Jump to content

[Επίσημο] Samsung Gear (Gear 2 - Gear 2 Neo & Fit - Gear S)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα και χρόνια πολλα!

 

Το εχει κανείς με δικαρτο κινητό; Εχω το S5 με δυο κάρτες και θα ήθελα να ξερω πως λειτουργεί η προώθηση κλήσης σε αυτήν την περίπτωση.

 

Αντίστοιχα, ο φίλος που το εχει χωρις σιμ, λειτουργεί η δυκτιακή προώθηση μέσω WiFi;

 

Ευχαριστω!

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 830
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα και χρόνια πολλα!

 

Το εχει κανείς με δικαρτο κινητό; Εχω το S5 με δυο κάρτες και θα ήθελα να ξερω πως λειτουργεί η προώθηση κλήσης σε αυτήν την περίπτωση.

 

Αντίστοιχα, ο φίλος που το εχει χωρις σιμ, λειτουργεί η δυκτιακή προώθηση μέσω WiFi;

 

Ευχαριστω!

 

Εγώ το χρησιμοποιώ χωρίς SIM και τα κινητά μου δεν είναι 2καρτα (με ΝΟΤΕ 4 single SIM και S5 Mini single SIM το δουλεύω ). Τώρα για το άλλο, αν λειτουργεί η δυκτιακή προώθηση μέσω WiFi, δεν γνωρίζω τι είναι αυτό και τι κάνει, ούτε το δοκίμασα..

Δεν υπογράφω ρε!!! ;)
Link to comment
Share on other sites

Η βασική και σπουδαιότερη λειτουργία ειναι να μπορείς να "χρησιμοποιείς" το κινητό σου χωρις να το έχεις μαζι σου. Να κανείς δηλαδή ουσιαστικά call forwarding κλήσεων, sms κλπ , να αφήσεις το κινητό σπιτι και να χειρίζεσαι τα πάντα απο το ρολόι. Για να γίνει λοιπόν αυτο πρεπει να έχεις είτε 3G στο ρολόι είτε wifi. Το έχεις δοκιμάσει λοιπόν; Καθώς δεν έχεις κάρτα σιμ, αλλα με ανοιχτό το wifi να δέχεσαι κλήσεις και/ή μηνύματα του κινητού σου ΧΩΡΙΣ να ειναι συνδεδεμένο με το κινητό μεσω bluetooth.

 

Επίσης ποιο προγραμμα χρησιμοποιείς για να βλέπεις τα mails στο κινητό; gmail ή την εφαρμογή της Samsung; Στην πρώτη περίπτωση δουλεύει σωστά η ειδοποίηση και η ανάγνωση στο ρολόι; γιατι έχουν αναφερθεί ασυμβατότητας.

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση προς τους κατόχους του ρολογιού.Αν έχεις δύο καρτες SIM με το ίδιο νούμερο και βάλεις τη μία από τις δύο στο ρολόι υπάρχει κάποιο πρόβλημα; Οι κάρτες δεν θα είναι ταυτόχρονα ενεργές.

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Η βασική και σπουδαιότερη λειτουργία ειναι να μπορείς να "χρησιμοποιείς" το κινητό σου χωρις να το έχεις μαζι σου. Να κανείς δηλαδή ουσιαστικά call forwarding κλήσεων, sms κλπ , να αφήσεις το κινητό σπιτι και να χειρίζεσαι τα πάντα απο το ρολόι. Για να γίνει λοιπόν αυτο πρεπει να έχεις είτε 3G στο ρολόι είτε wifi. Το έχεις δοκιμάσει λοιπόν; Καθώς δεν έχεις κάρτα σιμ, αλλα με ανοιχτό το wifi να δέχεσαι κλήσεις και/ή μηνύματα του κινητού σου ΧΩΡΙΣ να ειναι συνδεδεμένο με το κινητό μεσω bluetooth.

 

Επίσης ποιο προγραμμα χρησιμοποιείς για να βλέπεις τα mails στο κινητό; gmail ή την εφαρμογή της Samsung; Στην πρώτη περίπτωση δουλεύει σωστά η ειδοποίηση και η ανάγνωση στο ρολόι; γιατι έχουν αναφερθεί ασυμβατότητας.

 

Αυτό που λες δεν το έχω δοκιμάσει, μάλλον δεν είμαι και πολύ προχωρημένος χρήστης.. Όσο για τα email που μου έρχονται στο gmail, δεν χρησιμοποιώ κάποια έξτρα εφαρμογή. Μου έρχεται ειδοποίηση στο κινητό αλλά και στο ρολόι ότι έχω μνμ ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, το διαβάζω κανονικά και τέλος.

 

Μια ερώτηση προς τους κατόχους του ρολογιού.Αν έχεις δύο καρτες SIM με το ίδιο νούμερο και βάλεις τη μία από τις δύο στο ρολόι υπάρχει κάποιο πρόβλημα; Οι κάρτες δεν θα είναι ταυτόχρονα ενεργές.

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Είμαι ένας από αυτούς που έχουν 2 κάρτες SIM με τον ίδιο αριθμό. Κάθε μια από τις 2 κάρτες είναι τοποθετημένη σε ένα κινητό και λειτουργεί άψογα η εναλλαγή. Δεν το έχω δοκιμάσει στο Gear S αλλά δεν βρίσκω τον λόγο να μην λειτουργεί. Είναι θέμα δικτύου καθαρά: Βάζεις την μία συσκευή σε λειτουργία πτήσης ή την απενεργοποιείς, ενεργοποιείς την συσκευή που θέλεις να πάρεις μαζί σου ή απλά απενεργοποιείς την λειτουργία πτήσης , η 2η συσκευή επικοινωνεί με το δίκτυο, γίνεται η καταχώρηση, οπότε όλες οι εισερχόμενες κλήσεις και SMS έρχονται εκεί, και είσαι έτοιμος να φύγεις

Δεν υπογράφω ρε!!! ;)
Link to comment
Share on other sites

... Όσο για τα email που μου έρχονται στο gmail, δεν χρησιμοποιώ κάποια έξτρα εφαρμογή. Μου έρχεται ειδοποίηση στο κινητό αλλά και στο ρολόι ότι έχω μνμ ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, το διαβάζω κανονικά και τέλος.

...

 

Καλημέρα!

 

Στο κινητό όμως... Χρησιμοποιείς την android εφαρμογή (με ονομασία "Email" και σήμα ένα λευκό φάκελο και κόκκινο @) για να βλέπεις τα mails ή έχεις κατεβάσει την εφαρμογή της Google (με ονομασία Gmail και σήμα έναν κόκκινο φάκελο;

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Στο κινητό όμως... Χρησιμοποιείς την android εφαρμογή (με ονομασία "Email" και σήμα ένα λευκό φάκελο και κόκκινο @) για να βλέπεις τα mails ή έχεις κατεβάσει την εφαρμογή της Google (με ονομασία Gmail και σήμα έναν κόκκινο φάκελο;

 

Είτε έχεις Gmail είτε Yahoo είτε την εφαρμογή mail του κινητό οι ειδοποιήσεις στο ρολόι έρχονται κανονικά :D

IPhone pro max /note 10 plus ,ipad pro 11 & MacBook pro :love:
Link to comment
Share on other sites

Είτε έχεις Gmail είτε Yahoo είτε την εφαρμογή mail του κινητό οι ειδοποιήσεις στο ρολόι έρχονται κανονικά :D

 

Συνφορουμίτη, άλλο ρωτάω! Έχω διαβάσει σε review Δεκεμβρίου ότι αν χρησιμοποιεί κανείς εφαρμογή ΑΛΛΗ από την εφαρμογή του κινητού για να βλέπει τα mails του, τότε ειδοποιήσεις στο ρολόι ΔΕΝ εμφανίζονται.

 

Ακόμα πιο συγκεκριμένα. Αν χρησιμοποιεί κανείς για να βλέπει το GMAIL του αυτήν την εφαρμογή, που είναι και η συνιθέστερη: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.gm&hl=en τότε ειδοποιήσεις το ρολόι γιοκ!

 

Αν όμως χρησιμοποιεί την εφαρμογή του κινητού, τότε οκ (ότι mail-client και να είναι).

 

Διαφορετικά: Υπάρχει κανείς που χρησιμοποιεί την εφαρμογή που υποδικνύω παραπάνω για να βλέπει το mail του και ταυτόχρονα οι ειδοποιήσεις στο ρολόι να έρχονται κανονικά;

Edited by gnikolai
επεξήγηση

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

Συνφορουμίτη, άλλο ρωτάω! Έχω διαβάσει σε review Δεκεμβρίου ότι αν χρησιμοποιεί κανείς εφαρμογή ΑΛΛΗ από την εφαρμογή του κινητού για να βλέπει τα mails του, τότε ειδοποιήσεις στο ρολόι ΔΕΝ εμφανίζονται.

 

Ακόμα πιο συγκεκριμένα. Αν χρησιμοποιεί κανείς για να βλέπει το GMAIL του αυτήν την εφαρμογή, που είναι και η συνιθέστερη: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.gm&hl=en τότε ειδοποιήσεις το ρολόι γιοκ!

 

Αν όμως χρησιμοποιεί την εφαρμογή του κινητού, τότε οκ (ότι mail-client και να είναι).

 

Διαφορετικά: Υπάρχει κανείς που χρησιμοποιεί την εφαρμογή που υποδικνύω παραπάνω για να βλέπει το mail του και ταυτόχρονα οι ειδοποιήσεις στο ρολόι να έρχονται κανονικά;

 

Χρησιμοποιώ την εφαρμογή του link (λευκός φάκελος και κόκκινο Μ) και διαβάζω κανονικά τα email που έρχονται στο gmail μου.

Δεν υπογράφω ρε!!! ;)
Link to comment
Share on other sites

Συνφορουμίτη, άλλο ρωτάω! Έχω διαβάσει σε review Δεκεμβρίου ότι αν χρησιμοποιεί κανείς εφαρμογή ΑΛΛΗ από την εφαρμογή του κινητού για να βλέπει τα mails του, τότε ειδοποιήσεις στο ρολόι ΔΕΝ εμφανίζονται.

 

Ακόμα πιο συγκεκριμένα. Αν χρησιμοποιεί κανείς για να βλέπει το GMAIL του αυτήν την εφαρμογή, που είναι και η συνιθέστερη: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.gm&hl=en τότε ειδοποιήσεις το ρολόι γιοκ!

 

Αν όμως χρησιμοποιεί την εφαρμογή του κινητού, τότε οκ (ότι mail-client και να είναι).

 

Διαφορετικά: Υπάρχει κανείς που χρησιμοποιεί την εφαρμογή που υποδικνύω παραπάνω για να βλέπει το mail του και ταυτόχρονα οι ειδοποιήσεις στο ρολόι να έρχονται κανονικά;

 

Χρησιμοποιεις οποια εφαρμογή σου κάνει κεφι χωρίς προβλημα και λαμβανεις απ οπου θες ειδοποιήσεις. Εδω ειναι tizen κι οχι android wear :)

Link to comment
Share on other sites

Συνφορουμίτη, άλλο ρωτάω! Έχω διαβάσει σε review Δεκεμβρίου ότι αν χρησιμοποιεί κανείς εφαρμογή ΑΛΛΗ από την εφαρμογή του κινητού για να βλέπει τα mails του, τότε ειδοποιήσεις στο ρολόι ΔΕΝ εμφανίζονται.

 

Ακόμα πιο συγκεκριμένα. Αν χρησιμοποιεί κανείς για να βλέπει το GMAIL του αυτήν την εφαρμογή, που είναι και η συνιθέστερη: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.gm&hl=en τότε ειδοποιήσεις το ρολόι γιοκ!

 

Αν όμως χρησιμοποιεί την εφαρμογή του κινητού, τότε οκ (ότι mail-client και να είναι).

 

Διαφορετικά: Υπάρχει κανείς που χρησιμοποιεί την εφαρμογή που υποδικνύω παραπάνω για να βλέπει το mail του και ταυτόχρονα οι ειδοποιήσεις στο ρολόι να έρχονται κανονικά;

 

Σε αυτό που ρώτησες σου απάντησα :)

οποιαδήποτε εφαρμογή mail k να έχεις οι ειδοποιήσεις λειτουργούν κανονικά :happy:

Σε αυτή που αναφέρεις οι ειδοποιήσεις έρχονται κανονικά :)

IPhone pro max /note 10 plus ,ipad pro 11 & MacBook pro :love:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση! Πλέον είμαι δυο βήματα πριν την αγορά.

 

1ο βήμα) Καταγραφή διαδρομής με GPS. Αν δηλαδή βρίσκομαι στα όρη στα ψηλά βουνά και ΔΕΝ έχω ούτε ίντερνετ ούτε σήμα στη ΣΙΜ. Μπορώ να ανοίξω το GPS και να κάνω καταγραφή της διαδρομής; Tracking δηλαδή; Μπορώ να μεταφέρω μετά τη διαδρομή αυτήν στον υπολογιστή και να τη δω;

 

2ο βήμα) Διάρκεια ζωής μπαταρίας. Αν μπορώ να έχω παραπάνω από μια εναλλακτική πηγή ενέργειας ή φόρτισης.

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

Εχω προβλημα.Σε android 5.0 εχεις παντα το notification του gear manager στην κλειδωμενη οθονη και δεν δειχνει ουτε καιρο ουτε τα βηματα που εχεις κανει δοκιμασα καποιες online λυσεις αλλα δεν λειτουργει τιποτα.Ουτε μπορεις να κλεισεις τα notifications του gear manager.Εχει βρει κανεις αλλο κατι?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχουν κυκλοφορήσει και αυθεντικά λουράκια για το Gear S σε ποικιλία χρωμάτων. Προσωπικά περιμένω ένα μπλε από εδώ: http://www.ebay.com/itm/100-New-Genuine-Samsung-Gear-S-SM-R750-Watch-Replacement-Strap-Bangle-Band-/151497118655?pt=US_Cell_Phone_Accessory_Bundles&var=&hash=item2345ee93bf.
Δεν υπογράφω ρε!!! ;)
Link to comment
Share on other sites

Κατοχος ενός ρολογιου που δεν εχει συζητηθεί πολύ (μιας και κυκλοφορει σε περιορισμενο αριθμο παγκοσμίως), αλλα φανταζει κι είναι εξαιρετικο, του Galaxy Gear Live.

Με android wear, κινειται στα σχεδιαστικα και ποιοτικα μονοπατια του Gear 2 - θα το δοκιμασω και θα αναφερω τις εντυπώσεις μου τις επομενες ημερες...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Κατοχος ενός ρολογιου που δεν εχει συζητηθεί πολύ (μιας και κυκλοφορει σε περιορισμενο αριθμο παγκοσμίως), αλλα φανταζει κι είναι εξαιρετικο, του Galaxy Gear Live.

Με android wear, κινειται στα σχεδιαστικα και ποιοτικα μονοπατια του Gear 2 - θα το δοκιμασω και θα αναφερω τις εντυπώσεις μου τις επομενες ημερες...

 

Είσαι πολύ μπροστά φίλε !!!! Τέλος...

Δεν υπογράφω ρε!!! ;)
Link to comment
Share on other sites

Samsung Gear S, το μοναδικο ισως smartwatch Που με δελεαζει στο να το αποκτησω,η τιμη του ειναι στα 399 ευρω και το περιμενουμε. Edited by Sofos_5

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Το περιμενουμε? Κυκλοφορει εδω κι ενα διμηνο (το συζηταμε στο διπλανο νημα). Ηδη εχει αγοραστει 3 και πουληθει 2 φορες...

Η αληθεια ειναι πως ειναι ενα πολυ ωραιο γκατζετ, με ενα μεγαλο μειον.

Αυτονομια. Πλεον με κανονικη χρηση, με λιγα λεπτα κλησεις, με καρτα σιμ βγαζει μιση μερα (τα παντα ανοιχτα, gps, wifi, bt), με αλλα λογια απαραδεκτη αυτονομια.

Κατα τα αλλα λιγοτερο ποιοτικο απο το κοσμημα moto 360, αλλα το tizen ειναι πιο "πληρες" λειτουργικο.

Εν κατακλειδι, τελικα, τα 399 δεν τα αξιζει. Στα 300 αρχικη τιμη θα ηταν πιο "τιμιο"...

Link to comment
Share on other sites

Το περιμενουμε? Ηδη εχει αγοραστει 3 και πουληθει 2 φορες...

Η αληθεια ειναι πως ειναι ενα πολυ ωραιο γκατζετ, με ενα μεγαλο μειον.

Αυτονομια. Πλεον με κανονικη χρηση με καρτα σιμ βγαζει μιση μερα (τα παντα ανοιχτα, gps, wifi, bt), με αλλα λογια απαραδεκτη αυτονομια.

Κατα τα αλλα λιγοτερο ποιοτικο απο το κοσμημα moto 360, αλλα το tizen ειναι πιο "πληρες" λειτουργικο.

Εν κατακλειδι, τελικα, τα 399 δεν τα αξιζει. Στα 300 αρχικη τιμη θα ηταν πιο "τιμιο"...

 

Συμφωνώ σε όλα με τον φίλο Βαγγέλη. Την πρώτη φορά το πήρα στα χέρια μου στις αρχές Νοεμβρίου. Είχα ανεβάσει μάλιστα και τα αντίστοιχα βιντεακια με το unboxing και το hands on

 

 

 

Από τότε το πήρα και το έδωσα άλλες 2 φορές.

Η μπαταρία όντως είναι για κλάματα τόσο σαν αυτονομία όσο και σαν φόρτιση. Κάνει να φορτίσει 1,5 ώρα!!!!!! Αν είναι δυνατόν.

 

Κατά τα λοιπά το ρολογάκι είναι καλό αν και στο τελευταίο που πέρασε από τα χέρια μου έπεσα σε πρόβλημα με το σήμα. Το έχανε συχνά ενώ τα προηγούμενα ήταν κομπλέ.

 

Κλείνω με αυτό που σημειώνει ο Βαγγέλης ότι τα 399 είναι υπερβολικά και δεν τα αξίζει σε καμία περίπτωση.

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Το περιμενουμε? Κυκλοφορει εδω κι ενα διμηνο (το συζηταμε στο διπλανο νημα). Ηδη εχει αγοραστει 3 και πουληθει 2 φορες...

Η αληθεια ειναι πως ειναι ενα πολυ ωραιο γκατζετ, με ενα μεγαλο μειον.

Αυτονομια. Πλεον με κανονικη χρηση, με λιγα λεπτα κλησεις, με καρτα σιμ βγαζει μιση μερα (τα παντα ανοιχτα, gps, wifi, bt), με αλλα λογια απαραδεκτη αυτονομια.

Κατα τα αλλα λιγοτερο ποιοτικο απο το κοσμημα moto 360, αλλα το tizen ειναι πιο "πληρες" λειτουργικο.

Εν κατακλειδι, τελικα, τα 399 δεν τα αξιζει. Στα 300 αρχικη τιμη θα ηταν πιο "τιμιο"...

 

Συμφωνώ σε όλα με τον φίλο Βαγγέλη. Την πρώτη φορά το πήρα στα χέρια μου στις αρχές Νοεμβρίου. Είχα ανεβάσει μάλιστα και τα αντίστοιχα βιντεακια με το unboxing και το hands on

 

 

 

Από τότε το πήρα και το έδωσα άλλες 2 φορές.

Η μπαταρία όντως είναι για κλάματα τόσο σαν αυτονομία όσο και σαν φόρτιση. Κάνει να φορτίσει 1,5 ώρα!!!!!! Αν είναι δυνατόν.

 

Κατά τα λοιπά το ρολογάκι είναι καλό αν και στο τελευταίο που πέρασε από τα χέρια μου έπεσα σε πρόβλημα με το σήμα. Το έχανε συχνά ενώ τα προηγούμενα ήταν κομπλέ.

 

Κλείνω με αυτό που σημειώνει ο Βαγγέλης ότι τα 399 είναι υπερβολικά και δεν τα αξίζει σε καμία περίπτωση.

 

 

 

Διαφωνώ με τους προλαλήσαντες. Μπορεί να έχει μειονέκτημα στην μπαταρία άλλα αν αναλογιστούμε οτι είναι σε σωθικά ένα πλήρες κινητό ? Αυτή την στιγμή δέν υπάρχει αλλο smartwatch companion και full λειτουργία κινητού σε αυτό το ντιζάιν και απο επώνυμο κατασκευαστή. Η αντίστοιχοι πρόταση της lg πριν απο χρόνια είχε 900 ευρω ! Ναι οι καιροί ειναι δύσκολοι και ναι τα 400 ευρώ ειναι πολλά αλλα οταν το gear 2 ξεκινάει απο τα 280 ευρω και οταν το moto ειναι μουγγό (δεν εχει δυνατότητα απάντησης της κλήσεως) και οταν ολα τα smartwatch υπολείπονται σε hardware τοτε ειναι δικαιολογημένη η παραπάνω κοστολόγηση. Δίκαιη τιμή τα 300 ευρω που μπορείς να βρεις απο αγγελίες στην Ελλάδα και αρκετά φθηνότερα απο ebay, πιστεύω οτι ειναι μονόδρομος για τους κατόχους των μεγάλων ναυαρχίδων της samsung.

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Υπάρχει δηλαδή κάποιο κινητό που με ανοιχτό το WiFi, gps και Bluetooth βγάζει παραπάνω από μισή μέρα;

 

Γίνεται να αποφεύγουμε τις υπερβολές λοιπόν; προφανώς και η αυτονομία θα ήταν καλύτερα να ήταν μεγαλύτερη αλλά με τέτοια χρήση δεν γίνεται διαφορετικά.

 

Να σας αναφέρω ενώ παραπλήσιο παράδειγμα. Το sportwatch της Suunto, Ambit 3, συνδέεται πλέον μέσω Bluetooth και με smartphone. Ενώ λοιπόν η αυτονομία του είναι κανονικά 30 ημέρες, όταν συνδέεται με bt μόνο για να έχει τα notification και τίποτα άλλο πέφτει στις 15 μέρες. Στα μισά δηλαδή. Και αν ενεργοποιηθεί και το GPS πέφτει απλά στις 5 ώρες!!! Και δεν έχει ούτε κάρτα σιμ ούτε WiFi, ούτε έγχρωμη οθόνη ούτε, ούτε ούτε... Μην απορούμε λοιπόν που με ανοιχτά τα πάντα κρατάει "μόνο" μισή μέρα.

Edited by gnikolai

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά,

 

Κάτοχος κι εγώ του Gear S από χθες. Για αυτονομία δε μπορώ να μιλήσω αλλά μπορώ να πω ότι είναι το εντυπωσιακότερο gadget που έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μου.

Είναι απλά το ρολόι που θα έπρεπε να βγάλει η Apple. Η καμπύλη οθόνη είναι απλά φανταστική και όπως ακριβώς θα έπρεπε να είναι. Ιδανικό μέγεθος (δεδομένου του standalone χαρακτήρα) και τέλειο touch και ευκρίνεια. Απλά intuitive. Μακάρι η Apple να είχε τεχνολογία/τεχνογνωσία να παίξει με καμπύλες OLED οθόνες.

 

Το μεγάλο επίτευγμα για εμένα είναι ότι είναι ολόκληρο το σασί καμπύλο, γεγονός που επιτρέπει σε ένα ιδιαίτερα ευμεγέθες ρολόι να κάθεται απίστευτα άνετα στον καρπό. Φυσικά κάτι τέτοιο είτε προϋποθέτει επίσης καμπύλη motherboard ή απλά σημαίνει τρελή χασούρα σε ωφέλιμο χώρο.

Πραγματικά βγάζω το καπέλο στη Sammy αν και Applάκιας εδώ και χρόνια.

 

Συγκριτικά, το Microsoft Band που φοράω είναι αρκετά πιο "ενοχλητικό" στο χέρι αν και πολύ μικρότερο.

 

Τέλος, έχω την άισθηση ότι το GPS είναι τρελό battery hog και πρέπει να είναι μόνιμα ανενεργό και on demand να το ανοιγοκλείνει κανείς.

Edited by KillaBee
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Υπάρχει δηλαδή κάποιο κινητό που με ανοιχτό το WiFi, gps και Bluetooth βγάζει παραπάνω από μισή μέρα;

 

Γίνεται να αποφεύγουμε τις υπερβολές λοιπόν; προφανώς και η αυτονομία θα ήταν καλύτερα να ήταν μεγαλύτερη αλλά με τέτοια χρήση δεν γίνεται διαφορετικά.

 

Να σας αναφέρω ενώ παραπλήσιο παράδειγμα. Το sportwatch της Suunto, Ambit 3, συνδέεται πλέον μέσω Bluetooth και με smartphone. Ενώ λοιπόν η αυτονομία του είναι κανονικά 30 ημέρες, όταν συνδέεται με bt μόνο για να έχει τα notification και τίποτα άλλο πέφτει στις 15 μέρες. Στα μισά δηλαδή. Και αν ενεργοποιηθεί και το GPS πέφτει απλά στις 5 ώρες!!! Και δεν έχει ούτε κάρτα σιμ ούτε WiFi, ούτε έγχρωμη οθόνη ούτε, ούτε ούτε... Μην απορούμε λοιπόν που με ανοιχτά τα πάντα κρατάει "μόνο" μισή μέρα.

 

Υπερβολές;

Μαλλον δεν ήμουν σαφής εγώ. Μιση μέρα βγάζει μόνο αν δεν το αγγίξεις και απλά κάνεις κλήσεις μερικών λεπτών. Αν αρχίσεις και το σκαλιζεις και λιγο ενώ είναι σε GSM mode, τότε μετράς 3-4 ώρες αυτονομία. Με άλλα λόγια, όπως ακριβώς είπε ο gkp, αυτονομία της πλακας...

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ με τους προλαλήσαντες. Μπορεί να έχει μειονέκτημα στην μπαταρία άλλα αν αναλογιστούμε οτι είναι σε σωθικά ένα πλήρες κινητό ?

 

Φίλε Χρήστο μην μπερδεύεσαι. Η συγκεκριμένη συσκευή λειτουργεί με βασικές λειτουργίες κινητού τηλεφώνου και μάλιστα με πολύ λιγότερες λειτουργίες που κάνει και ένα κινητό των 15 ευρώ. Δεν έχει καν επαφές (μόνο με συγχρονισμό μέσω samsung συσκευής) δεν έχει συνδιάσκεψη , δεν έχει τίποτα που να θυμίζει ένα smartphone και ούτε κατασκευάστηκε για αυτόν τον σκοπό. Φτιάχτηκε σαν βοήθημα του note και άλλων σύγχρονων συσκευών samsung και μόνο για αυτές.

 

Η αντίστοιχοι πρόταση της lg πριν απο χρόνια είχε 900 ευρω

 

Το θέμα της τιμολόγησης είναι κάτι το οποίο μπορείς να κάνεις μόνο με φρέσκα κουλούρια. Κάποτε είχα δώσει 195.000 δρχ (δηλαδή 572 ευρώ) για το ΝΟΚΙΑ 8310. Μπορείς να σκεφτείς τι αγοράζεις με 572 ευρώ σήμερα σε κινητό τηλέφωνο?

 

Ναι οι καιροί ειναι δύσκολοι και ναι τα 400 ευρώ ειναι πολλά αλλα οταν το gear 2 ξεκινάει απο τα 280 ευρω και οταν το moto ειναι μουγγό (δεν εχει δυνατότητα απάντησης της κλήσεως) και οταν ολα τα smartwatch υπολείπονται σε hardware τοτε ειναι δικαιολογημένη η παραπάνω κοστολόγηση.

 

Ποιος είπε ότι τα υπόλοιπα ρολόγια έχουν σωστή κοστολόγηση; Για εμένα τίμια κοστολόγηση είναι αυτή τη στιγμή του gear 1 που παίζει στα 120 ευρώ. Όπως έγραψα και παραπάνω οτιδήποτε πάνω από 300 ευρώ σε ρολόι τέτοιου τύπου είναι απλά εκτός κάθε λογικής.

 

Καλησπέρα σας,

 

Υπάρχει δηλαδή κάποιο κινητό που με ανοιχτό το WiFi, gps και Bluetooth βγάζει παραπάνω από μισή μέρα;

 

Γίνεται να αποφεύγουμε τις υπερβολές λοιπόν; προφανώς και η αυτονομία θα ήταν καλύτερα να ήταν μεγαλύτερη αλλά με τέτοια χρήση δεν γίνεται διαφορετικά.

 

 

Νομίζω ότι η απάντηση είναι πανεύκολη. Iphone 6 plus, note 4, mate 7, s5 και πολλά άλλα κινητά βγάζουν την ημέρα αξιοπρεπέστατα.

 

Πίστεψε με δεν έχω καμία δόση υπερβολής και δεν προμοτάρω ή καταδικάζω κάποιο προϊόν. Απλά καταγράφω αφιλοκερδώς αυτό που πιάνω στα χέρια μου και μόνο όταν είμαι κάτοχος του συγκεκριμένου προϊόντος διότι μετά από 20 χρόνια εμπειρίας στο άθλημα έχω ιδία άποψη.

Όταν με το καλό πιάσεις το gear s στα χέρια σου και το δουλέψεις με λίγα από τα καλούδια ανοιχτά τότε θα καταλάβεις ότι απλά ο ρόλος του είναι εντελώς βοηθητικός διαφορετικά δεν βγάζει ούτε 5 ώρες.

 

Υπερβολές;

Μαλλον δεν ήμουν σαφής εγώ. Μιση μέρα βγάζει μόνο αν δεν το αγγίξεις και απλά κάνεις κλήσεις μερικών λεπτών. Αν αρχίσεις και το σκαλιζεις και λιγο ενώ είναι σε GSM mode, τότε μετράς 3-4 ώρες αυτονομία. Με άλλα λόγια, όπως ακριβώς είπε ο gkp, αυτονομία της πλακας...

 

Έχω ακριβώς την ίδια άποψη.

 

Για να συνοψίσω όμως το gear s θα το ξαναπάρω (για τέταρτη φορά) αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα διαθέσω 399 ευρώ αλλά ποσό λιγότερο από 250 ευρώ.

 

Μέχρι τότε εγώ θα βολεύομαι με το gear 2 για το οποίο δαπάνησα σε φίλο από από αγγελία ποσό που θεωρώ ότι αξίζει δηλαδή 130 ευρώ

Edited by gkp

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...