Jump to content

Oppo Find 7a


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 472
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με σειρά προτίμησης: PACman, Nameless, Omni. Η Omni είναι η πιο απροβλημάτιστη και με καλύτερη μπαταρία, αλλά έχει λιγότερα χαρακτηριστικά. Εγώ είμαι με PACman ακόμα γιατί έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος.

 

Μπορείς να δώσεις ένα λινκ για pacman Γιατί δεν την βρήκα πουθενά ?

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι: http://forum.xda-developers.com/find-7/find7-development/rom-moonlight-x-pac-rom-4-4-4-rc-2-t2917814

 

Άμα δεν βιάζεσαι, θα γράψω έναν οδηγό σήμερα/αύριο που θα τον ανεβάσω στο ελληνικό oppoforums όπου θα αναφέρω και πως να κάνετε repartition για να έχετε μεγαλύτερο χώρο για εφαρμογές προτού τη βάλετε, καθώς δεν υποστηρίζει unified και είναι πολύ κρίμα να έχει το κινητό αυτό μόνο 3gb χώρο για εφαρμογές. Εγώ τώρα έχω χώρο 6gb. Το πλεονέκτημα του repartition πέρα από το να υποστηρίζει τις custom roms που δεν υποστηρίζουν ακόμα unified είναι ότι υφίσταται φυσικά και μπορείτε να βάλετε όποτε θέλετε από πάνω τη νεότερη μη-unified color χωρίς πειράγματα άμα σας αρέσει να "παίζετε" με roms.

 

Έτοιμος ο οδηγός για εγκατάσταση της PACman Rom! Θα τον βρείτε εδώ: http://www.oppoforums.com/threads/%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7%CF%82-pacman-rom.24113/#post-328736

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα...Νεος κατοχος και περα του οτι σαν πρωτη επαφη το τηλεφωνο δειχνει εκπληκτικο ηθελα να ρωτησω 2 πραγματακια..

1ον..Το δικο μου εχει 4.3 εκδοση..Κανω διαδυκτιακη ενημερωση αλλα δεν ερχεται κατι..

Πως μπορω να περασω την 4.4?

Και δευτερον ειδα εναν τροπο για ρουτ αλλα για την εκδοση που εχω τωρα,,Εχει βγει και για την 4.4?Και τι προτεινεται να κανω αναβαθμιση και μετα ρουτ την 4.4 η να ρουταρω απο τωρα χωρις να ξερω βαβαια αν μετα θα κρατηθει με την αναβαθμιση..?

Επισης ακομα και με ρουτ το κινητο αν παθει κατι και το στειλεις ετσι στην oppo σε περιπτωση βλαβης θα το δεχτουν η πρεπει να το φερεις στην αρχικη κατσταση και πως γινεται αυτο?

Ευχαριστω προκαταβολικα και συγνωμη αν σας ζαλισα..

EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες! Θα δεχτούν το κινητό χωρίς να σου πουν τίποτα και θα το επισκευάσουν κανονικά, αρκεί να μην ευθύνεσαι εσύ για τη βλάβη. Η OPPO έχει ανοικτή νοοτροπία για τα θέματα σχετικά με το root. Κατέβασε τη νεότερη έκδοση από εδώ http://www.oppoforums.com/threads/find-7-7a-coloros-v2-0-5i-beta.23886/ και ακολούθησε απλά τις οδηγίες. Επίσης κάνε εξαρχής το unified όπως λέει παρακάτω για να μην έχεις προβλήματα με τον αποθηκευτικό χώρο των εφαρμογών. Ρουτ θα κάνεις μετά, αλλά να ξέρεις πως μπορεί να προκαλέσει προβλήματα με τις ενημερώσεις ΟΤΑ και να χρειάζεται είτε να βγάζεις το ρουτ είτε να περνάς τη νεότερη έκδοση χειροκίνητα και μετά θα έχεις να κάνεις backup restore....Επίσης άμα αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα υπάρχει και το ελληνικό τμήμα στα oppoforums εδώ: http://www.oppoforums.com/forums/greek.46/
Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες! Θα δεχτούν το κινητό χωρίς να σου πν τίποτα και θα το επισκευάσουν κανονικά, αρκεί να μην ευθύνεσαι εσύ για τη βλάβη. Η OPPO έχει ανοικτή νοοτροπία για τα θέματα σχετικά με το root. Κατέβασε τη νεότερη έκδοση από εδώ http://www.oppoforums.com/threads/find-7-7a-coloros-v2-0-5i-beta.23886/ και ακολούθησε απλά τις οδηγίες. Επίσης κάνε εξαρχής το unified όπως λέει παρακάτω για να μην έχεις προβλήματα με τον αποθηκευτικό χώρο των εφαρμογών. Ρουτ θα κάνεις μετά, αλλά να ξέρεις πως μπορεί να προκαλέσει προβλήματα με τις ενημερώσεις ΟΤΑ και να χρειάζεται είτε να βγάζεις το ρουτ είτε να περνάς τη νεότερη έκδοση χειροκίνητα και μετά θα έχεις να κάνεις backup restore....Επίσης άμα αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα υπάρχει και το ελληνικό τμήμα στα oppoforums εδώ: http://www.oppoforums.com/forums/greek.46/

 

Αρχίζουν οι ερωτήσεις του νέου..Κατέβασα την color 2.0. Την πέρασα στην sd αλλά πηγαίνοντας στο recovery να κάνω install δεν το τρέχει..Επίσης που είναι η επιλογή στις ρυθμίσεις για να κάνω ενιαίο το χώρο αποθήκευσης;

EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι: http://forum.xda-developers.com/find-7/find7-development/rom-moonlight-x-pac-rom-4-4-4-rc-2-t2917814

 

Άμα δεν βιάζεσαι, θα γράψω έναν οδηγό σήμερα/αύριο που θα τον ανεβάσω στο ελληνικό oppoforums όπου θα αναφέρω και πως να κάνετε repartition για να έχετε μεγαλύτερο χώρο για εφαρμογές προτού τη βάλετε, καθώς δεν υποστηρίζει unified και είναι πολύ κρίμα να έχει το κινητό αυτό μόνο 3gb χώρο για εφαρμογές. Εγώ τώρα έχω χώρο 6gb. Το πλεονέκτημα του repartition πέρα από το να υποστηρίζει τις custom roms που δεν υποστηρίζουν ακόμα unified είναι ότι υφίσταται φυσικά και μπορείτε να βάλετε όποτε θέλετε από πάνω τη νεότερη μη-unified color χωρίς πειράγματα άμα σας αρέσει να "παίζετε" με roms.

 

Ωραίος ευχαριστώ! Τα κινέζικα που βλέπω στις εικόνες φαντάζομαι δεν υπάρχουν με επιλεγμένη την αγγλική γλώσσα σωστά ? Η αλήθεια είναι πως η nameless είναι άψογη αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω κάτι κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχίζουν οι ερωτήσεις του νέου..Κατέβασα την color 2.0. Την πέρασα στην sd αλλά πηγαίνοντας στο recovery να κάνω install δεν το τρέχει..Επίσης που είναι η επιλογή στις ρυθμίσεις για να κάνω ενιαίο το χώρο αποθήκευσης;

 

Ποια κατέβασες; Αυτή που σου είπα;

 

Ωραίος ευχαριστώ! Τα κινέζικα που βλέπω στις εικόνες φαντάζομαι δεν υπάρχουν με επιλεγμένη την αγγλική γλώσσα σωστά ? Η αλήθεια είναι πως η nameless είναι άψογη αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω κάτι κάτι άλλο.

 

Μην ανησυχείς, φυσικά και δεν έχει κινέζικα! Άμα θέλεις κάνε πλήρες backup όλη τη nameless με ότι άλλο έχεις (πλήρες image), ώστε να μπορείς να επανέλθεις άμα δεν σου αρέσει η PACman.

Link to comment
Share on other sites

Ποια κατέβασες; Αυτή που σου είπα;

 

 

 

Μην ανησυχείς, φυσικά και δεν έχει κινέζικα! Άμα θέλεις κάνε πλήρες backup όλη τη nameless με ότι άλλο έχεις (πλήρες image), ώστε να μπορείς να επανέλθεις άμα δεν σου αρέσει η PACman.

 

Αυτή ναι αλλά για κάποιο λογο δεν την έτρεχε όταν την είχα στην sd..Μόλις την κατέβασα στην internal και την έτρεξαν απο την ενημέρωση τοπικου δικτυουβτην πέρασε κανονικά χωρίς να μπω σε recovery

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτή ναι αλλά για κάποιο λογο δεν την έτρεχε όταν την είχα στην sd..Μόλις την κατέβασα στην internal και την έτρεξαν απο την ενημέρωση τοπικου δικτυουβτην πέρασε κανονικά χωρίς να μπω σε recovery

Επίσης μια απορία.. Ψάχνω να βρω διάφορα στο oppo forum και παρατηρώ οτι δεν έχει νήμα για το 7a..Να φανταστώ οτι οτι ισχυει για το 7 ισχυει και για μας;

EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν ναι, αλλά θα πρέπει να προσέχεις ώστε να αναφέρεται ξεκάθαρα το μοντέλο σου, προκειμένου να είσαι σίγουρος ότι αυτό που κανείς είναι δοκιμασμένο.
Link to comment
Share on other sites

Και επίσης οι Μόντες διαφέρουν απο την international με την Chinese version..Το Ρουτ ας πούμε;
EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας και απο μενα. Νεος κατοχος του κινητου και εχω καποιες ερωτησεις. Ειδα παραπανω ποιες Rom προτεινεται για το κινητο αλλα επειδη θελω να κρατησω την stock camera οπως επισης και τα gesturs τις οθονης κλειδωματος υπαρχει καποια rom που να τα εχει ολα αυτα? Θελω γενικα μια Rom που να εχει app drawer (προερετικο) αλλα να μην ειναι τοσο φορτομενη με καλυτερη διαρκεια μπαταριας και αρκετες modιες. Μπορειται να με βοηθησετε λιγο? ευχαριστω προκαταβολικα :)
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάτι με της χειρονομίες και την κάμερα της 1..στις τελευταίες beta με την Νέα κάμερα χάνεις και τα σχέδια που κάνεις για να κάνεις κάποιες δουλειες

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και στην 1.2.7i σας εμφανίζει carrier logo στην Cosmote ?

 

Δείξε μας φωτογραφία, γιατί δεν πολυ-καταλαβαίνω τι εννοείς.

 

Επίσης, για το παιδί από πάνω που ρωτάει για άλλη ρομ, θα πρότεινα να βάλει τη καινούργια 2.0.6. Είναι πολύ καλή, ελαφριά, με καλή μπαταρία και ακόμα καλύτερη φωτογραφική. Ρούταρε τη με το kingo root και θα είσαι μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι με cm12 τωρα μου φαινεται μια χααρα γρηγορη και εχω maxxaudio και την coloros os camera απο port. Αξιζει να γυρισω πισω σε 2.0.6 λες? Γιατι η cm12 με απογοητευει απο μπαταρια κατι που ειναι παραξενω γτ συνηθως oi CM εχουν καλυτερη αυτονομια ως πιο pure android roms
Link to comment
Share on other sites

ποσο σου παει η μπαταρια;

Γενικα εχει φτασει το κινητο να εχει πανω απο 6 ωρες SOT με τις pacman κλπ;

ενδιαφερεται φιλος να το παρει και δυστυχως ειμαι ασχετος

ευχαριστω

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

ποσο σου παει η μπαταρια;

Γενικα εχει φτασει το κινητο να εχει πανω απο 6 ωρες SOT με τις pacman κλπ;

ενδιαφερεται φιλος να το παρει και δυστυχως ειμαι ασχετος

ευχαριστω

 

Με μόνο.Wi-Fi έχω φτάσει 7 ώρες αυτόματη φωτεινότητα με aosp rom , γενικά με cm based 5-5μισή ανετοτατα

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι με cm12 τωρα μου φαινεται μια χααρα γρηγορη και εχω maxxaudio και την coloros os camera απο port. Αξιζει να γυρισω πισω σε 2.0.6 λες? Γιατι η cm12 με απογοητευει απο μπαταρια κατι που ειναι παραξενω γτ συνηθως oi CM εχουν καλυτερη αυτονομια ως πιο pure android roms

 

Κοίτα, εφόσον τα έχεις όλα αυτά με τη CM12, έλα άμα δεν έχεις πρόβλημα με το launcher χωρίς app drawer και τις λιγότερες ψαγμένες ρυθμίσεις. Η 2.0.6 είναι σταθερή, ελαφριά και ωραία, η lockscreen πλέον δείχνει notifications και συνεργάζεται με όλα τα music players, μπορείς να κάνεις τον εσωτερικό χώρο unified, τα έχει όλα σχεδόν πλέον και δεν νιώθω να μου λείπει τίποτα σε σχέση με μια custom. Η μπαταρία μου κρατάει 3.30 ώρες χωρίς αυτόματη φωτεινότητα και με 4G! Με ίδια χρήση η pacman μου κρατούσε βέβαια 4.30 ώρες...

Link to comment
Share on other sites

χιλια ευχαριστω για τις απαντησεις.

 

Η μπαταρια του 7 παει στο 7α ετσι δεν ειναι;

Βασικα θελει ενα πληρες κινητο σε ολα και νομιζω αυτο ειναι αρκετα καλο.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα και το screenshot με τις 7 ώρες

. Δυστυχώς δεν έχω την εικόνα με τις εφαρμογές που έτρεχαν αλλά λογικά ήταν μόνο surfing με boat , Facebook , tapatalk

Link to comment
Share on other sites

χιλια ευχαριστω για τις απαντησεις.

 

Η μπαταρια του 7 παει στο 7α ετσι δεν ειναι;

Βασικα θελει ενα πληρες κινητο σε ολα και νομιζω αυτο ειναι αρκετα καλο.

 

Ναι ταιριάζει! Μη διστάζεις, το κινητό είναι πολύ καλό με υποστήριξη και από την εταιρία και από custom roms, με κανονικά υποστήριξη ελληνικών και 2 χρόνια ευρωπαϊκή εγγύηση!

Link to comment
Share on other sites

Δείξε μας φωτογραφία, γιατί δεν πολυ-καταλαβαίνω τι εννοείς.

 

Go to Settings / Display / Carrier info / Show carrier icon

και ένα παράδειγμα..

http://i.imgur.com/Ek7DlpH.jpg

Link to comment
Share on other sites

Go to Settings / Display / Carrier info / Show carrier icon

και ένα παράδειγμα..

http://i.imgur.com/Ek7DlpH.jpg

 

Βρίσκεσαι Ελλάδα ή σε άλλη χώρα; Στο παρελθόν είχε ζητηθεί να παράσχουμε λογότυπα τηλεπικοινωνιακών παρόχων προκειμένου να εμφανίζονται τα λογότυπα αντί για ονόματα, αλλά δεν ήξερα ότι το ενσωμάτωσαν...Καλό είναι πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...