Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά από τρία χρόνια και τρεις μήνες, αποφάσισα και άλλαξα κινητό. Ένας φίλος έδινε το oneplus 3t του σε άριστη κατάσταση και το τσίμπησα.

Εντάξει η σύγκριση με το coolpad είναι πολύ άδικη και δεν υπάρχει λόγος για κάτι τέτοιο, αλλά σίγουρα αυτή τη στιγμή και για την επόμενη τριετία, το coolpad θα είναι το μοναδικό κινητό που κράτησα πάνω από τρία χρόνια ! Κάτι που σε καμία περίπτωση δεν το περίμενα όταν το αγόρασα μεταχειρισμένο, μόλις ένα κατοστάρικο και με πρόβλημα στη rom. Λίγες μέρες μετά, του πέρασα την πρώτη mlais του Αλγόριθμου και αυτή φοράει ακόμη, καθώς ήταν το κύριο κινητό μου και δεν με έπαιρνε για πειραματισμούς. Όλα αυτά τα χρόνια αντεπεξήλθε σε όλες τις συνθήκες και εκπλήρωσε στο 100% την αποστολή του σε κάθε απαίτηση που παρουσιάστηκε. Το μόνο που μου ζήτησε ήταν μια καινούρια μπαταρία πέρσι και τίποτα άλλο. Τώρα, ως δεύτερο κινητό πλέον, σκέφτομαι να δοκιμάσω την τελευταία ρομ του φίλου jpower, αλλά τίθεται τόσο το θέμα χρόνου, όσο και το ότι δεν έχω υπολογιστή με windows και δε νομίζω να καταφέρω κάτι με ubuntu. Θα δείξει... Συνεχίζω να παρακολουθώ το θέμα καθώς ακόμη γουστάρουμε F1. ;)

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Αυτό λέω και εγώ αλλά μάλλον δεν θα την γλιτώσω.

Κάθε μέρα, ενώ έχω σήμα το κινητό σαν να κλειδώνει και όποιος με παίρνει τηλέφωνο ακούει πως το έχω κλειστό.

Μόλις κάνω reset επανέρχεται. jpower τι μπορεί να συμβαίνει; 2 sim, Q και Whatsup.

Ένα άλλο πρόβλημα που έχω είναι με το σήμα. Εκεί πού άλλα κινητά (Q) έχουν κανονικό σήμα εγώ δεν έχω καθόλου.

Το πετάω;

Έχω περάσει την τελευταία Miui.

 

Έχεις Φλασαρει το νέο modem?

Post 26098.

 

Όχι ότι έχει θέμα η miui. Απλά μ αυτό παίζει το dual 3g.

 

A, και μιας και είδα Q, ήτοι wind,..., δεν μου κάνει εντύπωση

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Ναι! Δεν σου κρύβω πως έτρεφα ελπίδες σε αυτό το patch!

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλά όχι πως και η cosmote έχει σήμα. Στο κέντρο Ασπροπύργου δεν έχω σήμα σε καμία sim. Αλλά να δείχνει πως έχει σήμα και να λέει πώς είναι κλειστό, είναι τελείως κουφό.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ ενώ δείχνει ότι έχω σήμα με περνούν και δεν μου έρχονται οι κλήσεις. Είμαι από Αθήνα και έχω wind στο δεύτερο slot γιατί το πρώτο το έχω καταστρέψει. Μήπως να περάσω ξανά την τελευταία Rom με καθαρή εγκατάσταση γιατί την έβαλα πάνω από την προηγούμενη?
Link to comment
Share on other sites

Στο 26083 έχει λινκ το ορίτζιναλ baseband. Φλασαρετε το και δείτε.

 

Στην χειρότερη, κάντε εγκατάσταση από πάνω την ίδια. Χωρίς wipes.

 

Πάντως, εγω που το έχω εδω και λίγες μέρες, κανένα θέμα. Και μάλιστα σε 2 κάρτες wind όπου στην 1η εχω αυτή των δεδομένων και στη 2η αυτή της ομιλίας, στην οποία σήμερα, δίνουν δώρο 2 γιγα, για 7 μέρες, με αποστολή Love στο 1285. Οπότε και τι dual 3g είναι άψογο. Δεν χρειάζεται να αλλάζω σλοτ

http://i103.fastpic.ru/big/2018/0214/64/b596d1885afe93ac45eed16d8dd7f664.png

 

Καρτοκινητο..

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Οκ δοκιμάζω το original αυτό σημαίνει ότι δεν θα έχω 3g σωστά? Και μετά βάζω το από πάνω στο ίδιο post. Edited by manytou21
Link to comment
Share on other sites

3G θα έχεις στην σιμ 1.

Κλασικά

.

.

Αν και έχω την εντύπωση ότι θα έχεις και στην 2η διότι το Original θα προσθέσει επιπλέον μοντεμ.

 

Κάνε μια δοκιμή.

 

Υ. Γ. : ακόμη και τώρα που το δοκιμαζω (γραφω από δεδομένα στην 2η κάρτα με 3g, δέχομαι κανονικά κλήσεις και μολις κλείσω επανασυνδέει δεδομένα σε 20 δευτερόλεπτα. λειτουργεί άριστα

 

http://i100.fastpic.ru/big/2018/0215/32/854ba8be1cba26ce666c56b84d1fc132.png

Με το πρόσφατο μοντεμ

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Το slot 1 το έχω καταστρέψει οπότε παίζω μόνο με το 2 γιαυτό ήθελα να έχω 3g στο 2. Το δοκιμάζω και γράφω πάλι αύριο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----[/sizehttp://fastpic.ru/session/2018/0215/Vlc8lZqyst.html

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλετε λίγο κάποιος να μου πει τι ακριβώς κάνετε κι έχει 3G και το 2ο slot;

 

Γυρνάω στις πίσω σελίδες αλλά δε μπορώ να βρω τι κάνετε/έχετε patch-άρει κι έχειτε 3G και στα 2 slots...

Link to comment
Share on other sites

Αν πιάνουν τα χέρια σου, επισκευαζεται.

Στο alliexpress πουλάνε σλοτακια ανταλλακτικά

Το ξέρω και μάλλον κάτι τέτοιο θα κάνω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 116 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά θέλετε λίγο κάποιος να μου πει τι ακριβώς κάνετε κι έχει 3G και το 2ο slot;

 

Γυρνάω στις πίσω σελίδες αλλά δε μπορώ να βρω τι κάνετε/έχετε patch-άρει κι έχειτε 3G και στα 2 slots...

 

Ποστ 26098.

Link to comment
Share on other sites

Ποστ 26098.

Ooook βγήκε άκρη. ;) Thanks.

 

Ααααα @jpower73 πες μου λίγο κάτι για το patch για το widget της ώρας. Ok με τα κινέζικα, μια χαρά. Αλλά εκεί στα δεξιά που δείχνει τον καιρό, γιατί εμένα μου "κόβει" κάποιους (1-2 συνήθως) χαρακτήρες, ενώ εσένα τα χωράει όλα και τα δείχνει κομπλέ, αφού έχουμε το ίδιο patch; Παίζει να φταίει μήπως κάποιο άσχετο setting; Ή έχεις άλλον, 3rd party launcher και παίζει ρόλο (εγώ με τον stock είμαι πάντως);

 

Έτσι για να μην ψαχνόμαστε, στην 1η φωτο είναι το δικό σου και στη 2η εγώ:

http://i99.fastpic.ru/big/2018/0129/8f/885454bd0c07047d302ef59161aaf88f.png

http://i103.fastpic.ru/big/2018/0215/cf/44222a41a8c49dcfc0c4afe4052088cf.png

Edited by GiO_K
Link to comment
Share on other sites

Είναι απλό.

Έχω Grid 5Χ5

 

Μπορείς κι εσυ να το κάνεις έτσι εάν πας στην εφαρμογή-xposed module: miui 8 tweaks (ποστ 25437)

-(tab) Launcher>Custom icons grid

Enable custom grid

5

5

 

Γενικά,

η 5Χ5 διαμόρφωση βολεύει πολύ. Βασικά, χωράει περισσότερα εικονίδια

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Στο 26083 έχει λινκ το ορίτζιναλ baseband. Φλασαρετε το και δείτε.

 

Στην χειρότερη, κάντε εγκατάσταση από πάνω την ίδια. Χωρίς wipes.

 

Πάντως, εγω που το έχω εδω και λίγες μέρες, κανένα θέμα. Και μάλιστα σε 2 κάρτες wind όπου στην 1η εχω αυτή των δεδομένων και στη 2η αυτή της ομιλίας, στην οποία σήμερα, δίνουν δώρο 2 γιγα, για 7 μέρες, με αποστολή Love στο 1285. Οπότε και τι dual 3g είναι άψογο. Δεν χρειάζεται να αλλάζω σλοτ

Καρτοκινητο..

 

Φλασάρισα και το original baseband. Θα το παρακολουθήσω και θα σας πω τα αποτελέσματα.

Χτες παράδειγμα το πρωί λειτουργούσε κανονικά. Το απόγευμα έλεγε πως είναι κλειστό. Με παίρνω από το σταθερό αραιά για να δω αν κτυπάει ή όχι για να του κάνω reset..

Link to comment
Share on other sites

τι να πω...

πάντως, όσο το δοκιμάζω, δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα

 

Ούτε μου έχουν αναφέρει κάτι στο ΧΔΑ ή στο μοντακο.

Και είναι ενα πρόβλημα που είναι άμεσα αντιληπτό (τηλεφωνία).

Να ήταν ξέρω γω, καποιο πρόβλημα στν στοκ καμερα, λες δε γ@@είς-ψηλά καπέλα..

Αλλά σ αυτό, θα είχε γίνει χαμός..

Τέσπα, παρακολούθησε το και πες.

Α, δες με την ευκαιρία, αν έχεις 3τζι στην 2 κάρτα

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Νεο Dual 3G patch στο ΧΔΑ.

Στο 1ο ποστ. Έγινε αλλαγή του υφιστάμενου διότι 2 χρήστες με Α310 ανέφεραν no network.

Κι αυτό, λειτουργεί στο coolpad μας και μάλιστα κλειδώνει πολύ πιο γρήγορα δίκτυο με ακαριαία επαναφορά δεδομένων μετά από κλήση στην ίδια κάρτα. Και μάλιστα στην σιμ 2 με Η+.

 

http://i100.fastpic.ru/big/2018/0215/e8/c02debca6ff14b64e10f981f4796bce8.png

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Είναι απλό.

Έχω Grid 5Χ5

 

Μπορείς κι εσυ να το κάνεις έτσι εάν πας στην εφαρμογή-xposed module: miui 8 tweaks (ποστ 25437)

-(tab) Launcher>Custom icons grid

Enable custom grid

5

5

 

Γενικά,

η 5Χ5 διαμόρφωση βολεύει πολύ. Βασικά, χωράει περισσότερα εικονίδια

 

Ενημερωτικά...

Πέρασα το xposed 2.6.1 που ανέβασες προχτές και το miui 8 tweaks, τα έκανα τα παραπάνω αλλά δεν...

Οι σειρές και οι στήλες γίνονται 5x5, χωράνε πιο πολλά εικονίδια, αλλά στο widget δεν αλλάζει τίποτα. Και με 6x6 τίποτα.

Επίσης, στο menu εκείνο, από κάτω ακριβώς από το "Custom Icons grid" έχει το "Widgets dimensions edit" (που μου φάνηκε ότι μάλλον από 'κει ήθελε κάτι), έπαιξα κι εκεί με τις ρυθμίσεις αλλά πάλι τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

http://i103.fastpic.ru/big/2018/0215/f1/bb3c09506ca65bb1e324a5b1181492f1.png

Κάνε κι αυτό και κάνε ριμπουτ

 

Παίξε και με την 2η επιλογή σχετικά με τα system.

Αν δεν διορθωθεί θα αλλάξω τις αποστάσεις των ενδείξεων και θα στο στείλω

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Ωραία..

λογικά και το τελευταίο θα σου δουλέψει καλά.

Αν μείνεις ικανοποιημένος από το ορίτζιναλ, πάρε ένα nandroid ξαι δοκιμασε το τελευταίο.

Αν οχι, επανέφερε το nandroid.

 

Edit : Η ρομ παίζει εξαιρετικά καλά και σε Himax polymer octa core. "αδελφάκι" του δικού μας:)

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα κάτι βελτιωτικά που κάνουν την ρομ πολύ σφαιρατη. Κυριολεκτικά, δεν προλαβαίνεις να πατήσεις κουμπί...

Παρότι έχουν και uninstallers προτείνω να πάρετε backup σε περίπτωση που δεν σας αρέσουν ή διαπιστώσετε υπερβολική κατανάλωση. Μέχρι στιγμής, δεν βλέπω στραγγισματα.

Αλλά, πάρτε.. Για καλό και για κακό.

 

Εδιτ : το νέο dual 3g δουλεύει πολύ καλύτερα.

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

http://i103.fastpic.ru/big/2018/0215/f1/bb3c09506ca65bb1e324a5b1181492f1.png

Κάνε κι αυτό και κάνε ριμπουτ

 

Παίξε και με την 2η επιλογή σχετικά με τα system.

Αν δεν διορθωθεί θα αλλάξω τις αποστάσεις των ενδείξεων και θα στο στείλω

 

Ναι ναι αυτά εννοούσα κι εγώ. Τα έκανα και τα 2, έπαιξα και με διαφορετικές τιμές στις πιο κάτω επιλογές αλλά δεν (εννοείται έκανα και reboot μετά από κάθε αλλαγή)...

Ok, όποτε μπορέσεις ανέβασε το "διορθωμένο", θα το περιμένω. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...