Jump to content

Oppo Find 7a


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 472
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω ένα θεματάκι Και θα ήθελα την βοήθεια σας. Είχα την nameless και αποφάσισα να δοκιμάσω την καινούρια colorOs 2.10I beta. Το θέμα είναι ο τι δεν λειτουργεί το backup που πήρα από το Viber. Δεν μου δείχνει καθόλου το ιστορικό με τις συνομιλίες. Το άλλο θέμα είναι με τα μηνύματα. Δεν μου δείχνει το όνομα του αποστολέα, αλλά μόνο τον αριθμό του. Τις επαφές τις δείχνει κανονικά από Google. Στα μηνύματά όχι.

 

Μπορούμε να κάνουμε κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να βγάλει μία φωτό και να μου την ανεβασει καπου να την δω με slow shutter (2 ή 4 second δε χρειαζομαι παραπανω) σε θεοσκότεινο δωμάτιο; Ή και καλύπτοντας εντελώς την κάμερα σε σκοτεινό χώρο με το χέρι. Οπωσδήποτε όμως με slow shutter!

Μου εμφανιζει 2 περιεργα ασπρα στιγματα υπο τετοιες συνθηκες σε μερικά σημεία της φωτο. Και μαλιστα στο ενα σημειο ειναι αρκετα εντονα. (αν ζουμαρεις βεβαια)

http://postimg.org/image/6pqywrbkp/

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Ειδες την φωτο που ανεβασα για τι πραμα μιλαω; Επειδη ειναι παρα πολυ μικρο και εγω το ειδα εντελως τυχαια την πρωτη φορα :p

Απλα θελω σιγουρα να το εξακριβωσω για να το γνωριζω αν μου την βαρεσει και ζητησω παλι RMA με δικαιολογια προβλημα στον sensor της καμερας... Βεβαια πιο απλο θα ειναι να μου στειλουν την καμερα να την αλλαξω μονος μου απο το να ταλαιπωρουμαστε παλι με αποστολες και ασυνενοησιες.

 

Εντομεταξυ παλευω απο το απογευμα να κανω Hotspot το κινητο και οποιο αλλο κινητο συνδεετε δεν εχει με τιποτα ιντερνετ...... Τα νευρα μου

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Πίστευες ότι και note 5 να σου στείλουν δεν θα βρεις ψεγάδι;;Η πουλά το τηλέφωνο η στείλτο.πίσω..εμένα λειτουργεί Μια χαρά για τα δικά μου δεδομένα..Την φώτο την είδα άλλα δεν έβγαλα άκρη τι ακριβώς δείχνεις..Αν λες τα δύο κόκκινα σημάδια δεν έχω κάτι

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στα κόκκινα κυκλάκια αν κάνεις τρελόοοο zoom θα δεις ένα στίγμα.. Πραγματικά έχει πλάκα όμως..

Σε slow shutter μόνο.. και σε απόλυτο σκοτάδι μόνο.. δηλαδή καθημερινές συνθήκες λήψης :p.. κάποιος προσπαθεί να βρει ελάττωμα στο κινητό..:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι μιλάω για υπερβολη και πραγματικά είχα συμβιβαστεί με αυτό μιας και οντως σε πραγματικες συνθηκες δε φαινεται με τιποτα αυτο. Αλλά χτες ειδα σε πραγματικες συνθηκες το προβλημα... (σε βιντεο) Τωρα δε μπορειτε να πειτε οτι δεν εχει προβλημα νομιζω. Και δεν ειναι ψεγαδι. Ειναι τιγκα στα νεκρα πιξελ και αυτο εμφανιζεται προφανως οταν ο φακος ανοιγει περισσοτερο στο σκοταδι...

Για να το δειτε καλυτερα ανοιξτε το βιντεο απο κινητο με αρκετη φωτεινοτητα στην οθονη. Και βασικά για να μην ακούσω πάλι ότι είμαι υπερβολικός και δεν υπάρχει τίποτα στο βίντεο, καλύτερα να μην είστε στον ήλιο όταν το βλέπετε. :p Γιατί κι εγώ χτες το βράδυ που τα ματια μου ειχαν συνηθισει το σκοταδι που τράβαγα βίντεο και τα εβλεπα εκανε μπαμ, αλλα τωρα με το φως της ημερας δυσκολα το βλεπω.

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Υπερβολικός είσαι..Αυτό συμβαίνει και σε εμένα..βασικά.μάλλον συμβαίνουν σε όλα τα κινητά μιας και ο.αισθητηρας προσπαθεί να ρουφήξει φώς..κάποια πίξελ δέχονται φώς,κάποια διπλανά τους επίσης δέχονται Μια άχνα Από αυτά..στην ουσία όμως ο αισθητηρας δεν μπορεί να απόδοση τίποτα..Και στο 930 του κολλητού το κανει

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Καταφερες να το δεις στο βιντεο μου; Ειναι σα χριστουγεννιατικο δεντρο που τρεμοπαιζει. Προφανως και γινεται οταν ανοιγει εντελως το διαφραγμα και περναει πολυ φως στον αισθητήρα αλλα ειναι πολλα... Αν μπορεις να μου επιβεβαιωσεις οτι και σενα ειναι ετσι πολλα και ενοχλητικα τοτε οκ!!! Αλλα κοιτα μη μου λες οτι ειναι και σενα ετσι για να με κανεις να αποδεχτω το προβλημα :p πλεον παντως αρχισα να πιστεύω οτι για να ριξουν το κοστος του κινητου οι κινεζοι παιρνουν τα β' διαλογης εξαρτηματα απο την sony και την καθε sony κι οτι κατσει.

 

Εντομεταξυ φαντασου οτι η μπροστινη καμερα εχει λιγοτερα τετοια σημαδακια... (Απλα εχει περισσοτερο θορυβο)

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι και μένα..τα ίδια κάνει και η Nokia?ώρες ένα άλλο τηλέφωνο και μέτρα τα. Η μπροστά είναι 5α και προφανώς το διάφραγμα της είναι πολύ μεγάλο μιας και είναι για selfies...

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Άλλο κινητο που να βρω; Εναν παναρχαιο γαλαξια που εχω δεν εχει προβλημα :p Και λογο λιγοτερων mpixel θα επρεπε να φαινονται μεγαλυτερες ασπρες κουκιδες. Δηλαδη σε νορμαλ συνθηκες χαμηλου φωτισμου σε εσωτερικο χωρο μου λες οτι εχεις ασπρες κουκιδες να τρεμοπαιζουν; Το βιντεο που εκανα δοκιμη ηταν υπερβολικα σκοτεινα, αλλα ηθελα απλα να δειξω την ακραια περιπτωση. Φαινονται και σε αρκετα νορμαλ συνθηκες... Και δε θυμαμαι να το ειχα δει στην προηγουμενη συσκευη που ειχα στα χερια μου πριν την αντικαταστησω. Το αν ειναι συνηθες φαινομενο δεν το κανει και φυσιολογικο παντως :rolleyes: sony αισθητηρας τρομαρα του

 

Και για να μιλησω με νουμερα, ειναι καμια 15-20αρια πιξελ διασπαρτα παντου λες και τραβαω νυχτερινο ουρανο με ξαστερια. Κάποια τρεμοπαιζουν, κάποια ειναι σταθερά αναμενα.

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Γενικοτερα δεν ειμαι ευχαριστημενος απο την καμερα, ειδικα σε σκοταδι.. Το g2 νομιζω βγαζει αρκετα καλυτερες φωτογραφιες.
Link to comment
Share on other sites

Καποια λυση για τα μηνυματα που ερχονται και δε φαινεται ποιος τα στελνει παρα το +30 και ο αριθμος;
Link to comment
Share on other sites

Αν μιλας για την 2.1 μαλλον η λυση ειναι υπομονη :p

 

Οσο για την καμερα το slow shutter ειναι και γ@μω! Θελει τριποδο ομως. Αλλα εμενα ακομα και τοτε βγαζει 3-4 ασπρα πιξελ :p Στο βιντεο σε χαμηλο/αρκετα χαμηλο φωτισμο ασχολιαστο.

 

Και για να κραξω παλι το oppostyle λιγο για να μη ξεχνιομαστε. Μου επεστρεψαν τα μεταφορικα απο το πρωτο rma. Το δευτρρο το "ξεχασανε" (ναι εκανα δευτερο rma γιατι η οθονη του δευτερου που μου στειλανε ειχε μαλλον κατι κολλες σε μια γωνεια μες την οθονη, πεταγε συνεχως μηνυμα για τις επαφες της μπαταριας και δεν φορτιζε, και τελος δεν εφαρμοζε και καλα το καπακι.... Αυτη ειναι η ποιοτητα της oppo) και οταν τους το ξαναθυμισα ειπαν οτι το ξαναπροωθησανε στο αρμόδιο τμημα αλλα εδω και μια βδομαδα ουτε φωνη ουτε ακροαση.

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Για δωστε κανενα link για αγορα ρε παιδες χωρις να δινεις τα μαλλια της κεφαλης σου σε τελωνειακα εξοδα....Και ποιο να προτιμησω το 7 ή το 7Α?Ευχαριστω Edited by nikaki71
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

https://europe.oppostyle.com/find-7a-reloaded

 

Το ποιο θα διαλεξεις ειναι δικο σου θεμα γιατι οι διαφορες ειναι οι εξης:

7: 2.5GHz, 3γιγα ραμ, QHD οθονη, 3000mAh μπαταρια. 429€

7a: 2.3GHz, 2γιγα ραμ, FHD οθονη, 2800mAh μπαταρια. 349€

 

Καλα για τον επεξεργαστη δε θα αναφερθω καν, αμφιβαλλω αν τα 0,2GHz κανουν διαφορα στις επιδόσεις.

Προσωπικα διαλεξα το 7α γιατι θεωρω οτι η QHD οθονη ειναι εντελως περιττη για κινητο και η μπαταρια εχει μικρη διαφορα. Η ραμ ειναι το σημαντικο συν του 7 αλλα και τα 2 γιγα φαινονται υπεραρκετα για αρκετo καιρο ακομα :p

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

https://europe.oppostyle.com/find-7a-reloaded

 

Το ποιο θα διαλεξεις ειναι δικο σου θεμα γιατι οι διαφορες ειναι οι εξης:

7: 2.5GHz, 3γιγα ραμ, QHD οθονη, 3000mAh μπαταρια. 429€

7a: 2.3GHz, 2γιγα ραμ, FHD οθονη, 2800mAh μπαταρια. 349€

 

Καλα για τον επεξεργαστη δε θα αναφερθω καν, αμφιβαλλω αν τα 0,2GHz κανουν διαφορα στις επιδόσεις.

Προσωπικα διαλεξα το 7α γιατι θεωρω οτι η QHD οθονη ειναι εντελως περιττη για κινητο και η μπαταρια εχει μικρη διαφορα. Η ραμ ειναι το σημαντικο συν του 7 αλλα και τα 2 γιγα φαινονται υπεραρκετα για αρκετo καιρο ακομα :p

 

Ευχαριστω Νικ...Και σε θεματα service αν χρειαστουμε οτιδηποτε που απευθυνομαστε?Και κατι τελευταιο,το κινητο ερχεται ρουτ απο μαμα??

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Ανοιγεις RMA στο oppostyle και εφοσον εγκριθει το στελνεις στην Αγγλια και σου στελνουν καινουριο. Τα μεταφορικα για να το στειλεις τα πληρωνεις εσυ αλλα σου τα επιστρεφουν στο paypal οταν τους στειλεις την αποδειξη σου.

Βασικά 1-2 σελιδες πριν λεγαμε για αυτο το θεμα αν θες να ριξεις μια ματια.

 

Α ξεχασα, οχι δεν ερχετε με ροοτ, αλλα ακομα και στο φορουμ της oppo υπαρχουν τροποι για ροοτ, φλασαρισμα, ξεμπρικαρισμα και γενικως για να κανεις ο,τι θες.

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν και τα πρώτα Όπως.Και άλλον δύο φίλων τέλειο..Και Από ποιότητα..ένα θα σου πω το είχα όλο το βράδυ στην ταράτσα Και επιασε μπορα..το πρωί απλά έπαιζε τέλεια..τα πάντα έπαιζαν τέλεια Και Ούτε θέμα με μπαταρίες κτλ είχα.. κακομοίρας το R5 .Αλλά περιμένω να δω Και το find 9

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Παντως για την καμερα η oppo hellas στο fb μου λεει να ανοιξω rma :p λες να το αφησω σε μπορα να πληθει ο φακος της καμερας; :lol:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...