Jump to content

Doogee DG550 Dagger


ptsolak
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειχε ερωτηθει υπευθυνος της Doogee στην επισημη ιστοσελιδα σε σχολιο στις 31/5

http://www.doogeemobile.com/doogee-dg550-android-4-4-mtk6592-octa-core-smartphone-1gb-16gb-5-5-inch-13mp-camera-black.html

 

H επίσημη ιστοσελίδα είναι η http://www.doogee.cc Το doogeemobile.com είναι απλώς εμπορικό site οπότε το SAR που ανέφεραν είναι φυσικά αυθαίρετο.

Mlais M52 με Android 4.4.4 :up:

Jiayu G3S με Android 4.2.1

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 565
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

H επίσημη ιστοσελίδα είναι η www.doogee.cc Το doogeemobile.com είναι απλώς εμπορικό site οπότε το SAR που ανέφεραν είναι φυσικά αυθαίρετο.

 

Και πώς θα το μάθουμε;;

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είπα το SAR είναι άγνωστο για όλα τα κινέζικα τηλέφωνα γιατί το SAR το μετράει ανεξάρτητη αρχή της ΕΕ μόνο για κινητά που κυκλοφορούν εντός ΕΕ.

Mlais M52 με Android 4.4.4 :up:

Jiayu G3S με Android 4.2.1

Link to comment
Share on other sites

Παλικάρια, επειδή θα αλλάξω το 5,7" κινητό μου μόνο και μόνο για την ψιλοάχρηστη κάμερα του, το Dagger σας έχει αφήσει γενικά ικανοποιημένους στο θέμα των φωτογραφιών? Ευχαριστώ.:)
Link to comment
Share on other sites

Παλικάρια, επειδή θα αλλάξω το 5,7" κινητό μου μόνο και μόνο για την ψιλοάχρηστη κάμερα του, το Dagger σας έχει αφήσει γενικά ικανοποιημένους στο θέμα των φωτογραφιών? Ευχαριστώ.:)

 

Γνωμη μου ειναι να δεις κατι αλλο.... απο τις φωτο δεν ειμαι ευχαριστημενος. Βιντεο ειναι καλα σε γενικες γραμμες, αλλα παρατηρω οτι σε μη καλα φωτισμενο χωρο η ποιοτητα ειναι κατω του μετριου. Σε καλα φωτισμενο χωρο η εξωτερικο χωρο ειναι σημαντικα καλυτερα, αλλα με εχει ξενερωσει που καταγραφει τις περισσοτερες φορες στα 17fps. Γραφει και στα 30fps βεβαια πότε πότε...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με όσο το έχω χρησιμοποιήσει μπορώ να πω ότι το η εγγραφή video είναι πολύ καλή και ως φωτογραφική μηχανή αρκετά καλή αλλά σε σημείο με αρκετό φως η ημέρα.

Σε λήψεις που έχω δοκιμάσει την νύχτα είναι απλά οκ.

''Nothing is Permanent .....Everything Change'':)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με όσο το έχω χρησιμοποιήσει μπορώ να πω ότι το η εγγραφή video είναι πολύ καλή

 

Συμβαινει και σε εσενα αυτο που περιγραφω με τα ασταθη fps; Αν οχι, μπορεις να μου πεις αν σου ειναι ευκολο τις ακριβεις ρυθμισεις που εκανες στην καταγραφη βιντεο;

Επισης, η επιλογη EIS και ZSD τι ειναι, δεν εχω καταλαβει..

Edited by Ulysse
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δοκιμάσει με κάποιο πρόγραμμα για να μετρήσω τα fps για να είμαι ειλικρινής .

Στις ρυθμίσες για το video έχω απενεργοποιήσει το EIS .

To EIS είναι electronic image stabilization , που στθαεροποιεί την εικόνα όταν κινείται η κάμερα ή ''τρέμει ''στο χέρι , είναι αρκετά ευαίσθητο και πιθανόν να μειώνει την ποιότητα της εικόνας . Εγώ προσωπικά το απενεργοποιώ , σε κάθε κινητό που έχω χρησιμοποιήσει .

Το ZSD είναι Zero Shutter Delay και έχει να κάνει με τον χρόνο απόκρισης από την στιγμή που πατάς του κουμπί έως ότου να βγει η φωτογραφία και επίσης σε κινούμενα αντικείμενα βοηθάει για καλύτερη λήψη .

''Nothing is Permanent .....Everything Change'':)
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δοκιμάσει με κάποιο πρόγραμμα για να μετρήσω τα fps για να είμαι ειλικρινής .

Στις ρυθμίσες για το video έχω απενεργοποιήσει το EIS .

To EIS είναι electronic image stabilization , που στθαεροποιεί την εικόνα όταν κινείται η κάμερα ή ''τρέμει ''στο χέρι , είναι αρκετά ευαίσθητο και πιθανόν να μειώνει την ποιότητα της εικόνας . Εγώ προσωπικά το απενεργοποιώ , σε κάθε κινητό που έχω χρησιμοποιήσει .

Το ZSD είναι Zero Shutter Delay και έχει να κάνει με τον χρόνο απόκρισης από την στιγμή που πατάς του κουμπί έως ότου να βγει η φωτογραφία και επίσης σε κινούμενα αντικείμενα βοηθάει για καλύτερη λήψη .

 

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες :up:

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι θα επρεπε να ειναι σταθερο...δεν βρισκω λογικη σε κινητο του 2009 που εχω να ειναι σταθερα τα fps, και στο Doogee που ειναι πιο συγχρονο (φετεινο) να υπαρχει αυτη ασταθεια...βασικα βρισκω διαφορά και στην ποιοτητα οταν ειναι χαμηλα τα fps.. δεν ειναι δηλαδη οτι θελω τα 30 απο γινατι :) τεσπα, θα ψαξω και στο google μηπως βρω κατι

Δεν γίνεται να είναι σταθετά τα fps, αφού η εικόνα αλλάζει και έχει πιο πολύπλοκα διανυσματικά γραφικά σε κάποια σημεία

Είπα το SAR είναι άγνωστο για όλα τα κινέζικα τηλέφωνα γιατί το SAR το μετράει ανεξάρτητη αρχή της ΕΕ μόνο για κινητά που κυκλοφορούν εντός ΕΕ.

Δεν ισχύει αυτό φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται να είναι σταθετά τα fps, αφού η εικόνα αλλάζει και έχει πιο πολύπλοκα διανυσματικά γραφικά σε κάποια σημεία

 

Μηπως τελικα ειναι θεμα λειτουργικου; Ειχα Symbian για 5 χρονια (Samsung Omnia i8910 HD) και εγραφε παντα στα 24fps (το ανωτατο που μπορουσε να καταγραψει).. και οταν λεω παντα, στην κυριολεξια. Τελοσπαντων, θελοντας και μη θα το δεχτουμε ως εχει :)

Link to comment
Share on other sites

Μηπως τελικα ειναι θεμα λειτουργικου; Ειχα Symbian για 5 χρονια (Samsung Omnia i8910 HD) και εγραφε παντα στα 24fps (το ανωτατο που μπορουσε να καταγραψει).. και οταν λεω παντα, στην κυριολεξια. Τελοσπαντων, θελοντας και μη θα το δεχτουμε ως εχει :)

Νόμιζα πως μιλάγατε για το Antutu, τώρα είδα το αρχικό σου μήνυμα. Αυτό το κάνει η εφαρμογή κάμερας του android, χρησιμοποίησε άλλη (πχ lenovo snap-it) και θα χεις σταθερά fps, αλλά αρκετά μεγαλύτερα αρχεία βίντεο

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό φυσικά.

 

Πές μου φίλε μου επίσημη πηγή που να αναφέρει μετρήσεις SAR κινέζικων κοινητών που προορίζονται για την κινέζικη αγορά.

Mlais M52 με Android 4.4.4 :up:

Jiayu G3S με Android 4.2.1

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα πως μιλάγατε για το Antutu, τώρα είδα το αρχικό σου μήνυμα. Αυτό το κάνει η εφαρμογή κάμερας του android, χρησιμοποίησε άλλη (πχ lenovo snap-it) και θα χεις σταθερά fps, αλλά αρκετά μεγαλύτερα αρχεία βίντεο

 

Το δοκιμαζω απο χθες. Εβαλα την εκδοση 3.6.7 (ηταν και η μονη αλλωστε που μπορουσα να χρησιμοποιησω, η 3.56 & 3.6.6 δεν ανοιγαν)

Νομιζω οτι οι φωτογραφιες ειναι καλυτερες με Lenovo snap-it!

Τα βιντεο ειναι ιδια η και λιγο χειροτερα σε κλειστο χωρο, αλλα σε εξωτερικο χωρο και ειδικα με το φως της ημερας ειναι ιδια η λιγο καλυτερα. Πληθώρα απο ρυθμισεις η εφαρμογη παντως, και πιο ευχαριστη στην χρηση.

Σε εξωτερικο χωρο 30fps, αλλα σε εσωτερικο χωρο 17. Οι συνθήκες φωτισμου παιζουν καποιο ρολο αν καταλαβαινω καλα για καποιο λογο στην σταθεροτητα (ως προς το max) των fps.

Παντως, οπως ανεφεραν και καποιοι αλλοι, η εφαρμογη καταπινει την μπαταρια...ασχοληθηκα 1 ωρα περιπου και απο το 100% πηγε στο 70% η μπαταρια.

Edited by Ulysse
Link to comment
Share on other sites

Πως ακριβώς να το γράψω στο Play Store αυτό που έγραψες για την κάμερα γιατί δεν το βρίσκω με το lenovo snap it?
''Nothing is Permanent .....Everything Change'':)
Link to comment
Share on other sites

Πως ακριβώς να το γράψω στο Play Store αυτό που έγραψες για την κάμερα γιατί δεν το βρίσκω με το lenovo snap it?

 

Το κατέβασα από εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2706350

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γραφω εκ μερους φιλου μου που δεν τα παει καλα με την τεχνολογια.το κινητο οταν κανει κληση μετα απο 2-3 δευτερολεπτα κοβει την κληση.οταν ξανακαλεσει δουλευει μια χαρα,Εχει τυχει σε κανενα αυτο? ειναι θεμα rom η dialer?

 

Υ.Γ το κινητο δεν το εχω στα χερια μου

Edited by beerman63
Link to comment
Share on other sites

Εμένα προσωπικά δεν μου έχει τύχει κάτι τέτοιο σε δοκιμή 2 Doogee DG550 δεν έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα στο θέμα κλήσεων.

Επιτυχής κλήση με την πρώτη προσπάθεια .

Πιθανόν να είναι κάποιο κόλλημα στη ROM .

Εκτός το ότι μπορεί να δοκιμάσει να κάνει reset to factory settings αλλά λίγο προσοχή για να μην χάσει αρχεία , δηλαδή photos ,videos κτλ.

Το μόνο που μου παρουσίασε είναι ότι δεν άκουγα δυνατά τον συνομιλιτή . Αυτό όμως το διόρθωσαν με αναβάθμιση και αυτό που προτείνω είναι να περάσει (υποθέτω με κάποιον που γνωρίζει ) την καινούργια έκδοση KitKat 4.4.2 όπου δουλεύουν όλα πολύ καλύτερα(Το προτείνω προσωπικά από εμπειρία) .

''Nothing is Permanent .....Everything Change'':)
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά σε έναν φίλο που έφερα αυτό το τηλέφωνο του έβγαλε πρόβλημα με την οθόνη και συγκεκριμένα τρεμοπαίζει,

από την banggood που το πήρα μου είπαν να το κάνω αναβάθμιση, Η να ξανά περάσω την rom,

μπορείτε να μου δώσετε οδηγίες πως γίνετε γιατι δεν ξερω?

ευχαριστω

kathe kinito einai oraio an antapokrinete stis prosdokies sou
Link to comment
Share on other sites

Αν δεις στο Thread υπάρχουν οδηγίες πως να περάσεις τη Rom - Σελίδα 13.
''Nothing is Permanent .....Everything Change'':)
Link to comment
Share on other sites

Εχει περασει κανεις την KitKat με ημερομηνια 15-8; Και αν ναι, αν εχει παρατηρησει να εχει φτιαχτει/διορθωθει/προστεθει κατι σημαντικο..

Εχω περασμενη την KitKat της 4-8 και σκεφτομαι αν αξιζει τον κοπο να περασω την νεοτερη.

Ενας καλο λογος παντως θα ηταν για να εχω 7 GB app storage γιατι ηδη εχω προβλημα...εχει φτασει μεχρι και 92% πληροτητα.

Αληθεια, γνωριζει κανεις αν υπαρχει κανενας κινδυνος να γινει bricked το κινητο αν κανουμε replace τα αρχεια EBR1 & EBR2 απο τον φακελο kitkat πριν φλασαρουμε; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις στο Thread υπάρχουν οδηγίες πως να περάσεις τη Rom - Σελίδα 13.

 

ευχαριστω φιλε

kathe kinito einai oraio an antapokrinete stis prosdokies sou
Link to comment
Share on other sites

Εχω μείνει με την απορία : ποιο είναι τελικά το βάρος του ;

Διάβασα για 134g, 192g, 143g, 186g, 273g ......

Tο έχει ζυγίσει κάποιος που το έχει, ή εικάζουμε : "μάλλον δεν θα είναι τόσο πολύ", "καποιο λάθος έχουν κάνει" , "αποκλείεται" κλπ.

 

Αφού φαίνεται πως το έχουν αρκετοί, ας το ζυγίσει κάποιος ρε παιδιά.

Edited by dale
Link to comment
Share on other sites

Εχω μείνει με την απορία : ποιο είναι τελικά το βάρος του ;

Διάβασα για 134g, 192g, 143g, 186g, 273g ......

Tο έχει ζυγίσει κάποιος που το έχει, ή εικάζουμε : "μάλλον δεν θα είναι τόσο πολύ", "καποιο λάθος έχουν κάνει" , "αποκλείεται" κλπ.

 

Αφού φαίνεται πως το έχουν αρκετοί, ας το ζυγίσει κάποιος ρε παιδιά.

 

Εγώ δεν το έχω ζυγίσει, αλλά το κινητό το έχει το βάρος του...δεν το λες και ελαφρύ. Η μπαταρία του είναι 46,8 γραμμάρια και αποδεικνύεται από φώτο όπου είναι πάνω στην ζυγαριά (μπορείς να την δεις εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2712333 κανε scroll down)

Πρόσθεσε και 134 γραμμάρια το σώμα του κινητού (γιαυτό δεν έχει φώτο αλλά διαβάζω ότι τόσο είναι) σύνολο περίπου 181 γραμμάρια.

Να είναι όλο μαζί 134γρ αποκλείεται γιατί αν αφαιρέσεις τα ~47γρ. της μπαταρίας, όπως καταλαβαίνεις δεν γίνεται να είναι το υπόλοιπο όλο 87γρ. Ούτε βέβαια θα μπορούσε να είναι στον τραγικό αριθμό των 273γρ.

Edited by Ulysse
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...