Jump to content

Samsung Galaxy S5 (G900F)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω συγκρινει το σ5 μου με ενος φιλου το νοτε 4 με τον εξυνος επεξεργαστη. Η διαφορα ουτε που φαινεται, και σε καποια ισως κερδιζει κιολας το σ5. Ειτε σου δωσαν κακη συσκευη, ειτε δεν εκατσε καλα η λολιποπ. Κρατα οτι εφαρμογες εταιρικες και μη θελεις, και βαλε με οντιν οπως ειπαν τα παιδια την τελευταια εκδοση λολιποπ. Σε καμια περιπτωση δεν ειναι οπως το περιγραφεις το σ5 να ξες, καποιο προβληματακι θα εχει. Ειδικα δε η καμερα απο την οθονη κλειδωματος ανοιγει πολυ γρηγορα.

 

Αυτό θα περίμενα κι εγώ, παρ'όλα αυτά η διαφορά είναι πολύ μεγάλη.

Ψάχνοντας για firmware διαπίστωσα ότι το κινητό είναι το G901F (και όχι το 900F) και παρατήρησα ότι φοράει τον 805 (αντί του 801) και την adreno 420 αντί της 330). Δε βρίσκω κάποιο νεότερο firmware (το κινητό φορούσε 5.02 από το κουτί).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Από που προκύπτει το συμπέρασμα ότι τρολάρω; Προφανώς και έχω πρόβλημα για να ρωτάω, και πίστεψε με χρόνος για χάσιμο δεν υπάρχει.

Η λύση που προτείνεις έχει ήδη εφαρμοστεί (δεύτερο τηλέφωνο το note) απλώς θα βόλευε πολλές από τις εφαρμογές να τις έχω και στο s5. Ο λόγος απλός, υπάρχει διαθέσιμο 4G (απεριόριστο) στο εταιρικό και καταλαβαίνεις ότι αυτό λύνει τα χέρια.

Ίσως αυτό που προτείνεις να είναι η λύση (ξήλωμα όλων των εφαρμογων) και testing αφού το hard reset δεν υπάρχει ως δυνατότητα.

Και μένα μου έχει κάνει εντύπωση να σέρνεται πάντως καθώς τα χαρακτηριστικά του είναι πολύ δυνατά. Πάντως το note 4 με τις ίδιες ακριβώς εφαρμογές δουλεύει σφαίρα (θέμα τους ενός Gb παραπάνω στη RAM; Ίσως...)

 

Το Knox πράγματι θα μπορούσε να το χρησιμοποιήσει η εταιρία, ωστόσο δεν το κάνει (δεν ξέρω γιατί). Ωστόσο, χρησιμοποιεί το MobileIron και έχει ένα encrypted container μέσα στο οποίο υπάρχουν οι εταιρικές εφαρμογές (5 στο σύνολό τους), τις οποίες για να χρησιμοποιήσεις πρέπει να εισάγεις το σωστό password.

 

Φίλε Spazoklabanias χρησιμοποιώ ήδη τον Nova και είναι όντως πολύ καλός. Το πρόβλημα ωστόσο υπάρχει και είναι ιδιαίτερα εκνευριστικό (ένα άλλο παράδειγμα είναι η λήψη φωτογραφίας. Ώσπου να ανοίξει η εφαρμογή, η στιγμή έχει χαθεί).

 

Κάτι ακόμα που ίσως βοηθήσει τη συζήτηση. Υπάρχουν στιγμές που το κινιητό πάει σφαίρα. και άλλες που σέρνεται. Παρατηρω ότι στις πρώτες, η θερμοκρασία είναι ιδιαίτερα ανεβασμένη.

 

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!

 

 

 

 

Αν ξαναδιαβασεις το ποστ σου, πιστευω οτι θα τα διακρινεις τα σημεια. Χαίρομαι ομως που εκανα λάθος.

Και αφου οπως βλεπω μιλαμε και για το 901, τοτε στανταρ κατι δεν παει καλά. Δες το μονον με τις εταιρικες εφαρμογές και πρατεις αναλογα. Απ' οτι καταλαβαίνω, χθεσινός δεν είσαι!

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

μετα απο πολλα χρονια απουσιας ξαναγραφω στο myphone λογω αγορας S5 - πολυ ευχαριστημενος. πουλησα ενα iphone 5 στα 260€ και αγορασα με τα ιδια λεφτα ενα μεταχειρισμενο S5. ειθελα να ρωτησω αν μπορω μεσω odin να περασω την ΒΟΗ4 χωρις να γραψει ο knox γιατι το κινητο εχει ακομη 19 μηνες εγγυηση. το κινητο ηταν αγορασμενο απο kaiser και ειναι εισαγωγη απο Ρουμανια απ' οτι ειδα στο samsung info και φοραει τωρα τη BOD3. δεν ξερω ποσο γρηγορα περνουν τις τελευταιες αναβαθμησεις τα ρουμανικα.
Link to comment
Share on other sites

μετα απο πολλα χρονια απουσιας ξαναγραφω στο myphone λογω αγορας S5 - πολυ ευχαριστημενος. πουλησα ενα iphone 5 στα 260€ και αγορασα με τα ιδια λεφτα ενα μεταχειρισμενο S5. ειθελα να ρωτησω αν μπορω μεσω odin να περασω την ΒΟΗ4 χωρις να γραψει ο knox γιατι το κινητο εχει ακομη 19 μηνες εγγυηση. το κινητο ηταν αγορασμενο απο kaiser και ειναι εισαγωγη απο Ρουμανια απ' οτι ειδα στο samsung info και φοραει τωρα τη BOD3. δεν ξερω ποσο γρηγορα περνουν τις τελευταιες αναβαθμησεις τα ρουμανικα.

Ναι, δεν εχεις κανενα πρόβλημα.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση. Με Windows 10 έτρεξε κανείς οντιν; Δεν υπάρχει κάποιο θέμα ε; Θέλω να βάλω το τελευταίο φιρμ κι επειδή έβαλα win10 το χω ένα θέμα
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση. Με Windows 10 έτρεξε κανείς οντιν; Δεν υπάρχει κάποιο θέμα ε; Θέλω να βάλω το τελευταίο φιρμ κι επειδή έβαλα win10 το χω ένα θέμα

 

Oχι...εγω με 10αρια το περασα...

Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Είχε γεμίσει η εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου και μετέφερα τον φάκελο με τις φωτογραφίες στην κάρτα μνήμης.

Όταν τελείωσε η μεταφορά οι φωτογραφίες εμφανίζονται μαύρες δίχως να μπορεί να τις ανοίξει. Έκανα απενεργοποιηση και άνοιγμα και τώρα δεν εμφανίζει τον φάκελο. Χάθηκαν όλα.

Το έχει πάθει κάποιος άλλος? Μπορεί να υπάρχουν τα αρχεία ?

Βοήθεια σας παρακαλώ διότι έχασα πολλές φώτο.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Είχε γεμίσει η εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου και μετέφερα τον φάκελο με τις φωτογραφίες στην κάρτα μνήμης.

Όταν τελείωσε η μεταφορά οι φωτογραφίες εμφανίζονται μαύρες δίχως να μπορεί να τις ανοίξει. Έκανα απενεργοποιηση και άνοιγμα και τώρα δεν εμφανίζει τον φάκελο. Χάθηκαν όλα.

Το έχει πάθει κάποιος άλλος? Μπορεί να υπάρχουν τα αρχεία ?

Βοήθεια σας παρακαλώ διότι έχασα πολλές φώτο.

 

Ευχαριστώ

 

Για κατεβασε/δοκιμασε την εφαρμογη FolderMount...αλλα θελει να εισαι root...

Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους ... 2 ερωτήσεις , 1ον πώς αλλαζουμε Lock screen και δευτερον υπάρχει καμια εφαρμογή η δυνατότητα που για παράδειγμα αν παταω παρατεταμενα την αυξηση του ηχου να μου ανοιγει ο φακος ?

Landline Internet : Cosmote VDSL 200 Mbps |  Mobile Internet : Cosmote Gigamax Unlimited

iPhone 13 Pro Max 256GB | Apple Watch Series 8 45MM Aluminium | Apple AirPods Pro 2 | iPad 7th Gen 64GB 10,2''

MacBook Pro 13'' 2022 M2 16GB RAM 256GB SSD  | MacBook Pro 13'' 2015 i5 8GB RAM 128GB SSD

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους ... 2 ερωτήσεις , 1ον πώς αλλαζουμε Lock screen και δευτερον υπάρχει καμια εφαρμογή η δυνατότητα που για παράδειγμα αν παταω παρατεταμενα την αυξηση του ηχου να μου ανοιγει ο φακος ?

Οθόνη κλειδώματος δεν άλλαζει, μόνο αν βάλεις ρομ αοσπ. Για τον φακο, δε νομίζω να υπάρχει κάτι όχι

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα το ΒΟΗ4 ειναι καλυτερο απο το BOD3 εχει βελτιωσεις?ευχαριστω

#4876 - #4886

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα το s5 neo που εχει ο κοτσωβολος τι ειναι ?

 

Δώσε μας link να το δούμε, εγώ που μπήκα στο kotsovolos.gr δεν το βρηκα.

Edited by fotisk13
Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Δώσε μας link να το δούμε, εγώ που μπήκα στο kotsovolos.gr δεν το βρηκα.

 

Εγω τωρα το δα.Ειναι οπως το s5 αλλα απουζιαζει ο αισθητηρας δαχτυλικων αποτυπματων.και προστιθεται το ραδιο!

Aντώνης
Link to comment
Share on other sites

http://www.kotsovolos.gr/site/mobile-phones-gps/mobile-phones/smartphones/155376-samsung-galaxy-s5-neo-black

 

Καλά, πότε πρόλαβε ο Κωτσόβολος και το έφερε?? Ακόμα δεν κυκλοφόρησε καλά καλά....

 

Είναι με τον Exynos Octacore στα 1,6

 

http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_s5_neo-6506.php

 

Και εδώ μια σύγκριση του παλιού με το νέο (sm-g903f), από το οποίο απουσιάζει η θύρα υπερύθρων και ο αισθητήρας δακτυλικού αποτυπώματος, ενώ έχει επιπλέον fm radio.

Edited by SpySif
Link to comment
Share on other sites

Αδιάβροχο+radio:) είναι υποδεέστερος ο επεξεργαστής; αξίζει η αγορά του σε σύγκριση με το κανονικό; Edited by fotisk13
Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχει αντιμετωπίσει κανείς πρόβλημα με το home button στο S5? Λειτουργεί κανονικά αλλά εδω και λίγες μέρες σα να έχει γίνει πιο σκληρό και δίνει την αίσθηση ότι δεν πατιέται καλά.
Nokia 8210 -> Nokia 7210 -> Nokia 7610 -> Nokia N73 -> HTC Touch Diamond -> Apple iPhone 3GS + Nokia 5310 Xpress Music -> Apple iPhone 4 + Nokia E71 -> Apple iPhone 4 + Samsung Galaxy S2 -> Apple iPhone 4 + Samsung Galaxy S3 -> Apple iPhone 4 + LG Nexus 5 -> Samsung Galaxy S5 -> Samsung Galaxy S8 --> Samsung Note 10+
Link to comment
Share on other sites

Εγω τωρα το δα.Ειναι οπως το s5 αλλα απουζιαζει ο αισθητηρας δαχτυλικων αποτυπματων.και προστιθεται το ραδιο!

 

http://www.kotsovolos.gr/site/mobile-phones-gps/mobile-phones/smartphones/155376-samsung-galaxy-s5-neo-black

 

Καλά, πότε πρόλαβε ο Κωτσόβολος και το έφερε?? Ακόμα δεν κυκλοφόρησε καλά καλά....

 

Είναι με τον Exynos Octacore στα 1,6

 

http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_s5_neo-6506.php

 

Και εδώ μια σύγκριση του παλιού με το νέο (sm-g903f), από το οποίο απουσιάζει η θύρα υπερύθρων και ο αισθητήρας δακτυλικού αποτυπώματος, ενώ έχει επιπλέον fm radio.

 

Και απο οτι φαινεται δεν εχει και Gorilla Glass 3 ?

 

Προσωπικα θα προτιμουσα το G901F με τον 805 επεξεργαστη... (γουστα ειναι αυτα βεβαια...)

Edited by openopen
:w00t: Στο χώρο αυτό υπήρχε Ο.Π.Χ που παραβαίνει την Εικόνα. :w00t:
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως.καλυτερα να παρετε το s5 g901f με snap 805..αυτο που εβγαλε πρεπει να ειναι ψευδο οκταπυρηνο..οπως το s4 i9500!! Gorrila glass 2ειναι?το μονο που βλεπω ειναι στο bluetooth απο 4.0 ειναι 4.1
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα. Έβαλα χθες την τελευταία αγγλική έκδοση και από τον περιηγητή μου βγάζει έτσι τη σελίδα στο Facebook. Έχει συμβεί σε κανέναν άλλον; Ξέρουμε πως και αν διορθώνεται;
Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα. Έβαλα χθες την τελευταία αγγλική έκδοση και από τον περιηγητή μου βγάζει έτσι τη σελίδα στο Facebook. Έχει συμβεί σε κανέναν άλλον; Ξέρουμε πως και αν διορθώνεται;

Εννοείς firmware? Ειναι ο default browser αυτος ή ο chrome?

Την αναβάθμιση πως την εκανες? Με ΟΤΑ? Με keys? Με odin? Factory reset εκανες?

 

Δώσε και καποιες πληροφορίες!

 

Βρες αρχικα τον browser (οποιος ειναι αυτος) στις εφαρμογες και κανε ενα στοπ, clear memory, clear cache της εφαρμογής και βλέπουμε.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς firmware? Ειναι ο default browser αυτος ή ο chrome?

Την αναβάθμιση πως την εκανες? Με ΟΤΑ? Με keys? Με odin? Factory reset εκανες?

 

Δώσε και καποιες πληροφορίες!

 

Βρες αρχικα τον browser (οποιος ειναι αυτος) στις εφαρμογες και κανε ενα στοπ, clear memory, clear cache της εφαρμογής και βλέπουμε.

 

Καθαρη εγκατασταση με οντιν το τελευταιο firmware ναι. Και με τον στοκ της σαμσουνγκ και με χρομ και με δελφινι το ιδιο προβλημα. Clear cache εχω κανει. Περιεργα πραγματα...

Link to comment
Share on other sites

Και wifi και με mobile internet στο κανει?

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S5 (G900F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...