Jump to content

[Προς Κυκλοφορία] LG G Pro 2


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω το G pro 2 εδώ και δύο εβδομάδες. Αγορά από Αγγλία μέσω ebay. Καταπληκτικό τηλέφωνο. Φανταστική οθόνη, απίστευτη φωτεινότητα, πολύ γρήγορο, πολύ καλή μπαταρία, και άριστη κατασκευή. Απορώ για ποιο λόγο η LG δεν το έφερε στην Ευρώπη και δεν το προώθησε.

 

Γιατι μετα λογικα, κανεις δεν θα αγοραζε το "μικροτερο G3....

>Implying I have a signature
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 69
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει . Ψάχνω το συγκεκριμένο τηλέφωνο και βάση αυτών που διαβάζω sto GSMArena το μοντέλο για την Ευρώπη είναι το D837 εδώ http://www.gsmarena.com/lg_g_pro_2-6052.php σωστά ?

Αυτό σημαίνει ότι παίζει πάντα LTE 1800 4G FDD B3 που αν δεν κάνω λάθος είναι το δικό μας 4G ?

Από την στιγμή που δεν το εισάγει επίσημα η LG , αυτό σημαίνει 1 χρόνο εγγύηση με service στην Ελλάδα από LG λόγω διεθνούς εγγύησης ?

ή ( όπως και στα Κινέζικα ) αποστολή πίσω στον πωλητή ( προσευχή και νηστεία ) ?

Από ποιο site και που έχετε βρεί την καλύτερη δυνατή τιμή για το D837 ?

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν κανω λαθος απο τη στιγμη που δεν το εισαγει καθολου η ελληνικη αντιπροσωπεια δεν το δεχεται καν για επισκευη ακομα και αν τους πεις οτι θα πληρωσεις.

Δεν χανεις τιποτα να τους κανεις ενα τηλεφωνο και να τους ρωτησεις...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπερα παιδια. Μπορει να με βοηθησει καποιος; Ενδιαφερομαι για το g pro 2 αλλα επειδη δεν το φερνει εδω κανεις, θελω να μαθω αν παραγγειλω αυτο -> http:// www.amazon.co.uk/gp/aw/d/B00JNMCPVS?cache=27bb81e76f624d0c1c2b4ebf2a625c7a&pi=SY200_QL40&qid=1414611887&sr=8-1#ref=mp_s_a_1_1 θα λειτουργει κανονικα εδω η θα υπαρχει κάποιο προβλημα περαν του ότι δεν θα εχει εγγυηση. Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Μπορει να με βοηθησει καποιος; Ενδιαφερομαι για το g pro 2 αλλα επειδη δεν το φερνει εδω κανεις, θελω να μαθω αν παραγγειλω αυτο -> http:// www.amazon.co.uk/gp/aw/d/B00JNMCPVS?cache=27bb81e76f624d0c1c2b4ebf2a625c7a&pi=SY200_QL40&qid=1414611887&sr=8-1#ref=mp_s_a_1_1 θα λειτουργει κανονικα εδω η θα υπαρχει κάποιο προβλημα περαν του ότι δεν θα εχει εγγυηση. Ευχαριστω.

 

Και εμενα το D838 ειναι.Αφου γραφει πως ειναι ξεκλειδωτο, λειτουργει παντου, δεν υπαρχει θεμα. :)

Βεβαια το "International Version" που γραφει εκει, δεν ειναι και πολυ αληθεια νομιζω, αφου τα μοντελα D838 ειναι για την ασιατικη αγορα.

>Implying I have a signature
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...
εχω το 838 κανενα νεο για αναβαθμιση εχουμε?

 

Εμενα σημερα το πρωι μου ηρθε ειδοποιηση για Android 5! :D

Προσοχη ομως οσοι εχετε κανει root, γιατι δεν θα σας αφησει να το αναβαθμησετε, θα σας βγαζει error.

>Implying I have a signature
Link to comment
Share on other sites

Εγω το πηρα μεταχειρισμενο και δυστυχως ειναι root....το καταλαβα οταν κατεβασα την αναβαθμιση...

Υπαρχει περιπτωση unroot?και πως?

Ευχαριστω για την οποια βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους! κάτοχος Lg G3 και ελαφρώς απογοητευμένος απο την συσκευή σκέφτομαι να κάνω μετάβαση στο lg g pro 2 .. ήθελα να ακούσω απόψεις και γνώμες για την παταρια το λειτουργικό το πόσο σταθερό ειναι και γενικά να εχω μια ιδεα για την συσκευή..
Link to comment
Share on other sites

Εγω το πηρα μεταχειρισμενο και δυστυχως ειναι root....το καταλαβα οταν κατεβασα την αναβαθμιση...

Υπαρχει περιπτωση unroot?και πως?

Ευχαριστω για την οποια βοηθεια

 

Ναι, μπορεις να το κανεις unroot αλλα θα πρπει να κανεις μια μικρη δουλιτσα.

Αρχικα, δες αν μπορεις να κανεις την αναβαθμιση απο το LG PC Suite. Αμα γινεται, τοτε τα παρακατω ειναι αχρειαστα. Αλλιως, θα πρεπει να κατεβασεις το LG Mobile Support Tool (απο εδω: http://www21.***************/v/80474003/file.html )

Τωρα, δες οταν συνδεεις το κινητο στον υπολογιστη σου, το προγραμμα λογικα θα σου λεει πως υπαρχει διαθεσιμη εκδοση λογισμικου. Δες αμα μπορεις να την κανεις απο εκει κανονικα, αλλιως τοτε θα πατησεις απο τα options, Upgrade recovery και θα σου βγαλει να βαλεις τις πληροφοριες του κινητου. Οποια και απο τις 2 επιλογες διαλεξεις, τις πληροφορειες αυτες μπορεις να τις βρεις στο πισω μερος του κινητου, πισω απο την μπαταρια. Πριν πατησεις το ΟΚ, θα πρεπει να βαλεις το κινητο σε download mode και να το συνδεδεις με τον υπολογιστη. Αυτο το κανεις, πατωντας το πανω κουμπι της εντασης, ενω ειναι κλειστο το κινητο, και συνδεοντας ταυτοχρονα το usb καλωδιο. Μολις γινει η συνδεση και δεις στο κινητο σου να γραφει "Firmware Update", το προγραμμα θα αρχισει να κατεβαζει την τελευταια εκδοση του λογισμικου.Ετσι, θα σου κατεβασει το Android 5 και θα στο βαλει στο κινητο. Επισης με αυτον τον τροπο, σου βγαζει και το Root, που σημαινει πως αμα το θες, θα πρεπει να το ξαναρουταρεις.

Πιστευω να σε βοηθησα οσο πιο πολυ μπορουσα. Και εγω ειχα αυτο το προβλημα ακριβως, και εκανα τα παραπανω και τωρα εχω lolipop :D

 

καλησπέρα σε όλους! κάτοχος Lg G3 και ελαφρώς απογοητευμένος απο την συσκευή σκέφτομαι να κάνω μετάβαση στο lg g pro 2 .. ήθελα να ακούσω απόψεις και γνώμες για την παταρια το λειτουργικό το πόσο σταθερό ειναι και γενικά να εχω μια ιδεα για την συσκευή..

 

Καλησπερα! Πως και εισαι απογοητευμενος απο το G3? Οι περισσοτεροι που ξερω ειναι αρκετα ευχαριστημενοι.

Κοιτα, το G Pro 2, ειναι ουσιαστικα ενα μεγαλυτερο G2. Πιο συγκεκριμενα εχει μεγαλυτερη οθονη, μπαταρια, Ram, περνει SD card καθως και καλυτερο επε/στη (Snap. 800)

Η μπαραρια του ειναι αρκετα καλη η αληθεια ειναι. Με μετρια χρηση, ανετα βγαζει ολοκληρη μερα. Το λογισμικο, η προηγουμενη εκδοση τουλαχιστον, αφου μολις σημερα ξεκινησε να περνει lolipop, ηταν αρκετα σταθερη, κανενα κρασαρισμα και καθολου lag. Για το lolipop τωρα, ειναι πολυ νωρις να σου πω αφου μολις σημερα το πηρα. Ειναι προφανως πολυ πιο ωραιο και ευχαριστο και δεν προσεξα lag ή καθυστερησεις.

Το μονο που ισως σε ξενισει ειναι το μεγεθος. Γιατι ειναι μεγαλυτερο απο το G3. Αλλα για να λεμε και του λογου το αληθες, το G3 δεν εχει καμια ουσιαστικη διαφορα απο το G Pro 2, περα απο το μεγεθος και την αναλυση(οπου 2Κ αναλυση στις 5.5 ιντσες, καπως χαζο μου φαινεται)

Το μονο αρνητικο που το βρισκω εγω, ειναι οτι επειδη δεν ειναι πολυ γνωστο, δεν βρισκεις custom roms. Cyanogen για παραδειγμα, δεν υπαρχει για αυτο το μοντελο. Υποθετω ολα εχουν και το τιμημα τους....

>Implying I have a signature
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να ασχοληθώ με custom roms. Mόνο root θέλω να κανω, να είναι σταθερή η συσκευή και να έχει καλή αυτονομία παταριας... Είναι καλή η αίσθηση στα χέρια; γενικά κάποιο (πρόβλημα) που πιστεύεις πως υπάρχει;; ( έκανα Κοτόπουλο αλα κρεμ με ριζότο ¨παρεμπιπτόντως¨) Edited by adricla
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να ασχοληθώ με custom roms. Mόνο root θέλω να κανω, να είναι σταθερή η συσκευή και να έχει καλή αυτονομία παταριας... Είναι καλή η αίσθηση στα χέρια; γενικά κάποιο (πρόβλημα) που πιστεύεις πως υπάρχει;; ( έκανα Κοτόπουλο αλα κρεμ με ριζότο ¨παρεμπιπτόντως¨)

 

Root μπορεις να κανεις με μια εφαρμογη που λεγεται towerlroot. Με ενα tap, εισαι ροοτ.Βεβαια ρουτ ειχα κανει οταν ημουν με kitkat, οποτε δεν ξερω αν λειτουργει τωρα με lolipop. Υπόψιν, κανε ροοτ μετα το update γιατι αλλιως δεν θα μπορεις και θα πρεπει να το ξερουταρεις πρωτα.

Το grip του ειναι πολυ καλο! Δεν ειναι λείο, όπως ειναι στo G2 που γλυστραει αλλα mat και μενει στο χερι.

Και απο θεμα software ειναι πολυ σταθερο, τουλαχιστον με την προηγουμενη έκδοση, kitkat. Για την lolipop ειναι πολυ νωρις να πω, αλλα με 2 μερες συνεχόμενης χρήσης, τρεχει νερακι.

Και η μπαταρία ειναι πολυ καλη, με μεγαλη διάρκεια. Αν και προσεξα λιγο μεγαλυτερη καταναλωση με lolipop. Τωρα εχω περιπου 10 ωρες μετριας προς βαριας χρησης.

Αρνητικο που σκεφτηκα μολις τωρα, ειναι η εγγύηση πιστευω. Επειδη δεν εχει κυκλοφορήσει στην Ευρωπη, δεν ξερω κατα ποσο θα δεχτουν να το καλυψουνε στην lg hellas και πολυ πιθανον αμα σου παθει κατι να πρεπει να το στειλεις Κινα ή Κορεα(Νοτια

>Implying I have a signature
Link to comment
Share on other sites

Ναι, μπορεις να το κανεις unroot αλλα θα πρπει να κανεις μια μικρη δουλιτσα.

Αρχικα, δες αν μπορεις να κανεις την αναβαθμιση απο το LG PC Suite. Αμα γινεται, τοτε τα παρακατω ειναι αχρειαστα. Αλλιως, θα πρεπει να κατεβασεις το LG Mobile Support Tool (απο εδω: http://www21.***************/v/80474003/file.html )

Τωρα, δες οταν συνδεεις το κινητο στον υπολογιστη σου, το προγραμμα λογικα θα σου λεει πως υπαρχει διαθεσιμη εκδοση λογισμικου. Δες αμα μπορεις να την κανεις απο εκει κανονικα, αλλιως τοτε θα πατησεις απο τα options, Upgrade recovery και θα σου βγαλει να βαλεις τις πληροφοριες του κινητου. Οποια και απο τις 2 επιλογες διαλεξεις, τις πληροφορειες αυτες μπορεις να τις βρεις στο πισω μερος του κινητου, πισω απο την μπαταρια. Πριν πατησεις το ΟΚ, θα πρεπει να βαλεις το κινητο σε download mode και να το συνδεδεις με τον υπολογιστη. Αυτο το κανεις, πατωντας το πανω κουμπι της εντασης, ενω ειναι κλειστο το κινητο, και συνδεοντας ταυτοχρονα το usb καλωδιο. Μολις γινει η συνδεση και δεις στο κινητο σου να γραφει "Firmware Update", το προγραμμα θα αρχισει να κατεβαζει την τελευταια εκδοση του λογισμικου.Ετσι, θα σου κατεβασει το Android 5 και θα στο βαλει στο κινητο. Επισης με αυτον τον τροπο, σου βγαζει και το Root, που σημαινει πως αμα το θες, θα πρεπει να το ξαναρουταρεις.

Πιστευω να σε βοηθησα οσο πιο πολυ μπορουσα. Και εγω ειχα αυτο το προβλημα ακριβως, και εκανα τα παραπανω και τωρα εχω lolipop :D

 

 

 

Καλησπερα! Πως και εισαι απογοητευμενος απο το G3? Οι περισσοτεροι που ξερω ειναι αρκετα ευχαριστημενοι.

Κοιτα, το G Pro 2, ειναι ουσιαστικα ενα μεγαλυτερο G2. Πιο συγκεκριμενα εχει μεγαλυτερη οθονη, μπαταρια, Ram, περνει SD card καθως και καλυτερο επε/στη (Snap. 800)

Η μπαραρια του ειναι αρκετα καλη η αληθεια ειναι. Με μετρια χρηση, ανετα βγαζει ολοκληρη μερα. Το λογισμικο, η προηγουμενη εκδοση τουλαχιστον, αφου μολις σημερα ξεκινησε να περνει lolipop, ηταν αρκετα σταθερη, κανενα κρασαρισμα και καθολου lag. Για το lolipop τωρα, ειναι πολυ νωρις να σου πω αφου μολις σημερα το πηρα. Ειναι προφανως πολυ πιο ωραιο και ευχαριστο και δεν προσεξα lag ή καθυστερησεις.

Το μονο που ισως σε ξενισει ειναι το μεγεθος. Γιατι ειναι μεγαλυτερο απο το G3. Αλλα για να λεμε και του λογου το αληθες, το G3 δεν εχει καμια ουσιαστικη διαφορα απο το G Pro 2, περα απο το μεγεθος και την αναλυση(οπου 2Κ αναλυση στις 5.5 ιντσες, καπως χαζο μου φαινεται)

Το μονο αρνητικο που το βρισκω εγω, ειναι οτι επειδη δεν ειναι πολυ γνωστο, δεν βρισκεις custom roms. Cyanogen για παραδειγμα, δεν υπαρχει για αυτο το μοντελο. Υποθετω ολα εχουν και το τιμημα τους....

 

σ ευχαριστω πολυ, εγινε με lg suite!

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο, ομαλό, εχω ομως την εντυπωση πως τρωει μπαταρια....

Οι δικες σου εντυπώσεις?

 

Θα συμφωνησω και εγω για την μπαταρια. Εχω παρατηρησει μια αυξηση της καταναλωσης της. Ισως αμα η LG δωσει την 5.0.2 να φτιαξει καπως.

Αυτο το οποιο προσεξα και ειμαι σιγουρος πως να το λυσω, ειναι πως οταν το βαζω στο αθορυβο (Do not disturb) δεν χτυπαει το ξυπνητηρι. Θα πρεπει να το βαζω στο Vibrate αλλα μετα ξυπναω καμια φορα το βραδυ απο ειδοποιησεις που ερχονται και δονειται...

Περα απο αυτα, και εμενα μου αρεσει πολυ. Ομαλο αρκετα, και κανενα κολημα μεχρι τωρα.

>Implying I have a signature
Link to comment
Share on other sites

εχει βρει κανεις τη θηκη quick view?

τη ψαχνω αλλα μονο κορεα τη βρισκω.....

βρηκα στο techstores, μοσχατο αθηνα, δουλευει το ρολοι, οι κλησεις (απάντηση-απορριψη), η λιστα κλησεων , ο καιρος, φακελακι για τα μηνυματα και η μουσικη.

Κόστος 14 ευρώ και την ειχα σε μια βδομαδα

Edited by evan66
Link to comment
Share on other sites

βρηκα στο techstores, μοσχατο αθηνα, δουλευει το ρολοι, οι κλησεις (απάντηση-απορριψη), η λιστα κλησεων , ο καιρος και η μουσικη.

Κόστος 14 ευρώ και την ειχα σε μια βδομαδα

 

Πως σου φαινεται η θηκη? Αξιζει να την αγορασει κανεις?

>Implying I have a signature
Link to comment
Share on other sites

νομιζω ότι αξιζει, ντυνει πολυ καλα-εσωκλείει το τηλεφωνο, λειτουργει μια χαρα μεχρι τωρα. Ο βαθμος προστασιας ειναι αρκετα ψηλος

Οι επιλογές του τι θα βλεπω στο παραθυρο οριζονται απο το τηλεφωνο και δεν ειναι πολλες αλλα χρησιμες οπως τις αναφερω και στο ποστ μου λιγο πιο πανω.

Η τιμή της προσιτή, και ο χρονος παραδοσης καλός (λιγότερο απο βδομάδα).

Τη πήρα σε άσπρη , σκεφτομαι και τη μαυρη!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...