Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

δε μπορώ να τα καταφέρω ούτε με μπαταρία ούτε χωρίς! έχω διαβάσει όλα τα tutorial! μήπως υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος??

Τι σου βγάζει;μήπως δεν "εκατσαν" σωστα οι drivers?

Link to comment
Share on other sites

Τι σου βγάζει;μήπως δεν "εκατσαν" σωστα οι drivers?

 

Τους drivers τους έχω περάσει σωστά! Φλασάρω με το sp tools την stock rom, ενώ δείχνει στον υπολογιστή ότι έχουν περάσει όλα, το κινητό ανοίγει μέχρι το boot logo της coolpad f1 και κάνει reboot!

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ TEMASEK'S CYANOGEΝMOD 13 v10.1 r52 (UPDATED to r54) ΣΕ COOLPAD F1 (26-07-2016)

 

 

Πρόκειται για την έκδοση αυτήν: http://www.mtk-dev.com/2016/07/romstable-temaseks-cm13-v101-mt6592.html?m=0

 

με αρκετές διορθώσεις και επιπλέον εφαρμογές.

 

Είναι multilingual (έχει ελληνικά).

 

 

Πριν ξεκινήσετε να αλλάξετε ρομ, αποθηκεύστε όλες σας τις επαφές στο google (cloud) ή στην phone storage με κάποιο πρόγραμμα τύπου, π.χ. super backup pro, διότι δεν μπορεί να δει τις επαφές των sim. Μόλις περάσετε το gmail σας, οι επαφές θα κατεβούν στο τηλέφωνό σας.

 

1. Temasek's CM13 v10.1 - MT6592 rom (jpmoded version)

https://mega.nz/#!QcB1nTaD!-FJhGpVj48Pb1fl4D0_8KDpsDW5IVl4OPod0h1-tZ_s

 

Εναλλακτικο λινκ :

https://www.dropbox.com/s/bjr645p9pgda1on/Temasek-cm-13-20160724_jpmoded.zip?dl=0

 

Αρχείο αλλαγών:

- Διορθωση FB apk video decoding (πρασινοκίτρινες γραμμες)

- προσθήκη 7 χρώματα led

- ενσωμάτωση Dolby Digital Plus και αφαίρεση Audio FX

- προσθήκη Gapps (pico) ως στοιχείο εγκατάστασης μετά το φλασάρισμα της ρομ (με script) και όχι μέσα στην ρομ.

- ενσωμάτωση patch ηχου

- ενσωμάτωση patch a310

- προσθήκη Titanium Backup

- προσθήκη ¨θείος¨

- προσθηκη led blinker notification

- προσθήκη wakelock detector

- προσθήκη X-plore explorer (root)

- προσθήκη jet audio plus player

- προσθήκη Xposed installer

- προσθήκη Nova Launcher 4.3.1

- προσθηκη supersu interface

- προσθήκη USBforMM module

- προσθηκη Notifyclean module

- προσθήκη CM settings module

- προσθήκη supersu στα settings

- Αναβάθμιση αρχείων τηλεφωνίας/δικτύου από r52 σε r54!

- Διόρθωση αρχείων χωρητικότητας vold/sdcard λόγω μη επαναφοράς titanium (για αρση των περιορισμών αποθήκευσης στην κάρτα sd με το titanium backup, λόγω πολιτικής Google, ακολουθήστε τις οδηγίες στο βίντεο που ακολουθεί

ΠΡΙΝ ΔΟΚΙΜΆΣΕΤΕ ΟΤΙΔΉΠΟΤΕ, ΠΆΡΤΕ ΈΝΑ ΑΝΤΊΓΡΑΦΟ ΑΣΦΑΛΕΊΑΣ ΤΟΥ ΦΑΚΈΛΟΥ titanium backup, ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΉ ΣΑΣ

 

 

Η ρομ είναι SUPERSU Rooted και έχω προσθέσει supersu interface

 

2. XPOSED FRAMEWORK (xposed-v85-sdk23-arm): (προαιρετικό φλασάρισμα, αλλά, μάλλον, θα το χρησιμοποιήσετε. Η ρόμ έχει περασμένο τον XPOSED INSTALLER έτοιμο. Οπότε μπαίνετε και τον εξοπλίζεται κατά την αρεσκεία σας) https://mega.nz/#!ZUgW0K7Q!vIouvtZ3XiQoY9E_pzJGyrrv3yzfELWdGmFdg3w24wA

 

 

ΔΙΑ ΤΑΥΤΑ

 

Η εγκατάσταση μπορεί να γίνει και με twrp 2860 και twrp 3020. Το τελευταίο θα το βρείτε εδω.....>https://mega.nz/#!oNhzlBLD!ye-1dz30uK28YdssiqZOKZ642MYwvbc_HbEjmIDdd9s

Με twrp, ακολουθείτε τις εξής οδηγίες:

- Wipe System, Cache, Dalvik Cache, Internal and Data Partition

- Format Data partition

- Go to Mount settings (untick on data, system, cache partition)

 

Εγώ, την εγκατέστησα με PHILZ. Συνεπώς:

Κατεβάζουμε και εγκαθιστούμε Philz recovery

https://mega.nz/#!AcoUBCab!KX5zqEfWgQuHuwsxXlfpstxKooQlJ6C1SpKz8OIiDzI

 

Μπαίνουμε σε recovery κανουμε τα εξης wipes

 

- wipe cache

- wipe dalvik

- custom format options-format system

- custom format options-format data and data media-yes

(προσοχή, η εν λόγω επιλογή διαγράφει και την internal σας.!!)

- πάτε mount and storage και τα κάνετε ολα έτσι..

IMG_0134.jpg

 

>>>>>Εν συνεχεία, φλασάρουμε το 1 και αμέσως μετά το 2.

Κάνουμε Reboot (Reboot)

 

Ισως, σε κάποια στιγμή, θα μας ζητήσει να δώσουμε δικαιώματα supersu στο settings(1000). Εδώ πατάμε DENY. Αν πάλι, κατα λάθος πατήσετε GRAND, τότε πάτε ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ/SuperSu βρίσκετε το settings και το κάνετε DENY

 

Πάμε πρωτα πρωτα στα settings-sim cards και κλεινουμε τα data. Αν πάλι έχουμε data plan, τα αφηνουμε ανοιχτό. Δεν πειράζει. Συνδεόμαστε κανονικά σε Wifi.

Μετά πάμε και ενεργοποιούμε τα Xposed modules. Reboot

 

Αυτό ήταν... (That's it).

Η φιλοσοφία είναι όσο το δυνατόν λιγότερα φλασαρίσματα..

 

Αφού κανουμε reboot, συνδέουμε το τηλέφωνο στον υπολογιστη. Θα εμφανιστεί η Notification "usb for charging". Κανουμε κλικ στην notification και επιλέγουμε file transfer από την καρτέλα που θα φυτρώσει..

Μετά, ανοίγουμε το notifyclean module και από την κατηγορία ειδοποιήσεων Android System,

Screenshot_20160726_203558.png

 

επιλέγουμε (κοκκινίζουμε) την "usb for file transfer¨.

Screenshot_20160726_203601.png

 

Κανουμε reboot για να πάρει τις αλλαγές.

Αυτό ήταν.. Εφεξής, θα είστε σε MTP as Default !

 

Να επισημάνω ότι έχω αναβαθμίσει τα αρχεία τηλεφωνίας σε r54. Λογικά, δεν θα έχετε αποσυνδέσεις, η επαναφορά σε data μετά από απώλεια wifi θα είναι αμεση και επίσης, δεν θα αντιμετωπίζετε θέματα συνδεσιμότητας με το airplane on off.

 

Επίσης, πάτε developer options /root access και επιλέγετε apps and adb για νσ αποκτήσει ρουτ η συσκευή. Πιο κατω, ανοίγετε το Android debugging και κλείνετε το debugging Notify, για να μην σας ενοχλεί το εικονίδιο στην μπάρα

 

.......................Καλα φλασαρίσματα... :)

 

ΣΥΜΒΟΥΛΗ:

Σε περίπτωση που περάσετε κάποιο Xposed module και το τηλέφωνο πέσει σε bootloop, δεν χρειάζεται να το φορμάρετε και φτου κι απο την αρχή.

Αρκεί να φλασάρετε τον unistaller του xposed. Αυτός θα καταργήσει το framework και θα μπορέσετε να μπείτε στο σύστημα και να ξηλώσετε το προβληματικό μοντουλ. Μετά, μπορείτε να ξαναφλασάρετε το framework (2).

O uninstaller, εδω....: https://mega.nz/#!YIBVRIha!khJZpsTP7qCg4bASv8-kQyrLvD0wZncyZHqh7vDrGnU

 

 

Πάρτε κι ένα δωράκι...

https://mega.nz/#!oRZW3TDI!UH-otD_FDveT9ZCFLXt9S_pLaULG-8prkG44DY3SnTs

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Τους drivers τους έχω περάσει σωστά! Φλασάρω με το sp tools την stock rom, ενώ δείχνει στον υπολογιστή ότι έχουν περάσει όλα, το κινητό ανοίγει μέχρι το boot logo της coolpad f1 και κάνει reboot!

Εμένα όλο σφάλματα μου έβγαζε το flash tool ώσπου εβγαλα ολους τους drivers και πέρασα ξανά αυτά που έγραφε ο μηχανικός με τα επίσημα εργαλεία της coolpad.μια μέρα προσπαθούσα αλλά μονο έτσι το κατάφερα και άνοιξε κανονικά το κινητό!

Link to comment
Share on other sites

@jpower73 μπράβο σου ρε παλικάρι θα την κατεβάσω και θα πω αν συναντήσω τίποτα bug.. είδα οτι έχεις προεγκαταστήσει τον Nova εγώ που τον έχω αγοράσει να τον ξηλώσω και να περάσω τον δικό μου απο το μαγαζί ή να το αφήσω ως έχει;
Link to comment
Share on other sites

@jpower73 μπράβο σου ρε παλικάρι θα την κατεβάσω και θα πω αν συναντήσω τίποτα bug.. είδα οτι έχεις προεγκαταστήσει τον Nova εγώ που τον έχω αγοράσει να τον ξηλώσω και να περάσω τον δικό μου απο το μαγαζί ή να το αφήσω ως έχει;

 

Κράτα τον δικό μου... Αν σου αρχίσει τα περίεργα, βάλε τον δικό σου.

Γι αυτό και κράτησα μέσα τον τρεμπουσε. Just in case... :happy:

 

Η έκδοση που πέρασα είναι καλή...

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστα νεα για τους mediatek..!(οχι για τον δικο μας ακομα..!)

 

Να που χαθηκε ο fire855: http://www.xda-developers.com/team-m-a-d-brings-android-6-0-1-marshmallow-and-full-gpl-kernel-for-jiayu-mediatek-devices/

Link to comment
Share on other sites

Ή ρομ που πείραξε ο jpower73 απλά φυσάει!!!! Το μόνο κακό είναι ότι υπάρχουν κάτω τα κουμπιά στην οθόνη... Έκανα εγώ χαζομαρα;; Είχα κάνει βλακεία εγώ όλα καλά τώρα!!!!
Link to comment
Share on other sites

Ή ρομ που πείραξε ο jpower73 απλά φυσάει!!!! Το μόνο κακό είναι ότι υπάρχουν κάτω τα κουμπιά στην οθόνη... Έκανα εγώ χαζομαρα;; Είχα κάνει βλακεία εγώ όλα καλά τώρα!!!!

 

Θα μπεις ρυθμίσεις>πλήκτρα και απενεργοποίηση του Navigation bar buttons.

 

Jpower73 μία χαρά είναι και μία που δουλευα την πρωτότυπη,η δική σου απλά .... τέλεια!!!:D:D

Ή αλήθεια ειναι ότι ειχα ή ακόμα έχω θέμα με το φλασατισμα,οχι σε αυτήν αλλά και στις προηγούμενες,εδειχνε ότι δεν έκανε σωστό wipe.Εχω το twrp 2860.

Θα δοκίμασε και την νεότερη version & μετά Philz και μετά βλέπουμε..

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε φιλτζ.

Ισως και τα νεωτερα twrp να κουβαλάνε την ασθένεια των προηγούμενων που απαιτούσαν τριπλά wipes.

Γι αυτό τα αποφεύγω..

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε φιλτζ.

Ισως και τα νεωτερα twrp να κουβαλάνε την ασθένεια των προηγούμενων που απαιτούσαν τριπλά wipes.

Γι αυτό τα αποφεύγω..

 

Ίσως,τωρα που θυμάμαι την δική σού που είχα πάνω πριν cm12.1 πάλι με φιλτζ ήταν και δεν είχα θεμα.

Οκ,θα δοκιμάζω μετά .

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε φιλτζ.

Ισως και τα νεωτερα twrp να κουβαλάνε την ασθένεια των προηγούμενων που απαιτούσαν τριπλά wipes.

Γι αυτό τα αποφεύγω..

 

Εγώ πάντα τριπλά τα κάνω τα wipes . Filosofos77 αυτό που λες έκανα σε προλαβω ;) χαχαχαχαχα Σε ευχαριστώ πάντως

Link to comment
Share on other sites

Θα μπεις ρυθμίσεις>πλήκτρα και απενεργοποίηση του Navigation bar buttons.

 

Jpower73 μία χαρά είναι και μία που δουλευα την πρωτότυπη,η δική σου απλά .... τέλεια!!!:D:D

Ή αλήθεια ειναι ότι ειχα ή ακόμα έχω θέμα με το φλασατισμα,οχι σε αυτήν αλλά και στις προηγούμενες,εδειχνε ότι δεν έκανε σωστό wipe.Εχω το twrp 2860.

Θα δοκίμασε και την νεότερη version & μετά Philz και μετά βλέπουμε..

 

Επίσης, στην δική μου έκδοση, περασα και το supersu interface μέσα στα settings, κατι που η οριτζιναλ δεν έχει.

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, στην δική μου έκδοση, περασα και το supersu interface μέσα στα settings, κατι που η οριτζιναλ δεν έχει.

 

Αν εννοείς να εμφανίζεται εκεί,στις ρυθμίσεις,υπηρχε και πριν.

Όμως ξαναλεω,διοτι είχα και την "μαμά" και τώρα παίζω με την δική σου,ειναι μέρα με την νύχτα!

Δεν ξέρω τι άλλο έχεις πειράξει αλλά εχεις κάνει πολύ καλή δουλειά.

Πολυ γρήγορη με σούπερ ήχο,τα υπόλοιπα τα έχουμε πεί....

Το κινητό έχει ξαναγεννηθεί και είναι δύο χρονών με Android 6 και πάει γ@€@@@..

Σε κάποια άλλα κινητά μετά από δύο χρόνια,τα βάζεις στο ντουλάπι:lol:

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς να εμφανίζεται εκεί,στις ρυθμίσεις,υπηρχε και πριν.

Όμως ξαναλεω,διοτι είχα και την "μαμά" και τώρα παίζω με την δική σου,ειναι μέρα με την νύχτα!

Δεν ξέρω τι άλλο έχεις πειράξει αλλά εχεις κάνει πολύ καλή δουλειά.

Πολυ γρήγορη με σούπερ ήχο,τα υπόλοιπα τα έχουμε πεί....

Το κινητό έχει ξαναγεννηθεί και είναι δύο χρονών με Android 6 και πάει γ@€@@@..

Σε κάποια άλλα κινητά μετά από δύο χρόνια,τα βάζεις στο ντουλάπι:lol:

 

Συμφωνω και επαυξανω!!! Ήμουν στο ψάξιμο για άλλο κινητό αλλά βλέπω να το αναβαλω

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να πάει και πιο γρήγορα.. Αν πειράξετε τους επιταχυντές στα developers options

 

σχετικά με τον ήχο, ενσωματωσα το αρχειο ηχου από Gionee Elife (πιθανοτατα να είναι το ίδιο με αυτό του πατς)

Η διαφορά, μπορεί να έγκειται και στην ενσωμάτωση του Dolby Digital Plus. Γι' αυτό επιμένω να ξηλώνω το Audio FX και να περνάω αυτό.

 

Επίσης, ενσωμάτωσα τον JetAudio Plus music player, ο οποίος διαθέτει πολύ καλό ιντερφέης και ενυπωσιακά εφέ ήχου..

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να πάει και πιο γρήγορα.. Αν πειράξετε τους επιταχυντές στα developers options

 

Έχει γίνει,στο 0.5 και τους τρεις.

Ρίξε μία ματιά αν βρεις χρόνο,Lg.

Link to comment
Share on other sites

πως την περνάς την LG? από το ζιπ?

 

Ναι κανονικά,τα settings τα έχω πάνω από 2-3μηνες.

Απλά δεν ξέρω ,με αυτήν δεν παίζει τώρα.

Οκ,αν βρεις κάτι αλλιώς άλλη φορά...

Link to comment
Share on other sites

και τι συμπτωμα παρουσιάζει?

 

Δείχνει να είναι οκ,αλλα όταν πάω να χτυπηαω είτε για φώτο ή για βίντεο δεν τραβάει,σαν να μήν δουλεύουν τα κουμπιά.

Κάτσε να σου στείλω το ζιπ που έχω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...