Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε αυτήν την aosp, τα χρώματα στις μπάρες σήματος ξεκινάνε άσπρα/γκρι ή μπλε και πορτοκαλί; Αυτό είναι ένα σημάδι αν είναι πειραγμένη καθόλου ή όχι, που συνήθως προκαλεί θέματα με gravitybox(όπως οι laek και η mlais).

 

Με ψήνει πολύ να την κατεβάσω να την βάλω, αλλιώς να δοκιμάσω την Nexus 5 rom από needrom.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

δοκιμαζω απο χθες την νεα aosp απο Lzy,ολα καλα μεχρι τωρα δεν εχω βρει bug.O ηχος ειναι πολυ δυνατος τοσο που θα τον κατεβασω απο το mobile uncle.Eχει και Ελληνικα.Η rom αν εξαιρεσεις μερικα (πολυ λιγα) κινεζικα apps ειναι εντελως γυμνη,πραγμα που μου αρεσει.Βαζεις οτι gapps θελεις.Συνιστω paranoid android gapps που διαλεγεις τι θελεις να βαλεις και σου βαζει και την τελευταια εκδοση L του Playstore.Το led βγαζει 3 χρωματα,κοκκινο,πρασινο και κιτρινο

 

thread--> http://bbs.ydss.cn/thread-488066-1-1.html

download--> http://pan.baidu.com/s/1kT9RmAV

password--> 9act

PA Gapps --> http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2397942

 

Προσπαθουσα χθες να βαλω xposed στην unicom αλλα δεν,ουτε καν το 2.4.1.Παντως αυτο με τα χρωματα ισχυει,εκει που δεν το πολυπιστευα.Tο καταλαβα μολις εβαλα την aosp μετα απο μερικες μερες με την Unicom..!

Μιας και φαίνεται αξιόλογη ανέβασε την κάπου να μπορεί να την πάρει κι άλλος κόσμος ευκολότερα

Αγαθορεγία θα κάνεις:)

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτήν την aosp, τα χρώματα στις μπάρες σήματος ξεκινάνε άσπρα/γκρι ή μπλε και πορτοκαλί; Αυτό είναι ένα σημάδι αν είναι πειραγμένη καθόλου ή όχι, που συνήθως προκαλεί θέματα με gravitybox(όπως οι laek και η mlais).

 

Με ψήνει πολύ να την κατεβάσω να την βάλω, αλλιώς να δοκιμάσω την Nexus 5 rom από needrom.

 

οχι δεν ειναι χρωματιστα,μαλλον επειδη εχει βαση την indonesian οχι την a310

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μιας και φαίνεται αξιόλογη ανέβασε την κάπου να μπορεί να την πάρει κι άλλος κόσμος ευκολότερα

Αγαθορεγία θα κάνεις:)

 

πες μου εναν σερβερ που να δεχεται χωρις συνδρομη πανω απο 300mb και την ανεβαζω το απογευμα..!

Link to comment
Share on other sites

Κακό το γεγονός πως δεν είναι χρωματιστά. Αν βάλεις xposed και gravitybox πχ, τα quick setting tiles φαίνονται όλα ή μερικά δεν εμφανίζονται καν(όπως πχ το brightness ή το auto rotation); Επίσης αν κάνεις αλλαγές από θείο για τον ήχο, σώζονται οι αλλαγές ή όχι;

 

Για να ανεβάσεις αρχεία, αν κάνεις λογαριασμό σε cloud υπηρεσία δεν θα έχεις θέμα με μέγεθος αρχείου. Εγώ προσωπικά έχω στο copy.com αλλά μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το mega.co.nz πχ του γνωστού Kim Dotcom. Κατεβάζω με download manager από baidu τώρα και πιάνει με το ζόρι 10-15 KB/sec, και κολλάνε και τα connections συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Κακό το γεγονός πως δεν είναι χρωματιστά. Αν βάλεις xposed και gravitybox πχ, τα quick setting tiles φαίνονται όλα ή μερικά δεν εμφανίζονται καν(όπως πχ το brightness ή το auto rotation); Επίσης αν κάνεις αλλαγές από θείο για τον ήχο, σώζονται οι αλλαγές ή όχι;

 

δουλευουν ολα απο το gravity.Οι αλλαγες δεν σωζονται αλλα δεν ειναι και κατι το τραγικο!απλα ειναι λιγο πιο δυνατο το ηχειο,τα ακουστικα ειναι μια χαρα σε ενταση.Αν δεν σου χει κατεβει η ρομ μεχρι το απογευμα την ανεβαζω αλλα υπολογιζω να παω σπιτι κατα τις 5 βαλε και 2-3 ωρες να ανεβει υπολογισε 8.Ισως καποιος την ανεβασει πιο γρηγορα.. Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Παιδιά αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα, με τη Ρομ όπως ήρθε ρουταρισμένη από το vickmall,

και έχοντας δυο κάρτες σιμ μέσα, με πρώτη και βασική κάρτα την Q card της wind, και δεύτερη την whatsup της cosmote.

Καλώντας ένα νούμερο από τις επαφές η από το πληκτρολόγιο, από την σιμ Q card, μου βγάζει το μήνυμα

(roaming warning

the sim card that you are about to use is now roaming would you like to continue?)

πατώντας το ναι παίρνει κανονικά.

Ενώ καλώντας το νούμερο από τη σιμ της cosmote, δεν έχει κανένα θέμα.

Αλλά το ποιο βασικό είναι που δεν μπορώ να συνδεθώ στο 3G δίκτυο της Q, στην cosmote δεν δοκίμασα και ούτε θέλω να δοκιμάσω γιατί την έχω μόνο σαν δευτερεύων κάρτα μόνο για να με παίρνουν.....

 

Αν γνωρίζει κάποιος για το θέμα που έχω, τον ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Όσο κι αν έψαξα το συγκεκριμένο θέμα δεν βρήκα κάποια απάντηση στο πρόβλημα το δικό μου.

Θέλω επίσης να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά που ασχολούνται με Coolpad και μας δίνουν τα φώτα τους.

Link to comment
Share on other sites

πες μου εναν σερβερ που να δεχεται χωρις συνδρομη πανω απο 300mb και την ανεβαζω το απογευμα..!

 

Κάνε εγγραφή δωρεάν στο mega.co.nz και είσαι ΟΚ. Ανεβάζεις ότι θέλεις, έκανα και εγώ προχθές.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Παιδιά αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα, με τη Ρομ όπως ήρθε ρουταρισμένη από το vickmall,

και έχοντας δυο κάρτες σιμ μέσα, με πρώτη και βασική κάρτα την Q card της wind, και δεύτερη την whatsup της cosmote.

Καλώντας ένα νούμερο από τις επαφές η από το πληκτρολόγιο, από την σιμ Q card, μου βγάζει το μήνυμα

(roaming warning

the sim card that you are about to use is now roaming would you like to continue?)

πατώντας το ναι παίρνει κανονικά.

Ενώ καλώντας το νούμερο από τη σιμ της cosmote, δεν έχει κανένα θέμα.

Αλλά το ποιο βασικό είναι που δεν μπορώ να συνδεθώ στο 3G δίκτυο της Q, στην cosmote δεν δοκίμασα και ούτε θέλω να δοκιμάσω γιατί την έχω μόνο σαν δευτερεύων κάρτα μόνο για να με παίρνουν.....

 

Αν γνωρίζει κάποιος για το θέμα που έχω, τον ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Όσο κι αν έψαξα το συγκεκριμένο θέμα δεν βρήκα κάποια απάντηση στο πρόβλημα το δικό μου.

Θέλω επίσης να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά που ασχολούνται με Coolpad και μας δίνουν τα φώτα τους.

 

πρεπει να βαλεις τα σωστα apn για να δουλεψει το 3g και αυτο με το roaming ειναι φυσιολογικο,με roaming δουλευει η q

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να βαλεις τα σωστα apn για να δουλεψει το 3g και αυτο με το roaming ειναι φυσιολογικο,με roaming δουλευει η q

 

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, αλλά τα apn είναι απενεργοποιημένα, πως και από που μπορώ να τα αλλάξω;

 

Edit: να είσαι καλά φίλε μου το κατάφερα με το 3G...

Για το roaming έτσι θα μου το βγάζει πάντα, η μπορώ με κάποιον τρόπο να παίρνει τηλέφωνο κανονικά;

Edited by Arisam
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το κατέβασμα από τους σέρβερ της baidu, αν δοκιμάσετε να γραφτείτε στην υπηρεσία cloud που έχουν και στήσετε και τη σχετική εφαρμογή στον υπολογιστή σας θα δείτε ότι στέλνοντας το επιθμητό αρχείο στο cloud και κατεβάζοντας από την εφαρμογή, οι ταχύτητες είναι από αποδεκτές έως υπερηχητικές :lol:

Αρκεί μια σχετική εξοικείωση με τα κουμπάκια της εφαρμογής που είναι στα κινέζικα:ninja:

Link to comment
Share on other sites

εχει καποιος προβλημα με το gps στην ρομ του jonzalvo δε μου βρισκει κανενα δορυφορο
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ την έχω δοκιμάσει και είναι καταπληκτική. Νόμιζα ότι αυτή ήταν πιο καινούργια έκδοση της δεν κατάλαβα ότι ήταν πιο παλιά από την έκδοση που είχα ήδη.

 

Βασίλης

 

Βάλτε ένα ling εδώ ρε παιδιά να δοκιμάσουμε και εμείς

Link to comment
Share on other sites

παιδιά για το "Οδηγός εγκατάστασης επίσημων ρομ της Coolpad μορφής .cpb με χρήση του YGDP tool και εγκατάσταση Custom recovery" που έχει στην αρχή του ποστ λέει να κατεβάσω το Vcom_driver_autoinstall αλλά στο φάκελο έχει πολλά μέσα τι να κατεβάσω, το win7 μόνο (γιατί έχω win7)??

και στο Επίσημη ρομ σε μορφή .cpb πως ακριβώς την κατεβάζω?

Edited by kambou
Link to comment
Share on other sites

@azuli αν μπορείς ανέβασε κάπου την ρομ, το baidu σήμερα δεν παλεύεται. Παλιότερα κατέβασα μια χαρά, αλλά αυτή η rom αλλά αρνείται πεισματικά να κατέβει.
Link to comment
Share on other sites

αυτο που ειπα το πρωι οτι ο ηχος στο ηχειο της lzy aosp δεν ειναι κατι το τραγικο το παιρνω πισω..!Μετα απο λιγες ωρες χρηση μπορω να πω οτι οντως ειναι κατι το τραγικο!Επιπλεον δεν εχει καλη διαχειριση στην μπαταρια και φορτιζει πολυ αργα.

 

Δεν ξερω αν εχει νοημα πλεον να την ανεβασω.Εκτος απο αυτα δεν ειδα κατι αλλο κακο,αλλα ενταξει,η a310 ειναι το ιδιο πραγμα αλλα καλυτερη!

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, αλλά τα apn είναι απενεργοποιημένα, πως και από που μπορώ να τα αλλάξω;

 

Edit: να είσαι καλά φίλε μου το κατάφερα με το 3G...

Για το roaming έτσι θα μου το βγάζει πάντα, η μπορώ με κάποιον τρόπο να παίρνει τηλέφωνο κανονικά;

 

εχει επιλογη λογικα στις ρυθμισεις κλησεων να μην σε ξαναειδοποιησει οτι θα χρησιμοποιησεις roaming (Βασικα δεν ξερω με ποια rom εισαι αλλα οι περισσοτερες rom την εχουν αυτην την επιλογη).Και επιπλεον αν βαλεις gravity box εχει επιλογη να εξαφανισει και το εικονιδιο το ''R''

Link to comment
Share on other sites

Αυτή ήταν η beta που περίμενες πως και πως; Ή είναι άλλη που αξίζει να την περιμένω; Για να ξέρω κατά που να πάω τώρα αν αλλάξω rom.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα ηθελά να ρωτησω κατι ασχετο με rom αλλα σιγουρα καποιος απο εσας θα γνωριζει καθως ειμαι ασχετος σε αυτο το θεμα :) . Η κανονικη μου sim ειναι whats up Cosmote. Αυτη τη στιγμη εχω μονο αυτη στο κινητο. Χρησιμοποιω στο pc με 3g usb stick to mobile broadband της Vodafone . Μπορω να χρησιμοποιησω αυτο το internet στο κινητο κανονικα βαζοντας την sim στο Coolpad ? Και αν ναι θα δεχομαι κανονικα μηνυματα απο WhatsApp , viber κλπ στον αριθμο μου της sim της Cosmote και θα ειναι στη sim slot που δεν εχει 3g support ?
Keep smiling :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

παιδιά για το "Οδηγός εγκατάστασης επίσημων ρομ της Coolpad μορφής .cpb με χρήση του YGDP tool και εγκατάσταση Custom recovery" που έχει στην αρχή του ποστ λέει να κατεβάσω το Vcom_driver_autoinstall αλλά στο φάκελο έχει πολλά μέσα τι να κατεβάσω, το win7 μόνο (γιατί έχω win7)!

και το YGDP setup όταν το πατάω δεν μου βγάζει κάτι για να το κατεβάσω !!

 

Vcomdriver -> Κατεβάζεις το φάκελο για τα 7 και το install.exe (για 32bit) ή το άλλο για 64.

Για το YGDP κλικάρεις το YGDP_Setup_V3.83_Beta_Assembly.zip που έχει μέσα το exe αρχείο για την εγκατάσταση.

(Πάνω δεξιά κλίκαρε στο κουμπάκι με τις γραμμες, κάτω από το σύδεση, για να δεις ολόκληρα τα ονόματα.)

Link to comment
Share on other sites

Vcomdriver -> Κατεβάζεις το φάκελο για τα 7 και το install.exe (για 32bit) ή το άλλο για 64.

Για το YGDP κλικάρεις το YGDP_Setup_V3.83_Beta_Assembly.zip που έχει μέσα το exe αρχείο για την εγκατάσταση.

(Πάνω δεξιά κλίκαρε στο κουμπάκι με τις γραμμες, κάτω από το σύδεση, για να δεις ολόκληρα τα ονόματα.)

 

ναι σε ευχαριστώ αυτά μόλις τα βρήκα!!Στο λινκ για τη ROM όμως , κάνω κλίκ πάνω σε κάποια αλλά με πάει σε μια σελίδα με κάτι κινέζικα και δεν κατεβαίνει αυτό που επέλεξα

 

EDIT: ΕΝΤΑΞΕΙ κολλούσε απλά το σιτε!!!!

Edited by kambou
Link to comment
Share on other sites

Αυτή ήταν η beta που περίμενες πως και πως; Ή είναι άλλη που αξίζει να την περιμένω; Για να ξέρω κατά που να πάω τώρα αν αλλάξω rom.

 

αν η ερωτηση ειναι προς εμενα τοτε η απαντηση ειναι οχι!Δοκιμαζω roms απ'ολους.Η αλλη αξιζει να την περιμενεις αλλα θα ρθει οταν αυτος που την φτιαχνει βρει χρονο να την τελειωσει!

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

ναι σε ευχαριστώ αυτά μόλις τα βρήκα!!Στο λινκ για τη ROM όμως , κάνω κλίκ πάνω σε κάποια αλλά με πάει σε μια σελίδα με κάτι κινέζικα και δεν κατεβαίνει αυτό που επέλεξα

 

EDIT: ΕΝΤΑΞΕΙ κολλούσε απλά το σιτε!!!!

 

Αν πέρασες τους drivers σωστά (το PC σου αναγνωρίζει το τηλ όταν το συνδέεις ανοιχτό, και εμφανίζονται οι κάρτες SD), τότε τα υπόλοιπα είναι παιχνιδάκι.

Link to comment
Share on other sites

αν η ερωτηση ειναι προς εμενα τοτε η απαντηση ειναι οχι!Δοκιμαζω roms απ'ολους.Η αλλη αξιζει να την περιμενεις αλλα θα ρθει οταν αυτος που την φτιαχνει βρει χρονο να την τελειωσει!

 

Καλά, με βλέπω να δοκιμάζω vibe ui όσα για να δω πως δεν δουλεύει το gesture για το screen wake και μετά να βάλω emui για να την δω για λίγο καιρό.

 

Στην οποία emui τι να βάλω; 1013 ή unicom; Νομίζω η δεύτερη είναι 4 μέρες πιο φρέσκια.

Link to comment
Share on other sites

 

Υπάρχει επιλογή και για το που θα αποθηκευθεί το backup, αλλά και για το από που θα κάνει install zip ή restore ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΡΤΑ SD.

 

Εχω TWRP 2.7.0.0. Δεν βλέπω την επιλογη που λες για την καρτα sd. Αοματος η ασχετος. Την βοηθεια σου παρακαλω!!

Link to comment
Share on other sites

Για το roaming έτσι θα μου το βγάζει πάντα, η μπορώ με κάποιον τρόπο να παίρνει τηλέφωνο κανονικά;

 

Ρυθμίσεις - Διαχείριση κάρτας Sim - Περιαγωγή - Εμφάνιση υπενθύμισης περιαγωγής και επιλέγεις ΠΟΤΕ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...