Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει μπει σε factory mode, δες εδώ

http://www.modaco.com/topic/373530-guide-ygdp-tool-for-flashing-stock-42-44-roms/?p=2233983

 

αλλιώς δοκίμασε το coolpad download assistant για να φλασάρεις ξανά επίσημη cpb

1. κατεβάζεις το πρόγραμμα και κάνεις εγκατάσταση. λινκ έχω δώσει πιο πίσω

2. Από κλειστό τηλέφωνο πατάς vol+ & vol- & power περίπου 10''

θα σου γράψει κάτω fastboot mode

3. Ανοίγεις το C_D_Assistant από τον υπολογιστή

4. κλικάρεις στο κουτάκι στο 2 ΡΟΜ και διαλέγεις τη ρομ cpb και το ξεκινάς

5. Περιμένεις να τελιώσει στο 100% και να ανοίξει το τηλέφωνο

6. Περιμένεις λίγο ακόμη για σιγουριά και μετά κλικ ΟΚ και βγάζεις το καλώδιο

 

ή οδηγό για unbrick

με το ασσισταντ moy bgazei to idio.και με το terminal δεν μπορει να δει τη συσκευη
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

επεισης αν εχει καποιος πομ σε cpb μορφη για αμεσο κατεβασμα ας μου την δωσει.εχω την εντυπωση οτι το αρχειο που εχω εχει σφαλμα

 

https://drive.google.com/file/d/0B36Ay7pVtck6R09IVjNQRmF2RG8/view?pli=1

 

UNBRICK εδώ και στο modaco

http://www.modaco.com/topic/372543-coolpad-f1-8297w-review-info-software-custom-roms/

Coolpad F1 Toolkit -> show

soda's 015

https://drive.google.com/folderview?id=0B4huyVgvdssGMXFTRFJ0QmNoUGc&usp=sharing

Edited by mixanikosgr
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ.θα την περασω και θα σου πω.ελπιζω να φτιαξει

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η s6 rom σε γρήγορο link?γιατί στο baidu απο οτι είδα θέλει πλεον λογαριασμό...

 

https://drive.google.com/file/d/0BwPSNNRyFKwPQlp6M2k5dDRDZ2c/view?usp=sharing

ενημερωσε μας εάν βρεις κατι καλο

Link to comment
Share on other sites

https://drive.google.com/file/d/0BwPSNNRyFKwPQlp6M2k5dDRDZ2c/view?usp=sharing

ενημερωσε μας εάν βρεις κατι καλο

 

ευχαριστω φιλε!θα δοκιμασω αυτες τις μερες την s6,την νεα emui 3.0 απο needrom και την xtremevanilla v4. Αμα "εχετε"και καμια αλλη για δοκιμη γραψτε...

Link to comment
Share on other sites

με ετρωγε να ξαναβαλω τη βανιλλα 4 μιας και χθες την σουταρα..οτι εχει καποιο θεμα το gps...εχει..αλλα δεν εχω τοσες γνωσεις να ξερω τι φταιει..τωρα δοκιμασα κατι αλλο..φλασαρα τη βανιλλα και οταν δοκιμασα το gps εβλεπα οτι κατι εκανε..προσπαθουσε.. εκανα ενα wipe data απο recovery και μετα απο λιγη προσπαθεια κλειδωσε..ας το κανει καποιος να δουμε μηπως ειναι αυτη η λυση.το σιγουρο ειναι οτι δουλευει..αλλα δεν ξερω τι ξορκια θελει μεχρι να δουλεψει!
Link to comment
Share on other sites

Nibiru touch os 2 (δοκιμασμένη σε himax polymer octa)

http://pan.baidu.com/s/1bn75F0z

...

...

--Κατ, αρχήν δείχνουν να δουλεύουν όλα τα βασικά και απαραίτητα για την καθημερινότητα.

--Εμφανισιακά είναι μια "εκλεπτυσμένη AOSP", ...χωρίς μαυρίλα! Μ' αρέσει.

--Έχει κάποιες εφαρμογές με κινέζικα, αλλά τις πάγωσα όλες με το titanium, χωρίς παραπέρα πρόβλημα.

--Δεν έχει gapps, αλλά έβαλα για ΚΚ4.4.2 χωρίς πρόβλημα.

--3G και στις 2 κάρτες.

--Έχει μόνο αγγλικά και κινέζικά, αλλά με το morlocale2 αποκτάει αρκετή "ελληνικότητα". Στην ουσία μένουν στα αγγλικά μόνο οι ρυθμίσεις.

--Δουλεύει το gravity box, εκτός από ότι έχει να κάνει με τα quick settings, φαίνεται να είναι "κλειδωμένα" (επομένως δεν είναι για τον azuli). Πάντως εμένα τα quick settings που έχει μ αρέσουν.

...

-- Τα 20Mpxls με το κόλπο σου (jpower73), δουλεύουν (κάθε φορά επαναφέρω backup με το titanium, που το έχω κάνει εγώ, από την "θρυλική" εκείνη έκδοση της S5 by liutao...).

-- Το GPS ΟΚ. Mε το GPS test, βρήκε (κλείδωσε) τον πρώτο δορυφόρο περίπου στα 10-15 δευτ. και ακρίβεια ~4 μέτρα μετά από 1 με 1,5 λεπτό. Στη συνέχεια το sygic με βρήκε σχεδόν αμέσως.

-- Για τον ήχο, μετά από μια γρήγορη ακρόαση με ότι βρέθηκε πρώτο και χωρίς ιδιαίτερες ρυθμίσεις, θα έλεγα αξιοπρεπής. Το καλός είναι μεγάλη κουβέντα. Ακουστικά τα SONY ERICSSON MH1BL με αντάπτορα. Άκουγα φωνές και όργανα αξιοπρεπώς και αρκετά ευχάριστα και από ένταση από το 70 - 80% και πάνω "μπούκωνε" το μπάσο αυτών των ακουστικών.

-- Περί διάρκειας μπαταρίας, μου φαίνεται κάτι παρόμοιο με την inew V3 από το needrom (όχι τη αναγραφόμενη ως plus). SOT από ~3h30min έως ~5h30min. Ανάλογα με τη χρήση! Το χαμηλό νούμερο ήταν με πάρα πολύ σερφάρισμα μέσω 3G ή με πάρα πολλά τηλεφωνήματα και μέχρι να φτάσει στο 9% μπαταρία (~3650mV). Το μεγάλο νούμερο ήταν με ελάχιστο 3G και μέχρι το τηλέφωνο να φτάσει στο 1% και να δουλέψει εκεί για πάνω από 15 λεπτά (~3550mV).

Γενικά συνήθως βγάζει με άνεση την μία μέρα και μπορεί να πιάσει ακόμα και τη μιάμιση με δύο.

 

Την χρησιμοποιώ εδώ και περίπου 2 εβδομάδες, χωρίς κάποιο πρόβλημα και για την ώρα μένω μ' αυτή.

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Στην Infocus μπορούμε να αυξήσουμε την ένταση της δόνησης όταν μας παίρνουν τηλέφωνο; Αν ναι πώς;

 

^^υπάρχει τρόπος; Είναι υπερβολικά αδύναμη η δόνηση, δε τη καταλαβαίνω καθόλου!

---------------------------------------------------------------------------------

{Sony Ericsson T105} -> {Motorola SLVR L9} -> {LG KM500} -> {Samsung I5800 Galaxy 3} -> {Nokia 1616+Nokia 2600} -> {Coolpad F1}

Link to comment
Share on other sites

Διαγράψτε το pls. Άκυρο το σχόλιό μου Edited by iPap
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Χρειαζόμαστε:

Mobileuncletools, Es file explorer (ή κάποιο άλλο με πρόσβαση ρουτ), GPS test

 

1. Πηγαίνουμε στο /data/misc και μετονομάζουμε τα (αν υπάρχουν): mtkgps.dat και EPO.DAT και στο /system/etc και μετονομάζουμε το (αν υπάρχει): gps.conf (για να τα έχουμε backup)

2. Ανοίγουμε το GPS και πηγαίνουμε στο μενού-ρυθμίσεις -> στο location(πρόσβαση τοποθεσίας) και διαλέγουμε το ''μόνο συσκευή'', δηλαδή μόνο το GPS (όχι το WiFi, δίκτυα κλπ)

3. reboot

4. Βρίσκουμε μία θέση σε εξωτερικό ανοιχτό χώρο με καλή θέα προς τον ουρανό (εγώ δεν πήγα πολύ μακριά .... μπαλκόνι)

5. Ανοίγουμε το Mobile Uncle Tools και πάμε στο Engineer Mode->Engineer Mode (MTK)->Location

5.1 πάμε στο Location Based Services->AGPS->Enable A-GPS το ξετσεκάρουμε και πίσω

5.2 πάμε στο YGPS και περιμένουμε αρκετά λεπτά μέχρι να έχουμε GPS Fix (θα το καταλάβουμε γιατί θα γίνουν πράσινα τα σποτ των δορυφόρων)

6. Πίσω και κλείνουμε το Mobileuncletools

 

7. Έλεγχος. Ανοίγουμε πχ το gpstest και βλέπουμε αν υπάρχει διαφορά με τις νέες μας ρυθμίσεις .

 

Δοκιμάστε και πείτε μου

 

Για την emui θα χρειαστείται φυσικά (αν δεν το έχετε) το EngineerMode.apk να το βάλετε στο system/app, γιατί δεν έχει

https://www.sendspace.com/file/92xzv6

Link to comment
Share on other sites

την better camera απο το playstore την κατεβαζουμε? η lg camera αργει να μου αναψει το φλας και βγαινουν χαλια οι φωτο
Link to comment
Share on other sites

την better camera απο το playstore την κατεβαζουμε? ...
Ναι

... η lg camera αργει να μου αναψει το φλας και βγαινουν χαλια οι φωτο
Δεν φταίει το app. Με ποια rom είσαι;
Link to comment
Share on other sites

Ισως κουφό αλλά αν ξέρει κάποιος ας απαντησει

Την I new v3 για να την κάνω καθαρή εγκατάσταση με το SP_Flash_Tool_exe δεν μπορώ να βρώ μέσα το αρχειο με κατάληξη scatter.txt Αν μπορεί ας ανεβάσι κάπου την I new v3 με το συγκεκριμένο αρχείο για εγκατάσταση με το SP_Flash_Tool (ΥΓ θα με ενδιέφερε και η macaut αν την εχει καποιος)

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζόμαστε:

Mobileuncletools, Es file explorer (ή κάποιο άλλο με πρόσβαση ρουτ), GPS test

 

1. Πηγαίνουμε στο /data/misc και μετονομάζουμε τα (αν υπάρχουν): mtkgps.dat και EPO.DAT και στο /system/etc και μετονομάζουμε το (αν υπάρχει): gps.conf (για να τα έχουμε backup)

 

 

@αυτά τα αρχεια δεν υπαρχουν μηπως πρεπει να τα βρω από άλλη ρομ να τα περασω στους συγκεκριμένους φακελους?

Link to comment
Share on other sites

με inew v3 , με ποια αποδιδει καλυτερα

Θα πρεπε να δουλεύει, όταν είχα την inew v3 δεν θυμάμαι να είχα τέτοιο πρόβλημα.

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

...Την I new v3 για να την κάνω καθαρή εγκατάσταση με το SP_Flash_Tool_exe δεν μπορώ να βρώ μέσα το αρχειο με κατάληξη scatter.txt ...

Είναι για να φλασαριστεί από recovery.

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζόμαστε:

Mobileuncletools, Es file explorer (ή κάποιο άλλο με πρόσβαση ρουτ), GPS test

 

1. Πηγαίνουμε στο /data/misc και μετονομάζουμε τα (αν υπάρχουν): mtkgps.dat και EPO.DAT και στο /system/etc και μετονομάζουμε το (αν υπάρχει): gps.conf (για να τα έχουμε backup)

 

 

@αυτά τα αρχεια δεν υπαρχουν μηπως πρεπει να τα βρω από άλλη ρομ να τα περασω στους συγκεκριμένους φακελους?

 

όχι θα γίνουν τώρα νέα.

το γράφω μόνο για λόγους μπακαπ, αν κάποιος θέλει να γυρίσει στις προηγούμενες ρυθμίσεις.

 

όποιος το έκανε θα παρατήρησε ότι το agps τώρα μόνο είναι απενργοποιημένο, πριν ηταν ενεργοποιημένο πάντα (μήνυμα στο gpstest)

 

 

@georgeIII

emui έχεις; το αντιγράφεις και reboot

Edited by mixanikosgr
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, το κόλπο για να έχεις γρήγορο λοκαρισμα και με ακρίβεια στιγματος, ειναι το εξής απλο....

Ανοιξε τον πομποδεκτη 1 λεπτό νωρίτερα, πριν τον χρειαστείς.

Π. χ. Χρησιμοποιώ την εφαρμογη runtastic PRO για τρέξιμο.

Μόλις φτάσω στο γήπεδο, ανοίγω τζιπιες και τίποτα άλλο.

Μέχρι να βάλω βάρη, armband, ανοίγω το runtastic και κατευθείαν λοκαρει..

Επίσης, χρησιμοποιω την εφαρμογη gps connected, η οποία κρατάει λοκαρισμενο το σήμα και δεν το χάνει οταν βγαινω απο το runtastic για να επιλέξω μουσική..

 

Κάπως ετσι έχουν τα πράγματα, σε εμυι 3

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.προσπαθω να παρω αντιγραφο ασφαλειας με τιτανιουμ και μου λεει οτι απετυχε γιατι εχω ανεπαρκη ελευθερο χωρο αποθηκευσης,ενω εχω αφθονο.ξερει κανεις τι γινεται;
Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.προσπαθω να παρω αντιγραφο ασφαλειας με τιτανιουμ και μου λεει οτι απετυχε γιατι εχω ανεπαρκη ελευθερο χωρο αποθηκευσης,ενω εχω αφθονο.ξερει κανεις τι γινεται;

 

Μήπως δοκιμάζει να αποθηκεύσει στην εσωτερική μνήμη;

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζόμαστε:

Mobileuncletools, Es file explorer (ή κάποιο άλλο με πρόσβαση ρουτ), GPS test

 

1. Πηγαίνουμε στο /data/misc και μετονομάζουμε τα (αν υπάρχουν): mtkgps.dat και EPO.DAT και στο /system/etc και μετονομάζουμε το (αν υπάρχει): gps.conf (για να τα έχουμε backup)

2. Ανοίγουμε το GPS και πηγαίνουμε στο μενού-ρυθμίσεις -> στο location(πρόσβαση τοποθεσίας) και διαλέγουμε το ''μόνο συσκευή'', δηλαδή μόνο το GPS (όχι το WiFi, δίκτυα κλπ)

3. reboot

4. Βρίσκουμε μία θέση σε εξωτερικό ανοιχτό χώρο με καλή θέα προς τον ουρανό (εγώ δεν πήγα πολύ μακριά .... μπαλκόνι)

5. Ανοίγουμε το Mobile Uncle Tools και πάμε στο Engineer Mode->Engineer Mode (MTK)->Location

5.1 πάμε στο Location Based Services->AGPS->Enable A-GPS το ξετσεκάρουμε και πίσω

5.2 πάμε στο YGPS και περιμένουμε αρκετά λεπτά μέχρι να έχουμε GPS Fix (θα το καταλάβουμε γιατί θα γίνουν πράσινα τα σποτ των δορυφόρων)

6. Πίσω και κλείνουμε το Mobileuncletools

 

7. Έλεγχος. Ανοίγουμε πχ το gpstest και βλέπουμε αν υπάρχει διαφορά με τις νέες μας ρυθμίσεις .

 

Δοκιμάστε και πείτε μου

 

Για την emui θα χρειαστείται φυσικά (αν δεν το έχετε) το EngineerMode.apk να το βάλετε στο system/app, γιατί δεν έχει

https://www.sendspace.com/file/92xzv6

 

δεν δουλεψε..σε μενα τουλαχιστον.

 

 

 

νεα CM 11,λεει οτι δουλέυουν ολα,θα την τσεκαρω το βραδυ http://forum.xda-developers.com/a310/development/stable-cm11-nitro-a310-a311-directly-t3122201/post61053605#post61053605

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δοκιμάζει να αποθηκεύσει στην εσωτερική μνήμη;

 

Εκτος του οτι εχω αφθονη και εσωτερικη και εξωτερικη μνημη,το κανει ξαφνικα χωρις να εχω πειραξει κατι στις ρυθμισεις αποθηκευσης που εξ αρχης ηταν ατην sd

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

νεα CM 11,λεει οτι δουλέυουν ολα,θα την τσεκαρω το βραδυ http://forum.xda-developers.com/a310/development/stable-cm11-nitro-a310-a311-directly-t3122201/post61053605#post61053605

 

Στο thread στο xda διαβαζω: Video(use video illussion app)

 

Κλασσικα αρα no video recording.

Απλα περιμενουμε τα sources της alcatel & της cyanogen για το hero 2+ για να διορθωθει αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...