Jump to content

Doogee DG800


Manux_oS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Αν δεν κάνω λάθος αυτός είναι γενικός οδηγός για το πως να flashάρεις μια συσκευη. Πολλοί απο εδώ μέσα

έχουν αντιμετωπίσει πρόβλημα με το IMEI καθώς επίσης και με την χωρητικότητα της rom και καλό θα ήταν να ήταν μαζεμένες

οι λύσεις που αντιμετωπιζουμε αυτά τα προβλήματα.

 

edit : Υπάρχει κάποια rom σε Lollipop που να την βάζουμε και να ειναι όλα καλά χωρίς να χρειατεί καμιά τροποποίηση μετά.

πχ να παιζουν και τα Imei σωστά και η χωρητικότητα της rom και η περιστροφή της οθόνης.

Αν υπάρχει ας ποστάρει κάποιος το link.

Edited by Sam_GR
Εσύ δεν είσαι άνθρωπος, εσύ είσαι χιονάνθρωπος.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 748
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το κάθε πρόβλημα που προκύπτει στον καθένα δεν είναι μέρος του οδηγού flashing. Ο οδηγός flashing είναι ένας και μιλάει μόνο για επιτυχίες. Οποιοδήποτε πρόβλημα υπάρχει συζητιέται εδώ και το λύνουμε. Και εμείς δε τα ξέρουμε όλα. Απλά διαβάζουμε και ενημερωνόμαστε στο ιντερνετ και μοιραζόμαστε τις γνώσεις μας με άλλους που έχουν προβλήματα. Αφου έχεις μία τόσο ωραία ιδέα και είσαι μέλος της παρέας μας μπορείς να φτιάξεις ο ίδιος τον οδηγό όταν θα γνωρίζεις τον τρόπο. Προς το παρόν κάνε το flash (Ο οδηγός που σου έιπαν τα παιδιά πιο πάνω είναι πανεύκολος και δε θα συναντήσεις πρόβλημα) και αν βρεις κάποια δυσκολία θα σε βοηθήσουν να το λύσεις.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Πέρασα την Lollipop στο κινητό, αλλά μετά απο την εγκατάσταση έχω 1.4 GB εσωτερικό χώρο αποθήκευσης. Εχω βάλει 5 εφαρμογές και γέμισε. Επίσης η περιστροφή της οθόνης δεν δουλεύει.

 

Εψαξα στο forum και είδα κάποιον φίλο να έχει το ίδιο πρόβλημα αλλα δεν βρήκα κάποια λύση να υπάρχει.

Γνωρίζει κανεις πώς τα λύνουμε αυτά τα 2 πραγματάκια;;

 

Ευχαριστώ

Εσύ δεν είσαι άνθρωπος, εσύ είσαι χιονάνθρωπος.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Πέρασα την Lollipop στο κινητό, αλλά μετά απο την εγκατάσταση έχω 1.4 GB εσωτερικό χώρο αποθήκευσης. Εχω βάλει 5 εφαρμογές και γέμισε. Επίσης η περιστροφή της οθόνης δεν δουλεύει.

 

Εψαξα στο forum και είδα κάποιον φίλο να έχει το ίδιο πρόβλημα αλλα δεν βρήκα κάποια λύση να υπάρχει.

Γνωρίζει κανεις πώς τα λύνουμε αυτά τα 2 πραγματάκια;;

 

Ευχαριστώ

 

Υπάρχειι κανεις; Το κινητό με 2 λόγια ειναι άχρηστο αν δεν μπορείς να εγκαταστήσεις εφαρμογές. 1.4GB εσωτερικός αποθηκευτικός χώρος ειναι τρομερά λίγος.

Εσύ δεν είσαι άνθρωπος, εσύ είσαι χιονάνθρωπος.
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ψάξεις πάντα στο διαδίκτυο να βρεις αυτό που θες....Ορίστε

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=61041949&postcount=681

Link to comment
Share on other sites

Σε lollipop η CWM δεν παίζει. Πατώντας power και up μπαινει στο menu επιλέγω recovery και μετά το χάος.
Εσύ δεν είσαι άνθρωπος, εσύ είσαι χιονάνθρωπος.
Link to comment
Share on other sites

Το cwm δεν έχει σχέση με το αν φοράς lollipop η όχι. Κάτι κανείς λαθος μήπως; Το link που σου έδωσα απ'οτι βλέπω δουλεύει κ σε αλλους
Link to comment
Share on other sites

Με power και volume up πατω μετα recovery και μου βγαζει το ρομποτακι. Εκει δεν κανει τπτ αλλο.
Εσύ δεν είσαι άνθρωπος, εσύ είσαι χιονάνθρωπος.
Link to comment
Share on other sites

Με power και volume up πατω μετα recovery και μου βγαζει το ρομποτακι. Εκει δεν κανει τπτ αλλο.

 

Άρα δεν έβαλες το cwm recovery. Ξαναπροσπάθησε. Μάλλον κάτι δεν έκανες σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν έβαλες το cwm recovery. Ξαναπροσπάθησε. Μάλλον κάτι δεν έκανες σωστά.

 

Οταν προσπαθώ να περάσω την CWM μονη της παίρνει το error "PMT changed for the ROM, it must be downloaded". Χρειάζεται firmware upgrade και όχι Download Only. Το SPFlash Tools δεν σου δινει την δυνατότητα να κάνεις firmware upgrade μονο την recovery. Αλλα όπως προείπα το έχω κάνει πάρα πολλες φορές με firmware upgrade και το αποτέλεσμα ειναι το ίδιο. Βγαίνει το ρομποτάκι και δεν κάνει τπτ άλλο.

Εσύ δεν είσαι άνθρωπος, εσύ είσαι χιονάνθρωπος.
Link to comment
Share on other sites

Οταν προσπαθώ να περάσω την CWM μονη της παίρνει το error "PMT changed for the ROM, it must be downloaded". Χρειάζεται firmware upgrade και όχι Download Only. Το SPFlash Tools δεν σου δινει την δυνατότητα να κάνεις firmware upgrade μονο την recovery. Αλλα όπως προείπα το έχω κάνει πάρα πολλες φορές με firmware upgrade και το αποτέλεσμα ειναι το ίδιο. Βγαίνει το ρομποτάκι και δεν κάνει τπτ άλλο.

 

To link που σου έδωσα λέει να περάσεις όλη την rom και απλά να αντικαταστήσεις τα EBR1, EBR2, recovery και τα υπόλοιπα στοιχεία που σου δίνει. Ξανακάνε την διαδικασία και τίκαρε μόνο τα EBR1, EBR2. Αυτά είναι ο αποθηκευτικός χώρος. Αν πάλι δε σου γίνει πρέπει αναγκαστικά να το κάνεις βάζωντας όλη την ROM. Το αναφέρει κιόλας λέγοντας πως δε ξέρει αν λειτουργεί κάνοντας flash τμηματικά μέρη. Οπότε κάνε τον κόπο να το κάνεις flash από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μήπως έχει περάσει κανείς την costum rom pussyfap v4 ισχύει ότι είναι android marshmellow ;πιθανόν να την δοκιμάσω. Απλά δεν το χω όταν αλλάζω λογισμικό συνέχεια τρώω bootloops
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει περάσει κανείς την costum rom pussyfap v4 ισχύει ότι είναι android marshmellow ;πιθανόν να την δοκιμάσω. Απλά δεν το χω όταν αλλάζω λογισμικό συνέχεια τρώω bootloops

 

Μήπως γιατί δεν κάνεις wipe system,cache και dalvik; Πάντα το κάνουμε πριν εγκαταστήσουμε άλλη rom.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γιατί δεν κάνεις wipe system,cache και dalvik; Πάντα το κάνουμε πριν εγκαταστήσουμε άλλη rom.
ισχύει δεν το έκανα αυτό. Και διάβασα ότι πρέπει να το κάνουμε πει εγκαταστησουμε άλλο λογισμικό. Εδώ καλά καλα το recovery είναι ακόμα στοκ Chinese δεν έχω αλλάξει. Δεν ξέρω ποιο να βάλω για να περάσω το pussy fap και στην έκδοση την εργοστασιακη lollipop η μπαταρία είναι μια χαρά. Τώρα στην costum τι να πω η μπαταρία είναι ύπουλο πράγμα
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχειι κανεις; Το κινητό με 2 λόγια ειναι άχρηστο αν δεν μπορείς να εγκαταστήσεις εφαρμογές. 1.4GB εσωτερικός αποθηκευτικός χώρος ειναι τρομερά λίγος.

Σου έστειλα PM...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
εχω ενα dg800 και θελω να του αλλαξω την ρομ. Κατεβασα τις επισημες ρομ kitkat lilipop και δοκιμασα να βαλω την kitkat μεσω sp tools. Την εγκαταστησε κανονικα και ξεκινησε το κινητο κανονικα αλλα δεν δουλευει η μπροστινη καμερα!! Παω τωρα να βαλω την Lilipop και οταν παω να φορτοσω το scarret μου λεει οτι δεν ειναι εγκυρο αρχειο! Εχω δοκιμασει και με το SP_MDT_exe_v3.1348.00.00 αλλα και με SP_Flash_Tool_exe_Windows_v5.1604.00.000, με αποτελεσμα το ιδιο! Κανω κατι λαθος??
Link to comment
Share on other sites

Τελικά την έκανα αποσυμπίεση με το winrar Και δούλεψε κανονικά. Πριν την έκανα με το 7zip. Γιατί να έγινε αυτό δεν ξέρω! Το κινητό πάει μια χαρά με την lollipop. Μεταμορφώθηκε.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλημερα σε ολους. Αντιμετωπιζω προβλημα με τη μπαταρια του κινητου με αποτελεσμα να μην εχω κινητο. Υπαρχει καποιος που πλεον δεν το χρησιμοποιει για να παρω τη μπαταρια; Ψαχνω στην ελληνικη αγορα και δεν βρισκω πουθενα και το Σαββατο φευγω εξωτερικο.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα. Ψάχνω να βρω μπαταρία γνήσια ή συμβατή για το DG800. Μήπως ξέρει κανείς κανένα site ελληνικό ή οτιδήποτε άλλο εκτός απο ξένο? Επίσης κάποια άλλη μπαταρία περίπου στις ίδιες διαστάσεις. Οι διαστάσεις είναι 63x55x35.
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Εχω δυο κινητα για ανταλλακτικα. Το ενα σιγουρα δουλευει. Το αλλο, δεν ξερω. Διατιθονται για οποιον τα θέλει.

 

Στάλθηκε από το Lenovo Z90-7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
επεσε στα χερια μου το συγκεκριμενο κινητο αλλα δεν μπορω να μοιρασω ιντερνετ μεσω wifi tethering. χρησιμοποιω την sim 1 και ειμαι με lolipop. ξερετε αν υπαρχει καποιο προβλημα?
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...