Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά. Χθες προσπάθησα να φλασάρω την miui 8. Προσπάθησα και με philz αλλά και με twrp 2.8.6 recovery αλλά και τις δυο φορες δεν δούλευαν τα ΔΕΔΟΜΕΝΑ. Φλάσαρα ως εξης: Πρωτα τον και στο καπάκι το πατσ και έπειτα εκανα reboot και μπήκα στο συστημα. Ξέρεις κανεις κάτι? Και δεύτερον τώρα πέρασα την Color OS 2.1.1 πως αλλάζουμε το χρώμα του led ειδοποίησης;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Καλημέρα παιδιά. Χθες προσπάθησα να φλασάρω την miui 8. Προσπάθησα και με philz αλλά και με twrp 2.8.6 recovery αλλά και τις δυο φορες δεν δούλευαν τα ΔΕΔΟΜΕΝΑ. Φλάσαρα ως εξης: Πρωτα τον και στο καπάκι το πατσ και έπειτα εκανα reboot και μπήκα στο συστημα. Ξέρεις κανεις κάτι? Και δεύτερον τώρα πέρασα την Color OS 2.1.1 πως αλλάζουμε το χρώμα του led ειδοποίησης;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Πρέπει να περάσεις APN χειροκίνητα υπόθεση εύκολη ....1 λεπτό δουλειά....η ρομ δουλεύει άψογα.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να περάσεις APN χειροκίνητα υπόθεση εύκολη ....1 λεπτό δουλειά....η ρομ δουλεύει άψογα.

 

Φίλε μου ευχαριστώ αλλά για πια ρομ μιλάς; Miui ή color is? Δεν γνωρίζω το APN αν μπορείς να μου εξηγήσεις τι κάνω στα γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ευχαριστώ αλλά για πια ρομ μιλάς; Miui ή color is? Δεν γνωρίζω το APN αν μπορείς να μου εξηγήσεις τι κάνω στα γρήγορα.
Φίλε μου ευχαριστώ αλλά για πια ρομ μιλάς; Miui ή color is? Δεν γνωρίζω το APN αν μπορείς να μου εξηγήσεις τι κάνω στα γρήγορα.

Για την miui γράφει,τα apn είναι για να εχεις δεδομένα.googlare apn vodafone ,cosmote κτλ και θα καταλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

Για την miui γράφει,τα apn είναι για να εχεις δεδομένα.googlare apn vodafone ,cosmote κτλ και θα καταλάβεις.

 

Μάγκες το googlara ήδη φεύγω αμέσως για φλασάρισμα γιατί η miui τα σπάει ! Σας ευχαριστώ καλή Κυριακή!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε για πες μου λιγο αυτό που ρωτησα πιο πριν,οι εφαρμογες και τα παιχνίδια γινεται να αποθηκευθουν στην καρτα sd με την νέα MIUI?

Επισης για να περαστει ποια ακριβος είναι η διαδικασια φλασαρισματος και τι εξτρα (αν)χρειαζεται να φλασαρουμε(όπως π.χ πατς ηχου η sms κ.τ.λ!)?

Φίλη.:p

Δες αυτό το ποστ του Αζουλι για μεταφορά στην SD.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6921854#post6921854

 

Για το φλασάρισμα, εγώ την πέρασα με CWM recovery αλλά οι περισσότεροι χρησιμοποιούν TWRP. Έκανα όλα τα wipes (wipe data/cache partition, format cache/data/system και wipe dalvic cache) και μετά φλάσαρα τη ρομ, το Α310 patch και το SuperSu από εδώ

http://www.mtk-dev.com/2016/09/stable-miui-8-6922-global-mt6592.html

Τα φλασάρεις όλα μαζί και μετά κάνεις επανεκκίνηση και αφού κάνεις, κάνεις στο καπάκι άλλη μία όπως λέει και ο developer. Μετά θα δεις αν ο ήχος σου φαίνεται χαμηλός για να βάλεις το sound patch που βρίσκεται και αυτό στο παραπάνω λινκ.

 

Εγώ είχα πρόβλημα με το LED (δεν είχα όλα τα χρώματα) και πέρασα επιπλέον και αυτό

https://mega.nz/#!cF5nyLxQ!EZ4NVlCvkZJ2XsThGOx8tTBWcPqRxVbgm0odlyjFM1A

Άλλοι όμως δεν είχαν, οπότε δες πρώτα και μετά.

 

Αυτά! Επίσης, όπως θα διάβασες παραπάνω, θα πρέπει να ρυθμίσεις APN για να δουλεύουν τα δεδομένα σου.

Πηγαίνεις Ρυθμίσεις - Κάρτες SIM και Κινητά Δίκτυα - Διαλέγεις την κάρτα σου - Ονόματα Access Point - Νέο APN

Αναλόγως με τον πάροχο κινητής σου, κάνεις τις ανάλογες ρυθμίσεις τις οποίες τις βρίσκεις εύκολα με ένα γκουκλάρισμα

Εγώ που έχω Vodafone τα πέρασα από εδώ

https://www.apnsettings.org/greece/vodafone-4g-apn-settings-for-iphone/ (το λινκ λέει iphone αλλά έχει και οδηγίες για android)

Link to comment
Share on other sites

Όσοι κάνετε χρήση της μυιυ, παρακαλώ ανεβάστε screenshot με κατανάλωση σε sot σε 75 και 50 τοις εκατό.

Ευχαριστώ.

 

................

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις πως μπορουμε να κανουμε το τηλεφωνο να φαινεται unroot (με την τελευταια miui) ωστε να παιζει το pokemon go?
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις πως μπορουμε να κανουμε το τηλεφωνο να φαινεται unroot (με την τελευταια miui) ωστε να παιζει το pokemon go?

 

ριξε μια ματια εδω,υπαρχουν πολλες επιλογες

https://www.google.gr/search?q=android+hide+root&gws_rd=cr&ei=Uc7wV9bzEcfXU6v-ougP

Link to comment
Share on other sites

................

Το έχω δει αλλά στην Miui νομίζω πρέπει να το αφήσω μέχρι το 10% και μετά να δείξω screenshot.

γιατί η ρομ δείχνει πόση ώρα ειναι ανοιχτή η οθόνη και δεν προβλέπει ;)

Link to comment
Share on other sites

καλα επαθα πλακα με το τι υποστηριξη εχει η miui στην Ελλαδα!

https://xiaomi-miui.gr/community/

 

xiaomi με βλεπω να σου ρχομαι

 

Είναι τρέλα ενεργή κοινότητα....στην οικογένεια ήδη υπάρχει ένα redmi note 2 και ένα redmi note 3 ....και με βλέπω σε λίγο καιρό για mi5s

Link to comment
Share on other sites

καλα επαθα πλακα με το τι υποστηριξη εχει η miui στην Ελλαδα!

https://xiaomi-miui.gr/community/

 

xiaomi με βλεπω να σου ρχομαι

 

Εδω και λιγες μερες αφησα στην ακρη το coolpad f1 και χρησιμοποιω το xiaomi redmi note 3 pro international.

Επιτελους σημα και μετα απο μετρο , ναι δεν εχω το αγχος που ειχα με το f1.

Ειχα χασει αρκετα τηλεφωνα στα οσο χρονια το ειχα.

 

Το συνηθισα το miui σε λιγες και ειναι πολυ καλο.

Το μονο - οτι για την ωρα δεν εχει root και καποια καλη custom rom το συγκεκριμενο μοντελο.

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις ποιοι ειναι οι drivers για windows 10, γιατι εξακολουθει να μην βλεπει το pc το τηλρφωνο...

Με windows 10 εμένα το βλέπει αμέσως χωρίς να περαστούν drivers....αν περάσανε τα windows πάνω από παλιά έκδοση δεν έχει θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις ποιοι ειναι οι drivers για windows 10, γιατι εξακολουθει να μην βλεπει το pc το τηλρφωνο...

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5590826#post5590826

 

δεν ειναι αποκλειστικα για τους drivers το thread αλλα σου λεει ποιους,πως και απο που

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις ποιοι ειναι οι drivers για windows 10, γιατι εξακολουθει να μην βλεπει το pc το τηλρφωνο...

 

μπορεις να δοκιμασεις και αλλο τροπο

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/10665-Windows-10-Αναγνώριση-συσκευής-Xiaomi/

Link to comment
Share on other sites

εχω φτιαξει δικο μου Patch με τιμες κοντα σε αυτες που ειχε η official οταν το αγορασαμε γιατι αυτο το patch Που δινει μαζι με την rom δυναμωμει και χαλαει πολυ τον ηχο

 

Care to share azuli? :worry:

Έχεις απόλυτο δίκιο! Το patch που δίνει μαζί με τη ROM δυναμώνει πολύ τον ήχο με αποτέλεσμα να τον χαλάει. Θα ήθελες να μας δώσεις το δικό σου patch;

 

Κατά τα άλλα...

Μετά από πολλά προβλήματα και troubleshooting με τις ROM AOSP SLIM6 V1.3 και AOSP+OMS/Substratum, κατέληξα στο ότι απλά δεν αξίζουν να ασχολούμαι άλλο. Η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι ήταν ένα παράξενο σκάλωμα που έφαγε το τηλέφωνο... Δε μπορούσα να κάνω καμία κλήση από καμία από τις δύο κάρτες κι όταν με καλούσαν δεν εμφάνιζε τίποτα στο τηλέφωνο, παρά το ότι έδειχνε σε αυτόν που με καλεί ότι χτυπάει κανονικά. Το χειρότερο από όλα ήταν ότι το πρόβλημα δεν μπορούσε να λυθεί ούτε με Flight Mode On/Off αλλά ούτε και με Reboot/Restart:!:

 

Εγκατέστησα την MiUi 8 6.9.22 Global - MT6592 (ευχαριστώ πολύ calliope82!) Μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει και παίζουν καλά τα: data, VPN, επιλεκτική ενεργοποίηση κάρτας. Αν δεν εμφανιστεί καμιά πλήρως λειτουργική LP ή MM, με βλέπω να μένω με αυτή. Είναι όμορφη!

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Care to share azuli? :worry:

Έχεις απόλυτο δίκιο! Το patch που δίνει μαζί με τη ROM δυναμώνει πολύ τον ήχο με αποτέλεσμα να τον χαλάει. Θα ήθελες να μας δώσεις το δικό σου patch;

 

ειναι στο ποστ 22870

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν δεν εμφανιστεί καμιά πλήρως λειτουργική LP ή MM, με βλέπω να μένω με αυτή. Είναι όμορφη!

 

κι εγω το ιδιο,μακαρι να την ειχα δοκιμασει μηνες πριν,τοσο καιρο με προβληματικο τηλεφωνο..

Και να βγει bugless mm /nougat θα το σκεφτω αν φυγω απο miui.

Ποιο γρηγορη και σταθερη rom δεν εχω ξαναβρει απο τοτε που πηρα το κινητο.

 

 

 

 

(ξεκλειδωμα developer options πατωντας 7 φορες το Miui version απο settings/about phone,animations στο 0.5 και απο settings/battery and performance: hide system animations = αλλο τηλεφωνο)

 

Και με το miui.gr οτι προβλημα παρουσιαστει εκει υπαρχει λυση,διαβαζα με τις ωρες χθες.

 

 

Ο aospακιας πεθανε!

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

 

αν πατησεις στο analyze battery usage ή στο battery use, σου βγάζει screen on time?

Διαβάζω σχόλια ότι είναι ενεργοβόρα...

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

αν πατησεις στο analyze battery usage ή στο battery use, σου βγάζει screen on time?

Διαβάζω σχόλια ότι είναι ενεργοβόρα...

 

http://i571.photobucket.com/albums/ss151/youtube_9999/Mobile%20Uploads/th_Screenshot_2016-10-02-22-48-03-500_com.miui.securitycenter.png

 

Ναι είχα βγάλει αλλά με πήρε ο ύπνος πριν την ανεβάσω.:lol: Είναι λίγο ενεργοβόρα αλλά όχι μεγάλες διαφορές με τις mm. Ειδικά αν ορίσεις στο battery save να κλείνει τις εφαρμογές είναι κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

κι εγω το ιδιο,μακαρι να την ειχα δοκιμασει μηνες πριν,τοσο καιρο με προβληματικο τηλεφωνο..

Και να βγει bugless mm /nougat θα το σκεφτω αν φυγω απο miui.

Ποιο γρηγορη και σταθερη rom δεν εχω ξαναβρει απο τοτε που πηρα το κινητο.

 

Και με το miui.gr οτι προβλημα παρουσιαστει εκει υπαρχει λυση,διαβαζα με τις ωρες χθες.

 

Ο aospακιας πεθανε!

 

Έχω την global 8 , όχι την developer 22.9 και μου λαγκάρει-κρακάρει πχ playstore στο scroll και σε κάτι άλλα.

σε σένα ρολλάρει κανονικά? Να πάω στην developer 22.9?

Περάστηκε με twrp 3.02 με τα mount όπως συνήθως. Μήπως θέλει 2-3 περάσματα από πάνω να στρώσει, όπως παλιά?

 

Στο miui.gr θα βρεις και τον παλιό γνώριμο gkalen με τις σουπερ ρομ του.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την global 8 , όχι την developer 22.9 και μου λαγκάρει-κρακάρει πχ playstore στο scroll και σε κάτι άλλα.

σε σένα ρολλάρει κανονικά? Να πάω στην developer 22.9?

Περάστηκε με twrp 3.02 με τα mount όπως συνήθως. Μήπως θέλει 2-3 περάσματα από πάνω να στρώσει, όπως παλιά?

 

Στο miui.gr θα βρεις και τον παλιό γνώριμο gkalen με τις σουπερ ρομ του.

 

χα,τον τσεκαρα τον gkalen,ειναι στο τριτο μεταπτυχιακο εκει μεσα,ετοιμαζεται να φυγει για Κινα..!

 

Nαι η 6.9.22 ειναι πιο smooth απο την 8.0.1.0 ειδικα στο scrolling σε λιστες,settings και τετοια.

 

Βεβαια παιζει ρολο και τι theme εχεις πανω,μερικα την κανουν πιο αργη η μπορουν να βγαλουν και bugs δικα τους ασχετα.Τo default ειναι καλο παντως.

 

Βαλε hide system animations απο battery and performance,εχει διαφορα μεγαλη,οπως και τα animations στο 0.5

 

Αν δεν βαριεσαι περνα 6.9.22 η σε λιγες μερες 6.9.29 οταν την δωσει ο mtkdev.Εχει διαφορα στο smoothness και νεα features.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά δεν έχει locale Ελλαδάρα, μόνο κάτι τριτοκοσμικές... Αστειεύομαι, καλύτερα locale India, βγαίνουν περισσότερα theme στο store. :p
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...