Jump to content

Doogee DG800


Manux_oS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν καταλαβες, το sp flash tool δεν μπορω να εγκαταστησω

Δεν χρειάζεται εγκατάσταση απλά το τρέχεις, ανοίγεις το φάκελο βρίσκεις το εικονίδιο sp flash tool και το ανοίγεις. Τι πιο ευκολο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 748
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν χρειάζεται εγκατάσταση απλά το τρέχεις, ανοίγεις το φάκελο βρίσκεις το εικονίδιο sp flash tool και το ανοίγεις. Τι πιο ευκολο

παταω στον συνδεσμο ,μπαινω στην σελιδα και μετα πρεπει να πατησω αυτο http://forum.xda-developers.com/general/rooting-roms/tutorial-how-to-setup-spflashtoollinux-t3160802 ; εε με βγαζει σε μια σελιδα μετα και λεει αυτο: Unfortunately this seems to work only on Linux 64-bit

DISCLAIMER: It is always risky to flash your mobile device. I do not and will not take any responsibility for bootloops and bricks.

Please check carefully that the ROM or recovery.img you want to flash is suitable for your specific device and for the sp_flash_tool. The firmware directory should neither contain meta-inf nor system folder, but something_with_a_scatter.txt and a system.img

Backup your phone before flashing!

Your phone's battery should be at least half charged (50 percent) before you start this.

Link to comment
Share on other sites

παταω στον συνδεσμο ,μπαινω στην σελιδα και μετα πρεπει να πατησω αυτο http://forum.xda-developers.com/general/rooting-roms/tutorial-how-to-setup-spflashtoollinux-t3160802 ; εε με βγαζει σε μια σελιδα μετα και λεει αυτο: Unfortunately this seems to work only on Linux 64-bit

DISCLAIMER: It is always risky to flash your mobile device. I do not and will not take any responsibility for bootloops and bricks.

Please check carefully that the ROM or recovery.img you want to flash is suitable for your specific device and for the sp_flash_tool. The firmware directory should neither contain meta-inf nor system folder, but something_with_a_scatter.txt and a system.img

Backup your phone before flashing!

Your phone's battery should be at least half charged (50 percent) before you start this.

αυτο κατεβασε

 

http://www.mediafire.com/download/kztn1loioaqqoqo/SP_Flash_Tool_v5.1408.zip

Link to comment
Share on other sites

 

ευχαριστω :P το κατεβασα, τωρα μπηκα μεσα και παταω scatter και μου βγαζει να επιλεξω καποιο αρχειο, ποιο πρεπει να βαλω;

(κατεβασα απο αυτον τον συνδεσμο https://drive.google.com/f...dYanpROXc/view την ρομ νομιζω , ο φακελος λεγεται tools and manuals, ομως οταν παταω scatter δεν το ανοιγει)

Edited by kosrafpar
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω :P το κατεβασα, τωρα μπηκα μεσα και παταω scatter και μου βγαζει να επιλεξω καποιο αρχειο, ποιο πρεπει να βαλω;

(κατεβασα απο αυτον τον συνδεσμο https://drive.google.com/f...dYanpROXc/view την ρομ νομιζω , ο φακελος λεγεται tools and manuals, ομως οταν παταω scatter δεν το ανοιγει)

 

η lollipop https://drive.google.com/file/d/0Bziqh7RXsn-DZjQwOGJocFNyVm8/view

η kitkat https://drive.google.com/file/d/0B-eEVUUoOlT4alJVaVFOU1N5SVE/edit

Link to comment
Share on other sites

 

τις κατεβασα και τις δυο αλλα δεν τις ανοιγει κανενα προγραμμα!

παω να το βαλω στο scatter και πεταει αυτο το μηνυμα:

"Error:initialing scatter file failed . Please check the name of scatter file which you load is legal"

Edited by kosrafpar
Link to comment
Share on other sites

τις κατεβασα και τις δυο αλλα δεν τις ανοιγει κανενα προγραμμα!

παω να το βαλω στο scatter και πεταει αυτο το μηνυμα:

"Error:initialing scatter file failed . Please check the name of scatter file which you load is legal"

τι εννοεις οτι δεν την ανοιγει κανενα προγραμμα? το αρχειο που κατεβασες το εβαλες σε ενα νεο φακελο και το αποσυμπιεσες?

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις οτι δεν την ανοιγει κανενα προγραμμα? το αρχειο που κατεβασες το εβαλες σε ενα νεο φακελο και το αποσυμπιεσες?

 

Πατησα "αποσυμπιεση εδω" ,μηπως επρεπε "αποσημπιεση αρχειων";;;

Link to comment
Share on other sites

Πατησα "αποσυμπιεση εδω" ,μηπως επρεπε "αποσημπιεση αρχειων";;;

 

καλα εκανες, την καθε rom σε ξεχωριστο φακελο? στην rom kitkat εχει ενα αρχειο R12 το ανοιγεις ,προχωρας πιο μεσα και βλεπεις το scatter αρχειο να διαλεξεις με το flash tool

Link to comment
Share on other sites

καλα εκανες, την καθε rom σε ξεχωριστο φακελο? στην rom kitkat εχει ενα αρχειο R12 το ανοιγεις ,προχωρας πιο μεσα και βλεπεις το scatter αρχειο να διαλεξεις με το flash tool

 

Μα σου λεω τα αρχεια δεν ανοιγουν σε κανενα προγραμμα

Πχ παταω ανοιγμα με σημειωματαριο και δειχνει οτι φορτιζει και ειναι σαν να ειναι κολλημενο.

Link to comment
Share on other sites

Μα σου λεω τα αρχεια δεν ανοιγουν σε κανενα προγραμμα

Πχ παταω ανοιγμα με σημειωματαριο και δειχνει οτι φορτιζει και ειναι σαν να ειναι κολλημενο.

δεν χριαζεται να ανοιξεις καποιο αρχειο εσυ. με το flash tool πατας scatter -loading και πας στο αρχειο της rom και βρισκεις το αρχειο MT6582_Android_scatter

Link to comment
Share on other sites

δεν χριαζεται να ανοιξεις καποιο αρχειο εσυ. με το flash tool πατας scatter -loading και πας στο αρχειο της rom και βρισκεις το αρχειο MT6582_Android_scatter

 

Το βρηκα τελικα, εκανα scatter-loading,πατησα download και μολις συνδεσα το κινητο χωρις την μπαταρια μου εβγαλε το μηνυμα "PMT changed for the ROM; it must be downloaded" και πατησα οκ. το εκανα;

Edited by kosrafpar
Link to comment
Share on other sites

Το βρηκα τελικα, εκανα scatter-loading,πατησα download και μολις συνδεσα το κινητο χωρις την μπαταρια μου εβγαλε το μηνυμα "PMT changed for the ROM; it must be downloaded" και πατησα οκ. το εκανα;

Κατω κατω σου γεμισε καποια μπαρα ? Ξανα δοκιμασε αλλα μολις διαλεξεις το scatter αρχειο ,επελεξε firmware upgrade ,εκει που λεει download only πατας και διαλεγεις.πατας download και κατω εχει μια μπαρα που θα αρχισει να φορτωνει, οταν τελειωσει θα σου βλαλει ενα παραθυρο με ενα πρασινο τικ, και εισαι ετοιμος

Link to comment
Share on other sites

Κατω κατω σου γεμισε καποια μπαρα ? Ξανα δοκιμασε αλλα μολις διαλεξεις το scatter αρχειο ,επελεξε firmware upgrade ,εκει που λεει download only πατας και διαλεγεις.πατας download και κατω εχει μια μπαρα που θα αρχισει να φορτωνει, οταν τελειωσει θα σου βλαλει ενα παραθυρο με ενα πρασινο τικ, και εισαι ετοιμος

 

στο κινητο εννοεις;;

το εκανα με firmware και φορτωσε και μια μπαρα και εβγαλε και τικ :) ! Μαλλον εγινε, τρ να δουμε αν θα μ ξαναγινει το προβλημα που κλεινει στα καλα καθουμενα, θα σ πω αποτελεσματα. Γιατι ομως δεν εγινε με download only που μ λεγατε στην αρχη;

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

πωωω παλι κλεινει :/

Edited by kosrafpar
Link to comment
Share on other sites

στο κινητο εννοεις;;

το εκανα με firmware και φορτωσε και μια μπαρα και εβγαλε και τικ :) ! Μαλλον εγινε, τρ να δουμε αν θα μ ξαναγινει το προβλημα που κλεινει στα καλα καθουμενα, θα σ πω αποτελεσματα. Γιατι ομως δεν εγινε με download only που μ λεγατε στην αρχη;

Δεν εγινε γιατι πριν ειχες kitkat και τωρα lolkipop η' το αντιθετο

Link to comment
Share on other sites

Δεν εγινε γιατι πριν ειχες kitkat και τωρα lolkipop η' το αντιθετο

οχι,ειχα κιτκατ και εβαλα κιτκατ :O

Να δοκιμασω λολιλοπ τωρα που δεν λυθηκε το προβλημα;;;

και αν δοκιμασω λολλιλοπ και παλι δεν λυθει , υπαρχει αλλη λυση;

Edited by kosrafpar
Link to comment
Share on other sites

οχι,ειχα κιτκατ και εβαλα κιτκατ :O

Να δοκιμασω λολιλοπ τωρα που δεν λυθηκε το προβλημα;;;

και αν δοκιμασω λολλιλοπ και παλι δεν λυθει , υπαρχει αλλη λυση;

 

τι να πω.....αν δε λυθει το προβλημα τοτε δεν ειναι θεμα λογισμικου

Link to comment
Share on other sites

τι να πω.....αν δε λυθει το προβλημα τοτε δεν ειναι θεμα λογισμικου

 

πφφ οκ , ευχαριστω πολυ παντως για τον χρονο σου.

Εγω τωρα απ`οτι καταλαβα εκανα flash το κινητο, αν περασω αλλη ρομ υπαρχει περιπτωση να επιλυθει το προβλημα;

Edited by kosrafpar
Link to comment
Share on other sites

Φιλε εχω το ιδιο προβλημα το οποιο δεν λυθηκε ουτε με επαναφορα εργοστασιακων ουτε με κιτκατ ουτε με λολλιποπ(την οποια να πω την αληθεια δεν κρατησα γιατι ειχα το θεμα με την μνημη).Εχω την εντυπωση ομως οτι το ''κολαει'' καποια εφαρμογη γιατι μου κανει επαναφορα και επανερχεται στην προτερα κατασταση χωρις να ζητησει pin....σε επαφη που ειχα με την doogee μου ειπε να κανω επαναφορα εργοστασιακων και αφου ειπα οτι δεν λυθηκε μου ειπαν να μιλησω με το καταστημα που το αγορασα.....παντως αν βρεις λυση ανεφερε το να λυθει και το δικο μου..:):)
Link to comment
Share on other sites

Φιλε εχω το ιδιο προβλημα το οποιο δεν λυθηκε ουτε με επαναφορα εργοστασιακων ουτε με κιτκατ ουτε με λολλιποπ(την οποια να πω την αληθεια δεν κρατησα γιατι ειχα το θεμα με την μνημη).Εχω την εντυπωση ομως οτι το ''κολαει'' καποια εφαρμογη γιατι μου κανει επαναφορα και επανερχεται στην προτερα κατασταση χωρις να ζητησει pin....σε επαφη που ειχα με την doogee μου ειπε να κανω επαναφορα εργοστασιακων και αφου ειπα οτι δεν λυθηκε μου ειπαν να μιλησω με το καταστημα που το αγορασα.....παντως αν βρεις λυση ανεφερε το να λυθει και το δικο μου..:):)

 

Αφου τα εκανα και εγω και δεν εγινε τπτ ,παρηγγειλα αλλο :p . Αυτο τρ που κλεινει στα καλα καθουμενα δεν ξερω πως ζει ακομα και δεν το εχω πεταξει απο το μπαλκονι ...

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τη γραφή SMS και να γράφεις ολόκληρες λέξεις. Η πρακτική αυτής της γραφής έχει καταργηθεί και απαγορεύεται στο forum. Δες εδώ και την αντίστοιχη ανακοίνωση.

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μετα απο 14 μηνες αψογης λειτουργειας εβγαλε προβλημα πιθανοτατα απο app.

Με πεταει εξω απο τις εφαρμογες ή απλα κολαει η οθονη .

Το επανεφερα σε εργοστ/κες ρυθμισεις αρκετες φορες.

Στην προτελευταια εδειξε να στρωνει και με το που κατεβασα 2-3 apps ξανα κολαει.

Θα ημουν υποχρεος σε οποιον με βοηθησει να φλασαρω.:)

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 14 μηνες αψογης λειτουργειας εβγαλε προβλημα πιθανοτατα απο app.

Με πεταει εξω απο τις εφαρμογες ή απλα κολαει η οθονη .

Το επανεφερα σε εργοστ/κες ρυθμισεις αρκετες φορες.

Στην προτελευταια εδειξε να στρωνει και με το που κατεβασα 2-3 apps ξανα κολαει.

Θα ημουν υποχρεος σε οποιον με βοηθησει να φλασαρω.:)

 

http://www.doogee.cc/download.php?DId=13

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω ξανα flaσαρει οποτε φοβαμαι μην κανω απο αγνοια καποιο λαθος.

Σε καποια απο τις προηγουμενες σελιδες βρηκα αυτο.....

http://www.needrom.com/download/cwm-recovery-for-dg800-valencia/#

και δεν ξερω. Φαινεται ευκολο. Αν ακολουθησω τις οδηγιες θα εχω το επιθυμητο αποτελεσμα?

Και ποια εκδοση φλας να χρησιμοποιησω, αυτη που ανεφεραν τοτε στο forum ,

(SP Flash Tool 3.1352.01 (5.1352.01).) ή την τελευταια?

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Πόσο δύσκολο ειναι να φτιαξει κάποιος έναν οδηγό για το flashάρισμα; Θα βοηθήσει πάρα πολύ κόσμο νομίζω.
Εσύ δεν είσαι άνθρωπος, εσύ είσαι χιονάνθρωπος.
Link to comment
Share on other sites

Πόσο δύσκολο ειναι να φτιαξει κάποιος έναν οδηγό για το flashάρισμα; Θα βοηθήσει πάρα πολύ κόσμο νομίζω.

 

Μα υπάρχει ήδη http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372405

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...