Jump to content

LG G2 mini (D620)


adipl
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα παραεισαγωγής στα σκουτζομάγαζα υποστηρίζουν SMS 160 χαρακτήρων?

 

υποστηρίζει κανονικά 160 και με το στοκ πληκτρολόγιο και με το swiftkey που δοκίμασα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 797
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μέχρι τώρα είχα ένα samsung galaxy ace 2 και τώρα σκέφτομαι να το αντικαταστήσω από το g2 mini. Όπως είναι φυσικό, έχοντας συνηθίσει στο τηλέφωνο της samsung, ήθελα να ρωτήσω δύο-τρία πράγματα σχετικά, έχοντας δει από κοντά το g2 mini σε ένα public:

 

1) Το μαύρο φόντο με ευμεγέθη λευκά γράμματα κατά τις κλήσεις, στην εμφάνιση των επαφών και τη σύνταξη μηνυμάτων με είχε βολέψει στο ace 2. Απ' ότι είδα το g2 έχει λευκό φόντο με μαύρα γράμματα λίγο πιο μικρά στις αντίστοιχες οθόνες. Αν και είναι θέμα συνήθειας, υπάρχει επιλογή για αλλαγή της εμφάνισης αυτής, πχ σε μαύρο φόντο ή με μεγαλύτερη γραμματοσειρά;

2) Είναι βολικό το κουμπί ενεργοποίησης και τα κουμπιά έντασης που βρίσκονται στο πίσω μέρος, αντί στα πλάγια όπως σε όλα τα υπόλοιπα smartphones?

3) Κατά τη σύνταξη μηνυμάτων, είδα ότι το πληκτρολόγιο που εμφανίζεται στο κάτω μέρος της οθόνης, δεν έπιανε όλο το πλάτος της οθόνης αλλά υπήρχε ένα βελάκι πχ. στα δεξιά του πληκτρολογίου που όταν το πατούσες άλλαζε τη στοίχιση του πληκτρολογίου ως προς την οθόνη, από αριστερά προς τα δεξιά και αντίστροφα. Αυτό φεύγει με κάποιο τρόπο; Γιατί έτσι στενεύει αρκετά το πληκτρολόγιο παρά την μεγάλη οθόνη του κινητού. Στο ace 2 που έχω και είναι 3,7 ίντσες, μου φαινόταν τουλάχιστον ίδιο σε μέγεθος το πληκτρολόγιο, για να μη πω λίγο πιο άνετο.

4) Όταν το δοκίμαζα, διαπίστωσα ότι η φωτεινότητα της οθόνης ήταν στο τέρμα, κάτι που στο παλιό κινητό μου θα ήταν ενοχλητικό. Όταν δοκίμασα να την κατεβάσω στη μέση και λίγο πιο κάτω, μου φαίνεται ότι σκοτείνιασε πολύ. Γενικά, τη φωτεινότητα σε εσωτερικό χώρο, τη δουλεύετε σε υψηλά επίπεδα;

Edited by rem2gr
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αρχικά μια επαναφορά αρχικων ρυθμίσεων και αν δεν... Τότε μια αντιπροσωπία θα σου λύση σίγουρα το πρόβλημα.. Στον ΟΤΕ μη πας γιατί δεν πρόκειται να σου κάνουν τίποτα και αν το αφήσεις εκεί μάλλον θα αργήσουν πολύ περισσότερο.

 

είχα γράψει στο αρχικό ποστ οτι εκανα ηδη επαναφορα εργοστασιακων ρυθμίσεων

τελικά μάλλον έφταιγε η sd card. την εβγαλα και προς το παρον παει ικανοποιητικά. θα δω προσεχώς

θενκς παντως :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημέρα πειρα και εγω επιτελους το G2 mini και παρατηρησα οτι κατα την κληση αργη να επανερθη η εικονα το εχει παρατηρησει καποιος αλλος με ιδιο τηλεφωνο;

Και κατι αλλο οι τιμες 0,36 και 0,45 ειναι σε χαμηλω ποσοστο;

Link to comment
Share on other sites

Πώς αποθηκεύουμε εφαρμογές και παιχνίδια στην sd?

 

ρυθμίσεις - εφαρμογές - μπαίνεις στην εφαρμογή που θες και μετακίνηση στην sd

Link to comment
Share on other sites

Όπως έιχα γράψει και κανα 2 σελίδες πίσω, είχα τα παραπονάκια μου απο το κινητό.

Για την ακρίβεια είχα ένα κίνεζικο με ίδια χαρακτηρστικά cpu-ram-rom-ανάλυση το οποίο ήταν εμφανώς πιο γρήγορο.

 

Με την παρότρυνση όμως ενός φίλου άλλαξα μια ρύθμιση και το κινητό ΠΕΤΑΕΙ!!!

Χωρίς να θέλω να υπερβάλω έγινε 10-15% πιο γρήγορο σε αίσθηση...

από 17100 στο antutu έφτασε 17900

 

όσοι πιστοί...

 

Ρυθμίσεις-->Γενικές-->Επιλογές προγραμματιστή-->Επιλέξτε εκτέλεση-->Χρήση Art

Το κινητό κάνει reboot και χρειάζεται περίπου ένα τέταρτο για να επανέλθει.

Δε χάνει καμία εφαρμογή ή ρύθμιση ή προσωπ. δεδομένα και όταν ανοίξει είναι ΑΛΛΟ ΚΙΝΗΤΟ!!!

 

Enjoy...

Link to comment
Share on other sites

2) Είναι βολικό το κουμπί ενεργοποίησης και τα κουμπιά έντασης που βρίσκονται στο πίσω μέρος, αντί στα πλάγια όπως σε όλα τα υπόλοιπα smartphones?

3) Κατά τη σύνταξη μηνυμάτων, είδα ότι το πληκτρολόγιο που εμφανίζεται στο κάτω μέρος της οθόνης, δεν έπιανε όλο το πλάτος της οθόνης αλλά υπήρχε ένα βελάκι πχ. στα δεξιά του πληκτρολογίου που όταν το πατούσες άλλαζε τη στοίχιση του πληκτρολογίου ως προς την οθόνη, από αριστερά προς τα δεξιά και αντίστροφα. Αυτό φεύγει με κάποιο τρόπο; Γιατί έτσι στενεύει αρκετά το πληκτρολόγιο παρά την μεγάλη οθόνη του κινητού. Στο ace 2 που έχω και είναι 3,7 ίντσες, μου φαινόταν τουλάχιστον ίδιο σε μέγεθος το πληκτρολόγιο, για να μη πω λίγο πιο άνετο.

 

ειναι θέμα συνήθειας τα κουμπιά, σε μια μέρα θα πηγαίνουν τα δάχτυλα σου μόνα τους. αυτο με το βελάκι που λες ειναι η λεγόμενη διευκόλυνση γι αυτους που το χρησιμοποιουν με το ενα χέρι, φυσικά και φεύγει μεσα απο τις ρυθμίσεις και πιάνει ολη την οθόνη.

 

Παιδια καλημέρα πειρα και εγω επιτελους το G2 mini και παρατηρησα οτι κατα την κληση αργη να επανερθη η εικονα το εχει παρατηρησει καποιος αλλος με ιδιο τηλεφωνο;

Και κατι αλλο οι τιμες 0,36 και 0,45 ειναι σε χαμηλω ποσοστο;

 

και στο l9ii αργεί λιγο να επανέλθει μολις το απομακρύνεις απο το αυτί σου, δεν ειναι κατι το ανησυχητικό.

οι τιμες sar που αναφέρεις ειναι αρκετα χαμηλές, δεν διατρεχεις κανένα κίνδυνο. το όριο στην Ευρώπη ειναι 2.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έιχα γράψει και κανα 2 σελίδες πίσω, είχα τα παραπονάκια μου απο το κινητό.

Για την ακρίβεια είχα ένα κίνεζικο με ίδια χαρακτηρστικά cpu-ram-rom-ανάλυση το οποίο ήταν εμφανώς πιο γρήγορο.

 

Με την παρότρυνση όμως ενός φίλου άλλαξα μια ρύθμιση και το κινητό ΠΕΤΑΕΙ!!!

Χωρίς να θέλω να υπερβάλω έγινε 10-15% πιο γρήγορο σε αίσθηση...

από 17100 στο antutu έφτασε 17900

 

όσοι πιστοί...

 

Ρυθμίσεις-->Γενικές-->Επιλογές προγραμματιστή-->Επιλέξτε εκτέλεση-->Χρήση Art

Το κινητό κάνει reboot και χρειάζεται περίπου ένα τέταρτο για να επανέλθει.

Δε χάνει καμία εφαρμογή ή ρύθμιση ή προσωπ. δεδομένα και όταν ανοίξει είναι ΑΛΛΟ ΚΙΝΗΤΟ!!!

 

Enjoy...

 

εγω δεν το βρίσκω το "επιλογές προγραμματιστή" πουθενά: /

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα έχω το ίδιο κινητό με του φίλου μου και όπως τα είχαμε δίπλα το ένα με το άλλο αν και στα δύο Η φωτεινότητα είναι στο 100% του δικού μου η οθόνη στο λευκό είναι πιο κίτρινη από του φίλου μου.Η εγγύηση το καλυπτη αυτό? Ξέρει κάποιος να μου πει;Ευχάριστο.
Link to comment
Share on other sites

εγω δεν το βρίσκω το "επιλογές προγραμματιστή" πουθενά: /

 

ρυθμίσεις/σχετικά με το τηλέφωνο/πληροφορίες λογισμικού και πατάς 6-7 φορές τον αριθμό κατασκευής. μετα θα εμφανιστούν οι επιλογές προγραμματιστη.

Link to comment
Share on other sites

ρυθμίσεις/σχετικά με το τηλέφωνο/πληροφορίες λογισμικού και πατάς 6-7 φορές τον αριθμό κατασκευής. μετα θα εμφανιστούν οι επιλογές προγραμματιστη.

 

ευχαριστω πολυ !

το art τι κανει ακριβώς ?

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασε κανένας άλλος αυτό με το art ; Μήπως υπάρξει κανα πρόβλημα με το κινητό ;

Η λειτουργία του art παίζετε πολύ στο nexus 5 και δίνει άλλη πνοή ας πούμε στο κινητό.. Αρχικά όμως κάποιες εφαρμογές δεν το υποστηρίζαν αλλά πλέον νομίζω έχει εξαληφθει και αυτό.. Νομίζω και η έκδοση του Android L που έρχεται είναι πάνω σε art..

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Τελικά επιχείρησα την αλλαγή σε αρτ χθες, αλλά το κινητό έχει κολήσει στην μετατροπή μιας εφαρμογής και δεν ανοίγει. Του έκανα επανεκίνηση, αλλά ξεκινάει με την μετατροπή της εφαρμογής και κολάει. Τις υπόλοιπες 190+ εφαρμογές τις άλλαξε χωρίς πρόβλημα. Τί να κάνω; Hard reset;

 

Τελικά μετά απο αναμονή αρκετής ώρας άνοιξε, αλλά κρασάρει με κάποιες εφαρμογές. Μάλλον θα αλλάξω ξανά σε dalvik.

Edited by physikos
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα έχω το ίδιο κινητό με του φίλου μου και όπως τα είχαμε δίπλα το ένα με το άλλο αν και στα δύο Η φωτεινότητα είναι στο 100% του δικού μου η οθόνη στο λευκό είναι πιο κίτρινη από του φίλου μου.Η εγγύηση το καλυπτει αυτό? Ξέρει κάποιος να μου πει;Ευχαριστω.

Υπαρχει καποιος να με βοηθησει η αν το εχει παρατηρησει σε δικο του τηλεφωνο η αν υπαρχεi καποια ρυθμιση για τα χρωματα;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην το παλεύετε με το art, το firmware μας ακόμα φαίνεται δεν έχει καλιμπραριστεί κατάλληλα για αυτό...

Λογικά δεν θα αργήσει πολύ να βγει το android l και στο g2 mini οπότε, θα είναι με art από την μάνα του!

Link to comment
Share on other sites

αναμεσα στο LG G2 MINI και στο LG L9 II ποιο προτεινεται?το l9 ειχε μεχρι πριν λιγες μερες 126 ευρω,σε αυτη την τιμη ειναι καλυτερο?
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να ρωτήσεις στο σωστό θεμα ώστε να μην βγαίνουμε off topic .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

πριν λιγες μερες εγινα κ εγω κατοχος ενος lg g2 mini lte , οταν παω στις ρυθμισεις λει οτι το μοντελο ειναι το d620 χωρις καποιο γραμματακι μετα το αριθμο μοντελου, μερικες φορες εχει πολυ μεγαλο lag - κολληματα και επισης εριναι γεματο με logos της vodafone και bloatware. πως θα φλασαρω μια νεα stock rom καθαρη χωρις vodafone ??
Link to comment
Share on other sites

πριν λιγες μερες εγινα κ εγω κατοχος ενος lg g2 mini lte , οταν παω στις ρυθμισεις λει οτι το μοντελο ειναι το d620 χωρις καποιο γραμματακι μετα το αριθμο μοντελου, μερικες φορες εχει πολυ μεγαλο lag - κολληματα και επισης εριναι γεματο με logos της vodafone και bloatware. πως θα φλασαρω μια νεα stock rom καθαρη χωρις vodafone ??

Νομίζω πρέπει να πας εδώ:

http://forum.xda-developers.com/g2-mini έχει κάποιες οδηγίες και εργοστασιακές roms, δεν έχει κάποιο οδηγό για Debranding οπότε δεν ξέρω να σε βοηθήσω περισσότερο!!!

Θεωρητικά, δεν θα έπρεπε να σου λαγκάρει καθόλου η συσκευή κανονικά πάει σφαίρα σε καθημερινή χρήση!

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως με ένα φλασαρισμα στοκ ρομ θα φύγουν τα "καλούδια" της Vodafone. το θεμα ειναι δεν εχω καταφερει να βρω τη σωστη ρομ. τη διαδικασία τη βρηκα αλλα οχι τη ρομ
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG G2 mini (D620)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...