Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

σημερα περπατησα αρκετα στην Αθηνα με την slim και ψιλοαπογοητευτηκα με τα data.Νομιζω εχουν χειροτερεψει ακομα πιο πολυ στην r66.Πλεον περπαταω κανονικα στο δρομο και τα data χανονται,χωρις καν να μπω σε μετρο.Μετα θελουν airplane mode για να ισιωσουν.Σημερα με την slim αυτο εγινε πανω 10 φορες μεσα σε μερικες ωρες.

 

Δεν είσαι ο μόνος δυστυχώς :( Απελπιστικά μεγάλη αστάθεια στα Data. Τόσο μεγάλη που απογοητεύτηκα κι έκανα restore τάχιστα στην προηγούμενη που είχα (AOSP+OMS) η οποία πάλι έχει πρόβλημα, αλλά όχι τόσο έντονο.

 

Επεξεργασία 1

Για όσους έχουν πρόβλημα με τα Mobile Data στις παρακάτω ROM του jpower73:

AOSP SLIM6 V1.3 - MT6592 (CYANOGEΝMOD 13- r66) (18-09-2016)

AOSP+OMS/Substratum - MT6592 (CYANOGEΝMOD 13- r66) (17-09-2016)

Settings > More > Cellular networks > Access Point Names > 3 τελείες πάνω δεξιά > Reset to default

Ειδικά για την έκδοση SLIM6, στη δική μου περίπτωση δεν υπήρχαν καν τα APN κι έπρεπε να τα προσθέσω, κάτι που έκανα με σκονάκι.

 

Με αυτόν τον τρόπο έλυσα το πρόβλημα που δεν επανέρχονταν τα Mobile Data μετά από απενεργοποίηση του WiFi. Δεν φαίνεται όμως να λύνει το πρόβλημα αν σβήσουμε κι ανάψουμε τα Mobile Data χειροκίνητα στην SLIM6 :( Στην OMS φαίνεται να τα πηγαίνει καλά :)

 

Δοκιμάστε το και καταθέστε εντυπώσεις ή άλλα ευρήματα (και φυσικά ποια ROM αφορούν οι παρατηρήσεις σας).

 

Τα εύσημα πάνε στον χρήστη Bjarne_Gronnevik.

 

Για να έχω όλες τις πληροφορίες συγκεντρωμένες σε ένα μήνυμα (ώστε να μη χρειάζεται να ψάχνουμε χιλιάδες post για να βρούμε τη λύση στο πρόβλημα με τα Data), θα κάνω edit το παρόν κάθε φορά που δοκιμάζω (εγώ ή εσείς) κάτι. Αν θέλετε, στείλτε μου με ΠΜ το δικό σας config (πόσες κάρτες SIM, από ποιον πάροχο, αν είναι καινούργιες SIM [π.χ. 4G] ή παλιές, σε ποιο slot του τηλεφώνου ή κάθε μία, τί ακριβώς πρόβλημα και πότε (π.χ. χάνονται τα Data μετά από κάποια ώρα ή μετά από σβήσιμο των data κι άναμμα πάλι, κλπ), για να τα συγκεντρώσω μήπως και βγάλουμε κάποιο μοτίβο που θα μας βοηθήσει. Επίσης θα μπορούσαν να μου στείλουν κι όσοι ΔΕΝ αντιμετωπίζουν πρόβλημα με τα Data για να δούμε ομοιότητες ή διαφορές. Θα τα συγκεντρώσω όλα στο τέλος στην ενότητα παρακάτω με τίτλο ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΑ. Οι στήλες των δεδομένων είναι:

Χρήστης - Dual or Single SIM setup - SIM1 info - SIM2 info (αν υπάρχει SIM2) - Έκδοση ROM - Σύντομη περιγραφή προβλήματος

Προσοχή! Αφορά μόνο τις ROM AOSP+OMS/Substratum και AOSP SLIM6 V1.3

 

Επεξεργασία 2

Σήμερα ήμουν όλη την ημέρα εκτός και είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω κατά πόσο χάνει τα Mobile Data με την έκδοση AOSP+OMS/Substratum και μετά τη χρήση του trick της ενότητας Επεξεργασία 1 παραπάνω. Δυστυχώς το πρόβλημα που περιγράφεται στην ενότητα παρακάτω με τίτλο Το πρόβλημα παραμένει.

 

Το πρόβλημα

Έχω δύο σοβαρά προβλήματα με τα Mobile Data στις ROM AOSP SLIM6 V1.3 και AOSP+OMS/Substratum του αγαπητού jpower73 κι εξηγώ...

Έχω δύο κάρτες SIM της WIND (όχι 4G, οι κάρτες είναι κάποιων ετών παλιές), η κάρτα των Data στη δεξιά υποδοχή (SIM1) του τηλεφώνου, ενώ η άλλη στην αριστερή (SIM2). Data από τη SIM1 (δεξιά υποδοχή - αυτή που προτείνεται για το Coolpad) με ρύθμιση για 3G (WCDMA).

Πρόβλημα1: Μετά από 10-30 λεπτά χάνει εντελώς τα data και δεν τα ξαναβρίσκει. Για να επανέλθει πρέπει να κάνω κάτι από τα παρακάτω: FlightMode On/Off, Reboot, Shutdown. Ενώ το σηματάκι H υπάρχει μαζί με το signal strength, δεν υπάρχει internet feed. Κάποιες φορές το σηματάκι H εμφανίζεται με θαυμαστικό κι αργότερα χάνεται εντελώς.

Πρόβλημα 2: Χάνει τα Data αφότου αποσυνδεθώ από ένα WiFi AP ή σβήσω εντελώς το WiFi. Το Workaround αυτού του προβλήματος περιγράφεται στην ενότητα παραπάνω με τίτλο Επεξεργασία 1 - δεν έχει 100% επιτυχία.

Πρόβλημα 3: Και οι δύο ROM παρουσιάζουν το ίδιο πρόβλημα στο OpenVPN. Συγκεκριμένα ενώ συνδέεται κανονικά σε όποιο OpenVPN server έχουμε ρυθμίσει, δεν κάνει route τα πακέτα μέσω αυτού. Ούτε τα πακέτα του directly connected δικτύου (π.χ. 10.8.0.0/24) αλλά ούτε κι οτιδήποτε άλλα αν έχει επιλεχθεί ως default gateway.

 

Λίστα με όσα δοκιμάστηκαν για το πρόβλημα των Mobile Data

  • Το Connection Stabilizer Booster δεν βοήθησε. Όσο το σηματάκι H υπάρχει μαζί με το signal strength, το Connection Stabilizer Booster θεωρούσε ότι είναι συνδεδεμένο και δεν έκανε τίποτα. Αργότερα που χάθηκε το H, το Connection Stabilizer Booster ξεκίνησε τις προσπάθειες επανασύνδεσης. Μετά από 47 αποτυχημένες προσπάθειες, το σταμάτησα γιατί δεν είχε νόημα.
  • Ενεργοποίηση των επιλογών "Aggressive WiFi to cellular handover" και "Use legacy DHCP client", που βρίσκονται στα Developer options. Δε διορθώθηκε το πρόβλημα.
  • Εγκατάσταση του AndroPlusMod και δοκιμές με τις επιλογές. Υπό έλεγχο...

 

ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΑ

Tony_Ts - Dual SIM - SIM1 WIND old (no 4G) - SIM2 WIND old (no 4G) - AOSP+OMS/Substratum - Χάνονται τα Data μετά από Χ χρόνο

Tony_Ts - Dual SIM - SIM1 WIND old (no 4G) - SIM2 WIND old (no 4G) - AOSP SLIM6 V1.3 - Χάνονται τα Data μετά από Χ χρόνο

Tony_Ts - Dual SIM - SIM1 WIND new (4G) - SIM2 WIND old (no 4G) - AOSP+OMS/Substratum - Χάνονται τα Data μετά από Χ χρόνο

 

Άλλες αναφορές

Παρόμοιο πρόβλημα αναφέρουν και στο Forum του CM.

Edited by Tony_Ts
Link to comment
Share on other sites

Οταν συμπληρώσεις τα στοιχεία του apn, πατάς save (3 τελίτσες πανω δεξιά)?

 

Παιδιά, οι ρομ δεν είναι δικές μου.

Είναι από το mtkdev.

Εγώ απλά ενσωματωνω όλα όσα χρειάζονται σε ένα ζιπ, γραφοντας το αντίστοιχο σκριπτ, βελτιστοποιω και διορθώνω κάποια θεματακια λογω ασυμβατότητας με το α310. Επίσης προσθέτω και κάποιες εφαρμογες.

Στόχος είναι να εξαληφθουν τα προβλήματα που, ενδεχομένως, να προκύπτουν από λάθος μεθοδολογία φλασαρισματων

Μ αυτόν τον τρόπο, σας προσφέρω ενα "All In One zip" ...

 

...

 

Ειλικρινά, δεν σκοπεύω να ασχοληθώ άλλο με το σπορ. Ότι χρειαστείτε, μπορείτε να το βρείτε στο χδα. Εκεί ξέρουν περισσότερα, άλλωστε.... (και είναι αλήθεια αυτο, χωρίς ειρωνεία). :)

 

Εδιτ : βγήκε η 574. Δεν θα την φλασάρω. Είμαι πολύ ικανοποιημενος με την σλιμ.

Αδερφέ Jpower υπαρχουν αρκετα παιδια εδώ (αναμεσα τους κι εγώ) που καταλαβαίνουν το xda όπως καταλαβαίνει τον S Hawking ένας κάτοικος απο το Κορδελιό! Για ολους εμας συνέχισε την πολύ καλη δουλεια. Έχω περάσει όλες τις rom που εχεις ανεβάσει (αλλες stable, αλλες όχι) και δεν είχα μεγαλα bugs σε καμια. Με τα data δεν έχω απολύτως κανένα θέμα σε καμια rom, επανέρχονται αμεσως και σε εναλλαγή με το wifi. Συνδεονται αψογα μέχρι και στο ΜΕΤΡΟ της Θεσσαλονίκης γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει!!!

Link to comment
Share on other sites

Οταν συμπληρώσεις τα στοιχεία του apn, πατάς save (3 τελίτσες πανω δεξιά)?

 

Παιδιά, οι ρομ δεν είναι δικές μου.

Είναι από το mtkdev.

Εγώ απλά ενσωματωνω όλα όσα χρειάζονται σε ένα ζιπ, γραφοντας το αντίστοιχο σκριπτ, βελτιστοποιω και διορθώνω κάποια θεματακια λογω ασυμβατότητας με το α310. Επίσης προσθέτω και κάποιες εφαρμογες.

Στόχος είναι να εξαληφθουν τα προβλήματα που, ενδεχομένως, να προκύπτουν από λάθος μεθοδολογία φλασαρισματων

Μ αυτόν τον τρόπο, σας προσφέρω ενα "All In One zip" ...

 

...

 

Ειλικρινά, δεν σκοπεύω να ασχοληθώ άλλο με το σπορ. Ότι χρειαστείτε, μπορείτε να το βρείτε στο χδα. Εκεί ξέρουν περισσότερα, άλλωστε.... (και είναι αλήθεια αυτο, χωρίς ειρωνεία). :)

 

Εδιτ : βγήκε η 574. Δεν θα την φλασάρω. Είμαι πολύ ικανοποιημενος με την σλιμ.

 

εννοείται ότι κάνω save, αλλα δυστυχώς τίποτα. αν έχεις δοκιμάσει εσυ ο ίδιος σε cosmote, βάλε σε παρακαλώ φωτό απο το τι έχεις γράψει στα πεδία "όνομα", "apn" κτλ, όπως έχεις κάνει με vodafone και wind.

 

Το ότι σε σένα παίζουν τα data και σε άλλους όχι, δε σημαίνει ότι έχεις κάνει ελλιπή δουλειά εσύ, απλά γνωρίζεις περισσότερα απο μένα τουλάχιστον εδώ μέσα και για αυτό "πρήζω"!

Link to comment
Share on other sites

εννοείται ότι κάνω save, αλλα δυστυχώς τίποτα. αν έχεις δοκιμάσει εσυ ο ίδιος σε cosmote, βάλε σε παρακαλώ φωτό απο το τι έχεις γράψει στα πεδία "όνομα", "apn" κτλ, όπως έχεις κάνει με vodafone και wind.

 

Το ότι σε σένα παίζουν τα data και σε άλλους όχι, δε σημαίνει ότι έχεις κάνει ελλιπή δουλειά εσύ, απλά γνωρίζεις περισσότερα απο μένα τουλάχιστον εδώ μέσα και για αυτό "πρήζω"!

 

δεν εχω ΟΤΕ

μονο wind,voda

 

για την κοσμοτε, βγηκε καπου μια ανακοινωση, οτι είχε θέμα..

 

Με τις 2 ανωθεν εταιρίες, δεν έχω κανένα θέμα...

(νομιζω ότι, στο δικό μου, εχω περάσει R68, δεν θυμαμαι..)

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για το apn δεν γίνεται με κάποιο ζιπ να τα περάσουμε όπως τα έχουν οι άλλες ρομ;

 

για την vodafone, δεν χρειαζεται να τα περασετε

ζητηστετα με sms

(για HTC DESIRE 626)

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=2421&menuId=11346

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

κρίμα για τα data στη slim, γιατί καθ' όλα τα υπόλοιπα η rom είναι μια χαρά..

 

Θυμάστε απο τη λίστα των roms που βρίσκονται στην αρχική, ποια ήταν εντελώς απροβλημάτιστη; (τουλάχιστον μέχρι να λυθεί το θέμα, να μπορώ να κάνω τη δουλειά μου, γιατί περνάω πολλές ώρες έξω απο το σ΄πίτι, οπότε data, gps..είναι απαραίτητα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είσαι ο μόνος δυστυχώς :( Απελπιστικά μεγάλη αστάθεια στα Data. Τόσο μεγάλη που απογοητεύτηκα κι έκανα restore τάχιστα στην προηγούμενη που είχα (AOSP+OMS) η οποία πάλι έχει πρόβλημα, αλλά όχι τόσο έντονο.

 

Επεξεργασία

Για όσους έχουν πρόβλημα με τα Mobile Data στις παρακάτω ROM του jpower73:

AOSP SLIM6 V1.3 - MT6592 (CYANOGEΝMOD 13- r66) (18-09-2016)

AOSP+OMS/Substratum - MT6592 (CYANOGEΝMOD 13- r66) (17-09-2016)

Settings > More > Cellular networks > Access Point Names > 3 τελείες πάνω δεξιά > Reset to default

Ειδικά για την έκδοση SLIM6, στη δική μου περίπτωση δεν υπήρχαν καν τα APN κι έπρεπε να τα προσθέσω, κάτι που έκανα με σκονάκι.

 

Με αυτόν τον τρόπο έλυσα το πρόβλημα που δεν επανέρχονταν τα Mobile Data μετά από απενεργοποίηση του WiFi. Δεν φαίνεται όμως να λύνει το πρόβλημα αν σβήσουμε κι ανάψουμε τα Mobile Data χειροκίνητα στην SLIM6 :( Στην OMS φαίνεται να τα πηγαίνει καλά :)

Τις επόμενες ημέρες θα δω αν αυτό λύνει και το πρόβλημα της αποσύνδεσης των Mobile Data ανά τακτά χρονικά διαστήματα.

 

Δοκιμάστε το και καταθέστε εντυπώσεις ή άλλα ευρήματα (και φυσικά ποια ROM αφορούν οι παρατηρήσεις σας)

 

Τα εύσημα πάνε στον χρήστη Bjarne_Gronnevik.

 

το χα περασει μονος μου εξ αρχης γιατι δεν ειχε apn,τωρα αν το reset to default κανει κατι περα απο το να σβησει το apn που υπηρχε (η δεν υπηρχε) ηδη..θα δειξει.Το εκανα και ξαναπερασα το apn.

 

Πολυ καλη η slim αλλα αυτο με τα data.. (οπως εγραψα μπορει να μην φταιει η slim αλλα οι τελευταια patch του android που χρησιμοποιει (r62,r66 κλπ))

 

----- προσθήκη μηνύματος 99 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

κρίμα για τα data στη slim, γιατί καθ' όλα τα υπόλοιπα η rom είναι μια χαρά..

 

Θυμάστε απο τη λίστα των roms που βρίσκονται στην αρχική, ποια ήταν εντελώς απροβλημάτιστη; (τουλάχιστον μέχρι να λυθεί το θέμα, να μπορώ να κάνω τη δουλειά μου, γιατί περνάω πολλές ώρες έξω απο το σ΄πίτι, οπότε data, gps..είναι απαραίτητα!

 

ιΝew v3/maucat/a310 v3,καθαρες,ελαφριες,χωρις bugs και aosp

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

για την vodafone, δεν χρειαζεται να τα περασετε

ζητηστετα με sms

(για HTC DESIRE 626)

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=2421&menuId=11346

 

Ή vodafone "αρνείται" να μου τα στείλει χαχαχαχα.

Είμαι με 1,5 ώρες οθόνη ;πο τις 9:30 που το έβαλα από την πρίζα και από 100% μπαταρία έπεσα στο 47% έχω κάνει καλιμπρεισιον. Μάλλον πάω για μπαταρία...

Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ Jpower υπαρχουν αρκετα παιδια εδώ (αναμεσα τους κι εγώ) που καταλαβαίνουν το xda όπως καταλαβαίνει τον S Hawking ένας κάτοικος απο το Κορδελιό! Για ολους εμας συνέχισε την πολύ καλη δουλεια. Έχω περάσει όλες τις rom που εχεις ανεβάσει (αλλες stable, αλλες όχι) και δεν είχα μεγαλα bugs σε καμια. Με τα data δεν έχω απολύτως κανένα θέμα σε καμια rom, επανέρχονται αμεσως και σε εναλλαγή με το wifi. Συνδεονται αψογα μέχρι και στο ΜΕΤΡΟ της Θεσσαλονίκης γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει!!!

 

Ουτε εγω εχω προβλημα, τα δοκιμάζω σε υπογεια πολυκατοικιών, σε ασανσερ....

 

----- προσθήκη μηνύματος 80 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ή vodafone "αρνείται" να μου τα στείλει χαχαχαχα.

Είμαι με 1,5 ώρες οθόνη ;πο τις 9:30 που το έβαλα από την πρίζα και από 100% μπαταρία έπεσα στο 47% έχω κάνει καλιμπρεισιον. Μάλλον πάω για μπαταρία...

 

δοκιμασε αλλη συσκευη... βάλε HUAWEI ACSEND P7

 

ΕΔΙΤ: ΜΟΛΙΣ ΗΡΘαν οι ρυθμισεις

 

http://s9.postimg.org/9zvb62ltb/Screenshot_20160923_130117.pngposted image

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουν την σλιμ, ας μου στείλουν πμ και αντιμετωπίζουν θέματα αποσύνδεσης data και μη επαναφοράς,.. Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

το χα περασει μονος μου εξ αρχης γιατι δεν ειχε apn,τωρα αν το reset to default κανει κατι περα απο το να σβησει το apn που υπηρχε (η δεν υπηρχε) ηδη..θα δειξει.Το εκανα και ξαναπερασα το apn.

 

Πολυ καλη η slim αλλα αυτο με τα data.. (οπως εγραψα μπορει να μην φταιει η slim αλλα οι τελευταια patch του android που χρησιμοποιει (r62,r66 κλπ))

 

----- προσθήκη μηνύματος 99 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

ιΝew v3/maucat/a310 v3,καθαρες,ελαφριες,χωρις bugs και aosp

 

azuli οι roms που αναφέρεις βρίσκονται σίγουρα στο πρώτο post? μήπως εννοείς από needrom?! Για να βρω ακριβώς ποιες λες, ώστε να βάλω προς το παρόν τη πιο πρόσφατη απροβλημάτιστη!

Link to comment
Share on other sites

azuli οι roms που αναφέρεις βρίσκονται σίγουρα στο πρώτο post? μήπως εννοείς από needrom?! Για να βρω ακριβώς ποιες λες, ώστε να βάλω προς το παρόν τη πιο πρόσφατη απροβλημάτιστη!

 

ναι, απο needrom

και εγω σ'αυτην εχω μεινει και περιμενω να διορθωθουν τα πραγματα...

http://www.needrom.com/download/aosp-inew-v3-plus/

 

αυτην την MIUI την εχει βαλει κανεις?

http://www.mtk-dev.com/2016/08/stable-miui-8-8010-global-stable-mt6592.html

Edited by foxkel
enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε θέμα με την μη επαναφορά ντατα μετά απο απώλεια wifi, δείτε αυτό...

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sebouh00.smartwifitoggler

 

Στα settings /miscellaneous , τελευταία επιλογή

 

Επίσης, όσοι έχετε Network drops, δοκιμάστε αυτό..

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.connectionstabilizerbooster

Η εφαρμογή έχει ανέβει και στο χδα.

 

Δυστυχως, δεν μπορώ να τα δοκιμάσω, διότι δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα με τα δεδομένα...

Και κάτι τελευταίο, κατεβάστε και την τελευταία έκδοση του busybox.

Ίσως σχετικό, ίσως άσχετο.......

 

Επίσης, έχω αναθμισει τα ριλ απο 66 σε 68....

Στο δικό μου τηλ.

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε θέμα με την μη επαναφορά ντατα μετά απο απώλεια wifi, δείτε αυτό...

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sebouh00.smartwifitoggler

 

Στα settings /miscellaneous , τελευταία επιλογή

 

Επίσης, όσοι έχετε Network drops, δοκιμάστε αυτό..

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.connectionstabilizerbooster

Η εφαρμογή έχει ανέβει και στο χδα.

 

Δυστυχως, δεν μπορώ να τα δοκιμάσω, διότι δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα με τα δεδομένα...

Και κάτι τελευταίο, κατεβάστε και την τελευταία έκδοση του busybox.

Ίσως σχετικό, ίσως άσχετο.......

 

Επίσης, έχω αναθμισει τα ριλ απο 66 σε 68....

Στο δικό μου τηλ.

Ανέβασε ένα ζιπ να τα βάλουμε καιστο δικό μας... ;) για τα ριλ...

Link to comment
Share on other sites

Ίσως σχετικό, ίσως άσχετο.......

 

Επίσης, έχω αναθμισει τα ριλ απο 66 σε 68....

Στο δικό μου τηλ.

 

Σου είναι εύκολο να μας δώσεις draft οδηγίες για το πως να το κάνουμε κι εμείς; :O

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε ένα ζιπ να τα βάλουμε καιστο δικό μας... ;) για τα ριλ...

 

Συμφωνω και εγώ!

 

Εμένα σήμερα έχασε το σήμα δύο φορές την δεύτερη το έκανα reboot. Δεν δοκίμασα με airplane on-off ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω να καταθέσω το εξής: επειδή τις τελυταίες μέρες έχω φλασάρει τουλάχιστον 4-5 διαφορετικές roms για να κατασταλάξω κάπου που να παίζουν τα data κανονικά, παρατήρησα ότι σε όλες μου κάνει το ίδιο. Παρόλο που βάζω χειροκίνητα τις ρυθμίσεις του apn (cosmote) δε λέει να μπει με τίποτα στο νετ. Οπότε: μήπως τελικά όλοι εμείς που έχουμε το συγκεκριμένο θέμα έχουμε κάνει κάποια ******* στα φλασαρίσματα και έχει με κάποιο τρόπο μπλοκάρει κάτι...Δεν είναι λογικό σε κάποιους να παίζει και σε άλλους όχι...

 

Υ.Σ. από rom σε rom τα wipes γίνονται κανονικά, cashe, system, data, internal και 4-5 φορές μάλιστα με ενδιάμεσο reboot to recovery.

 

Σηκώνω τα χέρια ψηλά πλέον!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω να καταθέσω το εξής: επειδή τις τελυταίες μέρες έχω φλασάρει τουλάχιστον 4-5 διαφορετικές roms για να κατασταλάξω κάπου που να παίζουν τα data κανονικά, παρατήρησα ότι σε όλες μου κάνει το ίδιο. Παρόλο που βάζω χειροκίνητα τις ρυθμίσεις του apn (cosmote) δε λέει να μπει με τίποτα στο νετ. Οπότε: μήπως τελικά όλοι εμείς που έχουμε το συγκεκριμένο θέμα έχουμε κάνει κάποια ******* στα φλασαρίσματα και έχει με κάποιο τρόπο μπλοκάρει κάτι...Δεν είναι λογικό σε κάποιους να παίζει και σε άλλους όχι...

 

Υ.Σ. από rom σε rom τα wipes γίνονται κανονικά, cashe, system, data, internal και 4-5 φορές μάλιστα με ενδιάμεσο reboot to recovery.

 

Σηκώνω τα χέρια ψηλά πλέον!

 

Dalvik cache?

Την εχω περάσει με φιλζ.

Μια φορά τα wipes.

 

 

Σχετικά με την κοσμοτε. Δικος μου άνθρωπος , έχει πάθει το ίδιο σε emui (κιτκατ). Μια μέρα, στα ξαφνικά, έπαψε να μπαίνει στα ντατα. Αλλαγή σιμ και είναι οκ.

 

Θυμάμαι, έπρεπε να είναι στην σιμ 1 για να δουλέψει η εφαρμογή του whatsup. Αφού προέκυψε το πρόβλημα , δεν την αναγνωριζε καν η εφαρμογή την κάρτα. Ακόμη και σε wifi

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

azuli οι roms που αναφέρεις βρίσκονται σίγουρα στο πρώτο post? μήπως εννοείς από needrom?! Για να βρω ακριβώς ποιες λες, ώστε να βάλω προς το παρόν τη πιο πρόσφατη απροβλημάτιστη!

 

η iNew στο needrom και οι αλλες στο modaco.

 

 

 

 

Λοιπον το βαλα στο ματι ασχημα.Το καλυτερο vfm που εχω δει μετα το coolpad.Παρτε ματι τι εχει πανω το τουμπανο http://www.xda-developers.com/blu-life-one-x2-launches-on-october-7th-for-150-sd430-5-2-1080p-3000mah-qc-3-0/

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

η iNew στο needrom και οι αλλες στο modaco.

 

 

 

 

Λοιπον το βαλα στο ματι ασχημα.Το καλυτερο vfm που εχω δει μετα το coolpad.Παρτε ματι τι εχει πανω το τουμπανο http://www.xda-developers.com/blu-life-one-x2-launches-on-october-7th-for-150-sd430-5-2-1080p-3000mah-qc-3-0/

Azuli φίλε,μακρυα!!!όσα vfm είδα από διάφορες εταιρίες της π****ας βγήκαν πατάτες...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...