Jump to content

Απορία για ΟΤΕ ADSL.


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά sorry για το γελοίο της ερώτησης αλλά πραγματικά το έχω απορία (επειδή έχω Vivodi).

Όταν είσαι με πρόσβαση ΟΤΕ πώς καταλαβαίνει ο router με ποιόν ISP πρέπει να συνδεθεί; Αφού δεν υπάρχει κάτι σαν τον ΕΠΑΚ.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι η γραμμη σου παει απο τον οτε στην vivodi.... δηλ απο τον οτε συνδεεσαι με τον isp σου....

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

ο κάθε isp εχει κάποιο αναγνωριστικό.. πχ. ΗOL username@adsl.gr, η forthnet exei username.her(ath, the).forthnet.gr@forthnet.gr .. για άλλα δεν ξερω .. επίσης υπάρχουν και τα dns address που δίνεις στα tcp/ip settings..
Link to comment
Share on other sites

Αχά!

Δηλαδή μόνο από το username το DSLAM καταλαβαίνει με ποιον ISP να με συνδέσει;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι συνδεεσαι στο dslam του οτε.... κι απο κει σε ενα κεντρο που σε συνδει με τον isp σου...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

ααααααα

Ευχαριστώ

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Bayern7 (16 Σεπ. 2004 , 00:28)

 

Καμία σχέση το username. Όλο το θέμα είναι στον DNS server που δηλώνεις στα settings στο TCP/IP στη κάρτα.

 

 

Εγω δηλαδη που δηλωνα κατα λαθος dns αλλης εταιριας, με συνεδεε μεσω της αλλης εταιριας εστω και αν δεν ειχα συνδεση σε αυτη????? :whistle: :whistle: :whistle:

 

Μαλλον με το username παιζει κατι.......

:tease:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Bayern7 (16 Σεπ. 2004 , 04:06)

 

Που το δήλωνες; Στα Tcp/ip props ths kartas diktyou? PPPoE h PPPoA eisai?

 

 

Και στην καρτα και στο router(αλλα της καρτας ηταν αυτα που επαιρνε προφανως αφου δεν ειχα ενεργοποιησει το addressing).....Δε θυμαμαι αν το ειχα κανει αυτο πριν που το ειχα pppoa αλλα θυμαμαι σιγουρα που το ειχα κανει με pppoe!!!Δεν το αποκλειω ομως να το ειχα κανει και πριν μιας και δοκιμαζα διαφορες εταιριες τοτε!!!!!!

:tease:
Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι στο Automatic το DNS (ναι κι όμως) και από το username καταλαβαίνει που να πάω.

 

@acn είναι της acn ας πούμε, @forthnet.gr της forthnet, κτλ κτλ.

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...