Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1) Ο laek στην v4 δεν έβαλε boot logo. Έτσι έχεις ξεμείνει με το παλιό jellybean logo που είναι ασύμβατο με kitkat. στο νήμα έχει ποσταρει ο mindtrapper ενα πολύ ωραίο που έφτιαξε ειδικό για κιτκατ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5671367#post5671367

 

2) Απο ότι θυμάμαι φτιάχνεις φακελο Ringtones στην sd και απο κει μεσα τα διαλέγεις. Δεν είμαι σίγουρος.

 

3) Μπορείς να βάλεις τον kernel της v3 που εχω ποσταρει μερικες σελίδες πριν. Οπως βάζεις ρομ με wipe cache και dalvik-cache ΜΕΤΑ το ζιπακι.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5689999#post5689999

 

Οκ με το λογοτυπο,διορθωθηκε,οκ με τον kernel v3 περαστηκε,ευχαριστω πολυ.

Το μονο που δεν ελυσα ακομα ειναι το 2 για τους ηχους κλησεις.εκανα αυτο που λες αλλα αυτο ειναι μονο για να κραταει τους ηχους που εχω βαλει για το ξυπνητηρι πχ,και να μην τους χανει μετα απο καθε επανεκκινηση.δυστυχως γι αυτο που ψαχνω εγω λυση δεν βοηθησε :-( :-(

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά, δεν εννοώ ότι δεν κατεβαίνει καθόλου, προς Θεού, απλά κατεβαίνει πολύ αργά, τόσο που δεν αξίζει τον κόπο του ανεβάσματος. :angry:

 

Αν ποτέ κατέβει πριν νευριάσω, εγκατασταθεί και αξίζει τον κόπο θα την ανεβάσω στο Mediafire.

 

Το έκανα sync με τον λογαριασμό μου στο copy. Λογικά πρέπει να είναι αρκετά πιο γρήγορο.

 

https://copy.com/HjKD2GbuuX9Z

 

(θα το πόσταρα από χτες το βραδάκι αλλά δεν είχα πρόσβαση σε internet εκεί που ήμουν)

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα από baidu την Aosp4.4.3-Coolpad-8297W.20141014.by-l που πρότεινε ο kostas1, την πέρασα σωστά θεωρώ αφού έκανα όλα τα wipes και τα reboot. Η κάμερα όμως δεν δούλευε καθόλου (can not connect to camera) ούτε καμιά άλλη εφαρμογή κάμερας. Ίσως τυχαίο γεγονός, θα ξαναπεραστεί η ρομ με την πρώτη ευκαιρία, αν αποδειχτεί bug free.

--> Εξακολουθώ να αναζητώ εργοστασιακή ρομ (CoolUi) KitKat με ελληνικά :ninja:

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το έκανα sync με τον λογαριασμό μου στο copy. Λογικά πρέπει να είναι αρκετά πιο γρήγορο.

 

https://copy.com/HjKD2GbuuX9Z

 

(θα το πόσταρα από χτες το βραδάκι αλλά δεν είχα πρόσβαση σε internet εκεί που ήμουν)

 

Δες το link σου , μήπως δεν είναι για δημόσια χρήση ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια 325.197mb ζιπαρισμενη πρεπει να ειναι αυτη που θα κατεβασετε.

@cybernec

Κατι δεν εγινε σωστε φιλε μου,ολα ειναι οκ και με την μαμα καμερα,αλλα και με τν lenovo που εχω επανω.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Εγω σημερα κατεβασα την 4.4.3 απο baidu μεσα σε 5 λεπτα(αν και παιδευτηκα λιγο να την βρω μεσα απο 100 ρομ :p )!

Edit:ακυρο νομισα πως την κατεβασα, αλλα κατεβασα μονο το αρχειο για download manager :eek:

Ας ειναι καλα ο φιλος που την ανεβασε αλλου και την κατεβασα μπαμ μπαμ :o

Edited by dimi_1982
Link to comment
Share on other sites

100% φταίει η TWRP. Θα δοκιμάσω αργότερα με CWM, την οποία βγάζω για άλλους λόγους, ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ όμως δεν έχει αποτύχει να κάνει install ή restore (με την TWRP η αποτυχία είναι κανόνας στη συσκευή μου), και θα αναφέρω το αποτέλεσμα.

 

Αυτό ακριβώς. Έβαλα CWM 6.0.5.0 (η συσκευή μου είναι από αυτές που δεν δουλεύουν με την 6.0.3.0) και εγκαταστάθηκε κανονικά. Με την TWRP μου βγαίνει κυριολεκτικά η πίστη αφού δεν καταφέρνει να κάνει restore τα δικά της backup και το καταφέρνω μόνο μετά από δέκα προσπάθειες και έχοντας κάνει wipe το σύμπαν. Η αλλαγή rom έχει γίνει μια διαδικασία κορώνα - γράμματα πια.

 

Υπ' όψιν ξέρω να κάνω backup και restore, μην αρχίσουν ερωτήσεις του στυλ, έκανες wipe αυτό ή εκείνο, έκανες wipe data, έκανες wipe internal storage, έκανα τα πάντα.

 

Κάτι παίζει, ίσως με τη συσκευή μου, τέλος πάντων, τέρμα η TWRP για μένα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς. Έβαλα CWM 6.0.5.0 (η συσκευή μου είναι από αυτές που δεν δουλεύουν με την 6.0.3.0) και εγκαταστάθηκε κανονικά. Με την TWRP μου βγαίνει κυριολεκτικά η πίστη αφού δεν καταφέρνει να κάνει restore τα δικά της backup και το καταφέρνω μόνο μετά από δέκα προσπάθειες και έχοντας κάνει wipe το σύμπαν. Η αλλαγή rom έχει γίνει μια διαδικασία κορώνα - γράμματα πια.

 

Υπ' όψιν ξέρω να κάνω backup και restore, μην αρχίσουν ερωτήσεις του στυλ, έκανες wipe αυτό ή εκείνο, έκανες wipe data, έκανες wipe internal storage, έκανα τα πάντα.

 

Κάτι παίζει, ίσως με τη συσκευή μου, τέλος πάντων, τέρμα η TWRP για μένα.

Με ποια εκδοση TWRP εχεις θεμα??

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Με ποια εκδοση TWRP εχεις θεμα??

 

Και με τις δύο δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει να κατεβάσει την 4.4.3 μπορεί να τη βρει εδώ.

 

Την έβαλα κι εγώ, δεν έχω τρελαθεί κιόλας :p, τα touch buttons δεν έχουν δόνηση, κάτι που με ενοχλεί αφάνταστα, από εμφάνιση μέτρια.

Edited by grgz
Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με την συζητηση για τις ιδιες ερωτησεις που floodαρουν το thread:Αυτο θα λυθει ευκολα με 2 τροπους

1)Δημιουργια νεου thread οπως εχουν αλλες συσκευες που να γραφει ''modding'' η ''modding only'' και μετανομασια του αυτου σε ''Coolpad F1 επισημο''

2)Βοηθεια καποιου Mod ωστε ολα τα χρησιμα ποστ να μπαινουν στην πρωτη σελιδα με τους οδηγους.

 

Εννοειται οτι ειναι σπαστικο την ωρα πχ που υπαρχει συζητηση πχ για μονταρισμα smali file (λεμε τωρα..!) να πεταγεται ποστ με ερωτησεις του στυλ ''θα αρεσει στην γυναικα μου αν το παρω σε ασπρο?''

 

 

 

Για το TWRP: Βαλτε CWM 6.0.5.0 δεν μου εχει κανει ουτε ενα θεμα και το χρησιμοποιω απο την αρχη.Γενικα παντα το CWM ηταν και ειναι πιο αξιοπιστο απο το TWRP οπου τα bugs τα κερναει ευκολα..

 

 

 

Για την 4.4.3 : Οντως δεν παιζει vibration στα capasitive?Κανα module/app που να το φτιαχνει αυτο?Και για μενα ειναι απαραιτητο το feedback οταν τα παταω..

Link to comment
Share on other sites

Για την 4.4.3 : Οντως δεν παιζει vibration στα capasitive?Κανα module/app που να το φτιαχνει αυτο?Και για μενα ειναι απαραιτητο το feedback οταν τα παταω..

 

Έτσι είναι, δεν βρήκα λύση έως τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια 325.197mb ζιπαρισμενη πρεπει να ειναι αυτη που θα κατεβασετε.

@cybernec

Κατι δεν εγινε σωστε φιλε μου,ολα ειναι οκ και με την μαμα καμερα,αλλα και με τν lenovo που εχω επανω.:)

Δηλαδη αυτη με 317,57mb ειναι αλλη

Aosp4.4.3_Coolpad-8297W.20141014.by l.zip

Link to comment
Share on other sites

Και σε μενα πρόβλημα η κάμερα. Σήμερα, δεν λειτουργεί ουτε με την στοκ, οθτε με αλλη εφαρμογή.

Πούλο με την μία.

Βέβαια έκανε και αλλα κουλά που σημαινουν ασυμβατότητα.

Εχω την εντυπωση οτι τσιμπάει λιγη μπαταρία παραπάνω....

Επιστροφή στην μικρομαξ. Ας ειναι καλα το ρικοβερι...

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Και σε μενα πρόβλημα η κάμερα. Σήμερα, δεν λειτουργεί ουτε με την στοκ, οθτε με αλλη εφαρμογή.

Πούλο με την μία.

Βέβαια έκανε και αλλα κουλά που σημαινουν ασυμβατότητα.

 

Το μόνο που δεν μου δουλεύει είναι η δόνηση στα capacitive buttons, όλα τα άλλα οκ. Δεν μου αρέσει όμως και θα βγει. Η μόνη που δουλεύει άψογα είναι η PureAosp.

Link to comment
Share on other sites

Την rom αυτή την πέρασα σε 4 διαφορετικά κντ,σε όλα δουλεύει μια χαρά,κάποιο θέμα με την κάμερα δεν είδα,τι να σας πω,όλα δουλευουν οκ.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Κώστα,

Δεν Τίθεται θέμα..

Μπορεί να φταίει κατι που εχω εγκατεστημενο και κανει τα κουλα..

 

Τεσπα,

 

.... περνα και συυυυ.

Οπως περασαν κι οι άλλες... :whistle:

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Και σε μενα πρόβλημα η κάμερα. Σήμερα, δεν λειτουργεί ουτε με την στοκ, οθτε με αλλη εφαρμογή.

Πούλο με την μία.

Βέβαια έκανε και αλλα κουλά που σημαινουν ασυμβατότητα.

Εχω την εντυπωση οτι τσιμπάει λιγη μπαταρία παραπάνω....

Επιστροφή στην μικρομαξ. Ας ειναι καλα το ρικοβερι...

 

εμένα μια χαρά λειτουργεί η κάμερα με ζοομ φξ, το μόνο που με εκνευρίζει είναι το πανάσχημο ring στην lockscreen και δεν βρίσκω πως να το βγάλω, αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει.....

Link to comment
Share on other sites

εμένα μια χαρά λειτουργεί η κάμερα με ζοομ φξ, το μόνο που με εκνευρίζει είναι το πανάσχημο ring στην lockscreen και δεν βρίσκω πως να το βγάλω, αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει.....

http://i1050.photobucket.com/albums/s410/jpowerandroid/Screenshot_2014-10-19-12-57-09_zpssx65tsdv.jpg

 

----- προσθήκη μηνύματος 92 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

:D κολλάει στο testing 2D performance

 

Το ξέρω, το εγραψα χτες το βράδυ, αλλά το σχόλιο πέρασε στα ψιλά, εν μεσω διαξιφισμων

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Απο χθες εχω περασει KK official απο fire team εναλλαξ με aosp 4.4.3 ....αποτελεσμα.... Πισω σε official 039....αψογη σε ολα εκτος καμερας φυσικα.
Link to comment
Share on other sites

Την rom αυτή την πέρασα σε 4 διαφορετικά κντ,σε όλα δουλεύει μια χαρά,κάποιο θέμα με την κάμερα δεν είδα,τι να σας πω,όλα δουλευουν οκ.

 

Δουλεύει και η δόνηση στα capacitive buttons? Με τι recovery την πέρασες? Αν είναι εύκολο να ανεβάσεις την rom μήπως το αρχείο από baidu δεν κατεβαίνει σωστά και ολόκληρο?

 

Ευχαριστώ Βασίλης.

 

p.s. Χωρίς να παρεξηγηθώ πολλές φορές οι ρομ δεν περνάνε καλά με την πρώτη φορά, είτε φταίει το αρχείο είτε φταίει το recovery, από την μικρή μου εμπειρία με τις πρόσφατες εκδόσεις η cmw 6.0.3.0 μου φαίνεται ότι είναι η πιο αξιόπιστη. Οπότε μην καταδικάζουμε αμέσως μια rom όταν κάτι πάει στραβά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...