Jump to content

Xiaomi Redmi / Hongmi 1s


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλό κινητό αλλά μάλλον θέλει λίγη δουλειά ακόμη στο θέμα της μπαταρίας.

Ίσως με μελλοντικές ρομ να καλυτερέψει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλό κινητό αλλά μάλλον θέλει λίγη δουλειά ακόμη στο θέμα της μπαταρίας.

Ίσως με μελλοντικές ρομ να καλυτερέψει.

 

υπάρχει δυνατότητα μέσω rom να βελτιωθεί...???

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει δυνατότητα μέσω rom να βελτιωθεί...???

 

Εννοειται πως θα υπαρξει βελτιωση,εχει ενα μηνα στην αγορα οποτε ειναι αναμενομενα τετοιου ειδους θεματα.

Ισα ισα που σε θεμα αποδοτικοτητας ο snapdragon ειναι λιγο καλητερος απο το mediatek αρα περιμενουμε να δουμε παρομοια αυτονομια.

Απλο παραδειγμα το 'θεμα' που αναφερουν οι περισσοτεροι οτι η ελληνικη ρομ δεσμευει 100mb επιπλεον.

Link to comment
Share on other sites

...Και κάτι Άλλο : κάποιος είχε γράψει ότι δεν έβρισκε το τηλ το αρχείο επαφών από την κάρτα sd που είχε για να το περασει. Προσωπικά το δοκίμασα και δούλεψε άψογα. Και εξαγωγή έκανε επαφων και εισαγωγή αρχείου.

 

Εγώ είχα γράψει το πρόβλημα, το οποίο υφίσταται ακόμα.....δεν ξέρω τι φταίει.....

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είμαστε λίγο υπερβολικοί με την μπαταρία όλα τα smartphones πάσχουν από θέμα μπαταρίας , το mis2 που έχω το φορτίζω κάθε βράδυ δεν περίμενα να κρατήσει μέρες η μπαταρία όπως το Samsung E1170 που ξεχνώ να το φορτίσω και μένει με μια γραμμή μπαταρία 2 μέρες!
Link to comment
Share on other sites

Ρε τι κολλημα εχετε φαει με το gorilla,εχω δει gorilla3 να σπαει απο πτωση 40-50 εκατοστων,και'γω που παραγγειλα το coolpad που εχει gorilla για να εχω το κεφαλι μου υσηχο αγορασα και ενα screen protector απο tempered glass 5-6 ευρω,αυτο ειναι ,δινεις ενα ταληρο και αντι να σπασει η οθονη σπαει το πραστατευτικο και χανεις το ταληρο!

 

Eγω δεν ειχα protector μηνες και ειναι μια χαρα η οθονη του (Jiayu G3S)

Μη λεμε και οτι θεμε, ειναι μεγαλη ελειψη.

 

Επισης, gorilla δεν σημαινει οτι δεν σπαει η οθονη σε πτωση, μην τρελαθουμε, προστασια (μερικη) απο γρατζουνιες παρεχει, οχι απο χτυπηματα.

Link to comment
Share on other sites

Eγω δεν ειχα protector μηνες και ειναι μια χαρα η οθονη του (Jiayu G3S)

Μη λεμε και οτι θεμε, ειναι μεγαλη ελειψη.

 

Επισης, gorilla δεν σημαινει οτι δεν σπαει η οθονη σε πτωση, μην τρελαθουμε, προστασια (μερικη) απο γρατζουνιες παρεχει, οχι απο χτυπηματα.

 

Ίσα ίσα το ακριβώς αντίθετο διαφημίζει το σαιτ τους ότι παρέχει.. Αντοχή σε χτυπήματα και όχι σε γρατσουνιές.. Σε γρατσουνιές είναι ευάλωτο σαν όλα τα άλλα.. Βέβαια αν σκάσει υπό γωνία στο έδαφος τίποτα δεν το σώζει οπότε δώρο άδωρο το gorilla κατά την γνώμη μου

Link to comment
Share on other sites

Την ερχομενη βδομαδα (αν δεν κανω λαθος,την Παρακευη) στα 149$ στο Happy Hour του Pandawill για 5 κομματια.Για οποιον ενδιαφερομενο θεωρει οτι μπορει να προλαβει ενα...

 

Εγώ θα χτυπήσω ένα. Με πρόλαβες με το ποστ.

Απλά θέλω να ρωτήσω, είναι τόοοοσο κακό να έχει multi-lang ROM; Στο pandawill μάλλον έχουν multilang Miui. Κάνω λάθος;

Συνήθως στο happy hour δίνουν και εξτρά δωράκι, κανένα κάλυμμα ή κάτι τέτοιο, αλλά το 1s είναι "γυμνό", ούτε εξτρά μπαταρία ούτε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα χτυπήσω ένα. Με πρόλαβες με το ποστ.

Απλά θέλω να ρωτήσω, είναι τόοοοσο κακό να έχει multi-lang ROM; Στο pandawill μάλλον έχουν multilang Miui. Κάνω λάθος;

Συνήθως στο happy hour δίνουν και εξτρά δωράκι, κανένα κάλυμμα ή κάτι τέτοιο, αλλά το 1s είναι "γυμνό", ούτε εξτρά μπαταρία ούτε τίποτα.

 

Για δεκα δολλαρια γιατι να μπλεξεις με το pandawill ενω μπορεις να το παρεις απο οπουδηποτε αλλου (πχ vickmall);

Link to comment
Share on other sites

Για δεκα δολλαρια γιατι να μπλεξεις με το pandawill ενω μπορεις να το παρεις απο οπουδηποτε αλλου (πχ vickmall);

 

Γιατί είμαι μια χαρά με το pandawill. Δεν είχα κανένα πρόβλημα σε 2 συναλλαγές που είχα προσφάτως.

Link to comment
Share on other sites

θέλω να ψωνίσω μια sd card και επειδή διαβάζω διάφορα περί αστοχίας καρτών σε smartphones

μπορείτε να μου προτείνετε κάποιες μάρκες, εσείς τι έχετε αγοράσει?

class 10, 32gb ή 16gb...!!!

 

πρόταση.... http://www.e-shop.gr/kingston-sdc10-32gb-32gb-class10-micro-sdhc-1-adaptor-p-PER.550387

Link to comment
Share on other sites

Μουφα Gorilla Glass εχει , εμενα στη 2η πτωση απο χαμηλο σημειο κιολας εγινε ολο το τζαμι κομματια !

Monkey Glass εχει

 

2 πτώσεις?? πως τα κατάφερες κιόλας? Εγω προς το παρόν επειδη δεν αλλαζω και συνέχεια κινητά, το προσέχω σαν τα μάτια μου. Αμα αρχίσω και γινομαι απρόσεκτος ελπίζω η θηκουλα απο το minideal να με σώσει...

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

θέλω να ψωνίσω μια sd card και επειδή διαβάζω διάφορα περί αστοχίας καρτών σε smartphones

μπορείτε να μου προτείνετε κάποιες μάρκες, εσείς τι έχετε αγοράσει?

class 10, 32gb ή 16gb...!!!

 

πρόταση.... http://www.e-shop.gr/kingston-sdc10-32gb-32gb-class10-micro-sdhc-1-adaptor-p-PER.550387

 

Αν μιλάμε για αυθεντικες καρτες, και οχι κινεζικες που άλλη χωρητικοτηα διαφημίζουν και άλλη έχουν, τότε στην πλειονοτητα των περιπτώσεων φταινε τα κινητα και όχι αυτες , καθαυτες οι κάρτες.

 

Τώρα για απο πλευρας επιδοσεων αν μιλαμε για ίδια class οι διαφορες δεν ειναι συνήθως μεγάλες, αλλα δες τα spec της καθεμιας όσον αφορα τις ταχυτητες και τιμές και αποφασισε.

Link to comment
Share on other sites

Θέμα με το ηχείο υφίσταται. Το έχω και εγώ, το έχουν και άλλοι. Μιλάω για τον ήχο κλήσης. Ακούγεται σιγά. Tα fix που κυκλοφορούν δεν πιάνουν (ακόμα).

 

 

 

Ίδιες εντυπώσεις και από μένα εκτός από το "τσιτσίρισμα", βέβαια εγώ χρησιμοποιώ μόνιμα bluetooth.

 

Αλλά σίγουρα έχει θέμα διαχείρισης πόρων οι rom.

 

Από αυτονομία πάσχει.

 

Παιδιά εγώ το έχω αφήσει με την multi (rooted), στα αγγλικα. Είπα να το δουλεψω λιγο πριν βάλω την ελληνική, αφου διάβασα οτι εχουν ακόμα καποια σημαντικά updates να κάνουν.

 

Πρόβλημα στον ήχο κλήσης δεν είχα, ισα ισα που ειναι και πολυ δυνατά. Μην πώ για το ξυπνητηρι που πρέπει να ξύπνησαν και οι γείτονες μαζί μου!:p

Μηπως είναι καθαρα θέμα ρομ?

Μπαταρία ούτε καλή ούτε κακή σε συγκριση με παλαιοτερα τηλεφωνα. Και gps εχω μείνει μαλ@κ@ς!! εχει πολύ καλο gps!

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

αυτό που με νοιάζει είναι η αξιοπιστία πιο πολύ και όχι η ταχύτητα.

 

lifetime warranty εχει αυτή που δειχνεις,οποτε τι αγχωνεσαι. Αν ήταν η μια στις δυο να χαλαει δεν θα την δίνανε, αντε να σου δινανε 1-2χρονια. Τώρα αν εσενα σου έχει ευχηθει ο Μητσοτάκης, δεν μπορω να κάνω κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Και φαντασου mafia οτι έχουμε πει καμια 40ρια φορες οτι δεν ειχε ουτε έχει gorilla. Επίσης είμαι διαθέσιμος να μου φέρεις μια gorilla οθόνη να στην κάνω κομμάτια ευκολα.

 

εγω το ξερω οτι δεν εχει, το εγραψα για τον προηγουμενο φιλο που ελεγε πως εχει

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

τελικα να παραγκειλω με τη multilanguage?? ειναι ενταξει ή εχει κανενα προβλημα με τα ελληνικα ή καποιο αλλο bug?
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, τελικά πόσο "βγάζει" το 1s στο antuntu;

 

Στο VickMall έχει ένα screenshot που βγάζει 21.649

 

Στο MiniDeal έχει ένα screenshot που βγάζει 21.298 και στο

που παραθέτουν βγάζει 18.471 (?!?!)

 

Στο PandaWill έχει ένα screenshot που βγάζει 13.050 :blink: :blink: :blink:

Spend time to think before you do...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, τελικά πόσο "βγάζει" το 1s στο antuntu;

 

Στο VickMall έχει ένα screenshot που βγάζει 21.649

 

Στο MiniDeal έχει ένα screenshot που βγάζει 21.298 και στο

που παραθέτουν βγάζει 18.471 (?!?!)

 

Στο PandaWill έχει ένα screenshot που βγάζει 13.050 :blink: :blink: :blink:

 

Θεωρητικα πρεπει να βγαζει απο 19000 μεχρι 22000 πανω κατω

Link to comment
Share on other sites

τελικα να παραγκειλω με τη multilanguage?? ειναι ενταξει ή εχει κανενα προβλημα με τα ελληνικα ή καποιο αλλο bug?

 

Κάθε κινεζομαγαζο βάζει την δικιά του ρομ multi. Από ότι έχω καταλάβει η μετάφραση τους είναι για κλάματα γενικά.

Το καλό όμως ότι έχουμε ελληνική υποστήριξη. Η ελληνική ρομ νομιζω, αργά ή γρήγορα, είναι μονόδρομος.

 

 

 

 

 

Ρε παιδιά, τελικά πόσο "βγάζει" το 1s στο antuntu;

 

Στο VickMall έχει ένα screenshot που βγάζει 21.649

 

Στο MiniDeal έχει ένα screenshot που βγάζει 21.298 και στο

που παραθέτουν βγάζει 18.471 (?!?!)

 

Στο PandaWill έχει ένα screenshot που βγάζει 13.050 :blink: :blink: :blink:

 

Λογικό είναι, αφού το κάθε κατάστημα χρησιμοποιεί την δική του ρομ.

Στο δικό μου πχ, έχω μέχρι τώρα 4 διαφορετικές βαθμολογίες. Μια μάλιστα μου έδειξε 11.000. Προφανώς δεν είχε περαστεί σωστά η ρομ.

Πάντως η βαθμολογία του κυμαίνεται στα 20+ (αν και εμένα μου έβγαλε μέχρι 19900) .

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, τελικά πόσο "βγάζει" το 1s στο antuntu;

 

Στο VickMall έχει ένα screenshot που βγάζει 21.649

 

Στο MiniDeal έχει ένα screenshot που βγάζει 21.298 και στο

που παραθέτουν βγάζει 18.471 (?!?!)

 

Στο PandaWill έχει ένα screenshot που βγάζει 13.050 :blink: :blink: :blink:

 

Σε αυτό παίζουν ρόλο πολλά πράγματα. Το σκορ που θα βγαλεις δεν ειναι παντα σταθερο. Μπορει να ευθυνονται τα προγραμματα π τρεχεις απο πισω, ακομα και η ιδια η ρομ. Το σκορ κυμαινεται απο 18.500 π εγραψες μεχρι και 21.500. Οσο για το site που ειδες να εχει 13.000 τοτε αυτο ειναι για το πρωτο το hongmi και οχι το 1s.

Link to comment
Share on other sites

μου εκαναν πολυ καλη προσφορα απο vickmall! ειναι αξιοπιστο?? στο minideal ποτε ειναι online στο chat?

 

Ειναι αξιοπιστο φιλε μου. Αν επιτρεπεται τι προσφορα?? Στο minideal θα σε γελασω.. Μπορει να ειναι online ωρες καταστηματων κινας.. ειχα πετυχει εναν μια φορα νομιζω. αλλα συνηθως ειναι offline

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...