerpro ή με miui launcher)

με κλειστά μάτια επανέφερα το backup από 4.9.26. Εχω την υποψία οτι η miui μείωσε το «τσιπάρισμα» της συσκευής, εις όφελος της μπαταρίας, αλλά εις βάρος των επιδόσεων.

 

Κάποια στιγμή θα δοκιμάσω και την cm αλλά πρέπει να εχω χρόνο να περάσω και ολες τις αναγκαίες (για μένα) εφαρμογές που με το miui έρχονται ενσωματωμένες (ασφάλεια, ρυθμίσεις, δυνατότητες, κλπ).

 

Εσείς που εχετε περάσει cm, μπορείτε να ρίξετε μερικά antutu scores;

Ιδανικό ειναι έκδοση και score και να κάνετε 2-3 tests ωστε να εχουμε ενα range.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση .σήμερα πήρα το κινητό στα χέρια μου. Όσο καιρό περίμενα το έχω ρίξει στο διάβασμα. Τώρα το πρωταρχικό ερώτημα το xiaomi redmi 1s με το xiaomi hongmi 1s είναι οι ίδιες συσκευες; και αν όχι πως θα καταλάβω ποια συσκευή έχω στα χέρια μου, δηλαδή ποιες είναι οι διαφορές ανάμεσα τους.

hongmi - red rice - redmi είναι το ίδιο πράγμα

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα λίγο χρόνο να σκαλίσω τις νεότερες rom.

 

Εδω και πολύ καιρό του εχω την GTV-4.9.26(greek) και είμαι πολύ ικανοποιημένος, εκτός απο το κλασσικό πρόβλημα της κατανάλωσης/μπαταρίας. Με το ζόρι έβγαζε μέρα. Δοκίμασα για 2 εβδομάδες τον συνδυασμό launcherPro launcher, κλείσιμο 3g όταν δεν κάνω data browsing, κλείσιμο wifi/gps όταν δεν τον χρειάζομαι και φωτεινότητα στο 65-70%. Η μπαταρία εκτοξεύτηκε στο διήμερο (+), εκτός αν παίξω κανενα παιχνιδάκι με γραφικά που πέφτει στη 1,5 μέρες (το 36ωρο το εχω standαρακι).

 

Για παράδειγμα τώρα με

  • 58 λεπτά τηλεφωνικές κλήσεις
  • 50 λεπτά οθόνη
  • 30 λεπτά browsing με 3g
  • 15 λεπτά browsing με wifi
  • διάφορα άλλα μικρά

η μπαταρία ειναι στο 72% με τελευταία φόρτιση πριν απο 17 ώρες.

 

Η αλήθεια ειναι οτι κάποιες φορές (2-3 φορές την εβδομάδα) μου λείπουν κάποια πράγματα από το miui launcher ... αλλά απλώς το αναφέρω ως παρατήρηση.

 

Ορμώμενος από το μήνυμα του xariscd ειπα να δοκιμάσω τις επομενες rom σε συνδυασμό με μετρήσεις antutu. Σε όλα έκανα twrp backup και 2-3 επανεκκινήσεις για να στρώσει η κάθε rom.

 

Τα αποτελέσματα που έλαβα ήταν:

  • rom GTV-4.9.26 - antutu 19500-20400 (είτε με launcerpro ή με miui launcher)
  • rom GTV-4.10.15 - antutu 15500-16000 (είτε με launcerpro ή με miui launcher)
  • rom GTV-4.10.31 - antutu 1400-14500 (είτε με launcerpro ή με miui launcher)

με κλειστά μάτια επανέφερα το backup από 4.9.26. Εχω την υποψία οτι η miui μείωσε το «τσιπάρισμα» της συσκευής, εις όφελος της μπαταρίας, αλλά εις βάρος των επιδόσεων.

 

Κάποια στιγμή θα δοκιμάσω και την cm αλλά πρέπει να εχω χρόνο να περάσω και ολες τις αναγκαίες (για μένα) εφαρμογές που με το miui έρχονται ενσωματωμένες (ασφάλεια, ρυθμίσεις, δυνατότητες, κλπ).

 

Εσείς που εχετε περάσει cm, μπορείτε να ρίξετε μερικά antutu scores;

Ιδανικό ειναι έκδοση και score και να κάνετε 2-3 tests ωστε να εχουμε ενα range.

 

Φίλε μου περιγράφεις ακριβώς την χρήση που θα κάνω εγώ μόνο που εγώ δεν θα ανοίγω καθόλου 3g. Το δικό μου έχει σταλεί στις 25 Οκτ. από vicmall και λογικά σε λίγες μέρες θα το έχω στα χέρια μου. Είμαι ανάμεσα στην GTV-4.9.26 και στην αγγλοκινέζικη που το έχω παραγγείλει, εσύ πια ρομ θα πρότεινες;

Πολύ καλό και χρήσιμο το τεστάκι που έδωσες με τις ρομ και το antutu!!!!!!!

( Η GTV-4.9.26 είναι root ή πρέπει να το κάνουμε μετά; )

Edited by jimgoodman
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Πρι από κανά 3ωρο έβαλα την 4.9.26.

Αυτό που παρατηρώ, είναι όντως η πτώση της μπαταρίας, αν και το μόνο που είναι ανοικτό είναι το wi-fi σε flight mode. Εκανε καμιά 10ριά ενημερώσεις αλλα δεν έχω κάνει browsing. (Λειτουργία 3,5 ώρες 67% screen. 6% wifi κλπ, battery 67%). Υπάρχει κάτι εκτός από άλλη ROM που μπορώ να κάνω?

Επίσης δεν μου λειτουργεί το μεσαίο πλήκτρο (home) στο παρατεταμένο πάτημα που μπορούσα να κείνω τις ανοικτές εφαρμογές. Δεν έχω παρακολουθήσει καιρό τις εξελίξεις, είναι κάτι που αφαίρεσαν σε αυτή την έκδοση?

Edited by babill2004
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Πρι από κανά 3ωρο έβαλα την 4.9.26.

Αυτό που παρατηρώ, είναι όντως η πτώση της μπαταρίας, αν και το μόνο που είναι ανοικτό είναι το wi-fi σε flight mode. Εκανε καμιά 10ριά ενημερώσεις αλλα δεν έχω κάνει browsing. (Λειτουργία 3,5 ώρες 67% screen. 6% wifi κλπ, battery 67%). Υπάρχει κάτι εκτός από άλλη ROM που μπορώ να κάνω?

Επίσης δεν μου λειτουργεί το μεσαίο πλήκτρο (home) στο παρατεταμένο πάτημα που μπορούσα να κείνω τις ανοικτές εφαρμογές. Δεν έχω παρακολουθήσει καιρό τις εξελίξεις, είναι κάτι που αφαίρεσαν σε αυτή την έκδοση?

 

Στην 4.9.26 ο καθαρισμος γινεται με το αριστερο πληκτρο πατημενο παρατεταμενα

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Στην 4.9.26 ο καθαρισμος γινεται με το αριστερο πληκτρο πατημενο παρατεταμενα

 

Παίζοντας με τα πλήκτρα το ανακάλυψα πριν 2 λεπτά, ευχαριστώ anyway.

Η μπαταρία πάντως πέεεεεεεφτει...

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

H κάμερά του είναι άψογη! Μπορεί να είναι 8mp αλλά έχει πολύ καλύτερα αποτελέσματα απο 13άρες και ειδικά σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Εκεί που σε άλλα τραβάς 2-3 ώστε να πετύχεις κάποια εστιασμένη σωστά, με το hongmi δεν έχεις τέτοιο θέμα. Κάθε καρέ θα είναι εστιασμένο σωστά!

Και από ποιότητα επίσης πολύ καλή με την κάθε φώτο να έχει μέγεθος ~4-5mb.

 

Είχα δημοσιεύσει κάποιες πριν κάμποσο καιρό..

HONGMI REDMi 1S

 

Ειδικά στο φως ημέρας ήταν και είναι πολύ καλές

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, για το sar δεν ξέρουμε κάτι; :)

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

εχοντας hongmi πήρα στη κοπελια το 1s απο minideal, δεν το εχω δει ακομα απο κοντα γιατι ειμαστε μακρυα αλλα απο ότι μου λεει κανει συνέχεια επανεκκίνηση μονο του σε ανυποπτο χρονο.

ειναι καποιο θεμα ρομ που με αλλαγη και περασμα gtv θα στρωσει η παιζει να εχει πρόβλημα η συσκευή?

καμια προσωρινη λυση υπάρχει μεχρι να το δω και γω απο κοντα;

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ανάμεσα στην GTV-4.9.26 και στην αγγλοκινέζικη που το έχω παραγγείλει, εσύ πια ρομ θα πρότεινες;

Δεν θα προτείνω γιατί δεν εχω ασχοληθεί με αγγλοκινεζικες. Όταν εκανα παραγγελία, ζήτησα να μην κάνουν τιποτα στο κινητό, ουτε καν να το ανοίξουν. Ήρθε και το έστρωσα μόνος μου απευθείας με ελληνικές rom.

 

( Η GTV-4.9.26 είναι root ή πρέπει να το κάνουμε μετά; )

Δεν ειναι root, αλλά την κάνεις root με μια επιλογή μεσα απο το μενου Ασφάλεια. Με λίγα λογια ειναι ΣΑΝ να ειναι ήδη root.

 

Πρι από κανά 3ωρο έβαλα την 4.9.26.

Αυτό που παρατηρώ, είναι όντως η πτώση της μπαταρίας, αν και το μόνο που είναι ανοικτό είναι το wi-fi σε flight mode. Εκανε καμιά 10ριά ενημερώσεις αλλα δεν έχω κάνει browsing. (Λειτουργία 3,5 ώρες 67% screen. 6% wifi κλπ, battery 67%). Υπάρχει κάτι εκτός από άλλη ROM που μπορώ να κάνω?

Αφου το 67% κατανάλωσης ειναι screen, τοτε μείωσε τη φωτεινότητα στο 70% και φρόντιζε να σβήνει η οθόνη (αυτόματα ή χειροκίνητα).

 

Επίσης δεν μου λειτουργεί το μεσαίο πλήκτρο (home) στο παρατεταμένο πάτημα που μπορούσα να κείνω τις ανοικτές εφαρμογές.

Και εγω μπερδευτηκα οταν το είδα, αλλά το άλλαξα στο μεσαιο πλήκτρο. Το χουι, δεν φευγει εύκολα.

 

εχοντας hongmi πήρα στη κοπελια το 1s απο minideal, δεν το εχω δει ακομα απο κοντα γιατι ειμαστε μακρυα αλλα απο ότι μου λεει κανει συνέχεια επανεκκίνηση μονο του σε ανυποπτο χρονο.

ειναι καποιο θεμα ρομ που με αλλαγη και περασμα gtv θα στρωσει η παιζει να εχει πρόβλημα η συσκευή?

καμια προσωρινη λυση υπάρχει μεχρι να το δω και γω απο κοντα;

Rom;

Το αν φταίει το Hardware θα το επιβεβαιώσεις μόνο μετά απο αλλαγή rom. Προσωρινή δε νομίζω να υπάρχει, εκτός βεβαια να στο στείλει νωρίτερα και να το σκαλίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι root, αλλά την κάνεις root με μια επιλογή μεσα απο το μενου Ασφάλεια. Με λίγα λογια ειναι ΣΑΝ να ειναι ήδη root.

 

OK αυτό ρωτούσα γιατί το είδα σε ένα βιντεάκι σε μια άλλη ρομ. Μόλις το πάρω στα χέρια μου θα κάνω τεστάκι στο antutu και θα σας πω και εγώ αποτελέσματα. Για την χρήση της μπαταρίας έχει καμία εφαρμογή η miui ή το βλέπεις με κάτι άλλο για πιο αναλυτικά;

Link to comment
Share on other sites

εχω απεγκαταστησει την μαμα τηλεφωνο

και εχω το x dialer

απο χτες εχω χασει 4 κλησεις και παρα το οτι το ανοιγω αυτες παραμενουν στην λοκσκριν

 

πως γινεται να τις βγαλω γιατι με μπερδευουν?

 

καμμια ιδεα?

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα αν μπορεί κάποιος να απάντηση σε εμάς τους νεότερους, ποια είναι η rom η ελληνική για το κινητό μας..είδα το link στην πρώτη σελίδα αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη.
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα αν μπορεί κάποιος να απάντηση σε εμάς τους νεότερους, ποια είναι η rom η ελληνική για το κινητό μας..είδα το link στην πρώτη σελίδα αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

 

Όλες οι εκδόσεις των ελληνικών miui rom (να ειναι καλά τα παιδιά που τις φτιάχνουν)

https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Entry/5861-Stable-45-0-Xiaomi-Hongmi-Redmi-1S-GTV-4-10-31/#files

 

Δοκίμασε και κράτα αυτή που σου κάνει. Δες και τα σχόλια μου στο μύνημα #2728

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5749613#post5749613

Link to comment
Share on other sites

εβαλα ενα προγραμα για τουσ χρονους χρησης του τηλεφωνου για την μπαταρια

https://drive.google.com/?authuser=

0#my-drive?authuser=0#my-drive

Edited by xariscd
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

εχω απεγκαταστησει την μαμα τηλεφωνο

και εχω το x dialer

απο χτες εχω χασει 4 κλησεις και παρα το οτι το ανοιγω αυτες παραμενουν στην λοκσκριν

 

πως γινεται να τις βγαλω γιατι με μπερδευουν?

 

καμμια ιδεα?

1.ελπίζω να εννοείς "απενεργοποιήσει" και όχι "απεγκαταστήσει"

2.στον ex πήγαινε προτιμήσεις/πρόσθετα και βάλε το xMissedCall

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Έχω βάλει στη συσκευή MicroSD και σώζονται οι φωτο που βγάζω σε αυτήν.

Στη συσκευή την βλέπω την κάρτα.

Στον υπολογιστή όμως, δεν την βλέπω, όταν συνδέω βλέπει μόνο την εσωτερική μνήμη του κινητού...

Γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό;

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Έχω βάλει στη συσκευή MicroSD και σώζονται οι φωτο που βγάζω σε αυτήν.

Στη συσκευή την βλέπω την κάρτα.

Στον υπολογιστή όμως, δεν την βλέπω, όταν συνδέω βλέπει μόνο την εσωτερική μνήμη του κινητού...

Γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό;

Απενεργοποίησε τη συσκευή σου και επανατοποθέτησε προσεκτικά την sd card. Όταν την κουμπώσεις πίεσε τη λίγο με το νύχι για να πατήσει βαθύτερα.

Καμιά φορά τυχαίνει να μην τη βλέπει ο υπολογιστής.

Link to comment
Share on other sites

Εδω και πολύ καιρό του εχω την GTV-4.9.26(greek) και είμαι πολύ ικανοποιημένος, εκτός απο το κλασσικό πρόβλημα της κατανάλωσης/μπαταρίας. Με το ζόρι έβγαζε μέρα. Δοκίμασα για 2 εβδομάδες τον συνδυασμό launcherPro launcher, κλείσιμο 3g όταν δεν κάνω data browsing, κλείσιμο wifi/gps όταν δεν τον χρειάζομαι και φωτεινότητα στο 65-70%. Η μπαταρία εκτοξεύτηκε στο διήμερο (+), εκτός αν παίξω κανενα παιχνιδάκι με γραφικά που πέφτει στη 1,5 μέρες (το 36ωρο το εχω standαρακι).

 

Για παράδειγμα τώρα με

  • 58 λεπτά τηλεφωνικές κλήσεις
  • 50 λεπτά οθόνη
  • 30 λεπτά browsing με 3g
  • 15 λεπτά browsing με wifi
  • διάφορα άλλα μικρά

η μπαταρία ειναι στο 72% με τελευταία φόρτιση πριν απο 17 ώρες.

Ενα update απο το παραπάνω. Αυτές τις μέρες λόγω πίεσης δεν ασχολήθηκα σοβαρά με το κινητό. Πλέον η μπαταρία ειναι στο 12% με τελευταία φόρτιση πριν απο 2 μέρες και 7 ώρες. Με το ρυθμό χρήσης που έκανα θα έφτανε σίγουρα τις 2,5 μέρες. Δεν προκειται να το παρατηρήσω αλλο, γιατί το απογευμα θα χρειαστώ το κινητό για καλα, οπότε σε λίγο θα μπει πριζα. Στατιστικά χοντρικά:

  • 1 ώρα 45 λεπτά τηλεφωνικές κλήσεις
  • 2 ώρες οθόνη
  • 1 ώρα και 20 λεπτα browsing (3g +wifi)
  • 10 λεπτα gaming γραφικών (στην τουαλέτα δεν εχω καλό wifi)
  • διάφορα άλλα μικρά

 

 

Εσείς που εχετε περάσει cm, μπορείτε να ρίξετε μερικά antutu scores;

Ιδανικό ειναι έκδοση και score και να κάνετε 2-3 tests ωστε να εχουμε ενα range.

Θα δούμε τίποτα antutu και απο κατόχους με με cm rom ;

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα 1S που αυτή τη στιγμή φοράει CM R7, θέλω να το αναβαθμίσω σε R10, φαντάζομαι την φλασάρω απευθείας ε; Δε χρειάζεται να περάσω απο 8-9 για να παω στην 10.
Link to comment
Share on other sites

Απενεργοποίησε τη συσκευή σου και επανατοποθέτησε προσεκτικά την sd card. Όταν την κουμπώσεις πίεσε τη λίγο με το νύχι για να πατήσει βαθύτερα.

Καμιά φορά τυχαίνει να μην τη βλέπει ο υπολογιστής.

 

Αν έχω την επιλογή "αρχεία" στις ειδοποιήσεις στην επιλογή USB, την βλέπει απο οτι είδα (δεν μπορώ να βρω πουθενά τις φωτογραφίες μου βέβαια, δεν βρίσκω που τις σώζει, το ψάχνω - είναι άφαντες...), αλλά δεν την βλέπει σαν usb mass storage, οπότε δεν μου κάνει αυτόματα την εισαγωγή των φωτογραφιών στο Dropbox που το χρησιμοποιώ πολύ.

Στις ρυθμίσεις δεν βρήκα επιλογές για σύνδεση usb, μήπως μπορώ να αλλάξω κάτι...

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...