Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατι υπαρχει ελειψη του τηλεφωνου σε ολα τα Κινεζομαγαζα ρε παιδια,η coolpad σταματησε την παραγωγη του f1?

 

Μάλλον το πάνε για κόψιμο για να πάρεις το plus ή το F2.

Εγώ το πήρα από chinatronic aliexpress το έχει κανονικά και είναι αξιόπιστος.

http://www.aliexpress.com/store/product/In-Stock-Original-Coolpad-F1-8297w-MTK6592-Octa-core-1-7G-Multi-langauge-Android-4-2/412402_1736641185.html

 

Την περασε κανεις?

 

Ειναι η inew v3plus του liutao repacked, που είχα δοκιμάσει για πολύ λίγο πριν μέρες, αλλά δεν πρόλαβα να ξαναβάλω καμιά από τις δύο

. Καλή μου φάνηκε.

 

Το προβλημα ειναι οτι φλασαρα με το mobileuncle tools το συγκεκριμενο recovery , αλλα οταν παω να μπω στο recovery , μου κανει επανεκιννηση .Του εκανα reset , αλλα δεν μπαινει ουτε στο μαμα recovery .

 

Βάλε άλλο recovery πχ TWRP 2.6 ή 2.7, δες αν μπήκε και μετά ξαναβάζεις την CWM

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Βάζεις το xposed framework και το Gravity Box. Στις ρυθμίσεις του Gravity πας Γραμμή Κατάστασης > Διαχείριση Quicksettings > Tile Specific Settings > Network mode tile settings > 2G + 3G mode και επιλέγεις GSM/WCDMA preffered. Έτσι έχεις ένα tile με το οποίο μπορείς εύκολα να αλλάζεις το δίκτυο σε 2G ή σε 3G preffered αν θέλεις να μπεις στο ίντερνετ.

 

Σε ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το παρατήρησα γιατί ψάχνω για μια φίλη που το θέλει.

υπάρχει εδώ http://www.1949deal.com/coolpad-f1-8297-mtk6592-octa-core-1-7ghz-android-4-2-2-smartphone-2gb-ram-8gb-rom-5-0-inch-gorilla-glass-ogs-screen-silver.html αλλά δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι το κατάστημα.

 

 

Πως πάω στο phone info menu?

 

Developer options/Engineer mode settings η μεσω καποιου app οπως mobile uncle αν εχεις καμια περιεργη rom.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

& @grgz

 

Απο περιεργεια δοκιμαστε να αλλαξετε recovery και να δειτε αν το προβλημα παραμενει.

Στο παλιο μου κιν (non-mediatek) ειχα καποια φαση αυτο το προβλημα και τελικα το θεμα ηταν με τον kernel που ειχε το recovery.img μεσα που προκαλουσε το συγκεκριμενο προβλημα.

 

χα! καλως τον..!Νομιζα οτι ειχες παρει iphone!

Link to comment
Share on other sites

κατεβασα το zipακι , το κανω εγκατασταση απο το recovery; κατι που λεει για save σε xml δεν το καταλαβα...

 

κανένας ρε παιδιά να μας πεί αναλυτικά πως να κάνουμε και εμεις την lg 20mpxl (να ανεβάσει κάπου το ζιπακι και με οδηγίες )

Link to comment
Share on other sites

Πρωτες εντυπωσεις για την V3 vanilla ομορφη σε εμφανιση αρκετα γρηγορη μπαταρια δεν ξερω ακομα θα δειξει...κανενα Bug μεχρι στιγμης ..το μονο που μου την δινει ειναι στην αρχη στο Bootlogo που κανει ενα σπαστικο ηχο.

 

τον σβηνεις τον ηχο αν θες απο system/media

 

----- προσθήκη μηνύματος 45 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ο φιλος θελει να δουλευει μονο 2g και νομιζω οτι απο τις ρυθμισεις αυτο δεν γινεται.

 

μια χαρα γινεται..!

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

κανένας ρε παιδιά να μας πεί αναλυτικά πως να κάνουμε και εμεις την lg 20mpxl (να ανεβάσει κάπου το ζιπακι και με οδηγίες )

 

γιατι δεν ριχνεις μια ματια μερικες σελιδες πριν?Δεν γινεται σε καθε σελιδα να γραφουμε τα ιδια πραγματα

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς φίλε μου να ανεβάσεις κάπου το zipaki και οδηγίες για να το κάνουμε 20mpxl και εμεις που δεν κατέχουμε πολλά

(εχω κάνει κάποιες δοκιμές όλες άκαρπες ,παρεπιπτόντως έχω την LG αγορασμένη δεν ξέρω αν αυτο διμηουργεί πρόβλημα στην εγκατάσταση του ζιπ

Λογικα επειδη ειχες ηδη εγκατεστημενο το Lg camera γι αυτο υπαρχει προβλημα στη εγκατασταση........τι να ανεβασω ρε παιδια ειναι σαφεστατη η οδηγια που δινω μην τα περιμενετε ολα ετοιμα τι δεν καταλαβαινετε απ αυτα που πρεπει να κανετε;απο τη διευθηνση που δινω στο modaco ειναι το post #23 κανετε κλικ εκει που λεει Download και σας πηγαινει εδω

https://mega.co.nz/#F!HRlmzDhB!iNPFLvUzYJ4tU0r0pQYjLg

για να το παρετε

Link to comment
Share on other sites

πέρασα a310 by dakok αλλά δεν λειτουργεί η lenovo super camera από s5 μου την περνάει αλλά δεν ανοίγει.... έχει κανείς backup από super camera από s5 για titanium;

και sorry που ξαναρωτάω είμαι σε φάση φλασαρίσματος υπάρχει ρομ με ελληνικά καλή αυτονομία και καλό gps καμία miui υπάρχει;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει vanilla v3 μεχρι στιγμης κανενα bug.Φυσικα και αξιζει να την βαλεις αν εχεις την v2.Η v2 ειχε αρκετα μικροbugs κυριως σε μερικα settings που μετα απο reboot γινονταν reset.

 

Λοιπον η v3 ειναι σφαιρα.Σιγουρα η πιο γρηγορη rom που εχω βαλει μεχρι στιγμης.Ειδικα αν απο developer options βαλεις τα 3 animations στο 0.5 γινεται σουπερ γρηγορη.

Εχει αρκετα apps μεσα που μπορει να εβαζες μπορει και οχι,παντως δεν ειναι αχρηστα.Εχει xposed με διαφορα χρησιμα modules

 

Εχει και αυτη το nvram bug το οποιο φευγει ειτε με reboot με συνδεδεμενο το wifi ειτε με το γνωστο wifi fix zip.

To ιδιο και το bluetooth,στο πρωτο boot δεν θα ανοιγει αλλα στο δευτερο φτιαχνει και δουλευει μια χαρα.

 

Τα 7leds δουλευουν αν και εχει σαν βαση την a310,πολυ καλο αυτο!

 

Απο σημα εχω μια γραμμη περισσοτερη στο 3g

 

Aπο lag δεν παιζει τιποτα.Ακομα και μια εφαρμογη που εχω που σε ολες τις rom μεχρι τωρα ειχε ενα συγκεκριμενο lag σε ενα συγκεκριμενο animation,με αυτη την rom ειναι smooth!

 

Για να σωζουν ολες οι εφαρμογες στην εξωτερικη βαλτε το xinternal module στο xposed και ολα μια χαρα!

 

Μεχρι τωρα σουπερ η rom,για οποιον δεν χρειαζεται ελληνικα ειναι no brainer..!

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το πάνε για κόψιμο για να πάρεις το plus ή το F2.

Εγώ το πήρα από chinatronic aliexpress το έχει κανονικά και είναι αξιόπιστος.

http://www.aliexpress.com/store/product/In-Stock-Original-Coolpad-F1-8297w-MTK6592-Octa-core-1-7G-Multi-langauge-Android-4-2/412402_1736641185.html

 

 

 

 

Δεν υπαρχει λογικη να το κανει αυτο η coolpad μιας και το plus περα απο το οτι ειναι 4g ειναι υποδιεστερη συσκευη και το f2 ειναι παντοφλα 5,5 ιντσων,στις 5 ινσες λοιπον θα επρεπε να βγαλουν ενα ανωτερο σε σπεκς κινητο για να σταματησουν το f1,δηλ. να εβγαζαν ενα τηλ. με τον MTK MT6752,gorilla 2 η 3,αναλυση 1920 x 1080,nfc,otg κ.τ.λ,δηλ. ενα τηλ. με ολα τα παραπανω χαρακτηριστικα η τουλαχιστον μερικα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει λογικη να το κανει αυτο η coolpad μιας και το plus περα απο το οτι ειναι 4g ειναι υποδιεστερη συσκευη και το f2 ειναι παντοφλα 5,5 ιντσων,στις 5 ινσες λοιπον θα επρεπε να βγαλουν ενα ανωτερο σε σπεκς κινητο για να σταματησουν το f1,δηλ. να εβγαζαν ενα τηλ. με τον MTK MT6752,gorilla 2 η 3,αναλυση 1920 x 1080,nfc,otg κ.τ.λ,δηλ. ενα τηλ. με ολα τα παραπανω χαρακτηριστικα η τουλαχιστον μερικα!

 

αφου εχει βγει το f2 εδω και τοσους μηνες!Κανονικα θα επρεπε να εχει σταματησει να πωλειται το f1 εδω και αρκετο καιρο.Λογω του οτι το κινητο ηταν το vfm της χρονιας ολα τα μαγαζια προμηθευτηκαν τον κωλο τους απο κομματια,γι αυτο και υπαρχουν ακομα αν ψαξεις.Κατα τ'αλλα απολυτα λογικο να μην εχουν ολοι στοκ,το κινητο εχει κανει τον αγοραστικο του κυκλο και με το πολυ παραπανω.Τα μαγαζια το αγορασαν,το πουλησαν,η εταιρια δεν εχει αλλο στοκ και τελος.Σε 1-2 μηνες θα εχουμε f3 λογικα..

 

Οσο για το ανωτερο σε specs να εισαι σιγουρος οτι ο snapdragon αν και μισος σε ghz θα τον κοντραρει τον mediatek μας καθως γινεται και overclock αλλα και μπορει να πειραχτει το performance λογω ελευθερων sources και δυνατοτητας περαιτερω development λογω αυτου (βλεπε cyanogen κλπ) Σε συνδιασμο με την adreno gpu κιολας..

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Λογικα επειδη ειχες ηδη εγκατεστημενο το Lg camera γι αυτο υπαρχει προβλημα στη εγκατασταση........τι να ανεβασω ρε παιδια ειναι σαφεστατη η οδηγια που δινω μην τα περιμενετε ολα ετοιμα τι δεν καταλαβαινετε απ αυτα που πρεπει να κανετε;απο τη διευθηνση που δινω στο modaco ειναι το post #23 κανετε κλικ εκει που λεει Download και σας πηγαινει εδω

https://mega.co.nz/#F!HRlmzDhB!iNPFLvUzYJ4tU0r0pQYjLg

για να το παρετε

 

το ζιπακι το φλασάρω χωρίς να έχω εγαταστημένη την lg ?

Link to comment
Share on other sites

χα! καλως τον..!Νομιζα οτι ειχες παρει iphone!

 

Χαχα, αυτο δεν παιζει να συμβει ποτε. Απλα υποτιθεται εφυγα απο το X5 Pro για να μην ειμαι ολη μερα φλασαρε->restore οποτε μετα απο διάλειμμα αρκετων μηνων ειπα να επιστρεψω στο modding community.

 

Το προβλημα ειναι οτι φλασαρα με το mobileuncle tools το συγκεκριμενο recovery , αλλα οταν παω να μπω στο recovery , μου κανει επανεκιννηση .Του εκανα reset , αλλα δεν μπαινει ουτε στο μαμα recovery .

 

Ειχα το ιδιο θεμα. Ξεκινα περνωντας TWRP απο modaco. Μετα φλασαρεις κανονικα μια KK και ξανα mobile uncle κ απο κει περνας οποιο recovery θες.

Για καποιο λογο στο δικο μου + αλλα 2 F1 μονο ετσι τα καταφερα να περασω custom recovery στην στοκ ρομ.

Link to comment
Share on other sites

το ζιπακι το φλασάρω χωρίς να έχω εγαταστημένη την lg ?

 

Ναι, την εγκαθιστά αυτό.

Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει vanilla v3 μεχρι στιγμης κανενα bug.Φυσικα και αξιζει να την βαλεις αν εχεις την v2.Η v2 ειχε αρκετα μικροbugs κυριως σε μερικα settings που μετα απο reboot γινονταν reset.

 

Λοιπον η v3 ειναι σφαιρα.Σιγουρα η πιο γρηγορη rom που εχω βαλει μεχρι στιγμης.Ειδικα αν απο developer options βαλεις τα 3 animations στο 0.5 γινεται σουπερ γρηγορη.

Εχει αρκετα apps μεσα που μπορει να εβαζες μπορει και οχι,παντως δεν ειναι αχρηστα.Εχει xposed με διαφορα χρησιμα modules

 

Εχει και αυτη το nvram bug το οποιο φευγει ειτε με reboot με συνδεδεμενο το wifi ειτε με το γνωστο wifi fix zip.

To ιδιο και το bluetooth,στο πρωτο boot δεν θα ανοιγει αλλα στο δευτερο φτιαχνει και δουλευει μια χαρα.

 

Τα 7leds δουλευουν αν και εχει σαν βαση την a310,πολυ καλο αυτο!

 

Απο σημα εχω μια γραμμη περισσοτερη στο 3g

 

Aπο lag δεν παιζει τιποτα.Ακομα και μια εφαρμογη που εχω που σε ολες τις rom μεχρι τωρα ειχε ενα συγκεκριμενο lag σε ενα συγκεκριμενο animation,με αυτη την rom ειναι smooth!

 

Για να σωζουν ολες οι εφαρμογες στην εξωτερικη βαλτε το xinternal module στο xposed και ολα μια χαρα!

 

Μεχρι τωρα σουπερ η rom,για οποιον δεν χρειαζεται ελληνικα ειναι no brainer..!

 

 

Θα συμφωνήσω σε όλα.

Θα συμπληρώσω οτι το κόλπο με τα 20 mp, παίζει κανονικα.

Έχει εξαιρετική διαχείριση μνήμης. Οι εφαρμογές ανοίγουν γρήγορα σαν να ναι κασαρισμενες ενω το αποτύπωμα ειναι ιδιαίτερα χαμηλο

Το μόνο που μας μένει είναι ενα καλό καλιμπραρισμα και να δούμε πως πάει από μπαταρία

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και μία επίσημη απείραχτη .cpb να σιγουρευτεις. και μετά αλλάζεις τη ρομ

 

Με την επίσημη δουλεύει κανονικά, εμείς όμως θέλουμε ανεπίσημη.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα συμπληρώσω οτι ο ήχος ειναι πολυ καθαρός και πολυ δυνατός.

Ειδικά, η ένταση στο πρώτο επίπεδο (LEVEL 0) ειναι υπερβολικη...( στα ακουστικά)

Και γενικά.. Υπερβολικη

 

Για όσους εχουν viper4android, βάλτε

MASTER GATE (LIMITER), Output gain=-8 ή και - 10,5

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει vanilla v3 μεχρι στιγμης κανενα bug.Φυσικα και αξιζει να την βαλεις αν εχεις την v2.Η v2 ειχε αρκετα μικροbugs κυριως σε μερικα settings που μετα απο reboot γινονταν reset.

 

Λοιπον η v3 ειναι σφαιρα.Σιγουρα η πιο γρηγορη rom που εχω βαλει μεχρι στιγμης.Ειδικα αν απο developer options βαλεις τα 3 animations στο 0.5 γινεται σουπερ γρηγορη.

Εχει αρκετα apps μεσα που μπορει να εβαζες μπορει και οχι,παντως δεν ειναι αχρηστα.Εχει xposed με διαφορα χρησιμα modules

 

Εχει και αυτη το nvram bug το οποιο φευγει ειτε με reboot με συνδεδεμενο το wifi ειτε με το γνωστο wifi fix zip.

To ιδιο και το bluetooth,στο πρωτο boot δεν θα ανοιγει αλλα στο δευτερο φτιαχνει και δουλευει μια χαρα.

 

Τα 7leds δουλευουν αν και εχει σαν βαση την a310,πολυ καλο αυτο!

 

Απο σημα εχω μια γραμμη περισσοτερη στο 3g

 

Aπο lag δεν παιζει τιποτα.Ακομα και μια εφαρμογη που εχω που σε ολες τις rom μεχρι τωρα ειχε ενα συγκεκριμενο lag σε ενα συγκεκριμενο animation,με αυτη την rom ειναι smooth!

 

Για να σωζουν ολες οι εφαρμογες στην εξωτερικη βαλτε το xinternal module στο xposed και ολα μια χαρα!

 

Μεχρι τωρα σουπερ η rom,για οποιον δεν χρειαζεται ελληνικα ειναι no brainer..!

 

Θα συμφωνήσω σε όλα.

Θα συμπληρώσω οτι το κόλπο με τα 20 mp, παίζει κανονικα.

Έχει εξαιρετική διαχείριση μνήμης. Οι εφαρμογές ανοίγουν γρήγορα σαν να ναι κασαρισμενες ενω το αποτύπωμα ειναι ιδιαίτερα χαμηλο

Το μόνο που μας μένει είναι ενα καλό καλιμπραρισμα και να δούμε πως πάει από μπαταρία

 

 

άλλαξα ρομ με a310 είμαι τώρα όλα καλά καλή ρομ αλλά δεν λείτουργει η lenovo super camera που θέλω σε full mpixels εννοώ πέρασα πολλές εφαρμογές(restore) από titanium η lenovo μόνο δεν λειτουργεί οπότε θα δοκιμάσω θέλοντας και μη θα φλασάρω την vanilla σήμερα.... να σας πω και για lenovo super όποιος θέλει. αφου παίζει και sd αποθήκευση

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μόνο η lg camera κράτησε τα 20mp(τουλάχιστον σε εμένα)από backup, όλες οι άλλες "επέστρεφαν "στις μανισιες ρυθμίσεις...
Link to comment
Share on other sites

Μόνο η lg camera κράτησε τα 20mp(τουλάχιστον σε εμένα)από backup, όλες οι άλλες "επέστρεφαν "στις μανισιες ρυθμίσεις...

 

και η lenovo?η lenovo full έιναι στα 13mp νομίζω 6000χ3000 μιλάμε για vanilla σωστά;να ισχύει και στην a310;

πάντως για το λίγο που είδα δεν με χάλασε και η cam της 4.4.2 στην a310 αλλά δεν σύγκρινα καθόλου

έμενα δεν μου άνοιγε καθόλου η lenovo από restore titanium

Edited by markosch
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τη Δευτέρα το τσουβαλιάζω πίσω στη to2c.com...

αληθεια αμα κατσει καμια στραβη πως το γυρναμε στον κινεζο? (vickmall)

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

αληθεια αμα κατσει καμια στραβη πως το γυρναμε στον κινεζο? (vickmall)

 

επικοινωνεις μαζι του σου δινει διευθυνση και πας ελτα.Αυτη ειναι η καλη εκδοχη,η κακια ειναι να εχει κανα επισημο service στην Arvato..!

Link to comment
Share on other sites

και η lenovo?η lenovo full έιναι στα 13mp νομίζω 6000χ3000 μιλάμε για vanilla σωστά;να ισχύει και στην a310;

πάντως για το λίγο που είδα δεν με χάλασε και η cam της 4.4.2 στην a310 αλλά δεν σύγκρινα καθόλου

έμενα δεν μου άνοιγε καθόλου η lenovo από restore titanium

Πήρα backup από την s5 rom περίπου 5 εφαρμογές κάμερας(στα 20mp)έβαλα μια "χ" rom και μέσω του titanium backup έκανα επαναφορά και μόνο η lg camera κράτησε την επιλογή 20mp,μέσα στις 5 εφαρμογές ήταν και η Lenovo camera...

Link to comment
Share on other sites

Λογικα επειδη ειχες ηδη εγκατεστημενο το Lg camera γι αυτο υπαρχει προβλημα στη εγκατασταση........τι να ανεβασω ρε παιδια ειναι σαφεστατη η οδηγια που δινω μην τα περιμενετε ολα ετοιμα τι δεν καταλαβαινετε απ αυτα που πρεπει να κανετε;απο τη διευθηνση που δινω στο modaco ειναι το post #23 κανετε κλικ εκει που λεει Download και σας πηγαινει εδω

https://mega.co.nz/#F!HRlmzDhB!iNPFLvUzYJ4tU0r0pQYjLg

για να το παρετε

αυτο που γραφει οτι χανει τις ρυθμισεις σε restart ισχυει η οχι?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

αυτο που γραφει οτι χανει τις ρυθμισεις σε restart ισχυει η οχι?

Υπάρχουν 3 τρόποι: το κανείς εγκατάσταση με το zip σε recovery, δοκιμαζεις μέσω titanium backup έχω ανεβάσει τα αρχεία μερικές σελίδες πίσω ή βάζεις την s5 και κανείς τα backup μόνος σου

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν 3 τρόποι: το κανείς εγκατάσταση με το zip σε recovery, δοκιμαζεις μέσω titanium backup έχω ανεβάσει τα αρχεία μερικές σελίδες πίσω ή βάζεις την s5 και κανείς τα backup μόνος σου

οκ ευχαριστω

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...