Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Η coolpadara επανήλθε!!!!!!!!!!! Μετά από πολλές ώρες προσπάθειας στα όρια νευρικής κρίσης με κανα 2 πληκτρολόγια και 4-5 ποντίκια καβατζα, το κινητό μοστράρει ήδη την miui 8 του φίλου jpower. Κυριολεκτικά τα σπάει!! Εύγε αγόρι μου!!! Στον φίλο nflo να πω να συνεχίσει την προσπάθεια, κάπου κάτι του ξεφεύγει όπως ξέφευγε και σε μένα. Γενικά οι drivers είναι μάπα, μια αναγνωρίζει τη συσκευή μια όχι κτλ...και σε μένα κόλλησε στο τσεκούρι με την παλιά στοκ ρομ, έβγαλα έβαλα μπαταρία και όλα καλά.

Ευχαριστώ πολύ τα παιδιά από το forum, οι συμβουλές ήταν πολύ χρήσιμες και με γλιτώσατε και μερικά φράγκα!!(έτοιμος ήμουν να πάρω καινούργιο).

Link to comment
Share on other sites

Eχω το twrp 2.6 .Χ αλλα ο jpower λεει ότι για να περασουμε την miui θελει 2.8.x και πανω, γινεται να αναβαθμισω με καποιον τροπο το twrp μου?
Link to comment
Share on other sites

Έχει δώσει ενα zip ο azuli για αναβάθμιση σε twrp 3.0.2 πολύ καλό https://m.sendspace.com/file/m34s8g το φλασαρεις απο recovery
Link to comment
Share on other sites

Η coolpadara επανήλθε!!!!!!!!!!! Μετά από πολλές ώρες προσπάθειας στα όρια νευρικής κρίσης με κανα 2 πληκτρολόγια και 4-5 ποντίκια καβατζα, το κινητό μοστράρει ήδη την miui 8 του φίλου jpower. Κυριολεκτικά τα σπάει!! Εύγε αγόρι μου!!! Στον φίλο nflo να πω να συνεχίσει την προσπάθεια, κάπου κάτι του ξεφεύγει όπως ξέφευγε και σε μένα. Γενικά οι drivers είναι μάπα, μια αναγνωρίζει τη συσκευή μια όχι κτλ...και σε μένα κόλλησε στο τσεκούρι με την παλιά στοκ ρομ, έβγαλα έβαλα μπαταρία και όλα καλά.

Ευχαριστώ πολύ τα παιδιά από το forum, οι συμβουλές ήταν πολύ χρήσιμες και με γλιτώσατε και μερικά φράγκα!!(έτοιμος ήμουν να πάρω καινούργιο).

 

Καλησπέρα φίλε, μπορείς να μου δώσει τα φώτα σου, πως ακριβώς το επανέφερες;

Χρησιμοποίησες αποκλειστικά το SP flash tool; Με πια rom το επανέφερες;

Ευχαριστώ εκ των προτέρω.

 

Ευχαριστώ επίσης τον φίλο bandirs για την rom την κατεβάζω τώρα και θα δοκιμάσω και με αυτή.

Link to comment
Share on other sites

 

Να ρωτήσω, αυτή την rom πως την φλασάρω αφού δεν έχω πρόσβαση στο recovery και μόνο το SP Flash Tool βλέπει το κινητό;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, αυτή την rom πως την φλασάρω αφού δεν έχω πρόσβαση στο recovery και μόνο το SP Flash Tool βλέπει το κινητό;

 

Δεν μπορείς, μόνο αυτές που "βλέπει" το SP Flash Tool.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.εχω ενα coolpad f1 ενος φιλου μου.το προβλημα ειναι οτι ενω στο fp flash βγαζει το οκ.το κινητο ειναι νεκρο.καπου διαβασα οτι πρεπει να βραχυκυκλωσουμε καποια test point.ξερει καποιος σε ποιο σημειο της πλακετας πρεπει να επεμβουμε?
Link to comment
Share on other sites

ποια ειναι αυτη;

 

η καινουργια rr 5.7.4 r70 με αλλαγμενα τα χρωματα στα panel μεσω των settings της,το Android N theme σε κοκκινο (μεσω Αrcus) και ο Flatnote player που σε αφηνει να αλλαξεις το χρωμα του notification του

 

rom : http://www.mtk-dev.com/2016/10/stable-resurrection-remix-574-r70-mt6592.html

theme : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.baranovgroup.nstyle&hl=en

arcus : https://play.google.com/store/apps/details?id=pixkart.arcus&hl=en

Flatnote player : http://forum.xda-developers.com/android/apps-games/flatnote-music-player-access-t3436851

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ο developer εδωσε στο xda μερικους free redeem codes για την plus+ version του Flatnote player στο Play Store,οποιος προλαβει! https://play.google.com/store/apps/details?id=de.flatspotsoftware.flatnote.plus

Eγω μολις τσιμπησα εναν (Oχι απο αυτους)

 

D0M7CJMGQXGS0D5GTS1TFE6

1Y81725DMWWPRQTW5LUH2L0

9W8BX565W7RVSCYM7G7539D

3533G0Y6BDLRQ0XG9DFGXPW

0V04UEETY8FCTB7FF13BMCW

K3ZJS1858PMF955TTSPKSSK

0X1ZFPKRMSRK36QXGMR3MJ1

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Ο developer εδωσε στο xda μερικους free redeem codes για την plus+ version του Flatnote player στο Play Store,οποιος προλαβει! https://play.google.com/store/apps/details?id=de.flatspotsoftware.flatnote.plus

Eγω μολις τσιμπησα εναν (Oχι απο αυτους)

 

Thanks, βάρεσα τον πρώτο. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε, μπορείς να μου δώσει τα φώτα σου, πως ακριβώς το επανέφερες;

Χρησιμοποίησες αποκλειστικά το SP flash tool; Με πια rom το επανέφερες;

Ευχαριστώ εκ των προτέρω.

 

Ευχαριστώ επίσης τον φίλο bandirs για την rom την κατεβάζω τώρα και θα δοκιμάσω και με αυτή.

Φίλε μου το έκανα αποκλειστικά με sp tools, βήμα βήμα από τον οδηγό unbrick. Αφού το έκανες αυτό και σου έβγαλε το τεράστιο πράσινο ok είσαι ενταξει.Δεν νομίζω να φταίει ή έκδοση της στοκ ρομ γιατί εγώ με αυτήν το ανοιξα. Στην αρχή κόλλησε στο λογικό με το τσεκούρι γιατί μάλλον είχα χαμηλή μπαταρία! (Παίζει και αυτό ρόλο τελικά). Βάλε βγάλε την μπαταρία θα ανοίξει. ΠΡΟΣΟΧΗ!! Μην παραλείψεις το παραμικρό από τον οδηγό.Εγω να φανταστεις έφαγα σκαλωμα στο sp tools γιατί ενώ κοκκίνιζε η μπάρα σταματούσε και έβγαζε κάτι jump_da_fail και τέτοια. Τα παιδιά εδώ από το φόρουμ πρότειναν τον συνδιασμό vol+/vol- και power αλλά το δικό μου το διάβασε μόνο με vol+. Voila!! το τηλέφωνο ξανά στη ζωή.Υπομονη φίλε. Δεν ξέρω αν σε βοηθησα, πολλά έγιναν και κατά τυχη

Link to comment
Share on other sites

Παιδια βοηθεια,κατι δεν εκανα σωστα!

Πηγα να περασω την miui του jpower και εκανα τα εξης,εκανα Wipe cache, dalvik, format system και format Internal και μετα πατησα και φλασαρα την ρομ(δηλ. το νουμερο 1) μετα το νουμερο 2,3 και 4 και μετα πατησα reboot και πλεον εχει κολλησει το τηλ. στο σημα της mi και δεν κανει τιποτα !

Tι να κανω?

Στην προηγουμενη ρομ που ειχα (του κουσκους!)μου ειχε βαλει ο ξάδελφος μου κατι προγραματα για να βλεπει την sd σαν εσωτερικη,μηπως εκανα καμια πατατα και κανοντας τα wipes εσβησα τα παντα?

Edited by valsam
Link to comment
Share on other sites

Ξαναδοκιμασα να βαλω την rom του jpower αλλα και παλι κολλησε κανα 20σαλεπτο και προσπαθησα να κανω restore ένα backup που ειχα καρτημενο από το προηγουμενο twrp αλλα και αυτό δεν το εβρισκε στην καρτα sd(υπαρχει ασυμβατοτητα κρατημενου backup από twrp 2,6 με twrp 3?) , ειχα κρατημενη μια miui του kouskous μεσα στην sd και τελικα μπορεσα και την φλασαρα και ξεκολλησε το τηλ.!

Τι στο καλο φταει και εφαγα τετοια λαχταρα?

Edited by valsam
Link to comment
Share on other sites

η καλύτερη λύση είναι να της περάσεις μία εργοστασιακή για να έρθει στα ίσια του..

 

Ενδεχομένως, κάτι να έχει πειραχτει στο partitioning του τηλεφώνου..

 

δώσε προσοχή στο που σώζει το καθε ρικοβερι

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Τωρα πλεον δεν μπορω να συνδεθω και με τον υπολογιστη μου,μου βγαζει μυνημα "από την συσκευή ΜΤΡ απουσιαζει πρόγραμμα οδηγησης"!

Δηλ. οταν το συνδεω γινεται μονο συνδεση ΡΤΡ και εμφανιζει μονο την εσωτερικη μνημη,δεν μπορω να συνδεθω σε ΜΤΡ,το δοκιμασα και σε αλλον υπολογιστη και εκει τα ιδια!

Edited by valsam
Link to comment
Share on other sites

Τωρα πλεον δεν μπορω να συνδεθω και με τον υπολογιστη μου,μου βγαζει μυνημα "από την συσκευή ΜΤΡ απουσιαζει πρόγραμμα οδηγησης"!

Δηλ. οταν το συνδεω γινεται μονο συνδεση ΡΤΡ και εμφανιζει μονο την εσωτερικη μνημη,δεν μπορω να συνδεθω σε ΜΤΡ,το δοκιμασα και σε αλλον υπολογιστη και εκει τα ιδια!

 

καθαρισμα παλιων drivers και ξαναπερασμα τους..μονοδρομος!

Link to comment
Share on other sites

https://play.google.com/store/apps/details?id=tk.ty3uk.extmiuiv7

 

Installation:

Install Xposed framework for MIUI

Install module from Google Play

Activate it in Xposed Installer

In module UI check needed options

Reboot

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...